Ateşten Gömlek

7,9/10  (145 Oy) · 
1.019 okunma  · 
98 beğeni  · 
5.018 gösterim
Ateşten Gömlek, cepheden, romanda anlatılan kişilerle omuz omuza yaşamış birinden gelen bir yapıt. Kurtuluş Savaşı’nın ateşten gömleğinin içinden çıkmış bir roman. Halide Edib Adıvar, her birini yakından tanıdığı roman kişilerini, yani silah arkadaşlarını içtenlikle, çağına ve yaşanan acı olaylara sorumlulukla tanıklık ederek anlatıyor. Bağımsızlık savaşımızı bütün gerçekliği ve canlılığıyla anlatan belki de en önemli roman, Ateşten Gömlek.

İhtilal ve isyan günlerinden beri koza, kurt, kelebek devirleri tetkik edilen mahlûkat gibi Sakarya silâh arkadaşlarımın "Ateşten Gömlek"te birkaç solgun aksini İstanbul, ihtilal ve ordu günlerinden alıp kâğıt üstüne koymaya çalıştım. İstediğim gibi olmadığı için silâh arkadaşlarımdan af dilemek isterdim. Bize onlar ilham ettiler.
HALİDE EDİB ADIVAR
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  250
 • ISBN:
  9789750723216
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
BİROL COŞKUN 
20 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Belki kitapta biraz fazlaca bilmediğimiz kelimeler çıkabiliyor ama eğer kendi yazarlarımızı tanımak, okumak, o dönemlere şahitlik etmek istiyorsak, zamanla üstesinden daha kolay gelebileceğimiz bu kelimeleri öğrenmeliyiz. Zira yazarlarımız olsun, tarihimiz olsun her yönüyle okunmayı hak ediyorlar. "Ateşten gömlek" gerek vatan gerekse aşk uğruna, her yönüyle tam bir mücadele örneği. Bu kitap, bugün yaşadığımız bu toprakların bedelini ödeyenlerin, kanlarıyla yazılmış hikayesidir.

Mâsiva 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnceleme yazısı yazmayı beceremediğim için inceleme yapmayacağım diye bir karar almıştım ki bu kitabı okuyana kadar.
Kurtuluş Savaşımızın ilk romanı olma özelliğini taşımakta ve 1922'den belli kütüphanelerimizde yerini almaktadır.
Halide hanımın okuduğum ilk kitabı iyi ki bu kitapla başlamışım dedim ve neden bu kadar geç kalmışım diye de kızdım kendime.
İçinde bulunduğu ortamı o kadar güzel analiz etmiş ve bunu bize o kadar güzel yansıtmış ki... Dilinin ağır olması bile kitabın akıcılığını bozamıyor.
Vatan aşkının yanı sıra İhsan beyin Ayşe hanıma olan aşkı gözlerimi doldurdu.
Okumalı ve okutmalıyız.

Ceren Acer 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Halide Edib Adıvar kalemi ne kadar da ağır... Anlamını bilmediğim çokça sözcüklere yer verilmişti. Ya benim kelime hazinem çok zayıf, ya da hakikaten ilk cümlemde belirttiğim gibi kitabın dili fazla ağır... Osmanlıca kelimelerin, eski Türkçe ağırlıklı kelimelerin hakim olduğu bir romandır. Okurken çok sıkıntıya girdiğim ayrıca, en uzun sürede bitirebildiğim romandı. Fakat, Halide Edib Adıvar kalemini dili ağır da olsa okurum diyorsanız, savaş dönemini anlatan Ateşten Gömlek romanını okuyabilirsiniz.

Meşrebi Kalender 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Epeyce ses getiren filmin bir sahnesinde; komutan, gece üç-beş nöbetinde uyuya kalan askere en karizmatik sesiyle bağırıyordu: “ Sen uyursan herkes ölür…”

Bu kitap da sanki bize bağırıyor: “ o rahmetlilerden sadece biri bile savaşa katılmasaydı, bu vatan ölürdü…”

Kaybedilmesi “mantıklı” ve “ realist” zihinlerde kesin gözüyle bakılan bir savaşa koşa koşa giden , “mantıksız”, “hayalperest” ve dibine kadar duygusal atalara sahip olduğumuz için ne kadar şanslı olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyor.

Ve son olarak aşktan bahsediyor, Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşine inat; zaman, koşul, mekan tanımayan, en minöründen en majörüne, her daim hep önde olan aşktan…

Cebren okutunuz efenim…

Rümeysa Başakın 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Evet doğru başlarda anlamadığımız ve sürekli sayfanın altından açıklamasına bakıp okumak ,okuma zevkini biraz zorlaştırıyor.Ama bu kitap bana asıl saf Türkçe kelime öğretmekle birlikte beni o yıllara götürdü .Gerçekten okunması gereken bi kitap. Sonunda şaşıracağınıza eminim :)

Mehmet Y. 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Halide Edip’in Ateşten Gömlek’i TRT’de Ateşten Günler adıyla dizi olarak gösterilmişti. Ben o zamanlar 9-10 yaşlarımda idim. Romanı daha lise yıllarımda okumam lazımdı ve kabul ediyorum bu benim eksikliğimdir. Halide Edip’in başka kitaplarını okuduysam da Ateşten Gömlek’i okumak nasip olmamıştı.

Ateşten Gömlek, bende değişik duygular uyandırdı. Romanı okuduğum neredeyse bütün zaman diliminde ‘ağır işleyen ve bir tıkanıklık hissi veren’ bir roman olarak gördüm, düşündüm. Hatta sıkıldığımı dahi söyleyebilirim. Ancak ilginçtir, roman bittiğinde, özellikle de son bölümlerin de tesiriyle olsa gerek bir anda romanı beğendiğimi ve pek çok sahnesinin bende kalıcı bir etki oluşturduğunu fark ettim.

Tabii romanın esas özelliği Milli Mücadelenin ilk romanı olmasıdır. Öyle ki, roman bittiğinde henüz Milli Mücadele bitmemiştir bile. Bu nedenle muhteviyatında o tazeliği ve gerçeklik hissini de görmek pekala mümkün.

Halide Edip, İhsan ile Ayşe’nin sıra dışı aşklarına da yer verdiği romanını savaşta yaralanan ve iki bacağı da kesilmek zorunda kalan bir asker olan Peyami’nin ağzından vermektedir. Dönemin pek çok hadisesi ve kahramanı da romanda karşımıza çıkıyor. Yine romandaki Mehmet Çavuş karakteri dönemin iyilikle kötülük, kahramanlıkla hainlik arasında gidip gelen kişileri için iyi bir prototip olmuş.

Demem o ki, Ateşten Gömlek okuması biraz zormuş, sıkıcıymış gibi olan ama bittiğinde zihnimizde epeyce makes bulan bir roman.

Bir Milli Mücadele romanı…

Derya Berber Tali 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

dipnotların fazlalığı zaman zaman sizi kitaptan koparıyor..Kurtuluş savaşı dönemini anlatmış ama çok eksik var yani o dönemle ilgili bilgi bakımından yetersiz..tabii yazıldığı dönemi düşünerek yorumlamak gerekirse güzel bir roman..

Kubra Cangul 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Dipnotlar ve dilinin biraz ağır olması bazen beni kitaptan koparsa da sürekli İzmir Marşı'nı söylememe ve dinlememe sebep olan milli duygularımı kabartan bir kitaptı. Biraz siyasi bir yorum olacak belki ama aksi Düşünceye sahip olan arkadaşlar kusura bakmasınlar, o dönemdeki insanların yaptığı fedakarlıklara bakıp vatanımın milletimin şu an içinde bulunduğu vaziyeti gördükten sonra biraz utandım ve gerçekten duygulandım.. Insanların kendilerini, canlarını hiçe sayarak kurtardığı bu vatanın parsel parsel satılmasına tanık Olduğum ve elimden hiçbir şey gelmediği için o kahramanlardan kendi adıma özür diliyor ve başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını saygıyla anıyorum...

Halil Yavuz KAYA 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı açtığımda Yakup Kadriye açık bir mektup buluyorsunuz Halide Edip den. Kitabın Ödünç alınan adından ötürü.
Zarafet ve incelikle döşenmiş satırlar, kelimeler kaplamakta mektubu. Bu kitabı ve bu mektubu için yazarımızı hem kutlamak hem teşekkür etmek geldi yüreğimden. Umarım duygularım ruhlarına ulaşmıştır...
Ben Halil, Kendince okur... Elinden geldiğince okumaya çalışır, ta çocukluğunda bu güne dek.Neden gereksinim duydum bu kitap hakkında iki satır söz ederken.
İzninizle açıklayayım efendim. İnsanlara hep sorarlar ya "Nerelisin hemşehrim?" memleket nire ? diye. Nazilli de doğduk, çocukluk yılları da orada geçti, E... tabii baba yurdu, toprağı nede olsa; Kerpiçgölünün kerpiç ve kargıdan evlerinin oluşturduğu sokaklarda yetiştik, Evliya Kesinin, Ali çavuş çımazının ,günlük hikayeleri, toprak sokakların oyunları ile yoğrulduk, kısacası, oranın o tertemiz, hala özlemle aradığım örf adetleri ile yoğruldu hamurumuz.
Sonra İzmir hikayesi girer hayata... çocukluğun son demleri, delikanlılık çağımız, orta okul lise falan derken Karataş'ın, Güzelyalı'nın, Eşrefpaşa'nın, Yeşil yurdun, İkiçeşmelik'in, Balçova'nın, Hatay'ın. Delkanlılarından olduk bir dem. Evlenip meslek hayatına atılana dek.. İZMİR, Güzel İzmir benim için bir tutkuydu. Büyük bir aşktı. " Olmasa İzmir bana yaşamda olmaz" derdim.
Şimdi, ben nereliyim sorusuna Aydınlıyım mı - İzmirliyi mi diye cevap vereyim ikisinden de vazgeçmek imkansız.
Bu kitabı okurken izmirliliğim Ağır bastı. Kitabı okurken zihnim de hep iki şarkı vardı: "Uçun Kuşlar Uçun İzmir'e Doğru" ---" Şu İzmirin Dağların da Bülbül Öter Bağların da"
Kitabın kahramanı İzmirli Ayşe ve onun İzmir yollarındaki kahramanca mücadelesi... bana bunları söyletti.
Onunla İZMİR DAĞLARINDA ÇİCEKLER AÇAR marşını da tüm nefesimle söylemek isterdim....
Halide Edip, Türkün Ateşle imtihanı kitabında, Bu eseri Kurtuluş Savaşı henüz devam ederken yazdığını belirtmişti. Ne kadar belli oluyor O günlerin yoğun duysal, karanlık, heyecan dolu baskı ve ruh hali ile hemde Ankara'da İki aylık bir izin sırasında kaleme alması...
O günleri, Amca zade Peyami'nin dilinden, satırlarında, tukkulu bir aşk üçgeninin gizemi ile harikulade anlatmış, Ayşe' nin Anadolu' ya geçişi Bana yazarın kendisin anlatığı kanısını uyandırdı. Zira aynı vakıalar Türkün Ateşle imtihanı ile örtüşüyor...
Kitabın finalin de bunların bir kabus olması da olsa Ogünlerde binlerce adsız kahramanın ATEŞTEN GÖMLEĞİ giyerek ulusu, milletin bağımsızlığını elde ettikleri gerceğin ta kendisi değil mi?.
Bazı eleştirilerde, eski kelimelerin çokluğu, yada beğenmeme gibi keyfitetden bahsetmişler. Hoşgörü ile karşılamak, bir kere daha okumalarını tavsiye etmeyi görev bildim kendim de,
Kitabı ruhuyla okuyunuz...
İyi okumalar dileğimle..
Teşekkürler, Halde edip.....

Mehtappp 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · 9/10 puan

Kitap, Halide Edip'in Yakup Kadri'ye mektubuyla başlıyor. Yazarımız, Yakup Kadri'nin kendisine geldiği bir gün Anadolu'yu anlatan "Ateşten Gömlek" adında bir roman yazacağını öğrenir ve kitabın ismini çok beğenir. Böylece kendisi de bir "Ateşten Gömlek" yazmaya karar verir.
Savaşta gazi olan Hariciye memuru Peyami'nin hastane köşelerinde yazmış olduğu anılardan oluşuyor roman. İzmir'in işgaliyle eşini ve çocuğunu kaybeden hemşire Ayşe'nin vatana ve görevine bağlılığı ile çevresini etkileyen, yüreklendiren karakteri etkileyiciydi. İhsan-Peyami-Ayşe arasında oluşan duygusal bağlar... Karakterlerimizin kimi zaman aşk ile vatan arasında kaldığı anlar... Acılar, yaralar , üzüntüler ve zaman zaman bunlara merhem olan anlar...
Benim okuduğum sadeleştirilmemiş haliydi. Dili ağır, cümleler yer yer anlamsız geldi.
Kurtuluş Savaşı'mızın etkileyici bir duyguyla anlatıldığı bu kitabı herkes okumalı.

3 /

Kitaptan 70 Alıntı

Yasin Karabayır 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

--- Allahım, sen küffarı hak sar eyle, diye dua ediyordu.

Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 74 - Can yayınları)Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 74 - Can yayınları)
İlayda G. 
18 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ne zamana kadar kan, ne zamana kadar meşakkat! Ne zaman bu kadar mebzul akan genç kanı ve gözyaşına mukabil bir avuç toprağımız bize kalacak?

Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 110 - Can Yayınları)Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 110 - Can Yayınları)
Yasin Karabayır 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ne ıssız ve insansız, yeknesak ebedi bir arz. Ne rengi, ne hayatı, ne tenevvüü var.

Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 105 - Can yayınları)Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 105 - Can yayınları)
BİROL COŞKUN 
17 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ateşten gömlek taşıyanlar sıcağın ısıttığı kadar yaktığını da bilirler.

Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 86)Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 86)
Yasin Karabayır 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

yalnız İzmir 'i almak yetmez. Memleketi temizlemek lazım. Anadolu ordusu İzmir 'den sonra öyle bir harp açacak ki... Köhne şeyleri, halkı sefil ve esir eden şeyleri hep temizleyecek ve yıkacak...

Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 121 - Can Yayınları)Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 121 - Can Yayınları)
Yasin Karabayır 
09 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Fırsatlı, fırsatsız zehirlerini akıtan matbuat bu noktada müttehit.

Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 32 - Can yayınları)Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 32 - Can yayınları)
BİROL COŞKUN 
17 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kendi aşkımı, kendi yaramı sade kendi gözlerim gördü.

Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 95)Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 95)
Mâsiva 
 04 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Allah kalbimi olduğu gibi görüyor.Ben, demir gibi şeref ve haysiyete bağlı asker utanmadan itiraf ederim ki,o bir gün bana“muharebeden kaç!”diyeydi,beş dakika
sonra beynimi kendi elimle parçalamak şartıyla o söyledi diye hattıharbı terk ederdim.

Ateşten Gömlek, Halide Edib AdıvarAteşten Gömlek, Halide Edib Adıvar
Damla Yıldız 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Affı zalimler değil,mazlumlar verir.Çanakkale'de dövüşürken ne asi ne esirdik.Namuslu bir millet gibi dövüştük,öldük,öldürdük.Ne zamandan beri ve hangi milletle harp edilir de mağlup olduğu zaman ona katil denilir?

Ateşten Gömlek, Halide Edib AdıvarAteşten Gömlek, Halide Edib Adıvar