Baba

9,0/10  (52 Oy) · 
136 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.298 gösterim
Şiddet dolu, katı, kırılan ama bükülmeyen bir gelenek. Gerekirse kanla korunan alternatif bir ahlak. Bir jest olarak ölünen ve öldüren, stilize bir savaş...Hatırlanacak ve unutulacak ne çok şey var...Soluk kesici bir roman...
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9789753901246
 • Orijinal Adı:
  The Godfather
 • Çeviri:
  Özoy Süsoy
 • Yayınevi:
  E Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cihan Yılmaz 
07 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Dünyanın en iyi repliklerine sahip kitaplarından birisidir.Filminden katlarca kez iyi.Okumayanlara şiddetle tavsiye ediyorum

mithrandir21 | Uğur D. 
26 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

480 sayfanın yüzde 60'ı ile Puzo bize tam bir mafya romanı okutup kalan yüzde 40 ile de yazdığı yan hikayelerle oluşturduğu heyecan tufanının üzerine daha da heyecan dalgaları yüklüyor. Kitap tam ayrıntısı ile yazılsaydı eğer rahat 700-800 sayfalık daha da sağlam eser olurdu diye düşünüyorum. Okuyun okutturun pişman olmayacaksınız ama sanki kitabın içinde biraz ırkçılık var gibi.

Okan Bayram 
03 May 18:22, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

Hikayesiyle, karakteriyle hayranlık uyandıran bir kitap. Çok yönüyle, içinde birçok hikaye olmasıyla dolu bir kitap. Hİkaye o kadar iyi ki yazarın anlatımının kusurlarını kapatıyor. Kitabın tek kötü yanı asıl hikayeye pek katkısı olmayan Johny Fontane'e sık sık yer vermesi. Bir tek onu okurken sıkıldım. Onun dışında kendini kitabın içine kaptırmamak mümkün değil.

Yunus Ahmet 
12 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İyilik yapmak için neden mi arıyorsunuz? Sizi İtalyan mafyasıyla tanıştırıyım. Koruma içgüdünüzü tamamen farklı bir boyuta taşıyacak ve mafyanın aslında ne olduğunu öğretecek bir kitap. İtalyan bir ailenin saygın ve güçlü imparatorluğu. Neden 50 kuruşa içtiğimiz bir suyu 1 liraya işiyoruz?

Cavanşir Gadimov 
27 Ara 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Mükemmel bir mafya ailesinin hikayesi anlatıyor ki, zaten bilmeyen yoktur. Filminden dolayı da çok bilinir. Bu kitap ilk 2 filmindeki olayları anlatıyor. Üçüncü film ise kitaptan uyarlanmamıştır.

Yunus Emre Yiğit 
30 May 21:30, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Filmi malesef kostüm, müzik ve oyunculuklar sayesinde ön plana çıkmış olsa da asıl değeri kitabı okursanız hissedeceksiniz insanın hayatındaki o ikilemler yollar bana göre.
Her zaman bambaşka hayatlar isteyen içinde özlemler saklayan ama gurbet, yaşam savaşı gibi mücadeleler veren karakterler insanın kitabı sevmesine sebep oluyor. Kalbinde sadelik köy yaşamı ve küçük bir ev taşıyan ama ülkenin en büyük mafya lideri haline gelmiş olan Baba Don Carlione ve hayalleri uzaklara dayanan renklerle süslü olan ama ailesine sırt çeviremeyen Michael Carlione...
Kitap her şeyden önce o ikisinin içinde taşıdığı dram.

Paranous 
05 Tem 08:06, Kitabı okudu, 24 günde, 9/10 puan

Filmini kaç kez seyrettiğimi bilemiyorum , kitabı okumakta bir hayli geç kalmışım. Yer yer içinde ırkçı söylemler olması beni şaşırttı ve üzdü diyebilirim bunun haricinde , filmi izleyip kitabı okumadıysanız mutlaka kitabına da bir şans verin derim. Filmi izlememiş ve kitabı okumamışsanız önce kitap sonra filim çok keyifli olur.

Huseyn Sirinov 
21 Mar 19:20, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Iyi bir roman.Mafya hakkindaki en iyi roman.bir haftada okudum,don vito karleone den sonra mafyanin basina ailenin en kucuku geciyor ve guclu mafya babasina donusuyor sonda donun olmesi cok uzucu oldu benim icin mafya,suc,aksiyon sevenler icin 1 numarali kitap

Üç filmlik bir seriye de aktarılan ve 1. filmin temel alındığı bu kitap, bir romandan ziyade eleştirel okuyucular için tek kitaplık bir ansiklopedi mahiyetindedir.

Fulya 
15 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kitabın, filminden daha güzel ve etkileyici olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Kitaptan 11 Alıntı

Okan Bayram 
04 May 15:44, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Neticede evrak çantalı avukatlar elleri silahlı, yüzleri maskeli insanlardan çok daha fazla para çalarlar.

Baba, Mario PuzoBaba, Mario Puzo
Dara 
01 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Uyuyan, belki de ölmek üzere bulunan Nino'ya baktı. Nino'nun, sesini kazandığı için kendisini kıskanmadığını biliyordu. Bundan büyük mutluluk duyduğu için kıskanmıştı sadece. Şarkı söylemeye bu kadar değer vermesine içerlediğini biliyordu. O an gerçeği açıkça görebildi. Nino Valenti, yeryüzünde hiçbir şeye değer vermiyordu. Dolayısıyla da hayatta kalması için bir neden yoktu.

Baba, Mario PuzoBaba, Mario Puzo
Okan Bayram 
03 May 18:28, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Zaten çocuklarına babalık etmeyen biri asla gerçek bir erkek olamaz.

Baba, Mario PuzoBaba, Mario Puzo
Okan Bayram 
04 May 15:43, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Ben bir dostluğa, bir de vermeden alınmayacağına çok inanırım.

Baba, Mario PuzoBaba, Mario Puzo
afet qaralova 
08 Ağu 15:20, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

İntikam
İntiqam - soyuduqdan sonra yeyilən yeməkdir

Baba, Mario Puzo (Sayfa 449 - Qanun nəşriyyat)Baba, Mario Puzo (Sayfa 449 - Qanun nəşriyyat)
afet qaralova 
08 Ağu 15:34, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

O, beynini özü haqqında, uşaqları haqqında, təhlükə haqqında fikirlərdən təmizlədi... Bundan sonra, Karlo Riçinin ölümündən başlayaraq hər gün etdiyini yenə təkrarladı : Maykl Korleonenin ruhunun bağışlanması üçün Allaha yalvarırdı.

Baba, Mario Puzo (Sayfa 495 - Qanun nəşriyyat)Baba, Mario Puzo (Sayfa 495 - Qanun nəşriyyat)
Paranous 
12 Haz 01:20, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Şimdilik seçtiğin yolda ilerle ; ne de olsa erkeksin sen. Ama okulunu bitirince bana gel : bir oğlun babaya gelişi gibi.

Baba, Mario Puzo (Sayfa 56 - E Yayınları)Baba, Mario Puzo (Sayfa 56 - E Yayınları)
2 /