Atsız - Basılmayan Makaleleri

6,5/10  (8 Oy) · 
19 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.116 gösterim
Yakın geçmişimizin önemli düşünürlerinden biri olan Hüseyin Nihâl Atsız; hem çalışmalarıyla tarihimizin en eski dönemlerine kadar ışık tutabilen büyük bir tarihçi, hem atlıyı atından indirebilecek kadar güçlü bir yazar, şair, hem de Türklük Bilimi'nin ilgilendiği konularda kaynak sayılabilecek derecede önemli eserler veren bir Türkologdur.
(Tanıtım Bülteninden)
Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Emeği geçenlere teker teker teşekkür etmek gerekir.

Herhâlde bana dünyada "sansürün" uygulanamayacağı yazarların listesini yaz deselerdi birinci sıraya Hüseyin Nihâl Atsız'ı yazardım.

Gel gör ki büyük oğlu tarafından sansürlendi. Allah'tan küçük oğlu bu ayıbı bu kitapla kapattı.

Basılmayan Makaleler Atsız'ın yaşadığı dönem de göz önüne alınca bugünlere ışık tutacaktır.

Kitaptan 1 Alıntı

Nihal Atsız'ın Birinci Kuvayimilliyecilere yönelik hareketleri
Biz bu savaşta yenilirsek bunun en büyük iki mesulü birinci ve ikinci Cumhurreisleridir.
Birincisi memlekete saçtığı ahlâksızlıkla, ikincisi korkaklığı ile buna sebeb olacaklardır. Birincisi on beş yıl Cumhurreisliği ettiği halde orduyu imhal etti. İnkılâp hastalığına uğramış bir çılgındı. Etrafına ahlâksız insanları toplamış ve onların memleketi soymalarına göz yummuştur. İkincisi on beş yıldan birincinin mesuliyetlerine tamamen iştirak ettiği için suçludur. Ve İtalya'dan korkacak kadar Korkan bir adamdır. Birincisi şuursuzdur. İkincisi ahmaktır. İkincisinin de müşterek vasfı hilekârlıklarıdır. Millet 'Meclisi diye topladıkları satılmışlar meclisi ile kendi riyasetlerine meşru bir şekil vermek istemiş­lerdir. Fakat bunu dünyaya yutturuyoruz sanacak kadar gaflet göstermişlerdir. Ben pek iyi bilirsin ki, Cumhuriyet Rejimi için en ufak rahatımı bile feda etmem...

Okullarda oğlumuza yapılacak Cumhuriyet propagandasını bütün varlığınla önlemelisin. Oğlumuz nerede ve ne şekilde olursa olsun Cum'huriyetin pespayelik olduğunu öğrenmelidir.

Atsız - Basılmayan Makaleleri, Hüseyin Nihal Atsız (TBMM tutanakları, 3 Mart 1962)Atsız - Basılmayan Makaleleri, Hüseyin Nihal Atsız (TBMM tutanakları, 3 Mart 1962)