Bahara Kadar Bekle, Bandini Arthur Bandini Destanı #1

8,0/10  (8 Oy) · 
26 okunma  · 
7 beğeni  · 
891 gösterim
Nereye şimdi, Bandini? Kısa bir süre önce, kırk beş dakika önce, Tanrı şahidi, bir daha asla dönmemek üzere hızla inmişti o yolu. Kırk beş dakika-bir saat bile değil, ama çok kötü şeyler olmuştu ve sonsuza dek unutmayı umduğu o yolu geri yürüyordu şimdi. Maria, ne yaptın? Svevo Bandini, yüzünü kanlı bir mendille gizlemiş; kar taneleriyle konuşarak Dul Hildegarde'nin evine giden yokuşu tırmanırken Kış'ın öfkesi de onu gizliyor. Kar tanelerine anlat öyleyse, Bandini; soğuktan donmuş ellerini sallayarak anlat onlara. Hıçkıra hıçkıra ağlıyordu Bandini-olgun bir adam, kırk iki yaşında, ağlıyordu çünkü Noel Gecesi'ydi ve günahına dönüyordu, çünkü çocuklarıyla birlikte olamayacaktı. Ne yaptın, Maria?
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2003
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789758441983
 • Orijinal Adı:
  Wait Until Spring, Bandini
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Parantez Yayınları
 • Kitabın Türü:
Oblomov 
05 May 23:53, Kitabı okudu, 3 günde, 9/10 puan

Kitabın kahramanı olan Arturo Bandini ile tanıştığım kitap yazarın en çok bilinen Toza Sor kitabıydı. Bahara Kadar Bekle, Bandini ise serinin ilk kitabı. Charles Bukowski'nin "Fante benim tanrım" dediği yazar, Arturo Bandini karakteri ile aslında kendini anlatıyor. Bu kitap, Arturo Bandini'nin çocukluğunun ve Bandini ailesinin yaşantılarının kara mizahla örülü hikayesi ve bence okumaya değer.

Kutluay 
30 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Esin kaynağım. Bandini ! Arturo Bandini

İlay Yüksel 
05 Eyl 10:41, Kitabı okudu, 2 günde, 7/10 puan

John Fante'ye merhaba...
Duvar ustası bir baba, göçmen bir anne, kendini dine adamış bir kardeş, büyümenin acımasızlığı ve karşılıksız bir aşk... Sanırım Fante'nin okuduğum bu ilk kitabıyla ilgili kullanabileceğim tek kelime; naif olur... Usul usul ama hüzünlü...

Sinan 
24 Eyl 06:18, Kitabı okudu, 20 günde, 8/10 puan

Beklentim daha düşüktü ama yanılıyor olmak beni mutlu etti. yazarın her karakteri için anlatım tarzını sevdim. Hikaye biraz daha devam edebilirdi ama mevcut kurgunun uzama ihtimali olmamasını yazarda fark etmiş, bütün karakterleri hissedebiliyorsunuz.

Seher 
29 Eyl 10:45, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Kitap başlarda biraz okurken zorlamakta. Ama hikayenin içine girince kendinizi kaptırıp gidiyorsunuz. Bukowski Fante'yi çok sevdiği için Fante kitaplarını ara ara okumaya devam edeceğim.

Kitaptan 6 Alıntı

Elif Kimya Salt 
16 Eki 09:30, Kitabı okudu, 7/10 puan

Nefret ediyordu kardan. Duvarcı ustasıydı ve kar, tuğlaların arasına sürdüğü harcın donması demekti. Evinin yolunu tutmuştu, ama ne manası vardı eve gitmenin? İtalya'da, Abruzzi'de küçük bir çocukken de nefret etmişti kardan. Güneş yok, iş de yok.

Bahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante (Sayfa 5)Bahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante (Sayfa 5)
Oblomov 
05 May 00:11, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Öldüğünde cennete gideceğinden hayli emindi Arturo Bandini. Cehenneme giden yol ölümcül günah işlemekten geçerdi. Çok günah işlediğini biliyordu, ama günah çıkararak hepsinden arınmıştı. Hep zamanında gitmişti günah çıkarmaya -yani ölmeden önce. Ve tahtaya vururdu bunu her düşündüğünde; zamanında gitmeye de devam edecekti, yani ölmeden önce. Bu yüzden öldüğünde cennete gideceğinden hayli emindi. İki nedenden ötürü: Günah çıkardığı ve çok hızlı koşabildiği için.

Bahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante (Parantez Yayınları)Bahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante (Parantez Yayınları)
Kutluay 
30 Kas 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

'' Konuş benimle Rosa. Bir kez olsun bu tarafa bak. Seni seyrettiğim yere.''

Bahara Kadar Bekle, Bandini, John FanteBahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante
Oblomov 
03 May 23:29, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Tanrı her yerde ise Pazar günleri kiliseye gitmek niye? Majestik Bilardo Salonu’nun nesi var? Tanrı orada da değil mi?

Bahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante (Parantez Yayınları)Bahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante (Parantez Yayınları)
missprufrock 
15 Ara 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

Ne olduğunu bildiği ölümsüz bir şeydi ruh. Üzerinde tartışmayacağı ölümsüz bir şeydi ruh. Ölümsüz bir şeydi ruh. Her ne idiyse ruh, ölümsüzdü.

Bahara Kadar Bekle, Bandini, John FanteBahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante