Ateşi Çalmak Cilt: 1

9,5/10  (4 Oy) · 
12 okunma  · 
5 beğeni  · 
535 gösterim
Ateşi Çalmak, Karl Marx ve döneminin belgesel romanıdır.
Tamamı dört cilt halinde yayına hazırlanan bu büyük eser, biyografik bir romanın alışılmış sınırlarını aşan bir konu ve ayrıntı zenginliğine sahiptir.
...
Eserin ilk cildinde, Karl Marx'ın çocukluk ve gençlik yılları anlatılmaktadır.Ve aynı dönemin , büyük mücadeleleri: "Çalışarak yaşamak, ya da savaşarak ölmek" sloganıyla barikatlar kuran işçilerin ve zanaatçıların, proleteryanın bağımsız bir sınıf olarak ortaya çıkışını temsil eden, 1831 Lyon Ayaklanması...
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 1996
 • Sayfa Sayısı:
  640
 • ISBN:
  9789757837312
 • Çeviri:
  Nurşen Özkan
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
DENİZ 
26 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bence Karl Marx'ı anlayabilmek için önce bu 5 cilt'lik seriyi okumak gerekir .Karl Marx 'ın bütün yaşamı fikir anlamında gelişim süreci,
eserlerini yazma süreci ve insani yönü ayrıntılı olarak aktarılmış.Tek kelime ile muhteşem.

Kitaptan 11 Alıntı

Derviche Moderne 
09 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Beni, benim gibi proleter olan milyonlara, yaşama haklarına sahip olduklarını söylediğim için suçluyorlar. Zenginler, fakirlerin isyan ederek onlara haksızlık ettiğini düşünüyorlar. Halk için şöyle düşünüyorlar: Halk, öyle vahşi bir hayvandır ki, ona Saldırdıkları zaman savunma cüretinde bulunur.

Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova (Sayfa 228)Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova (Sayfa 228)
Derviche Moderne 
10 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Biz öldürürken merhametli oluyoruz. Hayatımız, çalışarak yavaş yavaş ölüme gitmekten ibaret. Biz onlarca yıldır darağacında sarkıp sallanıyoruz. Ama kurtulacağız. Elbiselerinde yama olmayanlara ölüm! Nefret, aristokratlara ölüm! Ölüm! Ölüm!

Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova (Sayfa 248)Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova (Sayfa 248)
mehmet pak 
19 Oca 21:06, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

''Tanrıda ihtiyar,Nuh da ihtiyarmış;krallar da ihtiyarlar,'' diye gülümsedi john.''Şeytan herkesi eşit duruma getirmiş''

Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova (Sayfa 330 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova (Sayfa 330 - Evrensel Basım Yayın)
Derviche Moderne 
09 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

"Almanya'da hukukun gölgesi de mi yok?" diye soruyordu Johann, hücresinin duvarlarına..

Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova (Sayfa 228)Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova (Sayfa 228)
Derviche Moderne 
09 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İnsanın insanı sömürmesi, insan ilişkilerinin geçmiş zamanıdır. Aralarında birlik kurmuş insanların doğayı sömürmesi, geleceğin görüntüsüdür. İnsanoğlu, aile, mahalle, şehir ve milliyet aracılığı ile özgürlüğe ulaşmaya çalışır. Bu bir hayal değil; ciddi, bilimsel bir tahmindir. Günümüzün sınıflar arası ilişkileri ile eski toplumlardaki sınıflar arası ilişkiler arasında ciddi farklar varmış gibi gözükür. Efendiler ve köleler, patrisyenler ve plepler, senyörler ve köylüler.. İlk bakışta kıyaslanamaz gibi görünmesine rağmen, değişen pek bir şey yok. İşçi, kölenin ta kendisidir aslında. İsmi değişiktit sadece. Doğrudan iş yeri sahibine ait değildir ama kendi konumunu kendisi değiştiremez. Dün kazandığı paraya güvenerek bugün karnını doyurabilir. Dün kazandığını ancak bugün yiyebilir. Açlıktan ölme korkusu ise ona her türlü koşulu kabul ettirir. İşçi de, tıpkı köle gibi, maddi ve manevi olarak sömürülür.

Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina SerebryakovaAteşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova
mehmet pak 
19 Oca 21:40, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Orada üniformalıların altın işlemeleri parlıyordu.Atlar kişniyordu. Kraliyet askerleri...Ovayı sarmışlar.
''Dışarı.Defolun buradan!'' bağrışmaları duyuldu.
''Gidin zenginlerin evlerini koruyun!Dışarı!'' Yine eller,yumruklar yükseldi başların üzerinden: ''Defolun buradan!'' Willy Brinter, dayanıksız ahşap tribünden atlayıp,konuşmacılara doğru ilerleyen bir süvari atının yularını tuttu.
''Geriye doğru çevir alçak! Ruhu satılmış! Çok çektik sizden!'' Başkan, bir işaretle kızgınlıktan kudurmuş olan işçiyi durdurdu.
''Sakin olun kardeşler!Tıpkı sizler gibi bende derinden sarsıldım hükümetin bu ukala,protestoyu hak eden tutumu karşısında... Ve ben belediyelere ve kongreye bildireceğim.Baskıya baskıyla cevap vermeyeceğiz. Bu kiralık zavallılara olan nefretimizi,onları hiç görmüyormuşuz gibi davranarak belirteceğiz.Bizim gibi silahsız insanların karşısında kahraman kesilmek çok kolay.Mitinglerimizi başlatalım Aristokratlar bilsin ki; eğer ordu,halkın toplantı yapmasını engellemeye cesaret ederse,yalnızca kırmızı ceketlerin değil,siyah ceketlerin altında da erkek yürekleri vardır.''

Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova (Sayfa 342 - evrensel basım yayın)Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova (Sayfa 342 - evrensel basım yayın)
mehmet pak 
19 Oca 21:12, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sabahın köründe uyanırlardı,
Dışarısı yağmur ve zindan,
Ne midede bir lokma ekmek var,
Ne de cepte metelik.
Karanlıkta dönerler
Dışarısı yağmur ,zindan ve soğuk.
Nasılda erken yaşlanırlar
Bu ağır işten
Ve yine uyanırlar tanyerinde,
Yükselir acı bir çığlık:
Ne zaman başka bir dünya göreceğiz ?
Yok mu adalet?

Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova (Sayfa 335 - evrensel basım yayın)Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova (Sayfa 335 - evrensel basım yayın)
mehmet pak 
19 Oca 21:49, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Zengin,kanun dövüyor,
duymuyor yoksulların inlemelerini.
Sert bakışı,aşağlayıcı ruhuyla,
bizim çektiklerimize sağır.
Ama geliyor hesaplaşma saati,
es geçmeyecek sizi.
Ölmeyecek bu sözler
İntikam çağrısı olacak.

Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova (Sayfa 344 - evrensel basım yayın)Ateşi Çalmak Cilt: 1, Galina Serebryakova (Sayfa 344 - evrensel basım yayın)
2 /