Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk

7,9/10  (265 Oy) · 
1.373 okunma  · 
219 beğeni  · 
7.993 gösterim
Gök kubbenin altında insanın ruhunu soyan kötülükler ve giyindiren aşklar adına...

Doğu ak ejder yılında başladı yirmi üç bin yıllık gizem...
Uzayın sonsuzluğuna açılan kapıyı keşfe çıkmış bilge rahipler, uğruna topluca can verdikleri bir sırrın, binlerce yıl sonra, bir şair tarafından aşkın derin katmanlarına saklanarak korunacağını bilselerdi...

Siruş başlıklı murassa hançerin kabzasına parmak izlerini bırakanlar, daha avuçlarının sıcaklığı gitmeden hançer kınında kan biriktiğini bilselerdi...

Bağdat, İstanbul, Roma, Paris ve diğerleri; kıyılarına vuran yeni aşkın, bütün eski tarihlerini dolduracak yoğunlukta olduğunu bilselerdi...

Bilgeler, katiller, asiller ve sevgililer; ellerinde tuttukları kitabın alev almaya hazır bir aşk külçesine dönüşmek üzere olduğunu bilselerdi...

Şair, ipeksi dizeleri arasına hayaller gibi sakladığı şifrelerin hoyrat ellerde ihtirasla parçalandığını, sonsuzluk şarabına kadeh yaptığı gelincik yapraklarının kinle dağıtıldığını bilseydi...
Ve şimdi kim bilebilir neler olacağını,
Babil uyandığı zaman?!..
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2004
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9789944486798
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuncer KAHRAMAN 
26 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Leyla ile Mecnunun Divan edebiyatındaki binlerce beyitinin roman tadında çevirisi halukuleda bir eser İskender Pala nın da tanınmasına Edebiyat dünyasında sıkça sesini duyurmasına sebep olan eserlerden birisi .Bence muhakkak okunmalı dili az bişi ağırda olsa anlaşılmıcak kadar değil....

Normalde bir kitabı yarım bırakmayı hiç sevmem ama bu kitabı yarım bıraktım. İlk önce güzel başlamıştı ama sonra çok sıkıcı oldu. Mekanlar kişiler sürekli değişirken genel bütünlük sıkışıyor ve bir çıkmaza giriyor. Sürekli bir kaçma kovalamaca yaşanırken sebepler ve sonuçlar değişmiyor. Bir roman tadı alamadım...

Emine Çoban 
10 Eyl 12:08, Kitabı okudu, 4 günde, 9/10 puan

Severek okuduğum bir İskender Pala klasiği daha .. Fuzuli'nin yazmış olduğu ''Leyla ve Mecnun'' adlı yapıtta, Leyla'ya aşık olan kağıdın öyküsünü anlatan İskender Pala; kağıdın dilinden koca bir tarihi anlatıp okuyucuya eşsiz bir dünya yaşatıyor.Tarihte eski bir diyara yolculuk etmek isteyenlerin okuyacağı bir kitap :)

Kağan Özkaya 
28 Kas 22:50, Kitabı okudu, Puan vermedi

İskender Pala'dan beklenmeyecek düzeyde bir kitap...Sıkıcı,aynı konulara hapsolmuş sürüp gidiyor...Diğer eserleri:'Efsane,Od,ŞahveSultan'a göre çok zayıf...

ESRA ÖZGÜL 
11 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Cok sukurle baslamistim bu kitaba.Bir parsomen kagidi ile baslayan yolculugum, sisli soguklarin iskandinavyasindan,buz tutmus irmaklarin rusyasindan,los ve rutubetli satolarin fransa ve italyasindan,parlak yildizli gecelerin bagdat collerinden ta kutsal topraklarin otesindeki kulubelere kadar uzanip Istanbulda son buldu...
Henuz esini bulamayanlara dua,bulanlara ise sukur olsun

zehra kaya 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

iskender palanın okuduğum ilk kitabı
bir L&M hikayesi ancak bu kadar güzel anlatılır.
ancak bu kadar farklı bir dilden ve bu kadar hissederek anlatılır.
Şu kadar söyliyim kitabı bitirince kendimi süleymaniye el yazma kütüphanesinde bulmuştum ben :)

Mustafa ÜNAL 
25 Mar 21:46, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Benimle başlayan ve tüm arkadaş çevremi saran 2004 yazının efsanesi. Ayrıca o sene yazarlar birliğinin en iyi kitap ödülünü de almıştır.

Kendimizi içinde bulduğumuz aşk macera hüzün denizinde kaybolup Kays,Leyla diye isimleri sayıklayıp hülyalara daldığımız kitap. Mısırdan İstanbul'a uzanan hikayesiyle örgüsüyle sizi sarıp bambaşka bir aleme taşıyacak. Bir nefeste okunup günlerce kafa yorulacak bir şaheser... son cümleyi kitaptan bir alıntıyla bitirelim. "İlk aşkım ve ilk acım : Adı Leyla..."

Yüksel Çetin 
13 Kas 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Uzun cümleler kuran ve okurlarını genellikle yormayan yazarımız bir kağıdın mı diyelim... :) Bir kağıdın romanını yazmış, kağıdı kağıt olmaktan çıkaran şey ise taşıdığı sır nihayetinde, okumanızı tavsiye ederim :)

Yasin Eren 
19 Haz 21:49, Kitabı okudu, 35 günde, Beğendi, 8/10 puan

Divan edebiyatının ağır dilinden uzak sade ve yormadan okunabilecek bir eser. Zaman zaman sıkıcı olmasının yanında konu bütünlüğü oluğunu pek söyleyemem ama yazarı bilenlerin rahatlıkla ve zorlanmadan okuyabilecekleri bir roman. Konusuna gelince; harika bir Leyla ile Mecnun hikayesi. Ayrıca Katre-i Matem incelemesinde de belirtmiştim tarihi merakı ve bilgisi (Osmanlı) olanlar için okuma daha anlamlı ve zevkli hale gelecektir.

Cemre Kara 
25 Nis 20:58, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 7/10 puan

Kitap, bana keşke o dönemlerde yaşasaymışım dedirten tek şey.İnsanların kitap aşkıyla yandığı dönemlerin de olduğunu gösterdiği için beni şaşırttı ve aşka bu kadar değer veren doğu toplumunun bu hale nasıl geldiğini tekrar düşündürdü.Bir ara Dan Brown okuyormuş gibi oldum genel itibariyle iyiydi ama o psikolojiyi anlamak mümkün değil keşke bir günlüğüne gidebilsek o dönemlere.

5 /

Kitaptan 79 Alıntı

Yasin Eren 
18 Haz 12:05, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Aşk gönlün işiydi ve onun olduğu yerde aklın yeri olmazdı.

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 328 - Kapı yayınları)Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 328 - Kapı yayınları)

Kimsesiz hiç kimse yok her kimsenin var kimsesi
Kimsesiz kaldım yetiş ey Kimsesizler Kimsesi.. *Ruşeni

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 237 - Kapı Yayınları)Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 237 - Kapı Yayınları)
PINAR GÜRSOY KASA 
30 Eki 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Fuzuli aşk ayrılığının azab olduğunu, azab kelimesinin a-z-b kökünden türediğini, bunun da "lezzet" demek olduğunu söylüyordu. Demek ki aşkın azabında bir lezzet vardı ve dertleri zevk edinmeyince aşkın tadı çıkmıyordu.

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender PalaBabil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala

Dünya insanın gölgesi gibidir, ona sırtını dönersen peşinden gelirde, peşine düşersen hep önünden kaçar...

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender PalaBabil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala

Şeb -i yeldayı müneccimle muvakkıt ne bilir
Mübtela-yı gama sor kim geceler kaç saat. (Sabit)
(En uzun gecenin hangisi olduğunu ne müneccim ne de takvim yapanlar bilir.. Gam tutkunlarına sor ki geceler kaç saattir.)

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 219 - Kapı Yayınları)Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 219 - Kapı Yayınları)
Yasin Eren 
 14 Haz 10:02, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Sâbit
En uzun gecenin hangisi olduğunu ne müneccim ne de takvim bilir... Gam tutkunlarına sor ki geceler kaç saattir!..

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 219 - Kapı yayınları)Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 219 - Kapı yayınları)
Tuncay YILDIRIM 
 22 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Aşk
Aşk konusunda ciltler ve kütüphaneler dolusu bilgi üretilmiştir Doğu'da. Yalnızca aşkı tanımlamak için harcadıkları mesaiyi söz gelimi hekimlik alanında harcamış olsalardı belki ölüme çare bulurlardı.

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender PalaBabil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala
Yasin Eren 
 16 Haz 01:52, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Neşatî
Ey Neşatî! Kendimizi ruh iklimlerinde öylesine yitirdik ki artık gönlün parlak aynalarında bile görünmez olduk.

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 287 - Kapı yayınları)Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 287 - Kapı yayınları)
Burak TUTAR 
02 Eki 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Zaten aşk ile gizliliğin yan yana bulunması dikkat çekmezdi.Çünkü gerçek aşk, gizli olandır.

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 42)Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 42)