Ay Battı

8,3/10  (10 Oy) · 
33 okunma  · 
7 beğeni  · 
812 gösterim
Nazi işgali altındaki ülkelerde gizlice basılarak dağıtılmış ve sivil direnişlerin simgesi olmuş roman....

Adı bilinmeyen bir kasaba, bilinmeyen bir tarihte işgale uğrar. İşgale karşı zaman içinde sessiz bir direniş başlar. John Steinbeck bu romanda, bir kez bile Hitler'den, Nazi işgalinden söz etmeden, II. Dünya Savaşı'nda işgalcilerin ve işgale uğrayanların iç dünyalarını gözler önüne seriyor.

İşgalciler tarafında, bir liderin peşinden giden ordunun kolektif ruhu zamanla amansız bir yalnızlık duygusuna dönüşüyor. İşgal edilenler tarafındaysa direniş, özgür bireylerin kişisel çabalarıyla başlayıp kolektif bir eyleme dönüşüyor. Giderek kim işgalci kim tutsak, iç içe geçiyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  9789751414120
 • Çeviri:
  Leyla Özcengiz
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
M.Ali BARAN 
04 Eyl 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 7/10 puan

Yazar romanında savaşı insan psikolojisi üzerinden ele almış. Savaşın insanı hem fiziksel hem de ruhsal açıdan nasıl eritip bitirdiğini İnsanların özgürlüğünü silah zoruyla elinden alınamayacağını ve savaşın iki taraf için de büyük bir kayıp olduğunu, insanların menfaatleri söz konusu olunca hiç kimseye acımadıklarını ve işgalci bile olsalar insanların hakkında fikir sahibi bile olmadıkları konular üzerine hep korku üzerinde yaşamayı ve insan hayatının bir hiç kadar değersiz olduğunu anlatmış ...

Kitaptan 5 Alıntı

Derya Yalınkılıç 
04 Eki 02:21, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Savaşı hiç tanımadan kitap dolusu fikir yürüten insanlardan bıktım usandım."

Ay Battı, John SteinbeckAy Battı, John Steinbeck

Onların tek bir lideri ve tek bir başı olduğu için hepimizi kendileri gibi zannediyorlar. Onlardan on kişinin kellesini kestin mi mahvolacaklarını biliyorlar ama biz özgür insanlarız; kaç kişiysek o kadar başımız var ve ihtiyaç olduğunda aramızdan mantar gibi lider biter.

Ay Battı, John Steinbeck (Sayfa 102 - Sel Yayınları)Ay Battı, John Steinbeck (Sayfa 102 - Sel Yayınları)
M.Ali BARAN 
04 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Özgür insanlar savaş çıkaramazlar ama savaş çıkmışsa, yenilseler bile savaşa devam ederler. İlle de önder peşinden giden sürü zihniyetli halklar bunu başaramazlar. Bu yüzden küçük çatışmaları sürü zihniyetli halklar,savaşları da özgür insanlar kazanır.

Ay Battı, John Steinbeck (Sayfa 117)Ay Battı, John Steinbeck (Sayfa 117)

Biliyorsun, Doktor, ben sıradan bir adamım, burası da sıradan bir kasaba ama sıradan insanlarda da ateşe dönebilecek bir kıvılcım olmalı. Korkuyorum, müthiş korkuyorum, hayatımı kurtarmak için yapabileceğim bir sürü şey düşündüm ama sonra hepsini unuttum, hatta şimdi kendimi yücelmiş hissediyorum, olduğumdan daha büyük, daha iyi bir adammışım gibi.

Ay Battı, John Steinbeck (Sayfa 104 - Sel Yayınları)Ay Battı, John Steinbeck (Sayfa 104 - Sel Yayınları)
M.Ali BARAN 
04 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Askerler memlekete ve işgal ettikleri diğer ülkelere ilişkin haberleri okumaya meraklıydılar.haberler her zaman iyiydi. Önceleri buna inanıyorlardı. Bir süre sonra inanmaz oldular. Her birinin içinde aynı dehşetli korku vardı. Memleket düşse bize söylemezler. Sonra da iş işten geçer. Bu insanlar bizi bağışlamaz hepimizi öldürürler.

Ay Battı, John Steinbeck (Sayfa 64)Ay Battı, John Steinbeck (Sayfa 64)