Bahçemde Yeşeren Umutlar Blossom Street Serisi 3

7,8/10  (99 Oy) · 
576 okunma  · 
99 beğeni  · 
2.685 gösterim
Aradan uzun yıllar geçmişti. Bu süre içinde yaralarım iyileşmiş, mutlu bir evliliğim ve iki çocuğum olmuştu. Tüm bunlara bakıldığında her şey yolunda gibi görünüyordu ama iç dünyamda hissettiklerim bambaşkaydı… Eksik kalan bir şeyler, geçmişime dair cevaplanması gereken sorular vardı. Gidilmemiş yollara, gerçekleşmemiş hayallere duyduğum merak sürekli aklımı kurcalıyor, zamanı geri almak ve yarım kalan anıların kapılarını aralamak istiyordum. Yaşadığımız dünyanın iyi-kötü, acı-tatlı ne çok sürprizle dolu olduğunu anlatan, şaşırtıcı olduğu kadar etkileyici bir roman. Debbie Macomber, küçük Mucizeler Dükkânı ve Bir Yumak Mutluluk’tan sonra yeni kitabı Bahçemde Yeşeren Umutlar ile seriye bambaşka bir lezzet katıyor
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786053480037
 • Orijinal Adı:
  Susannah's Garden
 • Çeviri:
  Ozan Aydın
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Derin ipucular var :)
Kitabın 3/4'lük kısmı sakin bir ritimde ilerliyor. Kitabın orijinal adı Susannah'ın Bahçesi. Yani ana karakterimiz Susannah Leary Nelson. Kitabın başlangıç kısımları, Susannah'ın annesini huzurevine yerleştirmeye ikna etmesi, çocuklarını idare etmesi (bilhassa Chrissie) üzerine geçiyor. Bir süre sonra eski okul arkadaşlarıyla -özellikle Carolyn- tanışıp bir araya geliyor. Yıllar boyunca yanlış bildiği sebeplerden ötürü merhum babasına suçluluk hissi duyan Susannah, kitabın sonunda öğrendikleriyle birlikte bu nefreti de yok oluyor ve bu da her haline yansıyor. Kocası Joe ise yaşanan bütün olaylara rağmen soğukkanlılığını ve ağırbaşlılığını koruyor. Susannah da keşke onun gibi olabilseydi. Kızımız Chrissie ise tam bir genç kız rolünde. Bir de tam takılacak insanı buldu. Daha bir iki haftadır tanıdığın bir insana niye bu kadar bağlanıyorsun şapşiğim? Aşık olurken beyninizi de kullanmayı unutmayın bir zahmet. Her neyse, yaşanan tüm olaylarda Carolyn ve Susannah'ın dostluğu da dikkatimden kaçmadı. Ve asıl, ben kitabın ilk yarısını okuduktan sonra, kitabın tamamından fazla bir olay beklememeye alışmışken, kitabın sonuna doğru yazarımız beni fazlasıyla şaşırttı. Ve bu kitabıyla seviye atladığını söyleyebilirim.
Vivian'ın evine giren kişinin o kişi olacağı hiç mi hiç aklıma gelmemişti, e gelmez tabi, kitaptaki karakterler gibi ben de ölü biliyordum onu :) Ondan sonra taşlar yerine oturdu zaten. En çok yanarım yanarım da o giden iki bin beş yüz dolara yanarım. Haram zıkkım olsun o Troy denen pezevenge. Annesi de az değil zaten. Nasıl bir yüzsüzlüktür anlamadım ki arkadaş. Anne-Oğul kansız çıktı bunlar.
Ve tabi hikayenin sonuna gelirken Susannah'ın Blossom Sokağı'nda satılığa çıkan Fannie Çiçekçiliği satın alma isteğiyle çiçekçi dükkanı açma kararı alması, hikayeyi 4.kitapta Lydia'nın tuhafiyesine ve ilk iki kitaptaki karakterlere de bağlayacağından eminim. Bunu okuduğumda göreceğim zaten. Sade dilli bir roman olduğu için üzerine fazla düşünmeden okudum geçtim. Sınav haftamı atlattıktan sonra elimdeki 4. ve 5. kitabı da su gibi okuyacağımı tahmin ediyorum. Kitabın sonunda yazarın beklemediğim bir performans göstermesi, benden on puanı almıştır.

Ceren Acer 
07 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Yazar, Bahçemde Yeşeren Umutlar kitabıyla okuyucuları bence çıkmazlara ve büyük bir meraka oradan da kitabın son sayfalarına doğru feci bir beklenmedik sona yani düpedüz şaşkınlığa sürükledi. En azından ben kendi adıma bu duyguların hepsini yaşadım kitap boyunca. DEBBIE MACOMBER; çok başarılı kesinlikle. Kalemi, kurgusu, üslubu çok etkileyici. Gerek Bahçemde Yeşeren Umutlar kitabında olsun, gerekse diğer okuduğum kitaplarında olsun yazarın; konu çeşitliliği, konu bütünlüğü, karakterlerin uyumluluğu, dilinin kendine özgü akıcılığı fevkaladenin fevkinde! Özellikle bu kitabın oldukça şaşırtıcı bir o kadar da mutlu sonla bitmesi, DEBBIE MACOMBER'in kitaplarına düşkünlüğümü daha da artırdı. Bence bu romanı herkes okumalı!

D. Macomber genel olarak bence pembe dizi tadında uzun uzadıya gündelik olayları anlatan, kahve bardağını dolaptan çıkarıp da iki eli arasında içişine kadar yarım sayfa yazıp sayfa dolduran bir yazar. Ancak kabul etmek gerek ki bunu ustalıkla yapıyor ve sizi sıkmıyor. Bu kitapta da insanlar çokça kahve içti. ( Nerden baksanız toplam da 5-6 sayfa eder :)) Son bölümüne kadar pek de keyif almadan okuduğum, kendimce mantık hataları bulduğum, fazlasıyla zayıf karakterli baş kahramanın varlığı ile baş karakteri anlatan ancak yazarın diğer kitaplarından farklı bir kitaptı. Fakat kabul etmek gerek ki final tatmin ediciydi. Yazarı seviyorsanız bu kitabını da alın ama mutlaka okumanız gerekmez.

Nurbanu Tuna 
18 Nis 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

bu kitapta seriden biraz uzaklaşıp yeni bir kurgu ele alınmış yazar bu kitapta sadece bir kadının hayat hikayesini anlatıyor bence çok güzeldi kitapta baba kız öyküsü var serinin ele aldığı kurgudan biraz uzaklaşmak bence güzel olmuş ben beğendim :)

Serpil Ağ 
03 Eki 23:29, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ne yazık ki, bazen geçmişimizdeki anılara dalınca, elimizdeki güzelliklerin farkına varamadan keşke, diye diye hayatımız nihayete eriyor. Umarım, bizlerde Susannah gibi hatalarımızdan ders alır, elimizdekilerin değerini kaybetmeden farkına varmış oluruz.

Neslihan Cayirci 
17 Nis 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Evli ve çocuklarını büyütmüş Susannah'ın aklını eski yaşantısı kurcalamaktadır. Hayatta herkesin gidilmemiş yolları vardır. Susannahta gidilmemiş yollarına olan merakı eski yaşantısı ile ilgili hiç bilmediği bir takım sırları ortaya çıkarır ve Susannah'ın geçmiş algısı oldukça değişir.

Kitabın ilk bölümü sıradan bir Debbie Macomber hikâyesiyken ortalarından itibaren tam bir maceraya donusuyor. Yalın anlatımı sayesinde hızla okuyorsunuz. Kitabın sonunu ise gidişata göre zayıf buldum.

Zeynep 
10 Tem 19:56, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Kitaptaki karakterler o kadar günlük hayatımızdan çıkmış gibiler ki. Kitabı okurken sanki zaman akıyor gibi. Kafanız doluysa bu kitap i anlamak güç gelmeyecek akıp gidecek zamanla.

safak azat 
25 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Bir solukta okuduğum debbie macomber kitaplarından biri. Sanki susannah'ın bir arkadaşı da bendim. Sayfaları okurken bir yandan da bizim örgü dükkanınla Nasıl ilişki kuracağını merak edip durdum. Güzel bir kitabı daha bitirmenin sevincini yaşıyorum.

Ayşe Zengin 
14 Eyl 2015, Kitabı okudu, 14 günde, Beğendi, 9/10 puan

Blossom Sokağı'ndan biraz uzaklaştık ama aynı tadı alabiliyorsunuz yine de. Bu sefer Susannah'ın maceralarına ortak oluyoruz. Sevgi ve emeğe dair çok şey öğreniyoruz. Güzel bir kitap...

hfulyacetinka 
25 Mar 21:13, Kitabı okudu, 8 günde, Puan vermedi

Aradan uzun yıllar geçmişti. Bu süre içinde yaralarım iyileşmiş, mutlu bir evliliğim ve iki çocuğum olmuştu. Tüm bunlara bakıldığında her şey yolunda gibi görünüyordu ama iç dünyamda hissettiklerim bambaşkaydı… Eksik kalan bir şeyler, geçmişime dair cevaplanması gereken sorular vardı. Gidilmemiş yollara, gerçekleşmemiş hayallere duyduğum merak sürekli aklımı kurcalıyor, zamanı geri almak ve yarım kalan anıların kapılarını aralamak istiyordum. Yaşadığımız dünyanın iyi-kötü, acı-tatlı ne çok sürprizle dolu olduğunu anlatan, şaşırtıcı olduğu kadar etkileyici bir roman. Debbie Macomber, küçük Mucizeler Dükkânı ve Bir Yumak Mutluluk’tan sonra yeni kitabı Bahçemde Yeşeren Umutlar ile seriye bambaşka bir lezzet katıyor

2 /

Kitaptan 18 Alıntı

Ülkü Ciner 
27 Haz 02:07, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Şimdi geçmişe bakıyorum da, elde ettiklerimin vazgeçtiklerime değmediğini anlıyorum."

Bahçemde Yeşeren Umutlar, Debbie Macomber (Sayfa 153)Bahçemde Yeşeren Umutlar, Debbie Macomber (Sayfa 153)
Berfun Berçin 
07 Mar 21:36, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Hayatımın aşkı sensin.Hep sendin,öyle de kalacaksın. Bir anlığına bunu unuttum o kadar."

Bahçemde Yeşeren Umutlar, Debbie Macomber (Sayfa 415 - Martı Yayınları)Bahçemde Yeşeren Umutlar, Debbie Macomber (Sayfa 415 - Martı Yayınları)
Berfun Berçin 
 07 Mar 15:18, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Normal.

Normal, her şeyin olduğu gibi görünmesi anlamına geliyordu.Büyük aldatmacaların da, çirkin sırlarından olmaması.

Umursamazlığına ve hevesini yitirmiş olmasına rağmen huzura kavuşması demekti.

Bahçemde Yeşeren Umutlar, Debbie Macomber (Sayfa 349 - Martı Yayınları)Bahçemde Yeşeren Umutlar, Debbie Macomber (Sayfa 349 - Martı Yayınları)
Berfun Berçin 
07 Mar 09:48, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hayatlar ve zaman değişebilir,ama gerçek dostluklar bakidir,daima bizim bir parçamız olak kalır.

Bahçemde Yeşeren Umutlar, Debbie Macomber (Sayfa 9 - Martı Yayınları)Bahçemde Yeşeren Umutlar, Debbie Macomber (Sayfa 9 - Martı Yayınları)
ecicekk 
25 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Nefes aldığımız sürece hiçbir şey için geç kalmış sayılmayız...

Bahçemde Yeşeren Umutlar, Debbie MacomberBahçemde Yeşeren Umutlar, Debbie Macomber
Merve Gürdal 
02 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

..hayatta kalmak, hiçbir şeyi çok fazla ciddiye almamak, çok da derine inmemek demektir.

Bahçemde Yeşeren Umutlar, Debbie Macomber (Sayfa 291)Bahçemde Yeşeren Umutlar, Debbie Macomber (Sayfa 291)

Nereye gittiğini bilmemesine rağmen tekrar yürümeye başladı. Belki yürümeye devam etse, iyice odaklansa hafızası yerine gelirdi.

Bahçemde Yeşeren Umutlar, Debbie MacomberBahçemde Yeşeren Umutlar, Debbie Macomber
2 /