Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

9,0/10  (65 Oy) · 
140 okunma  · 
58 beğeni  · 
2.860 gösterim
Erich Maria Remarqe'ın eserleri, gözden geçirilmiş yeni baskılarıyla şimdi everest klasikler'de!

Savaşın incittiği insanlara bir ses veren Erich Maria Remarque, bize hatırlattıklarıyla her zaman el üstünde tutulması gereken bir yazar. Savaşın dehşetini, beraberinde getirdiği yıkımı, insanoğlunu birbirine nasıl yabancılaştırdığını birinci ağızdan, çarpıcı bir şekilde dile getiren Remarque, savaşla ilgili bildiğimizi sandığımız gerçekleri sorgulamamızı sağlarken, edebiyatın ne kadar güçlü ve ölümsüz bir kaynak olabileceğini de bir kez daha kanıtlar.

Remarque'ın, I. Dünya Savaşı'ndaki bir grup askerin hikâyesini on dokuz yaşındaki bir çocuğun gözlerinden anlattığı Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, yayımlandığı günden bu yana, devamı niteliğinde olan Dönüş Yolu'yla birlikte tüm dünyada büyük ilgi görmeye devam etmekte. Canlı çarpışma sahnelerinin yanısıra savaşın abesliğinin ve askerlerin ıssızlığının vurgulandığı cephe arkası bölümleriyle de okuru içine hapseden roman, Yaşar Kemal'in sözleriyle "bugün de taptaze, bugün de her okuyucusu tarafından yeniden yeniden yaratılarak uyarıyor, direnme gücü veriyor." 20. yüzyıl dünya edebiyatının bu önemli yapıtı, şimdi Everest Yayınları'nın dünya klasikleri dizisindeki yerini alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786051410319
 • Orijinal Adı:
  In Westen Nichts Neues
 • Çeviri:
  Burhan Arpad
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Osman Yüksel 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaşar Kemal 'in tavsiyesi üzerine aldım. Niçin Nobel ödülü aldığını okuyunca daha iyi anlıyor insan. Kitap o kadar derinden, samimi duygularla vuruyor ki size yeri geliyor kahkahalar atıyor yeri geliyor gözünüzden akan yaşlara engel olamıyorsunuz. Savaşın iğrenç yüzünü, çaresizliği, arkadaşlığı, o kadar güzel anlatmış ki... Bu kadar savaş çığırtkanlığı yapılan böyle bir dönemde kesinlikle okunup okutulması gereken ölümsüz bir eser.

Bahar Acar 
 26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Yaşar Kemal ustanın tavsiyesi olan bir roman. Bu yüzden tereddütsüz alıp okumaya başladım. Savaşı, savaşın içindeki bir askerin gözünde anlatan bu kitap Hitler tarafından meydanda yaktırılmış, Bazı kısımlarını okumak bir hayli güç, soluk almayı unutuyor insan.Ki anlatılanların, yaşananların sadece yarısını olduğu bilindiği halde....
Eğer etrafınızda savaş yanlısı birinin konuşmalarını duyarsanısanız ağzının üstüne çat diye vuracağınız bir kitap!

Burak Erdoğdu 
26 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Savaş bu kadar iyi resmedilemez. Remarque'nin neden tehditler aldığı ve Hiler'in neden kitabı yasakladığını ilk sayfadan idrak edebiliyor insan. İnsanlık için faydalı hükümetler için zararlı fikirlerle dolu ,akıcı, okunası ve insani bir kitap. Her bir satırda insan olduğunuzu hissediyorsunuz...

KeMâL 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Film gibi roman. Zaten filmide çıkarılmış. Okuyunca sizde batı cephesine gideceksiniz. Gayet güzel ve hareketli bir roman. Yazar ödüllü roman ödüllü. Karakterler ise bir harika....

M. ZAUR 
 08 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Asger hayatını tüm çılpaqlığı ilə gözlər önünə seren bir yazarın mükemmel bir əsəri feqet tam bitkin sayıla bilməz çünki yazar tüm hadiselere mehz asger gözüile bakmış bir başqa açıdan bakdıqda çokk açıklar olduğu ortada görünmekdedir deye düçünmekdeyim..

Fatih DOĞANCI 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tek nefeste okunacak harika bir kitap. "Mahşerin Dört Atlısı" ile birlikte savaşı en iyi anlatan iki kitaptan biri bence..

fatma türk 
26 Ara 2015 · Kitabı okudu · 58 günde · Beğendi · 9/10 puan

Savasin ne kadar acimasiz ve sacma oldugu daha iyi anlatilamazdi

Fulya 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okurken kendinizi cephede hissediyorsunuz. Yazar yasanan acıları o kadar iyi yansıtmıs ki zaman zaman içim ürperdi kanım dondu. Ve yine savaşa lanetler yağdırmaktan kendinizi alamıyorsunuz.(Ayrıca:1929 tarihli savaş karşıtı roman, dönemin savunma gücü olan Wehrmacht'ı aşağıladığı ve askerin moralini bozduğu gerekçesiyle Nazi Almanyası'nda yasaklandı.)

Qoşqar Musayev 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hansı bir masada isə bizim heç tanımadığımız adamlar tərəfindən bir sənəd imzalanmışdır. Nəticədə illər boyu əvvəlcə dünyanın nifrətinə, böyük bir cəzaya layiq olan bir halı bir məqsəd kimi qəbul etmək məcburiyyətində qalmışıq.

Ayşen 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Almanya ile Fransa arasında geçen savaşın hikayesi. Savaşı tüm çıplaklığıyla anlatan, insani duygulara ve sık sık savaşın anlamsızlığına değinen bir kitap.
Kitabı okuyan arkadaşlardan ricam son bölüm özellikle son paragraftan birşey anlamadım. Rica etsem burdan olmasa bile özelden yazabilirler mi?

2 /

Kitaptan 31 Alıntı

"Kitap sırtları yan yana duruyorlar. Onları henüz unutmamışım. Nasıl yerleştirdiğimi hatırlıyorum. Benimle konuşsanıza, beni anlasanıza, ey geçmiş zaman beni alıp götürsene tasasız ve güzel günler beni yine aranıza alsanıza der gibi gözlerimle yalvarıyorum kitaplarıma."

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria RemarqueBatı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque
Ayşen 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kızgın ya da keyifli askerler olarak yola çıktık ve cephelerin başladığı bölgeye gelince hayvanlaşmış insanlara dönüştük.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 42)Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 42)
Ayşen 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Franz Kemmerich'in yıkanırken bir çocuk kadar ufak tefek bir hali vardı. İşte şimdi şurada boylu boyunca yatıyor! Ama ne diye? Bütün dünyayı bu yatağın yanına getirip şöyle demeli:
"Bunun adı Franz Kemmerich, yaşı daha on dokuz buçuk; ölmek istemiyor, ölümün önüne geçin!"

(NOT: Yatağında ölümü bekleyen bir asker için yazılmış satırlar.)

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 23)Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 23)
Harun Beşikci 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“İnsan sinip kaldıkça dehşete tahammül eder, fakat düşünmeye kalkıştı mı, onu öldürür bu dehşet.”

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria RemarqueBatı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque
Osman Yüksel 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Sizlere derim ki; hayvanları savaşa sokmaktan daha büyük bir alçaklık olamaz."

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 41)Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 41)
Osman Yüksel 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Arkadaş seni öldürmek istememiştim. Bu çukura bir daha atlarsan böyle bir şey yapmam ;sen de doğru durursan elbette. Ama sen bundan önce benim için bir fikirdin, bir bileşimdin sadece. Beynimin içinde yaşayan ve beni bu karara yönelten bir fikirdin. Ben bu fikri hançerledim. Şimdi ise seninde tıpkı benim gibi bir insan olduğunu görüyorum. El bombalarını, süngünu ve silahlarını düşünmüştüm. Şimdi ise karını, yüzünü ve ortak yanımızı görüyorum. Bağışla beni arkadaş! Bizler hep geç fark ederiz. Sizlerinde tıpkı bizler gibi zavallı yaratıklar olduğunuz, aynı biçimde öldüğümüz ve aynı acıları çektiğimiz bizlere her zaman ve yine yine ne için söylenmez? Bağışla beni arkadaş! Sen benim düşmanım olabilir misin hiç! Şu silahlar ile üniformalari fırlatıp attık mi, sen benim için Albert ve Kant 'dan farksız bir kardeş olabilirdin. Arkadaşım al benim yirmi yıllık ömrümü de kalk haydi! İstersen daha fazlasını da al! Bu ömrü bundan sonra ne yapacağım bende bilmiyorum.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 163)Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 163)
Ayşen 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Milletlerin birbirine zorla düşman edildiğini ve hiç ses çıkarmadan, hiçbir şey bilmeden budala, uysal ve bönce birbirlerini öldürdüklerini görüyorum. Dünyanın en zeki beyinlerinin, bütün bunları daha ustaca ve daha devamlı yapmak için yeni silahlar ve yeni laflar bulduklarını görüyorum.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 194)Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 194)
Ayşen 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Onlar daha yazışmak ve nutuk çekmekle uğraşırken, bizler gezici hastaneleri ve ölenleri görmekteydik; onlar devlete hizmet fikrini göklere çıkarırken, bizler ölüm korkusunun daha ağır bastığını çoktan öğrenmiş bulunuyorduk.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 10)Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 10)
Osman Yüksel 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

1918 yılının Ekim ayında vurulup öldü. O gün bütün cephe öylesine sessiz ve sakindi ki, ordu tebliği, "Batı Cephesinde kayda değer bir şey yok" demekle yetindi.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 215)Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 215)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız