Aynadaki Yalan

8,6/10  (45 Oy) · 
133 okunma  · 
39 beğeni  · 
2.542 gösterim
Örgüsü beline kadar inen, koyu altun sarısı saçlar... Açık kumral, parlak örneksiz bir renk tonu... Gözleri de saçlarına denk.. Açık bir alın, vezinli bir burun, kendinden kıpkırmızı, hafifçe kalın, kaçak bir istihza büklümüyle kavisli dudaklar... Çıplak ayak bileklerinde soylu çizgilerin en incesi... Kapalıca, kavuniçi rengi bir entariden giyimi içinde, öğretilemez ve öğrenilemez bir vakar ihtişamı... Yoksa masallardan kaçırılmış ve bu köye hapsedilmiş bir sultan mı bu?..
(Kitap'tan sf:9)

Necip Fazıl Kısakürek'in, roman kalıpları içinde kaleme aldığı tek eseri… Roman, üniversitede felsefe asistanı olan Naci'nin hayatı etrafında gelişir… Bu hayat, Necip Fazıl'ın kendi hayatı değildir ama onun hayat hikayesindeki bir çok unsuru içinde barındırır. Naci, çevresine karşı davranışlariyle, kadın, cemiyet ve sanat anlayışiyle, hayata ve ölüme dair düşünceleriyle bir karakter bütünü halinde şekillendikçe hayalimizde bir Necip Fazıl portresi belirir gibi olur.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9758180097
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysel 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başlarda okuduğumda çok beğenmiştim. Sonlara doğru bir cümle çıktı karşıma kafamı o kadar karıştırmıştı ki, her an manasını düşündüm. Öğrendiğimdeyse " hayatım boyunca okuduğum kitaplar arasında unatamayacağım tek cümle bu olacak" demiştim.

Cümle şöyle:

"Allahım,beni sıkma,yoksa ne kadar marhametli olduğunu açığa vururum,sana tapacak tek kişi bulamazsın..."

Muazzam...

Suskun/ca 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üstad’ın tek romanı Aynadaki Yalan… Ama bu kitabı sadece bir roman olarak ele almak büyük bir saygısızlık olur kanaatimce. Çünkü Üstad, Naci karakteri üzerinden bizlere hem mükemmel bir hidayet öyküsü sunuyor hem de çağın tüm yanlışlarına ve inanç değerlerimizdeki boşluklara yaptığı vurucu dokunuşlarıyla okuyucuyu sarsıyor. Bu kitaptaki Naci karakterini Üstad’ın kendisinden yola çıkarak yazdığını “O ve Ben” kitabını okuyan herkes anlayacaktır. Sayfalara serpiştirdiği din büyüklerine ve Efendimiz’e (s.a.v) ait kısımlar da ayrı bir lezzetti kesinlikle. Mutlaka okunması gereken çok kıymetli bir eser vesselam.

zebercet zengin 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

2 hafta kadar önce okudum yanlış hatırlamıyorsam. İnsanların hayatını değiştiren dönüm noktaları vardır. Bu noktalar o kadar önemlidir ki bu noktaya gelinceye kadar kendinizi yaşamamış sayarsınız. Bu kitap da dönüm noktası olabilir bazılarımız için. Kitapta beni sarsan cümle ise hatırladığım kadarıyla şöyleydi. "kendinde olmak günahtı."

Esra 
14 Haz 2016 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Şimdiye kadar okuduğum hiçbir kitap beni bu kadar zorlamamıştı. Bitiremiyorum! Bitmiyor. Bitmemek için direniyor ya da ben tahammül edemiyorum artık... Yarım bırakmıyacağım sadece biraz ara verip , başka bir kitap okuyup rahatlamaya çalışıcağım... İnşallah tekrar kapağını açar ve bitiririm!

Selçuk ZELVECI 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üstadın, kadın hususundaki tespitleri ve kadın üzerinden islama bakış açısı ve değer konusunda kadına methiyelerin olduğu (olması gerektiği gibi) bence en önemli eserlerinden biri...

Kitap dünyanın sırrını bile anlatsa baştaki saçma inkılap eleştirisi yüzünden 1 puan aldı benden. Gereksiz yere bir şeylere saldırmak hastalığı da Nfk sonrası akım oldu zaten. :)

Suat Özmen 
01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Üstadın okuduğum ilk kitabı oldu ve aynı zamanda tek romanı. Kitabın sayfalarında dolaşırken adeta üstadı gördüm.Bohemce bir hayat yaşayan sonra hidayet yolunu bulan ve velilik mertebesinin basamaklarını teker teker çıkan Naciyi. Aynı zamanda kadınların erkekler üzerindeki etkilerini ve kadın konusunu işlemiş Üstad. İslamın kadınlara bir mücevher nazarıyla baktığını kendini medeni zanneden batı gibi kadını bayağılaştırmadığını anlatıyor bu muhteşem eserinde. Bir dava adamı olmayı Naci üzerinde göstermiş üstad bize. Sürükleyici aynı zamanda okurken insanı düşünmeye ve sorgulamaya yönelten bir eser.

Nur 
11 Oca 14:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

N.Fazıl Kısakürek’in, roman kalıpları içinde kaleme aldığı tek eserdir.Ancak öyle bildiğimiz romanlar gibi değil, yine farklılığını gösteren Üstad, kitabında fikir olgusunu da veriyor. Kitapta anlatılan hayat, Necip Fazıl’ın kendi hayatı değildir ama onun hayat hikayesindeki bir çok unsuru yansıtmaktadır.N.Fazıl' ı okumaya yeni başlayacak olanlar için bu eser türü ve dilinin sadeliği sebebiyle çok iyi bir seçim olacaktır.

Nurşifa Sarıbaş 
04 Oca 23:50 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

Necip Fazıl Kısakürek hayranı olduğumdan dolayı bütün kitaplarını okumaya çalışıyorum. Elime bu kitap geçtiğinde başlarda kitaba adım atmakta zorlandım. Neyse başladım belli bir süre devam edemedim. Yazarın üslubu kesinlikle tartışılmaz ancak galiba hikaye sarmadı diye düşünürken yanlış fikirlere kapıldığımı biraz daha ilerledikten sonra anladım. Gerçekten beğenerek okuduğum, yazarına tekrar hayran olduğum bir eserdi.

Kitaptan 64 Alıntı

Ferman Mammadov 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başkalarını düşürmekle yükselemezsiniz!

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 30 - Büyük Doğu Yayınları)Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 30 - Büyük Doğu Yayınları)
Aysel 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

" Ama annelik bu, yine sana acımaktan başka bir şey elimden gelmez. Sana bir kaç kelimelik bir halk masalı anlatayım: Sevgilisi âşığından annesinin ciğerini istemiş: Git anneni öldür ve ciğerini bana getir!.. Çocuk bu işi yapmış... Elinde annesinin ciğeri, koşarken ayağı bir yere takılmış ve düşmüş... Ciğer haykırmış: Vah evlâdım, acıdı mı bir yerin?.."

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl KısakürekAynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek
Aysel 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İsrail oğullarından biri Allah'a hitap etmiş:
«Ne günahlar işledim, ne sapıklıklar yaptım, beni cezalandırmadın!»
Allah onu peygamberine vahyetmiş:
«Git de ona de ki, ben kendisine en büyük cezayı verdim, ama farkında değil; ondan duayı ve gözyaşını kestim!»...

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl KısakürekAynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek
Ferman Mammadov 
 12 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Velî tesbihini hızlı hızlı çekiyor...
Soruyorlar:
- Tesbihte ne arıyorsun?
- Gafleti arıyorum!

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 71)Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 71)
Aysel 
14 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Kadın bir ufuk gibi kaçmayı, yaklaşıldıkça uzaklaşmayı, ama adım başında vaadetmeyi, derken vaadini geri almayı, peşinden tekrar caymış görünmeyi bilen, erkek de civa damlası misali parmaklarından kaçıcı bu yaratığı bayıltıp durdurmayı ve parmağına yapıştırmayı becerebilendir..."

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl KısakürekAynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek
Aysel 
14 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Senin yaşamak dediğin nedir?"
"Yaşamanın mânasını mı soruyorsun?.. Sana göre bir cevap vereyim: Her işte ölümü unutmak faaliyetinden başka bir şey değil..."

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl KısakürekAynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek

Var eden
"Böyle yaşamak... Sonrası?.. Sonrası içinde "sonrası"?.. sualine bile yer olmayan bir tükeniş , bitiş, siliniş... İplik gerilince üstündeki büklümün uçup gitmesi, yok olması...
Yok da ne demek?.. O bir " var" olmak gerek... Tam yokta , yok yoktur. Öyleyse " yok" bir "var"in var ettiği var... Bir "var" ki , yalnız o var, gerisi yok, yok da yok... Yok da o " var" ın icadı..."

Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 19)Aynadaki Yalan, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 19)