Başkaldıran İnsan

8,4/10  (14 Oy) · 
84 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.464 gösterim
1957 yılında kırk dört yaşında Nobel Ödülünü alan "Albert Camus" (1913-1960), yaşamı boyunca şu sorunun yanıtını aradı: "İnsan toprakla nasıl bağdaşabilir, yoksulluğu yüzünden acı çekerek, ama güzelliğini koruyarak saçma ve yücelik için nasıl yaşayabilir?" Camus'ye göre sanat 'yalancı bir lüks' ve bencil bir edebiyatçının yapıtı değildir. Sanat yaşayabilir, kullanılabilir bir durumdadır; gerçeğe sadık ve onun üzerinde olduğu için, hiç uysallaşmayan saçmalığı ve hiç yok olmayan umudu ile insanın durumunu tepeden tırnağa kapsar. "Başkaldıran İnsan", başkaldırının kendisidir, ama ılımlı ve insanın boyutlarında. "Başkaldıran İnsan", adalete ve özellikle doğruluğa vurgundur, mutlak olan'ın iğvasından, mitoslardan, gurur, horlanma ve kanın romantik başdönmelerinden uzak durur. Ama insan, ne ise, o olmaya yanaşmayan tek yaratıktır. Bu yadsıma onu intihara mı, yoksa bir başkasını öldürmeye mi götürür? "Hayır!" demeyi bilen insandır "Başkaldıran İnsan", ama kime, neye, nerede, nasıl? Başkaldıran insanı kuşatan 'hayır'ın içeriği nedir? Bunun yanıtı "Başkaldıran İnsan"da...
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789750724763
 • Orijinal Adı:
  L'homme Revolte
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferah 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Başkaldırmak, sizin de ruhunuzda var mı bilemem ama hem yazarın diğer kitaplarını okumuş olmanın güveniyle hem de adından kaynaklanan bir merakla zevkle okudum. Başkaldırmak Başkaldırmak, susmayı seçmeden ,haksızlığa boyun eğmemektir..

Öz Türkçe kelimeler o kadar fazla ki, 3 gündür elimde tablet, kelimelerin anlamına bakmaktan kitaptan soğudum. Zaten ağır bi kitap, bir de böyle olunca hiçbir şey anlaşılmıyor.

eso.okur 
19 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Albert Camus'un bu yazını çok yorucu, anlamakta güçlük çekebilirsiniz. O yüzden bir satırı oldukça yavaş ve anlamlar yükleyerek okumanız gerekiyor. Ben bu eseri okurken gerçekten çok yoruldum. Bu kitabı okumak için öncelikle zihninizi boşaltmanız gerekiyor.

Kitaptan 17 Alıntı

İyiliğin ödüllendirilmediğini daha şimdiden yeterince gördüğümüze göre, kötülüğün cezalandırılacağını nasıl söyleyebiliriz?

Başkaldıran İnsan, Albert CamusBaşkaldıran İnsan, Albert Camus
eso.okur 
19 Eyl 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

"Başkaldırı birlik ister, tarihsel devrim ise tümlük. Birincisi bir 'evet'e dayanan 'hayır'dan yola çıkar, ikincisi salt yoksamadan yola çıkarak çağların sonuna atılmış bir 'evet'i yaratabilmek için bütün kölelikleri bağrına basar. Biri yaratıcıdır, öteki yoksayıcı. Birincisi gittikçe daha çok varolmak için yaratmaya adanmıştır, ikincisi gittikçe daha iyi yoksamak için üretmek zorundadır".

Başkaldıran İnsan, Albert CamusBaşkaldıran İnsan, Albert Camus

Hiçbir şey doğru ya da yanlış,iyi ya da kötü olmadığından,kuralımız en etkin,yani en güçlü biçimde davranmak olur.İnsanlar doğrular ve haksızlar diye değil,efendiler ve köleler diye ayrılır o zaman.Böylece,ne yana dönersek dönelim,yadsımanın ve yoksayıcılığın göbeğinde,öldürme ayrıcalıklı yerini korur.

Başkaldıran İnsan, Albert CamusBaşkaldıran İnsan, Albert Camus

Susmak, hiçbir şey yargılamıyor, hiçbir şey istemiyor sanılmasına yol açmak, kimi durumlarda da gerçekten hiçbir şey istememektedir. Umutsuzluksa, tıpkı saçmalık gibi, genel olarak her şeyi yargılar ve ister, özel olarak hiçbir şeyi. Sessizlik iyi belirtir bunu.

Başkaldıran İnsan, Albert CamusBaşkaldıran İnsan, Albert Camus

Önümüzde duran şu ötekini öldürmeye ya da öldürülmesine boyun eğmeye hakkımız olup olmadığını bilmediğimiz sürece hiçbir şey bilemeyiz.

Başkaldıran İnsan, Albert CamusBaşkaldıran İnsan, Albert Camus

Hiçbir şeye inanılmıyorsa,hiçbir şeyin anlamı yoksa,hiçbir değere evet diyemiyorsak,her şey olanaklıdır,her şey önemsizdir.Ne evet kalır,ne hayır,katil ne haklıdır,ne haksız.Kişi kendini cüzamlıların bakımına adayabileceği gibi,içinde insanlar yakılacak ateşleri de tutuşturabilir.Kötülük ve erdem de birer rastlantı ya da gelip geçici birer istektir.

Başkaldıran İnsan, Albert CamusBaşkaldıran İnsan, Albert Camus

Dünya
Dünyadaki kötülüklerin çoğunun temelinde,
başkasının varolan veya olası sorunlarını görmezden gelmek yatar,
iyi niyetli yaklaşımlar da altyapı olarak yetersiz ise,
kötü bir niyetin ki kadar zarara yol açar.

Başkaldıran İnsan, Albert CamusBaşkaldıran İnsan, Albert Camus

Ve açıkça ağır ve acılı yeryüzüne adadım yüreğimi ve kutsal gecede,sık sık,kendisini ölünceye dek bağlılıkla,korkusuzca,ağır yazgı yüküyle seveceğime,gizlemlerinin hiçbirini küçümsemeyeceğime söz verdim.Böylece,ölümlü bir bağla bağlandım ona.

Empedokles'in Ölümü
HÖLDERLIN

Başkaldıran İnsan, Albert CamusBaşkaldıran İnsan, Albert Camus
2 /