Azil Deha ve Delilik Arasında Seyreden Bir Hayat...

8,1/10  (94 Oy) · 
290 okunma  · 
63 beğeni  · 
1.994 gösterim
"Önemli olan, Tanrı'nın bir enstrüman yaratmış olmasıdır. İnsan denen bir enstrüman. Ancak yarattığı müzik enstrümanını çalamayan bir usta gibi, Tanrı da insandan doğru sesi çıkaramamıştır. Bu yüzden, Tanrı hariç bütün güçler insanı çalmış ve özellikle de şeytan en güzel melodilerini onunla bestelemiştir."

Sahip olduğun her bilgi, içinde çürüdüğün bir hücredir.

Azil, içinizdeki derin uçuruma; düşünme, fark etme ve görme uçurumuna düşmek için bir fırsat. Ayaküstü düşebilirseniz ne âlâ! Aksi takdirde Hakan Günday'ın bir sonraki romanını bekleyecekseniz...
(Arka Kapak)

Teknoloji, insanların davranışını, ahlakını, sosyoekonomik ilişkilerini, asla geri dönülmeyecek bir biçimde değiştiriyor.
Söz konusu değişim, insanlığın amacından sapmasına ve doğadışı, adsız bir türün yeşermesine neden oluyor.
İnsanlığın bin çabayla iki bin yılda yarattığı asgari ahlak, elli yılda televizyon tarafından çiğneniyor. Ve on yıldır da internet tarafından yutuluyor.

Bireyin yalnızlığı, toplum dışına çıkmasıyla sonuçlanıyor.
Toplum dışına itilen (ya da bunu kendi tercih eden) birey, kendi doğrularını yaratıp onlarla yaşamaya başlıyor.
Zamanla toplum ile birey arasında genişleyen ahlak farkı, ikisinin de hastalanmasının temel nedeni oluveriyor.

Hakan Günday "Azil"de içinde yaşadığımız toplumsal yapıya yönelen eleştirisini, modern insanın "hiç"leşme sorunsalını, gerçek, hayal, kâbus arasındaki geçişler ile zaman ve mekân geçişlerini, yer yer sertleşen ifadelerle öyle ustalıkla aktarıyor ki, okuyucuyu adeta tokatlıyor.

Yazdıklarıyla uçları zorlayan genç yazar Hakan Günday her ne kadar yeraltı edebiyatı yapmadığını söylese de, insanı rahatsız ve tedirgin edici, hem sisteme karşı olan hem de sistemle iç içe geçen karakterlerine ustalıkla can veriyor.

Günday, ana karakteri Asil'in psişik özelliğine ve dünya algısına uygun bir dili de büyük bir beceriyle kullanıyor.

Roman boyunca çok sayıda felsefi tanımlama ve tespit, ana karakterin üslubuyla sıralanıyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9789759917975
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
30 Kas 19:45, Kitabı okudu, 5 günde, 7/10 puan

Bir Hakan Günday kitabını daha okuduklarım listesine ekledim. Adam her kitabıyla bende biraz daha hayranlık oluşturuyor. Hakan Günday ın müthiş bir zekası var. Öyle dahi,deli, psikopat karakterler yaratıp bambaşka hikayeler anlatıyor ki altüst ediyor okuyucusunu. Canınız sıkkınken, kafa dağıtmak için okunabilecek bir yazar değil. Aksine bütün düşünceleri kafanızdan atıp okumalı,sadece kitaba odaklanmalısınız. Azil, dehalık ve delilik arasında gidip gelen,hayatı çelişkilerle dolu Asil in, tanrıyı, varoluşu, sistemi, iyiliği, kötülüğü sorgulamasını ve kendiyle olan mücadelesini anlatıyor. Tam sorun çözüldü diye düşünürken sonraki sayfada sizi şaşırtacak başka bir gerçekle karşılaştırıyor ve başka bir sorunun ortasında bırakıyor. İlk defa bir kitaptan bu kadar çok alıntı paylaştım. Çünkü aforizmalarla ve onlarca altı çizilecek sözlerle dolu. Hakan Günday aile,inanç,ırk, siyaset...hakkındaki her düşüncesini Asil e tercüme ettirmiş gibi. Okunmaya değer bir kitap.

M. 
29 Eyl 18:07, Kitabı okudu, 3 günde, 10/10 puan

Asil... Romanımızın baş kahramanı. Bazen bir deli, bazen bir dahi. Kitap felsefik olarak başlıyor, 50.sayfadan sonra hikayeye giriyor. Merhamet ve acımasızlık hat safhada. 2 ayda 2 kitap yazan, bazende medyumluk yapan bir karakter var karşımızda. Hakan Günday kalitesi diye bir gerçek mevcut artık hayatımda. Ve benim için yazar bu kitapta nirvanaya ulaşmış vaziyette. Hangi ruh hali içinde yazıyorsun bu kitapları Günday?
Okuyacaksanız eğer önce Ziyan'ı, sonra Azil'i okumanızı öneririm.
Son olarak:"Asil, yaşayan bir delidir. Anımsamadığı için geçmişi, önemsemediği için geleceği yoktur."

Burcu Belen 
12 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Hakan Günday'ın yaratıcı gücüne yine hayran kaldım. Azil okuyucuyu derinden düşündüren, düşündürürken hatta zihne acı veren bir kitap. Zihninizi zorluyor. Asil ile birlikte delilikle dehalık arasında sizde gidip geliyorsunuz. Son cümlesinde kitaba bir süre tebessümle bakakalmış buldum kendimi :)

"Delirenler affedilmez ve terk edilir."

"Azledilenlerin tarihini anlatansa,Asil'in hayatıdır. Çünkü hepsinin laneti aynıdır:Düşünmek. Çünkü hepsinin alınyazısı aynıdır: Düşünüyorum, öyleyse, varlığımı yok edebilirim."

Hakan Günday'ın farklı tarzı ve konulara yaklaşımı, sizi düşünmeye ve etrafınızdaki farklı insanlara daha dikkatli bakmanıza yardımcı oluyor. Alışılmamış farklı hikayeler arayanların okuması gereken bir yazar...

Derya Yalınkılıç 
11 Oca 00:20, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 8/10 puan

Yazar hayal gücünü fizik ve astrofizik bilgilerini harmanlayarak oluşturmuş kitabı. Alışılmışın dışında bir kurgusu var. Yer yer toplumsal olayları eleştirmiş. Yoğun bir anlatımı var. Cümlelerin üzerinde uzun uzun düşünerek okudum. Kimi zaman gerildim ama keyif alarak okudum :)

Burak Erdoğdu 
10 Ağu 2015, Kitabı okudu, 4/10 puan

Hakan Günday'ın Kinyas ve Kayra'saına hayran kalmış,Piç 'ini samimi bulmuş,Daha ve Az'ı beğenmekle beraber kendisini tekrar etmekle suçlamış birisiyim.Yeraltı Edebiyatı zor bir edebiyat türü.Hakan Günday aslında her cümleyi bu kadar vurucu yapmaya bu kadar süslemeye çalışmamalı.Konusunu çeşitlemeli.Artık Sorunlu çocuk ve baba ilişkisinden başka konular da işleyebilmeli.Her yazarın tarzı ve çizgisi olmalı evet bu Hakan Günday kitabı dedirtmeli ancak bu kadar aynı olmamalı.Her cümle bazen zorlama da olsa aforizma dolu olmamalı.Mesaj kaygısı kurgunun önüne geçmemeli.Montaigne 'nin Kafka'nın ve nice düşünürün hiç kurguya yer vermeyen safi aforizmadan ibaret eserleri mevcut.Aforizmadan kurguya yer vermemiş.Harika bir yeteneği var ancak keşke doğal kalabilse ve daha fazla aforizma üretmeliyim kasıntısına gark olup gitmese ...

Murat Kaya 
27 Şub 22:01, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Kurgu itibariyle şaşırtıcı, çarpıcı."Delilik ile dahilik arasında gidilip gelinen bir ruh hali var". Gündelik yaşamın dışında olaylara derin bir sosyopat haliyle bakış var.Bu tam bir çılgınlık, manyaklık diyebileceğiniz çok farklı ruh halleri var. Tutunamayanların psikolojik tahlili gibi....Bu türün okuyucuları için bulunmaz bir yapıt.

Mujurey 
29 Tem 18:30, Kitabı okudu, 8 günde, 8/10 puan

Hakan Günday'ın iyilerinden. Belki de en iyisinden. Malafa ve Zargana'dan sonra düşen çıtayı alıp ikiye kıran bir kitap. Felsefe, bilim ve sosyoloji ile dolu. Ya çok sevilecek ya da nefret edilecek kitaplardan.

Bu kitabı sevmemdeki ana unsur sanırım belirsizlik oldu. Muammanın içinde Azil ile sahneler ve mekanlar arasında sürüklenmek, bir filmin içindeymişim gibi hissettirdi. Kitabın bilmeceli yanı, yazarın okuyucuyu olayların gerçekliğiyle sınamasıydı.

-Spoiler-

Kurallar;
-Aynı zihinde yer alan karşıt düşünceler birbirini yok eder ve ışığa dönüşürler.
-Her şey ve herkes ışık yayar. Sonuç, nedenlerin aydınlattığı noktada, nedense sonuçların aydınlattığı noktadadır.
-Her düşünce bir diğerini doygunlukları ve aralarındaki uzaklık ölçüsünde çeker.
-Düşünceler mükemmel, ancak davranışlar kusurludur.
-Düşünceler ışık hızında hareket eder.
-Zaman, var olan bütün etkenler ölçüsünde değişkendir.
-Davranışa dönüşen düşünceler daima geçmişe aittir.
-Düşünceler, duyguların çekim alanlarına girince bükülürler.

Bu kuralların yanı sıra, kitabın içinde yazılan kitaplar da Günday'ın kaleminden çıksa çok güzel olabilecek malzemeye sahip. Özellikle kargo paketi hırsızının psikolojisi çok güzel anlatılmıştı. Ve bir de sosyal deneyler vardı. İnsanların gerçekten ne kadar kötü olabileceğini ispat edebilmek için çarpıcı fikirler. Bu bölüm beni biraz karamsarlığa sürüklemedi değil.
Romanın felsefi yanından sonra olay örgüsüne geçiyoruz bir anda. Çok hızlı gelişiyor her şey ve bu yüzden muhteşem bir akıcılık söz konusu. Kitabın sonlarına doğru sayfaların arasına giren Yahya'nın daha fazla satır sahibi olmasını isterdim. Bu yüzden kitabın sonunun aceleye getirilmiş olduğunu düşünüyorum. Evet, Azil için olması gereken son buydu: Toplum tarafından linç edilmek. Ama Hakan Günday'ın "doğru" sonlar getiren bir yazar olduğunu düşünmüyorum. Biraz daha farklı olabilirdi.

-Spoiler-

Genel olarak bir kez daha Hakan Günday'ın başarılı olduğunu düşünüyorum. Sevilmesi her ne kadar zor bir yazar gibi görünse de en azından yaratıcılığı takdir etmemek, haksızlık olur.

Bir felsefe öğrencisi olarak Hakan Günday okumak iyi geliyor. Azil'in kapağında dediği gibi deha mı deli mi?

Sorgulayışını beğeniyorum... Var ile Yok'u anlatışı...
Her gün gördüğümüz sıkıcı derslerden öte evet ya evet
bunu sormalıyız dediğimiz şeyler..

Azil'in başındaki felsefi anlatıma öyle daldım ki olaylara geçince afalladım bir an. Ne oluyor ya ? dememe kalmadan ben mi deliyim acabaya döndü olay :)

Hakan Günday beni Ziyan'da olduğu gibi Azil'de de dumura uğrattı. Bir olaya inanıyorum 10 sayfa sonra o olayın aslında öyle olmadığını okuyorum. Çıldırmadan kitabı bitirdim.

Azil'in sonu da Asil için, hepimiz için mutlak son'du.Zihnimizin içine bir kutu açtık kitapla. ^^

Kimse. 
 22 Eki 2015, Kitabı okudu, 6 günde, 8/10 puan

Kafam yandı diyebilirim. Asil'in ruh halleri, olayların nereye varacağını kestirememek beni çok zorladı. Hatta kitabı okudukça gerildim, ruhum daraldı. Asil'e inanmamayı tercih ettim. Ve beni en çok üçüncü kitap etkiledi, kendini eksiltmek için yazdığı kitaplardan biri işte... Bir de Yahya var tabi.. Kitabın sonunda yaptığı açıklama en güzel sayfalardan.

2 /

Kitaptan 116 Alıntı

Mehmet Avcı 
24 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Düşünceler mükemmel, ancak davranışlar kusurludur.
Bir insanı sevdiğini düşünmek, ona bunu söylemek ve ardından sarılmakla anlatılamayacak kadar mükemmeldir.

Azil, Hakan Günday (Sayfa 31)Azil, Hakan Günday (Sayfa 31)

Güneşin söndüğünü sekiz dakika sonra anlarsın. O sekiz dakika boyunca hayatın sonsuza dek süreceğini sanırsın.

Azil, Hakan Günday (Sayfa 69)Azil, Hakan Günday (Sayfa 69)

Tek başına işlenen suç göktaşıdır.Sırtında sadece sahibine yer vardır.

Azil, Hakan Günday (Sayfa 13)Azil, Hakan Günday (Sayfa 13)
Cansu Bıçak 
21 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Çelişki seni öldürür. Çelişki işkencedir. Çelişki buz tutmuş bir göldür. Çelişki buz tutmuş gölün çatladığı andır. Çelişki, göldeki çatlağa saplanıp donmaya başlamandır. Çelişki, yardım istemek için açtığın ağzına dolan sudur. "

Azil, Hakan GündayAzil, Hakan Günday

"Zihnin şartları mükemmel düşünceyi oluşturacak niteliklere sahiptir. Çünkü zihin sürekli genişleme gücüne sahiptir. Oysa üçboyutlu dünyayla kurduğun ilişki bedenin ve duyularınla sınırlıdır."

Azil, Hakan GündayAzil, Hakan Günday