Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?

7,3/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
0 beğeni  · 
639 gösterim
Günümüzde artık bütün dünyada egemenliğini kurmuş olan neoliberal kapitalizmin yandaşlarına göre, yoksulların içinde bulundukları sefaletten kurtulmaları için zenginlerin daha zengin olması, daha az vergi vermesi gerekir çünkü bu durum hepimizin çıkarınadır. Ne var ki genelde kabul gören bu yaklaşım gündelik deneyimlerimizle, bol miktardaki araştırma sonuçlarıyla, aslında mantıkla hiçbir şekilde uyuşmuyor. Somut kanıtlar ile popüler inanışlar arasındaki bu tuhaf uyumsuzluk üzerine biraz durup düşününce akla şu soru geliyor: Aksine onca kanıt ve olguya rağmen bu görüşler nasıl oluyor da bu kadar yaygın ve dirençli kalabiliyor?

İşin daha garip, belki de daha vahim yanı ise şudur: Eğer tarihte daha önce eşine rastlamadığımız, kabul edilmesi imkânsız ama yine de hızla büyüyen mevcut toplumsal eşitsizliğin ve zenginlerle toplumun geri kalanı arasındaki hızla derinleşen uçurumun savunulmasında rol oynamamış olsaydı, bu yaklaşımların bir gün dahi ayakta kalması mümkün olmazdı. Demek ki dünya çapında büyük bir ahlaki krizin içindeyiz. Halbuki liberal kapitalizmin en büyük düşünürü Adam Smith daha 18. yüzyılda şöyle diyordu: "Zengin ve güçlü olanlara hayranlık duyup onlara neredeyse taparken, fakir ve muhtaç durumdakileri hor görme veya en azından görmezden gelme eğilimi ahlak anlayışımızı çökerten en büyük ve en yaygın nedendir."

Dünyanın önde gelen toplumsal düşünürlerinden Zygmunt Bauman'ın kaleme aldığı bu kısa kitap, işte bu gibi sorulara yanıt arıyor. Bauman, söz konusu görüşlerin dayandığı ve üzerinde uzun uzadıya düşünülmemiş varsayımların ve inanışların listesini sıralıyor ve tek tek ele alarak onların nasıl da yanıltıcı ve aldatıcı olduklarını gösteriyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 4 Alıntı

Ali Ünal 
27 Tem 2016, Kitabı okudu, 7/10 puan

Zengin
Dünyadaki en zengin 1000 kişinin toplam varlığı en fakir 2,5 milyar insanınkinin neredeyse iki katı. Merkezi Helsinki'de bulunan Dünya Gelişim Ekonomisi Araştırma Enstitüsü'ne göre şu anda dünya nüfusunun en zengin yüzde 1'lik kesimi daha fakir olan yüzde 50'nin neredeyse 2000 katı kadar zengin.

Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt BaumanAzınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman
Ali Ünal 
01 Ağu 2016, Kitabı okudu, 7/10 puan

tüketim kültürü
Artık hepimiz tüketiciyiz, her şeyden önce tüketiciyiz, tüketmek bizim hakkımız ve görevimiz. 11 .Eylül saldırısının ertesi günü George W. Bush'un travmadan kurtulup normale dönmeleri için Amerikalılara seslenirken bulabildiği en iyi tavsiye "alışverişe devam edin"olmuştur.

Beşikten mezara kadar, mağazaları yaşamlarımızın ve ortak yaşamların tüm hastalıklarını ve ıstıraplarını iyileştirecek ya da en azından hafifletecek ilaçlarla dolu eczaneler olarak görmeye alıştırılıp, bu yönde eğitiliyoruz.

Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt BaumanAzınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman
Ali Ünal 
31 Tem 2016, Kitabı okudu, 7/10 puan

Zenginlik
Dünyanın sadece en zengin 10 kişisinin varlığı 2,7 milyar dolara ulaşarak, büyüklükte dünya beşincisi olan Fransız ekonomisini neredeyse yakaladı. Bu kişiler arasında yer alan, İntitex'in kurucusu ve Zara mağazalarının sahibi Amancio Ortega 2011 ekiminden bu yana sadece 12 ayda servetine 18 milyar dolar (günde ortalama 66 milyon dolar) ekledi.

Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt BaumanAzınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman