Ateşi Çalmak 4 Karl Marx'ın Gençliği

10,0/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
478 gösterim
Ateşi Çalmak, Karl Marx ve döneminin belgesel romanıdır. Tamamı dört cilt halinde yayına hazırlanan bu büyük eser, biyografik bir romanın alışılmış sınırlarını aşan bir konu ve ayrıntı zenginliğine sahiptir. Sovyet araştırmacı ve yazar Galina Serebryakova, XIX. yüzyılın büyük işçi mücadelelerini, bu mücadelenin ortaya çıkardığı sınıf önderlerini, teorisyenleri ve örgütçüleri, tümüyle belgelere dayanan bir roman kurgusu içinde anlatmaktadır. Serebyakova, araştırmalarını, yalnızca Sovyetler Birliği Marksizm-Leninizm Enstitüsü'nde değil, aynı zamanda Avrupa'nın belli başlı merkezlerinde, işçi sınıfı mücadelesinin o dönemde geçtiği bütün bölgelerde de ince bir sabırla yıllarca sürdürmüş ve eserinde yer verdiği olayların tarihsel gerçekliğe uygun olmasına özen göstermiştir. Bir başka deyişle, proletarya hareketinin duygusal ve psikolojik boyutlarına ilişkin olarak söylenener dahil, bu kitapta, tarihsel gerçeklikle çeliştiği söylenebilecek tek bir satır bile yoktur.

Eserin "Yaşamın Doruğu" alt başlığını taşıyan bu dördüncü cildinde, Uluslararası İşçi Birliği-Enternasyonal'in kuruluşundan Marx'ın ölümüne kadar uzanan dönemin belli başlı olayları ile Marx ve Engels'in bu dönemdeki etkinlikleri anlatılıyor. Ve en başta da işçi sınıfının görkemli kalkışması Paris Komünü ve Marx'ın temel eser Kapital'in yazılış süreci ve yankıları...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  510
 • ISBN:
  9789756865453
 • Çeviri:
  Ali Rıza Dırık
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 18 Alıntı

mehmet pak 
18 Eyl 16:14, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

La Rochefoucauld ; yaşlılık kadınların cehennemidir ,demişti.Ne var ki ,geçen zamanla birlikte solan gençlik ve güzellikten başka hiçbir şeye sahip olmayan kadınlar için geçerliydi .Oysa insanın düşüncesi yaşıyla orantılı olarak gelişip zenginleşiyordu .

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 9 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 9 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
18 Eyl 16:21, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

'' İnsan soyunda kölelik duygusu ,yaranma ,putlaştırma ,bazen de dalkavukluk duyguları ne kadar da güçlü ,'' dedi Marx öfkeyle.

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 11 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 11 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
20 Eyl 11:01, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Karl Marx
Toplumsal değerler ,toplumsal bilinci belirler.

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 101 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 101 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
19 Eyl 10:59, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

" Yasak meyve tatlıdır ve mutluluk da onu deneyene kadardır."

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 59 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 59 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
20 Eyl 14:43, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

İroni bir bıçak gibidir , öldürücü de olabilir , sağaltıcıda.

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 108 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 108 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
22 Eyl 10:12, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

" Üzerinde al bayrak dalgalanıncaya dek yurdumda kalmalıyım .Bu bayrağa özgürlük eşitlik ve kardeşlik yazılmalıdır."

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 123 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 123 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
20 Eyl 11:36, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

" İşçi sınıfının kurtuluşu ,işçi sınıfının eseri olmalıdır "

Karl Marx

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 103 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 103 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
20 Eyl 14:31, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Etkili gazeteler kapitalistlerin elindeydi .

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 105 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 105 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
19 Eyl 14:34, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Karl Marx
Sözde ' pratik ' insanlara ve onların hikmetlerine çok gülüyorum.Eğer sürü olmak istiyorsan ,elbette insanların eziyetlerine sırtını dönebilir ve kendi postunun telaşına düşebilirsin .

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 95 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 95 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
20 Eyl 15:31, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Marx baskıcı bir ulus olmasına olan İngilizlerin işçi sınıfının her türlü ulusal baskıya karşı mücadele etmiş ve örgütlenmiş olmasına rağmen , İngiliz işçi hareketinin en büyük zaaflarından birinin İngiltere burjuvazisi tarafından İngiliz ve İrlandalı işçiler arasında her fırsatta alevlendirilen ulusal düşmanlık olduğunu kanıtlamıştı. "İrlanda ve diğer sömürgeler bizzat İngilterenin ilerici gelişmesi önünde bir engeldir.Diğer bir halkı köleleştiren halk kendi zincirlerinden kurtulmaya çalışıyor ," diye vurguluyordu Marx.

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 115 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 115 - Evrensel Basım Yayın)
2 /