Aylak Adam

8,4/10  (579 Oy) · 
1.614 okunma  · 
466 beğeni  · 
6.478 gösterim
Her şeye "karşı" duran,"karşı" çıkan,"karşı" olan bir adam...Aylak Adam...Bir adı bile yok."C." diyor Yusuf Atılgan kısaca. Zor bir karakter, zor bir yaşam, yalın bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2000
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9789750802447
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Arka kapakta yazan "Zor bir karekter, zor bir yaşam, yalın bir roman," cümlesini doğrulayan bir eser. Fazla söze gerek yok.

Bay C.'yi anlamak için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz:

http://kulup.sabanciuniv.edu/...f/pdf_1257030258.pdf

Keyifli okumalar.

Aysel 
 13 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitaba ilk başladığımda ilk cümlesinden farklı tür denediğimi anlamıştım. İlk önce kitabın anlatım diline alışmaya çalışıyorsunuz, kimin kim olduğu, ne dediği fazla anlaşılmıyor. Sonrasındaysa kitap kendine alıştırıyor.

Yusuf Atılganla ilk tanışmam.Hep böylemi yazar bilmiyorum, kitap farklı ve güzeldi. Belki ben yanılıyorumdur, ben Camusu`un "Yabancı" kiatabındakı karaktere benzettim. İkisi de toplum tarafından anlaşılmayan karakterler, kendi hallerinde yaşadıkları sanılıyor.

Aylak Adam beni insanları daha derinden araştırmaya itti, yolda yürürken her insana belki de derinde yaşadığı acısı vardır diye farklı gözle bakar oldum..

Uzun süre tadı damağımdan gitmeyecek kitaplardan oldu.
Her kese tavsiye eder miyim? Farklı türleri denemeyi seven insanlar okursa daha anlaşılır olur. Yoksa anlamazsanız okuduğunuzla kalırsınız :) Zira kitap çok dikkatli olmazsanız kağıt yığınından başka bir şey olmayacak sizin için :)

Muzaffer Akar 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bence yazıldığı yıllarda ve sonrasında Türk edebiyatına damgasını vuran nadine kitapların ve yazarların arasında sayılabilir. Okuyucu, bir aylağın düşünce dünyasına sansürsüz giriyor ve ismi bile verilmeyen kahramanın bir yılını okuyor-yaşıyor. İsmi verilmeyen kahramanımız "C."nin düşünce dünyasında yoruluyor bazen de kayboluyorsunuz aynı kendi düşünce dünyamızda yaşadıklarımız gibi. Velhasıl-ı kelam aylaklık zor iş!.

Songül 
07 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sustu.Konuşmak gereksizdi.Bundan sonra kimseye ondan söz etmeyecekti.Biliyordu; anlamazlardı."
-----------
"karıncalar bilmeden severler" diyen Aylak Adam'ın aşkı arayışı..
Yazarın kahramana nasıl hakim olduğunu,ona mükemmel bir şekil verdiğini ,huzursuzluğuyla okuyanı nasıl burktuğunu görüyoruz..
Okurken sıkmayan,farklı duygular yaşatan,öğreten/katan sade ve ölçülü üslubu ile başyapıt diye nitelendirebileceğim bir kitap.....
-------Hep böyleydi.Bir şey en gerektiği anda olmazdı------

Hüseyin Erol 
23 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın en güzel yeri bence 43. sayfada C.'nin dilenciyle olan diyaloğuydu

Hatice gürsoy 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · 25 günde · 10/10 puan

Kendini ne kadar iyi tanırsan o kadar 'uyumsuz' hissedersin. Kendini tanıdıkça, toplum dayatmalarına karşı bir bilinç geliştirirsin. Ancak çoğu zaman 'karşı durmak' zordur. İyi kötü süregelen bir düzenin akışını değiştirmek mümkün değilken, bütünüyle bunun dışında durmak da imkansızdır. Sonuç uyumsuzluk!
Çok geç kaldığım bir dünya imiş Aylak Adam. Tekrar tekrar okudum sayfaları. Bitmesin istedim ve mümkün olduğunca uzattım.
Ben de C. gibi sonunda sustum. Ama onu aramaktan hiç vazgeçmedim.

Samet Dönmez 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kadar geç okuduğum için kendime kızdığım eserlerden biri daha. Yusuf Atılgan'ın etkileyici ve akıcı tarzı kitabı bitirmeye sizi çağırıyor. Kitabı 2 ayraç kullanarak bitirdim. Yazar toplum içinde ki yalnızlığını eserlere harika bir şekilde adapte etmiş. Bu eserden sizde yalnız kalmak toplumdan uzaklaşmak istiyorsunuz. Bay C'nin hayatının aşkını arama serüveni sırasında yaşadığı ilişkileri ve yaptıkları anlatılmış. Bay C toplum içinde yabancılaşmış bir mirasyedi. İşini sorduklarında ise 'Ben Aylak Adamım' diye tanımlıyor kendisini. Eser ayrıca dönemin sosyal ilişkilerini, dönemin İstanbul'unu bize tarif ediyor. Eserde dönemde ki kadın-erkek ilişkilerini ve dönem insanının sanatsal aktivitelere olan yatkınlığı gözlemliyoruz. Peki yazar hayatının aşkını buluyor mu? O da kitabın içinde saklı.

Ceyda Kaya 
 04 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okumak için ilk elime aldığım zaman bırakmak için sadece birkaç dakikamın olduğunu bilmiyordum.İlk sayfalardaki anlaşılmazlık beraberinde "kafamı iyice topladığım zaman okurum" u getirdi. Bunun üzerine içimdeki aşırı meraka rağmen hep erteledim ve bugün hatta tam da şuan her ertelediğim vakte yanıyorum.Okuduğum her kitaptan ayrı bir tat alıp hepsini genelde beğenmeme rağmen bu kitap üzerimde çok farklı bir tesir bıraktı.Belki de hayatıma dokunacak ilk kitaptı, bunu zaman gösterir. Kitabı alın okuyun hakkında ne kadar az şey bilirseniz o kadar samimi o kadar doğal bir tanışma olacak C. ile. Onu sevmeseniz bile -ki ben hayran kaldım- hayatınızın insan koleksiyonuna bir yenisi eklendiği için bile mutluluk duyabilirsiniz.

Onur Erol 
 10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hayatı ciddiye almayan Bay C.'nin hikayesi bazı yerlerde sizi oldukça zorlayacaktır. O olmasaydı ben olmazdım diyen ve gerçek sevgiyi arayan C.'nin hikayesi bu. İsmi yok, aylağın teki ama sözleri balyoz kadar etkili. Sizi bir anda tarumar edebilir. Kafka'nın dediği gibi "bir kitap balyoz etkisi yaratmayacaksa o kitap neye yarar" sözünü kanıtlayan bir kitap Aylak Adam. Evlilik ve insanlar hakkındaki söyledikleri size yeni rotalar çizdirecek kadar güçlü diyebilirim. Kendi içinde ironik bir karakter C. Atılgan, hayatın gerçek yüzünü romanına çok iyi aktarmış; belki de Türk Edebiyatının en etkili romanlarından birini okuyacaksınız diyebilirim. Kitapta çoğu yerin altını çizdim ve bunlar gerçekten çok önemli sözler. Yusuf Atılganın hayat felsefesi romanında tavan yapmış. Anayurt Oteli kadar etkili hatta ondan daha tesirli. Hemen bitirmeyin. Doz doz almakta fayda var. :) Ben 5 günde okudum. Anca kendime geldim. Keyifli okumalar :)

birsen 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okumak için çok geç kaldığım kitaplardan biriymiş 'Aylak Adam'. Bitmemesi için yavaş yavaş sindire sindire okudum ve en sonunda bitirdiğimde de boğazımda bir yumruyla kitaba (otobüse) bakakaldım. Yusuf Atılgan karakter yaratmada, insanları, toplumu çözümlemede gerçekten çok başarılı. Kitabın olay örgüsü de takdire şayan. Cümleler içine sıkışmış süprizleri de cabası. Kitabın her sayfasında bir şeyleri çözümlüyorsunuz; aşkı, evlilikleri, kadınları, erkekleri, namusu, hayatı, işi, aylaklığı... İnsanın bunca zaman boşuna didindim çabaladım deyip bundan sonra aylak aylak dolaşıp o'nu arayacağım diyesi geliyor. (Ahh şu para denen şey dünyadan yok olsa tüm bağımlılıklarımızdan, tutsaklıklarımızdan kurtulsak.) Son olarak kitabı hala okumadıysanız okuncaklar listenizin başlarına koyun.

Kitaptan 356 Alıntı

"Sustu. Konuşmak gereksizdi. Bundan sonra kimseye ondan söz etmeyecekti. Biliyordu; anlamazlardı."

Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Kitabın son cümlesi)Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Kitabın son cümlesi)
seher 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir gün sana dünyada katlanılacak tek şeyin sevgi olduğunu öğreteceğim.”

Aylak Adam, Yusuf AtılganAylak Adam, Yusuf Atılgan
Murat IŞIK 
27 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanları yalan söyledikleri zaman dinlemeyi severim. Olmak istedikleri ama olamadıkları ''kişi''yi anlatırlar .

Aylak Adam, Yusuf AtılganAylak Adam, Yusuf Atılgan
BİROL COŞKUN 
29 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yoksa her şey ben olmadığım zaman, benim olmadığım yerlerde mi oluyordu?

Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 11)Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 11)
Yunus Emre Dilsizmen 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Acelem yok benim, biliyorsun. Bir gün sana dünyada dayanılacak tek şeyin sevgi olduğunu öğreteceğim.

Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 76 - Yapı Kredi Yayınları)Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 76 - Yapı Kredi Yayınları)

-Bu yolu sever misiniz?
-Çok. Bazen elimde bir kitap bir sıraya otururum. Ama rahat bırakmazlar. Ne çok delikanlı vardır burda bilseniz. Laf atarlar. O zaman insana dünyada en kötü şey kadın yaratılmakmış gibi gelir.

Aylak Adam, Yusuf AtılganAylak Adam, Yusuf Atılgan
36 /

Kitapla ilgili 3 Haber

Yazının hikâyesini de okumak
Yazının hikâyesini de okumak Rastgele seçilen cümleler romanların içinden çekilip çıkarıldıklarında birer edebiyat cümlesi olarak kalmaz. Örnekse önemli üç romanın başlangıç cümleleri... Tanpınar’ın Huzur’u, Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam’ı ve Latife Tekin’in Sevgili Arsız Ölüm’ü.