Başın Öne Eğilmesin Sabahattin Ali'nin Romanı

8,7/10  (16 Oy) · 
57 okunma  · 
16 beğeni  · 
895 gösterim
Asla başı öne eğilmedi Sabahattin Ali´nin. Düşüncelerini yapıtlarında ve gazete yazılarında yılmadan savundu... 41 yıllık kısa yaşamı boyunca Türk edebiyatının dünya dillerine çevrilen seçkin örneklerini vermekle kalmadı, yurdu için bağımsızlık istedi, özgürlük istedi, çağdaşlaşma istedi... Bu değerlerin düşleriyle yaşadı. Bu düşlerin bedelini hapishane ve sürgünlerle geçen bir yaşamının ardında Istranca ormanlarında katledilişiyle ödeyecekti. Hıfzı Topuz bu romanda, belgelere dayanan özgün kurguyla Sabahattin Ali´nin gençlik günlerinden öldürülüşüne uzanan trajik yaşamına ayna tutuyor.
seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sabahattin Ali'nin kitaplarını çok beğenerek okuyorum.Onun yaşam öyküsünü de Hıfzı Topuz çok hoş bir kurguyla yazmış.Türkiye'de aydın katlinin ilk örneği olan Sabahattin Ali'nin hayatıyla birlikte Cumhuriyet dönemi İnönü dönemini ve çok partili döneme geçiş süreci hakkında da bilgiler ediniyoruz.O dönemde yaşamış bir çok önemli kişiyi de yakından tanıyorsunuz

nesrin dem 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabahattin Ali'nin kısa ama etkileyici yaşamını güzel ayrıntılarla, o döneme ışık tutan olay ve kişilerle anlatan bir roman. Onunla ilgili bilinmeyenleri öğrenebileceğiniz ve o dönemde yaşamış Türkiye'nin sanat, edebiyat, siyaset tarihinde iz bırakmış insanlarından da kesitlerin bulunduğu okunması gereken kitaplardan.

Hıfzı topuz arkadaşı Sabahattin Ali nin yaşamını, bilinmeyenlerini tüm yönleriyle aktarmış bu kitabında... Ayrıca ali nin hazin ölümü ise yürekleri burkan cinsten... Bu kitabı okuduktan sonra eserlerine bakıs acınız değişecek.. .. Herkese tavsiye ederim..

Emre Çelik 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sabahattin Ali'nin hayatının bilinmeyen yönleriyle aydınlatılmasını sağlayan muhteşem eser. Yazarın dediği gibi geriye kalan Başın Öne Eğilmesin

Kitaptan 1 Alıntı