Batı'nın Deli Gömleği

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
518 gösterim
"Aslında bu, bir geminin 'seyir defteri'ni incelemek gibi bir şey! Bu geminin adı, Türkiye! 70'li yıllar boyunca, bir iki kere 'kaptan' değiştirse de, rotası hemen hemen aynı kaldı. Hele içinde 'seyrettiği2 atmosfer hiç değişmedi: Barometre sürekli düşüktü, fırtına gösteriyordu; 'dost' bellenmiş limanlardan verilen meteoroloji raporları güven verici değildi hiç, saplantı denebilecek bir inatla 'rota'nın istedikleri doğrultuya döndürülmesinde ısrar ediyorlar, aralıksız 'batacaksınız' diyorlardı. Ben, geminin bir yolcusu olarak, sırası düştükçe hem kaptanın tutturduğu doğrultu, hem 'dost' bellediğimiz limanların 'uyarıları', hem de geçmiş yolculuklarda yaşanmış deneyimlerin sonuçları üzerine, defterime bir şeyler karaladım durdum. Okuyacaklarınız, bunlardır."
-Attilâ İlhan

Kıbrıs'a çıkalı - Türkiye sisteme tutsak - Batı'ya koşullanma - Arjantin uzak, ama - Otuz yıllık kabahatimiz - Allende ne demiş? - Alamanya! Alamanya! - Bu reçete işe yarasaydı - Türkiye'yi layık gördükleri - Al birinden vur birine - Ödün tartışması - Türkiye'nin çıkarı mı, 'Sistem'in çıkarı mı? - Taşın altındaki Çapanoğlu...
(Arka Kapak)

Kitaptan 1 Alıntı

"Türkiye'de olup bitenlerin sağcılıkla solculukla ilgisi dolaylıdır. Oynanan oyun ülkenin bağımsızlığı, yücelmesi, geleceği üstünde oynanıyor, oynanmak isteniyor; Türkiye'de, sanayileşme, ulusal çıkarlarını savunma, ulusal dış politikasını kurma eğilimi gösteren her iktidar, -isterse sağcının sağcısı olsun- emperyalist sistem tarafından mutlaka komünistten beter sayılacak, tasfiye edilmesi için, Kürtçülükten tutun da, bireysel terörizme kadar her belaya başvurulacaktır."
Atilla İlhan - 17 Mayıs 1977

Batı'nın Deli Gömleği, Attila İlhan (Sayfa 56 - Türkiye İş Bankası)Batı'nın Deli Gömleği, Attila İlhan (Sayfa 56 - Türkiye İş Bankası)