Başkasının Karısı

7,4/10  (43 Oy) · 
189 okunma  · 
29 beğeni  · 
9.238 gösterim
Ruhsal çözümleme, ünlü Rus yazarı Dosteyevskiin hemen hemen tüm yapıtlarının ana eksenini oluşturur. Başkasının Karısı, Dosteyevskinin "Kıskançlık" üzerine kurduğu ve onun, ruhsal çözümlemenin ustası olduğunu kanıtlayan uzun öykülerinden biridir. Dostoyevski, kitabın ikinci uzun öyküsü olan Dürüst Hırsızda ise bir terziyle bir hırsızın insani dramını aktarıyor.
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789753852185
 • Çeviri:
  H. Zekai Yiğitler/ Denizhan Gül
 • Yayınevi:
  Oda Yayınları
 • Kitabın Türü:
Neslihan Cayirci 
09 May 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Kitapta iki tane hikaye birlikte yer alıyor; başkasının karısı ve namuslu hırsız. İki hikayede de bol miktarda psikolojik çözümlemeler yapmış yazar. Özellikle ilk hikayede bu durum biraz can sıkıcı bir hale gelmiş durumda. Kısa bir kitap ama çözümlemeler nedeniyle biraz zaman alabiliyor okuması.

Bahar Karaman 
21 Eyl 15:57, Kitabı okudu, 24 günde, 8/10 puan

Başkasının Karısı, iki öyküden oluşuyor. İlk öykü kitaba da adını veren Başkasını Karısı , kıskançlığın çok büyük bir tutku olduğunu anlatıyor. Kıskançlık yüzünden bir adamın hayatının nasıl mahvolduğunu anlatıyor. Kitaptaki bu söz öykünün özeti gibi olmuş. “ Ama sizde şöyle kabul edin ki kıskançlık, bağışlanmaz bir aşırı tutku, hatta insanların tüm benliğini bürüyebilen baş belası bir duygudur. "
İkinci öyküyse Dürüst Hırsız diğer öyküye göre daha uzun ve ben bu öyküyü daha çok beğendim. Yalnız cümleler ve anlatım çok basit olmuş yada çeviriden kaynaklı bilmiyorum.

Irem 
14 Eki 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Puan vermedi

Karısından ciddi anlamda şüphelenen bir asilzadenin, araştırmaları ve güya eşini takip etmeleri sırasında düştüğü birbirinden komik durumları anlatan bir hikaye. Dostoyevski'nin bilinen tarzının dışında ama okuduğunuzda da "işte bu Dostoyevski" denilen türde bir kitap.

Alev 
13 Oca 19:51, Kitabı okudu, 3 günde, 7/10 puan

Ah ben kendimi kıskanç sanırdım oysa ! Bu kitabı okuduktan sonra kıskançlığımı az bile olsa kontrol altında tutabilmeme sevindim. Kıskançlık, kuşku, telaş gibi birçok duyguyu yoğun barındıran bir kocadan bahsediliyor kitapta, hem de fazla yoğun... Okurken başlarında konuşmanın yavaşlığına sinirlendim ama devamı oldukça keyifliydi. Okurken kahkaha atmaktan kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Kısacık bir eser, sanırım uzun olsa aynı etkiyi yaratmazdı. Nasıl bittiğini bile anlamıyorsunuz. Hatta bittiğinde eminim devamını düşleyeceksiniz.

Dostoyevskinin kumar parası için yazdığı kitaplardan... adamın kalemi o kadar iyi ki kafasında bir şeyler kurmadan oturup yazabiliyor :)) saçma sapan bir kitap ama onu değerli kılan dosto'nun yazmış olması...

vecihi 
01 Ağu 17:01, Kitabı okudu, 8/10 puan

Tam böyle uzatıp ballandırılıp, tv filmi ayarında, düşük gişeli sinema filmi çekmelik Dostoyevski hikayesi.

Bu zamana kadar nasıl yapılmamış şaştım.

Derya Yalınkılıç 
22 Ara 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kıskançlığın psikopatlık derecesine geldiği bir hikaye :) gerçek hayatta karşılaşılmaması gereken bir kişilik :) ikinci öyküsü ilk öyküsüne göre basit kalmış kanaatimce.

Kitaptan 10 Alıntı

Ülkü Ciner 
07 Oca 17:26, Kitabı okudu, 7/10 puan

Bana göre dünyada bir hırsızdan daha korkunç ve adi bir yaratık bulunamaz. Başkaları neyse ne ama, bu senin emeğini göz nurunu, alınterini ayırdığın vakti çalmış oldu lanet olası!..

Başkasının Karısı, Dostoyevski (Sayfa 74)Başkasının Karısı, Dostoyevski (Sayfa 74)
Ülkü Ciner 
07 Oca 17:26, Kitabı okudu, 7/10 puan

Öyle ya... Böyle bir durumda onun kabahati olabilir miydi ki? Her gelen sanki ona vuruyordu!

Başkasının Karısı, Dostoyevski (Sayfa 31)Başkasının Karısı, Dostoyevski (Sayfa 31)
şeyma özaslan 
04 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bu sessiz kadının kendi başına karar veremediğine, kendi düşünceleri üzerinde duramadığına, kişisel bir düşüncesi olmadığına çoktan beri dikkat ediyordum. Ama o kuş beyninde, düşünceye ya da girişime benzer herhangi bir şey bir kez belirmeye başladı mı, bunun uygulanmasına engel olmak, onu bir bakıma öldürmek demekti.

Başkasının Karısı, DostoyevskiBaşkasının Karısı, Dostoyevski
şeyma özaslan 
04 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Çünkü efendim; bir adam kötülük yapmışsa, yıkımı, bir kuşun fırtınayı sezdiği gibi önceden sezer.

Başkasının Karısı, DostoyevskiBaşkasının Karısı, Dostoyevski
Pınar Surucu 
12 Haz 16:59, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

''..kabul ediniz,kıskançlık affı olmayan bir tutku,dahası felaketin ta kendisidir!..''

Başkasının Karısı, Dostoyevski (Sayfa 114)Başkasının Karısı, Dostoyevski (Sayfa 114)