Bab-ı Esrar

8,0/10  (496 Oy) · 
2.243 okunma  · 
394 beğeni  · 
8.809 gösterim
"Yaşamı, aşkı ve inancı yeniden düşünmek için…

Yedi yüz yıldır çözülemeyen sır; Şems-i Tebrizi cinayeti... Yedi yüz yıldır süren bir sevda; Şems-i Tebrizi ile Mevlânâ Bab-ı Esrar sadece bir gerilim romanı değil, aynı zamanda bir sırlar kitabı. Fantastik öğeleri kullanarak çok katmanlı bir dil yaratan Ahmet Ümit bu yapıtında Mevlevilik temelinde din ve inanç üzerine ilginç sorular soruyor. Din ile aşk arasında, inanç ile sevda arasındaki ilişkiyi bambaşka bir açıdan gözlerimizin önüne seriyor. Dünyayı, yaşamı, inancı ve aşkı, yeniden düşünmemiz, yeniden araştırmamız, yeniden okumamız için... "
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  396
 • ISBN:
  9786051110363
 • Yayınevi:
  Doğan Kitapçılık
 • Kitabın Türü:
Güler Ayata 
01 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ahmet Ümit; Bab-ı Esrar' da yine yazacağını yazmış. Ne söylenebilir ki....Büyük usta...Fantastik, gizem, rüya, gerçek, AŞK, Mevlana ve Şems..Karen Kimya ve Poyraz, Suzan, Nigel, Mennan... Hepsi süper karakterler Fakaaaaaaaaaattttttt Nevzat Başkomser'in İstanbul ekibindeki Zeynep komiseri Konya' da hikayeye katması ayrı bir TAT olmuş..... Sadece bir roman okumadım. Müthiş bilgilerin özenle serpiştirilmiş bir kaynak okudum......Ayakta alkışlıyorum....Bravo AHMET ÜMİT....!!!!

Tuncer KAHRAMAN 
10 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ahmet ümitin kalemini yazım dilini kurgusunu gerçekten beğenerek okuyorum Babı Esrarda da Konyayı Mevlanayı Şemş i Kimya Hatunu çok güzel ve akıcı dille tasvir etmiş.Beğenerek okudum ve özellikle polisiye severlere tavsiye ederim....

Nurhan Işkın 
16 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Kesinlikle,Ahmet Ümit üstat unvanını hak ediyor.İngiliz bir anne ve Mevlevi kültürünün içinde büyümüş bir babanın evladı olan,Karen Kimya çalıştığı sigorta şirketinin poliçe araştırmasını yapmak için geldiği,Konya 'da yaşadığı gizem ile, sizi bir örtü gibi sarıyor.Şems ile karşılaştığını bir türlü kabul etmeyen aklı,bu mistik ve gizemli serüvende ona çok şeyler öğretirken,sizi de esir alıp acaba bir sonraki sayfada neler olacağını sık ,sık kendinize sormanıza sebep oluyor.Çok keyif alarak okudum.

Esra TİĞİZ 
 13 Kas 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Ahmet Ümit hayranları bu kitabı çok beğenmese de ben bayıldım.Kurgusu diğer Ahmet Ümit romanları yanında zayıf kalsa da sürükleyiciliğine diyecek laf yok, mistik havası ve pek bilmediğim mevlevilik hakkında ilginç detaylar içermesi kitabın öne çıkan özellikleri. Kitap bir hint atasözü ile başlıyor: Dünya, rüya içinde rüyadır. Son satırı okuduktan sonra, romanın neden bu atasözü ile başladığını anladım. Mevlana ile ilgili ne biliyormuşuz ki? Şeb-i Aruz, sema gösterileri. Mesnevi'nin adını duymuştuk ama okumamıştık. Hele Şems kim idi haberimiz bile yoktu. Sufiliği duymuşluğumuz vardı, ama nedir merak etmiyorduk. Hayatlarının bir bölümünü bizimle aynı topraklarda yaşamış ve ölmüş bu iki ünlü insandan bu kadar habersizken Ahmet Ümit bir nevi topluma hizmet yaptı.

Suskun/ca 
09 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kitaptaki güzel olan tek şey kurguydu...Dini konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmayan insanların din büyükleri üzerine kitap yazmasını doğru bulmuyorum...

Librarian 
02 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ahmet Ümit, kaleminin ustalığına bu kez mistik bir esrar da katarak sadece polisiye romanlarda başarılı olmadığını da kanıtlamış. Ön planda yarı Amerikalı yarı Türk olan bir sigorta ekspertizinin Konya'daki bir otel yangınının aslını soruşturması işlenirken geri planda ise kendilerini küçük yaşta terk eden Mevlevi babası ile iç hesaplaşması Şems-i Tebrizi'nin rehberlerliğinde işlenmiş. Şems ile Mevlana'nın yüce dostluklarının Elif Şafak'ın Aşk romanında işlenişine bayıldığımı düşünürken bu romanla birlikte Mevleviliğe ve Şems ile Mevlana'ya asıl şimdi bir kez daha vuruldum. Bence Aşk romanını oldukça gölgede bırakan bir romandı Bab-ı esrar. Romanın açıklamasında Şems'in öldürürülmesine ışık tutan bir eser olarak izah ediliyor olsa da bence bundan çok daha ötesiydi. Mevlevilikteki aşk kavramı, Şems ile Mevlana'nın dostluklarının özü ve her iki şahsiyetin kişiliklerini daha iyi kavramayı sağlayan ayrıntılar, pek çok karakter ve romanın bence ikincil kahramanı Karen Kimya'nın yaşadığı rüya/halüsinasyon/doğa üstü anlar aracılığı ile çok güzel resmedilmişti. Romanın büyük bir kısmını boğazım düğüm düğüm, yüreğim kabından taşarcasına coşku dolu olarak okudum. Şiddetle tavsiye ederim.

Halime tmnc 
13 Haz 16:29, Kitabı okudu, Puan vermedi

Mistik bir anlatımı ve kendine bağlayıcı bir havası var. Olayların devamını merak ettikçe kitabi elinizden birakamiyorsunuz. Ben ney fonuyla okumuştum. Kitabı okudukça anlayacaksinizdir. Kanayan yüzük ve Konya. Mevlana ve Şems hakkında ilk kez ogrendiklerim ve meraktan araştırmaya başladığım bir kitap. Arka kapağına bakarak aceleyle almıştım. Düşündüğüm gibi bir kitap değil düşündüğümden daha iyi bir kitap.

Asma Yaprağı 
12 Ağu 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Ahmet Ümit'i çok fazla okuyan birisi değilim. Hatta bu okuduğum ikinci kitabı. İlk olarak Beyoğlu Rapsodisini okudum ciddin keyifli, son ana kadar katili düşündüğünüz, ve kitapta ki tüm karakterlere bir dönem kesin katil bu dediğiniz bir kitap. Bab-ı Esrar kitabını okurken kesinlikle böyle bir haz keyif almadım, aslından bir polisiye çatısı altında Mevlana ve şemsi anlatan en azından bir kıvılcım çakan, güzel hikayeleri olan yine soluksuz bir keyifle okunacak ama polisiye gözüyle asla bakılmaması gereken bir kitap.Çok güçlü bir kalem tasvirleriyle yaşanılanları gözünüzde canlandıra bilen bir yazar.

Fulya Yüksel 
17 Kas 2015, Kitabı okudu, 52 günde, 8/10 puan

Bir inanç hakkında düşünüp durmak, onun bilinmezlerini çözmeye çalışmak insanı rüyayla gerçeklik arası boyutlara atarmış. Kitap tıpkı adına münhasır esrarlıydı ve sadece birilerinin yaşantısı yoktu içinde. Aynı zamanda birkaç bilgi edinmeyi de sağlıyordu. Okumam ne kadar uzun sürse de hep merak ettim ve sonunda Konya'ya detaylı bir geziye gitmeye karar verdim. Son olarak zannımca hoşgörülü ve tarafsız bir kitaptı, öneririm.

Merve 
26 Oca 14:08, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Konya'da olduğum zaman ilgimi cekip okuduğum yazarın gene övgüyü hakettiği kitaplardan birisi. Kitapta bazı detaylar sıkıcılaşmaya başlasada güzel etkileyici bir kurgu olmuş.

Kitaptan 160 Alıntı

Aysel 
20 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"Birini sevmek onu kültürüyle birlikte sevmektir, derdi annem."

Bab-ı Esrar, Ahmet ÜmitBab-ı Esrar, Ahmet Ümit
Aysel 
20 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"Sadece kendi bildiğini doğru sanma.Ne kadar acayip görünse de başkalarının isteklerine saygı göster."

Bab-ı Esrar, Ahmet ÜmitBab-ı Esrar, Ahmet Ümit
Aysel 
20 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"İnsanoğlunun en büyük sırrı beynidir. Beynin çalışma biçimi ve kapasitesi tümüyle bilinmemektedir. Genlerimizden gelen bilgiler,duyularımızla algıladıklarımız, deneyimlerle öğrendiğimiz milyonlarca bilginin ne kadarının farkındayız? Duyduğumuz, gördüğümüz, hissettiğimiz, tattığımız, dokunarak farkına vardığımız, bilgilerden sıkça kullanmadıklarımız nerede dııruyor? Zihnimiz bunların ne kadarını siliyor, ne kadarını depoluyor? İşte büyük bulmaca."

Bab-ı Esrar, Ahmet ÜmitBab-ı Esrar, Ahmet Ümit
Aysel 
21 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"Bizim iyiliğimiz de, kötülüğümüz de karşılıksızdır.Yaptıklarımızın ödülünü de, cezasını da kendimiz veririz kendimize."

Bab-ı Esrar, Ahmet ÜmitBab-ı Esrar, Ahmet Ümit
Aysel 
22 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"Çünkü her çocuk bir umuttu. Ve yaşam ne kadar acımasız, insanlar ne kadar kötü olurlarsa olsunlar; onları kendilerinden başka kurtaracak kimse yoktu..."

Bab-ı Esrar, Ahmet ÜmitBab-ı Esrar, Ahmet Ümit
16 /