Ateş Geçitleri Üç Yüz Ispartalının Öyküsü

6,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
372 gösterim
Binlerce yıl önce, Herodot ve Plutarch yazdıkları tarihlerde Isparta toplumunu ölümsüzleştirdiler, fakat günümüzde bu antik kentten ve bu görkemli kültürün sosyal yapısından elimizde çok az veri var. Bu uygarlıktan kalan az sayıdaki antik izlerden biri de, Isparta kentinden binlerce mil ötedeki Termopilai adında küçük bir Yunan dağında bulunmaktadır. Isparta'nın en iyi savaşçılarından oluşan üç yüz kişilik ordusu, Pers İmparatorluğu' nun saldırılarına yürekli bir biçimde işte burada karşı koymuştu. Dağda bulunan basit bir dikili taş, onların gömüldüğü yeri göstermektedir.

Yazar Steven Pressfield bu taştan yola çıkmış ve Isparta söylencelerini akademik bilgilerle zenginleştirerek, kusursuz bir tarihi roman yazmış.Romanın anlatıcısı, bu destansı savaştan canlı kurtulmayı başarmış tek Isparta savaşçısı.

Ates Geçitleri; tarihi,gizemi ve dokunaklı aşk öykülerini bütünleştirip, yazındaki Homer geleneğini yirmi birinci yüzyıla taşıyan destansı bir roman.

" Steven Pressfield M.Ö. 486 yılında Termopilai Savaşı'nda değildi. Ancak bu kitabı bitirdiğinizde orada olduğuna inanacak, kendinizi de bu savaşın tanığı olmuş gibi hissedeceksiniz."
- Nelson Demille-

"Termopilai Savaşı' nın tüyleri ürperten bir anlatısı."
-The New York Times-
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  397
 • ISBN:
  9789758509133
 • Orijinal Adı:
  Gates Of Fire
 • Çeviri:
  Sinem Sancaktaroğlu
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
25 Oca 09:41, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

300 Spartalılar adıyla filme alınan hikayenin geniş ve daha etkili hali bu kitapta.

Korkunç savaştan sadece bir mızrak taşıyıcı kurtuluyor ve savaşın detayını anlatacak kadar yaşıyor. Böylelikle bu savaşı bütün herkes tüm detayı ile öğreniyor.

bu tarz kitaplardan keyif alanlar için kaçırılmayacak bir kitap.