Bahar Karları Bereket Denizi 1

8,0/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
594 gösterim
..."Bahar Karları" yazarın "Bereket Denizi" adlı dörtlemesinin ilk kitabı. Yapıtları "Proust", "Gide" ve "Sartre"ın yapıtlarıyla karşılaştırılan, cesaret ve erkeksi niteliklerle olan tutkusyla Hemingway'e benzetilen Yukio Mişima, bu kitabında 1912 yılında Tokyo'da İmparatorluk Sarayının köklü soylu sınıfının kapalı çevresinde, sırtlarında geleneğin ağır yükünü taşımayan zengin ailelerin, paraları sayesinde toplumsal ve siyasal güç aramalarını anlatır...
 • Baskı Tarihi:
  1994
 • Sayfa Sayısı:
  378
 • ISBN:
  9789755104249
 • Orijinal Adı:
  Haru no Yuki
 • Çeviri:
  Püren Özgören
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hüseyin Düver 
07 Şub 23:22, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 8/10 puan

Yazar bir dörtleme olan bu seride her kitapta ölen bir sonrakinde yeni bir bedende doğan karakterler üzerinden Japonya'yı geçirdiği değişimleri anlatmıştır. İlk kitabın ana teması aşk. Batılı ünvanlara bürünmüş bir samuray ailesinden gelme karakterimiz hikaye boyunca dönülmez hatalarla kendi sonunu hazırlar.

http://kanvekuller.blogspot.com.tr/...min-icin-calyor.html

Dilek Eken 
01 Tem 02:01, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 8/10 puan

Bahar Karları Bereket Denizi serisinin ilk kitabı. Yukio Mişima'nın muhteşem bir anlatımı var. Duyguları ve fiziksel dünyayı ifade ederken kullandığı betimlemeler bana göre hayranlık uyandırıcı. İlk olarak serinin ikinci kitabı olan Kaçak Atlar'ı okuduğum için Bahar Karları'nın başkarakteri olan Kiyoaki Matsugae'yi çok daha farklı biri olarak düşünmüştüm. Bu nedenle biraz hayal kırıklığına uğradığımı söylemeliyim. Kitaplar birbirinden bağımsız aslında, belli bir sırada okumanız gerekmiyor ama yine de önerim Bahar Karları ile başlamanız.

Kitaptan 1 Alıntı

Hüseyin Düver 
07 Şub 23:23, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Dönemimizin özünü ortaya koymanın en kolay yolu bu - en düşük ortak paydayı almak. Çalkalanan su bir kez duruldu mu yüzeyindeki gök kuşağı gibi renkli kaygan yağı görebilirsin."

Bahar Karları, Yukio MişimaBahar Karları, Yukio Mişima