Atinalı Timon

8,6/10  (9 Oy) · 
22 okunma  · 
7 beğeni  · 
750 gösterim
Timonun evi. (Şair, Ressam, Kuyumcu, Tacir ve birkaç kişi daha girerler.) ŞAİR Günaydın. Nasılsınız efendim… RESSAM Sizi görünce dahi iyi oldum. ŞAİR Sizi görmeyeli uzun zaman oldu. Anlatın neler oluyor âlemde. RESSAM Ölüme yaklaştıkça eskiyorlar. ŞAİR Doğru diyorsun. Fakat şimdi ya da tarihte görülmeyen ilginç olaylar yok mu? Ey bereket tanrısı ve tanrılar bakın bu tüccarın afsununa! RESSAM İkiside yakın dostlarımdandır tanrım. Diğeri kuyumcudur. TACİR Kesinlikle efendim çok değerli biridir. KUYUMCU Haklısın.
(Tanıtım Bülteninden)
Emre Şeyda 
26 Eyl 13:38, Kitabı okudu, 2 günde, 8/10 puan

Shakespeare'e dönüşüm Soneler adlı eserini okumamdan sonra bu eserle oldu. Tiyatro eserlerini çok özlemişim bunu okuyunca anladım. Timon karakteri gibi bir karakteri çok güzel bir şekilde anlatmış. Özellikle kendi açımdan Timon'a bir yandan acırken bir yandan da ona deli gibi kızdığımı fark ettim. Bir karakter için çoklu duyguları oluşturabilmek Shakespeare'e yakışırdı.

Beyhude 
08 Şub 15:13, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Atinalı Timon William Shakespeare'ın okuduğum iyi eserlerinden biridir. İnsan psikolojisi üzerine ve ilişkilerine yönelik çıkarım yapabileceğimiz. Nefreti, bağlılığı, dostluğu, faydacıl ilişkiler üzerinden sorgulayabileceğimiz iyi bir tragedyadır.

Atinalı Timon; Atina'da yaşayan zengin bir aristokrattır. Bonkörlüğü nezaketi ve çevresine saçtığı hediyeler, çevresinde ki insanların yardıma ihtiyaç duyduğu vakit, hemen yardım eden. Parasını pulunu bir verene bin vererek ödeyen bir insan. Bunca bonkörlüğüne karşılık çevresinde ki beleşçi tayfası tarafından sevilen ilahlaştırılan bir kişidir. Ve bir gün Timon bir gün servetini yitirir. Dostlarından yardım ister(hatta bundan öylesine içten içe zevk alır ki, dostlarının ona yardım etme şansının doğması ve onların Timon'un gösterdiği bonkörlüğünün karşılığının verecek olmalarından dolayı sevinç duyar.) Burada bu duygu Timon hakkında okura ince ruhuna istinaden bir ip ucu olarak verilmiştir. Mamafi Timon dostlarından hiç bir yardım göremez. Tüm servetini kaybeder. Atina halkına duyduğu nefretle dağda bir mağarada yaşamaya başlar. Bu tragedyada bir çok karakter vardır. Bunlarda ayrı ayrı temsil ettikleri düşünce ve statülerle incelemeyi hak ediyor.
Ben öncelikle Timon'un duygularını incelemek istiyorum. Timon iki şekilde değerlendirebiliriz. Birincisi Kibirli bir adam olarak; Çünkü öyle egosu üst düzeydedir ki insanlar ona bir şey verince karşılığını yüzlerce kat vererek ödeme gayretine girmesi. Kimsenin onun için yaptığı şeyin altında kalmama duygusu, ve verdikçe gelen övgüleri mütevazilikle kabul etse de bununla eksik sevgisini gidermesi. İkincisi kendini değerli bulmama duygusu; İnsanları sadece vererek çevresine toparlayabileceğini düşünmesi ve verdikleriyle gelen övgüler ve çevresini saran dostlar ile gerçek bir mutluluktan uzak faydacı ilişkilerin içinde eksik duygularının tatmini (Ahhh seviyorum böylesine güzel, yüzyıllar sonra bile insana dair pek çok çıkarım yapabildiğimiz eserleri). Timon'un insanlara gösterdiği sevgi ve nezaket doğal bir sevginin dışında '''alma_verme''' ilişkisine dayalı olduğu için. Bu alışveriş bittiği zaman nefreti de bonkörlüğü kadar abartılı bir hal almıştır. Tamda bu tragedya da dikkatimi çeken Huysuz Filozof(APEMANTUS) karakteri karşımıza çıkıyor. Huysuz filozof bana göre tragedyanın baş aktörü çünkü; Atinalı halkın arasında gezen, gözlemleyen; Atina halkından hiç bir fayda görmeyen ve hiç bir faydası dokunmayan bu filozof; Gözlemlemeleri ile çevresinde ki herkese nefret duyan, onların riyakar ilişkilerini yüzlerine vuran insanın varoluşunda ki çirkinlikleri bildiği için ayırt etmeden hiç bir sosyal statüde ki insanları her birine tiksintisini dile getiren filozof. Bana onun insanlar için hissettiği duygu daha bir anlamlı geldi. Çünkü biz insanlar, birilerini yermek için bekleriz kötülüğü bize dokunacağı ana kadar. Oysa ki çevremizde ki insanlara yaptığı kötülüğü umursamayız. O anki o kişiyle aramızda ki alışveriş(faydacı yaklaşım) bizim için çok daha önemlidir ki, o kişiden bir kötülük görene kadar. Kitabın önsözünde Mina Urgan güzel bir inceleme yapmış tamda bu durumu temelsiz bir nefret gibi göstermiş. Katılmıyorum. Son derece de gerçek bir tiksinme doğal bir nefret olarak görüyorum Huysuz Filozofun bakış açısını. Son olarak hizmetçilerin genel bir değerlendirmesini yapmak isterim. Hizmetçiler alt tabaka duygu ve düşüncelerine efendileri tarafından değer verilmese bile tragedya da kendi aralarında ki konuşmalarından yaptığım çıkarımlar doğrultusunda şu sonucu çıkardım. Mal varlıklarının olmayışı bu insanları diğer karakterlere göre esnaf ve aristokratlarına göre daha bir insani özelikler sergilediği yönünde, Çünkü onların malları yok. Sadece işleri var ve sevdiği efendilerine hizmet için oradalar. Kaybedecek bir şeyleri olmayan insanların çok daha yardımsever, bağlı, yüce ruhları ön plana çıkmakta. Genel olarak her karakterin ayrı ayrı bulundukları sosyal statüye göre incelemesinin yapılabilineceği iyi bir tragedya. Severek okudum ve üzerine hala düşünmekteyim.

Kitabı okurken arenada paylaştığım düşüncelerimi de eklemek isterim;
William Shakespeare tarafından yazılan Atinalı Timon kitabını okurken aklıma şu geldi. Önsöz bölümü 38 sayfadan oluşmaktaydı. Mina Urgan tarafından yazılan önsöz kitabın incelemesi karakterlerin analizi niteliğindeydi. Bu tarz önsözler kitabı okumadan önce mi okunmalı? Yoksa kitabı bitirdikten sonra mı? Ben tiyatro eserini okumadan önce önsözü okudum. Mina urgan bir edebiyatçı ve yazar olarak kitabın analizini yaparken karakterleri teker teker incelemiş, doğal olarak kendi bakış açısını yansıtmış okura. Evet sorgulama noktalarını da veriliyor okura iyi bir şey, eserin değerinin daha iyi anlaşılması bakımından önemli; james Joyce Dublininler kitabında Murat Belde nin önsözde ki analizleri olmasa ne kadar anlaşılırdı sıradan bir okur tarafından o da tartışılır. BÖyle olunca bizler etki altında ister istemez kalıyoruz bir okur olarak. Örneğin Mi Urgan Atina'lı Timon Kitab'ında; Timon'un insanlardan nefretini incelerken; nefretine gerekçe gösterilen altın ve paraya boğduğu dostlarının onun ihtiyacı olduğunda yanında bulunmaması olarak nitelendirip, nefretini HAKLI gösterirken , Apemantus ( huysuz filozof) onun insanlara karşı nefretini tiksintiyi gerekçesiz bir nefret olarak nitelendirip Anlamsız buluşu ( bu konuda mina urgana katılmıyorum çünkü; insanlara gösterdiğimiz sevginin yada iyiliğin karşılığını bulamamaktan kaynaklanan bir nefret. Karşılığını bulduğumuz anlarda sevgiye ve bağlılığa dönüşecektir. Oysa Apemantus( huysuz filozof) Atina'lı halkıyla hiç bir duygusal bağ geliştirmemiş, onları salt gözlemleyip ne iyilik etmiş ne iyilik görmüş bir insanın nefreti başka insanların birbirine faydacı yaklaşımını, çıkar uğruna el etek öpmelerini gözlemleyip nefret ve tiksinti duyması bana kötülük gören insanın nefretinden daha anlamlı geldi.) daha bunun gibi sıralayacağım farklı bakış açısı var fakat bunları kitabın incelemesine bırakıyorum. Hal böyle olunca okur 1- önsözlerin inceleme şeklinde yazılıyor olmasından dolayı yönlendirilmiş bakış açısıyla kitabı okumaya başlıyor. 2- Bu önsözler kitabın sonunda olsa; okur kitabı okuyup karakterler üzerinde kendi bakış açısını oluşturacak, sonra oluşturduğu bakış açısıyla Önsözün içeriğini karşılaştırıp fikirlerini karşılaştırıp atladığı bölümlere yada bakış açısına dikkat kesilecek. Yani Özde anlatmak istediğim bu önsözler "SONSÖZ" de olabilirmiş gibi geldi. Özelikle zor anlaşılır kitaplarda yada incelemeye değer eserlerde. Tabi burada yayın evinin kitabı yayınlarken; bazı yazarların kitap hakkında incelemelerini alıp önsöze koymaları da farklı bir sorun. Iyi ve kötü yanları olan...

Gülce ERİŞMİŞ 
25 Oca 19:13, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

İyi gün dostlarının dönekliği, senatörlerin "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" duruşu ve tüm bunlara karşın binde bir çıkan gerçekten sadık ve iyi insanlar... İnsanlığın bu kötü yanları, kara mizah diyebileceğimiz bir dille Shakespeare'ye has kelimelerle eleştirilmiş ve gerçekçi bir tiyatro eseri ortaya çıkmış. Yine de kitabın sonu daha iyi olabilirdi bence. Okuduğum çeviri biraz kötüydü, daha iyi bir çeviriyle okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 9 Alıntı

onurgoztepe 
09 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Ne o? Altın mı? Sapsarı, pırıl pırıl, değerli altın mı? Hayır tanrılar, açgözlü alığın biri değilim ben. Kökler, ey duru gökyüzü! Karayı ak, çirkini güzel, haksızı haklı, alçağı soylu, yaşlıyı genç, korkağı yiğit yapmaya yeter bunun bu kadarı. Ah, tanrılar neden bu? Neden bu, ey tanrılar! Rahiplerinize, uşaklarınıza yüz çevirtir bu sizden, başının altındaki yastığı çeker dipdiri bir insanın; bu sarı köle, dinler kurar, sonra yıkar, cüzzamlıyı taptırır; hırsızı alıp üne, özgüye boğar, yanyana oturtur ulu kişilerle; budur işte yeniden evlendiren kırk yıllık dulu."

Atinalı Timon, William ShakespeareAtinalı Timon, William Shakespeare

Para karşılığı kötülüğü överse şair
En güzel mısraların şanı kirlenir;
Ama iyiliği överse değerince...

Atinalı Timon, William ShakespeareAtinalı Timon, William Shakespeare
Gülce ERİŞMİŞ 
24 Oca 16:38, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Flavius: Cömertliğin asıl düşmanı, kendi eli açık diye herkesi eli açık sanmaktır.

Atinalı Timon, William Shakespeare (Sayfa 67 - Athena Yayınları)Atinalı Timon, William Shakespeare (Sayfa 67 - Athena Yayınları)
baver 
14 Mar 18:12, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Alibiades
Sana hiçbir kötülüğüm olmadı benim.
Timon
Oldu; bir hayli övdün beni.

Atinalı Timon, William ShakespeareAtinalı Timon, William Shakespeare
Gülce ERİŞMİŞ 
 24 Oca 16:36, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Flavius: ...Kim Timon'a kul köle olmuyor ki? Hangi kalp, hangi baş, hangi kılıç, hangi kuvvet, hangi servet efendimiz Timon'un emrine amade değil ki? Ulu Timon, asaletli, yüce, değerli Timon! Ah bir bitti mi bu övgüleri satın alan paralar, tükenir o övgülere can atan soluklar da! Ziyafetle kazanılan dost çabuk yitirilir. Bir kış yağmurunun bulutu görünmeye koşun, bu sineklerin hiçbirini ortada bulamazsınız.

Atinalı Timon, William Shakespeare (Sayfa 64 - Athena Yayınları)Atinalı Timon, William Shakespeare (Sayfa 64 - Athena Yayınları)
Gülce ERİŞMİŞ 
26 Oca 22:27, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Ama görüyorum ki insanların, merhameti bir yana bırakmayı öğrenmeleri lazım; zira menfaat her şeyden önce geliyor.

Atinalı Timon, William Shakespeare (Sayfa 78 - Athena Yayınları)Atinalı Timon, William Shakespeare (Sayfa 78 - Athena Yayınları)
Gülce ERİŞMİŞ 
26 Oca 22:24, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Ne garip, ne acayip haldir ki bu, insanın en büyük günahı başkalarına fazla iyilik etmesi oluyor.

Atinalı Timon, William Shakespeare (Sayfa 106 - Athena Yayınları)Atinalı Timon, William Shakespeare (Sayfa 106 - Athena Yayınları)
Gülce ERİŞMİŞ 
26 Oca 22:29, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

İşte dünyanın hali bu, her dalkavuğun ruhu aynı soydandır, bir tabaktan yemek yediği her adama insan dost diyemiyor.

Atinalı Timon, William Shakespeare (Sayfa 77 - Athena Yayınları)Atinalı Timon, William Shakespeare (Sayfa 77 - Athena Yayınları)