Başkaldıran İnsan

8,5/10  (15 Oy) · 
90 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.619 gösterim
1957 yılında kırk dört yaşında Nobel Ödülünü alan "Albert Camus" (1913-1960), yaşamı boyunca şu sorunun yanıtını aradı: "İnsan toprakla nasıl bağdaşabilir, yoksulluğu yüzünden acı çekerek, ama güzelliğini koruyarak saçma ve yücelik için nasıl yaşayabilir?" Camus'ye göre sanat 'yalancı bir lüks' ve bencil bir edebiyatçının yapıtı değildir. Sanat yaşayabilir, kullanılabilir bir durumdadır; gerçeğe sadık ve onun üzerinde olduğu için, hiç uysallaşmayan saçmalığı ve hiç yok olmayan umudu ile insanın durumunu tepeden tırnağa kapsar. "Başkaldıran İnsan", başkaldırının kendisidir, ama ılımlı ve insanın boyutlarında. "Başkaldıran İnsan", adalete ve özellikle doğruluğa vurgundur, mutlak olan'ın iğvasından, mitoslardan, gurur, horlanma ve kanın romantik başdönmelerinden uzak durur. Ama insan, ne ise, o olmaya yanaşmayan tek yaratıktır. Bu yadsıma onu intihara mı, yoksa bir başkasını öldürmeye mi götürür? "Hayır!" demeyi bilen insandır "Başkaldıran İnsan", ama kime, neye, nerede, nasıl? Başkaldıran insanı kuşatan 'hayır'ın içeriği nedir? Bunun yanıtı "Başkaldıran İnsan"da...
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789750724763
 • Orijinal Adı:
  L'homme Revolte
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferah 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başkaldırmak, sizin de ruhunuzda var mı bilemem ama hem yazarın diğer kitaplarını okumuş olmanın güveniyle hem de adından kaynaklanan bir merakla zevkle okudum. Başkaldırmak Başkaldırmak, susmayı seçmeden ,haksızlığa boyun eğmemektir..

Öz Türkçe kelimeler o kadar fazla ki, 3 gündür elimde tablet, kelimelerin anlamına bakmaktan kitaptan soğudum. Zaten ağır bi kitap, bir de böyle olunca hiçbir şey anlaşılmıyor.

eso.okur 
19 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Albert Camus'un bu yazını çok yorucu, anlamakta güçlük çekebilirsiniz. O yüzden bir satırı oldukça yavaş ve anlamlar yükleyerek okumanız gerekiyor. Ben bu eseri okurken gerçekten çok yoruldum. Bu kitabı okumak için öncelikle zihninizi boşaltmanız gerekiyor.

Kitaptan 75 Alıntı

Baudelaire
Bu dünyada her şeyden cinayet sızıyor. Gazeteden, duvardan, insan yüzünden.

Başkaldıran İnsan, Albert Camus (Sayfa 71 - can yayınları)Başkaldıran İnsan, Albert Camus (Sayfa 71 - can yayınları)

...öldürmeyi önleyecek ya da yasaya uygun kılacak hiçbir şey yoktur elimizde...

Başkaldıran İnsan, Albert Camus (Sayfa 17 - can yayınları)Başkaldıran İnsan, Albert Camus (Sayfa 17 - can yayınları)

Özgürlük olgusu insanın özgürlük bilincine oranlı olarak gelişmemiştir.

Başkaldıran İnsan, Albert Camus (Sayfa 31 - can yayınları)Başkaldıran İnsan, Albert Camus (Sayfa 31 - can yayınları)

Hiç kimsenin neyin ak, neyin kara olduğunu söyleyemediği yerde, ışık söner, özgürlük gönüllü bir tutsaklık olur.

Başkaldıran İnsan, Albert CamusBaşkaldıran İnsan, Albert Camus

Kitapla ilgili 1 Haber

"Başkaldıran İnsan" Albert Camus, 57 Yıl Önce Bugün Aramızdan Ayrıldı...!
"Başkaldıran İnsan" Albert Camus, 57 Yıl Önce Bugün Aramızdan Ayrıldı...! Fransız Yazar ve Filozof Albert Camus 1957 Nobel edebiyat ödülünü kazandıktan sadece üç yıl sonra, 57 yıl önce bugün bir trafik kazasında hayatını kaybetti.