Aylaklığa Övgü

8,0/10  (7 Oy) · 
30 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.211 gösterim
Bu kitap, toplumsal sorunların, siyasal çatışmalar arasında gözden kaçabilecek yanları üzerinde duran denemeleri içine almaktadır. Bu kitap özellikle, düşünce alanında aşırı derecede örgütlenme ve eylem alanında aşırı gayretkeşliğin tehlikesine parmak basmaktadır. Bu kitap benim Faşizmle de, Komünizmle de neden aynı görüşte olmadığımı ve her ikisinin ortak yanından nerede ayrıldığımı açıklıyor. Denemeler, bilginin öneminin sadece bilginin doğrudan doğruya uygulama alanındaki yararlılığından ileri gelmeyip, aynı zamanda onun insan kafasında geniş ve derin bir düşünce alışkanlığı kazandırmasında da bulunduğu tezini ileri sürüyor; bu esastan bakıldığında, zamanımızda "yararsız" etiketi yapıştırılan birçok bilgide yarar bulunabilir. Bu kitapta, mimarlığın çeşitli toplumsal sorunlarla, özellikle küçük çocukların iyiliği ve kadınların durumu sorunuyla ilişkisi üzerine bir tartışma yer alıyor.
(Giriş'ten)
Duygu Akkaya 
29 Eki 23:16, Kitabı okudu, 2 günde, 10/10 puan

siyasi, felsefi, ekonomi ve dahasını konu edinmiş, russell'den okuduğum ilk eserdi. detaylı bir şekilde olmasa da tarafsız denemelerini alan kalemi düşünmeye, araştırmaya, ve devamını okumaya teşvik ediyor.

Kitaptan 1 Alıntı

"Dünya kendine bir çeki düzen vermeye son derece hevesli; ama durmadan ona içki ikram eden nazik dostlarla çevrili ve bu yüzden her defasında yine kendini kapıp koyuveren bir ayyaş durumundadır. Bu örnekteki nazik dostlar, dünyanın bahtsız eğilimini sömürerek para kazanan adamlardır ve dünyanın kendine çeki düzen vermesi için atılacak ilk adım, bu dostlardan yakayı kurtarmak olmalıdır."

Aylaklığa Övgü, Bertrand RussellAylaklığa Övgü, Bertrand Russell