Baştan Çıkarma Üzerine

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
563 gösterim
Baştan çıkarma, Batı'nın tarihinde, Şeytan'ın stratejisi olarak görüldü hep. Kötülüğün stratejisiydi o, yeryüzündeki lanet, hayatınn hilesi...

Günümüzde, Batı kültürü, her şeyi, libidoları, enerjileri, cinselliği, kötülüğü, sapkınlığı... serbest bıraktı! Yükselen değerlerini, hortlattığı bu duygu ve enerjilerin tüketimi üzerine kurdu. Ama baştan çıkarma hala karanlıkta; hatta iyice karanlığa gömüldü. Bir gecelik aşklar, mekanik cinsellikler, sanal seksler çağında, baştan çıkarmaya, baştan çıkarmanın örtülü, muğlak, gerilimli dünyasına, flörte, ütopik aşka, aşk ütopyasına yer yok.

Baudrillard, Baştan Çıkarma Üzerine'de bizi başka bir aleme baştan çıkarmanın o karanlık alemine sürüklüyor. Başka bir hayat tahayyülüne dair ritüellerin, oyunların, karşılıklı kozların, atılan ve geri çekilen adımların, söylenen ve söylenmeyen sözlerin, kaçamak bakışların, belli belirsiz dokunuşların, strateji ve taktiklerin bu dünyasında, kurulu düzene ait hiçbir şey yok. Değişmez, kalıcı, temelli hiçbir şey yok. Baştan çıkarma Tanrı'nın düzenini, üretimin ya da arzunun düzenini altüst eder. Tüm ortodoks hayatlar ve düşünceler için bir tehdittir baştan çıkarma; cinselliğin, anlamın ve iktidarın altüst oluşudur.

Baştan çıkaran kimdir, baştan çıkarılan kimdir? Kim kimi niçin, nasıl ve ne zaman baştan çıkarır?... Belki de herkes hem baştan çıkarmakta hem de baştan çıkmaktadır... Baudrillard, sorularını ve yanıtlarını cinsellikten felsefeye, edebiyattan gündelik hayata uzanan bir eksen üzerinde işliyor. Kierkegaard'ın Baştan Çıkarıcının Günlüğü ve Fowles'in Koleksiyoncu'su bu karanlık ve meşum yolculuğun önemli güzergahları arasında.

Baştan Çıkarma Üzerine'nin bizi davet ettiği dünyanın kendisi de baştan çıkarıcı. Bu Baudrillard metni, ümitsiz ve çıkışsız bir dünyadaki varlığımıza ironiyle bakma imkanı sunarken unuttuğumuz, unutmamız için her şeyin yapıldığı bir kavramı da yeniden dünyamıza sokuyor: Baştan çıkarma kaderdir çünkü.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789755392486
 • Orijinal Adı:
  De La Seduction
 • Çeviri:
  Ayşegül Sönmezay
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

Asıl baştan çıkarıcı olan baştan çıkarmak mıdır, yoksa baştan çıkarılmak mı? Hiç kuşkusuz baştan çıkarılmak; baştan çıkarmanın en iyi yoludur.

Baştan Çıkarma Üzerine, Jean BaudrillardBaştan Çıkarma Üzerine, Jean Baudrillard

Tanrılar kendi paylarına düşeni alırlar: İnsanlar da geri kalanı aralarında paylaşırlar.

Baştan Çıkarma Üzerine, Jean Baudrillard (Sayfa 125)Baştan Çıkarma Üzerine, Jean Baudrillard (Sayfa 125)

Başta çıkaran şey, bir kadının şu yada bu oyunu değil, o oyunun "sizin için" oynanmış olmasıdır. Baştan çıkarıcı olan şey baştan çıkarılmaktır; bu anlamda baştan çıkarıcı olan şey de baştan çıkarılmış-varlıktır. Başka bir deyişle, baştan çıkarıcı olan insan, baştan çıkarılmış varlığın kendini bulduğu insandır. Baştan çıkarılmış insan ötekinde şunları bulur: Kendini baştan çıkaranı, kendi büyülenmişliğinin biricik nesnesini; yani cazibe ve baştan çıkarmadan ibaret olan kendi varlığını, kendi sevilmeye değer imgesini...

Baştan Çıkarma Üzerine, Jean BaudrillardBaştan Çıkarma Üzerine, Jean Baudrillard
Ali Ünal 
 15 Oca 10:34 · Kitabı okuyor

Baştan çıkarma, söylemin anlamını elinden alan ve onu kendi hakikatinden uzaklaştıran şeydir. Bu haliyle, psikanalizdeki açık söylem ve gizli söylem ayrımının tersidir. Çünkü gizli söylem, açık söylemi kendi hakikatinden değil, kendi hakikatine "doğru" saptırır.

Açık söylem işlenmiş görüntü konumundadır ve ortaya çıkan bir anlam ona nüfuz eder. Yorum ise görüntüleri ve açık söylem oyununu kırıp gizli söylemi yeniden geçerli hale getirerek anlamı özgürleştiren şeydir.

Anlama dair bütün söylemler, görünümlere son vermek isterler.

Zira psikanaliz için en kötüsü baştan çıkarılmış bilinçdışıdır.

Freud'da baştan çıkarmayı ortadan kaldırarak onun yerine son derece işlemsel bir yorumlama mekaniği, cinselliği son derece yüksek bir bastırım mekaniği koymuştur.

Baştan Çıkarma Üzerine, Jean BaudrillardBaştan Çıkarma Üzerine, Jean Baudrillard

Baştan çıkarma, gösterim ihtimali olmayan şeydir çünkü gerçek ile onun kopyası arasındaki mesafe; Aynı ile Öteki arasındaki mesafe ortadan kaldırılmıştır. Narkissos, onun imgesi artık "öteki" değildir; onu soğuran , baştan çıkaran kendi yüzeyiydi; öyle ki, ötesine geçmeden ona yaklaşamıyordu, çünkü artık ne ötesi vardı ne de onunla yüzey arasında bir yansıma mesafesi. Suyun aynası, yansıtan bir yüzey değil soğuran bir yüzeydi.

Baştan Çıkarma Üzerine, Jean BaudrillardBaştan Çıkarma Üzerine, Jean Baudrillard
Ali Ünal 
11 Ara 2016 · Kitabı okuyor

Yalnızca baştan çıkarma, bedenleri birbirinden ayıran cinselleşmeyi ve bundan doğan kaçınılmaz fallik iktisadı parçalayabilir.

Baştan Çıkarma Üzerine, Jean BaudrillardBaştan Çıkarma Üzerine, Jean Baudrillard

Büyüsü bozulmuş simülasyon: Porno - hakikiden daha hakiki olduğu için - simülakrın doruk noktasıdır.

Büyülü simülasyon: Gözaldatım - sahteden daha sahte olduğu için - görünümün sırrıdır.

Baştan Çıkarma Üzerine, Jean BaudrillardBaştan Çıkarma Üzerine, Jean Baudrillard