Ben Bir Gürgen Dalıyım

9,2/10  (17 Oy) · 
43 okunma  · 
14 beğeni  · 
955 gösterim
Metinlerini varoluş ve yokoluş üzerine kurarak varoluşçuluğu taşraya taşımasıyla özgünlük kazanan, sade dilinden yükselen müzikle giderek hayatı yazıya, yazıyı ise büyülü bir hayata benzeten bir yazar... Yazma serüvenini hayatı kelime kelime genişletmek olarak adlandıran Hasan Ali Toptaş, metinlerini birer senfoniye de dönüştürerek, dışarıyla içerinin, görünenle iç dünyanın, gerçeklikle rüyaların, somutla soyutun çarpışmasından doğan tekinsiz bir atmosfere çağırıyor okurunu. Tam bir yazı ustalığıyla, Türkçenin imkânlarını sonuna kadar zorlayarak, edebiyatın büyülü dünyasına kapılar açarak... ben de, neden olmasın belki uçarım diye, hemen kanat çırpmaya başladım. Daha doğrusu, ne kadar yaprağım varsa hızla açıp kapadım. Böyle yapınca, ilkin, yemyeşil bir hışırtıya boğuldum tabii. Öyle ki, ellerindeki baltalarla üzerime yürüyen adamlar bile bu hışırtıyı duyunca bir an için duraksadılar. Derken, onların şaşkın bakışları altında, tıpkı bir kuş gibi yerden havalandım ben ve boşlukta, tıpkı bir kuş gibi uçmaya başladım.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2009
 • Sayfa Sayısı:
  98
 • ISBN:
  9789750506390
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
haribu 
19 Ara 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Bu bir masal...Bir varmış bir yokmuşu olmasa da ,insanların yaşadıklarını ,yaptıklarını ,acılarını acıttıklarını gürgen ağacının dilinden anlatan, büyükler için bir masal...Sayfaları akıp giden kısacık;"hayır bitmiş olamaz,böyle bitmiş olamaz ,"isyanıyla okuyacağınız bir masal...
İçinde umudun ,umutsuzuğun ,hayallerin hayal kırıklıklarının ,bekleyişlerin...günlerce aylarca bekleyişlerin olduğu bir masal...

Okuduğum ilk Hasan Ali TOPTAŞ kitabı.Yazarın gerçek hayatı,duyguları,yaşantıları bir gürgen ağacı vasıtasıyla anlatmasına hayran oldum...Ah o sonlar yok mu,beni en çok son sayfalar etkiledi,son dört sayfa da ağzım açık kaldı diyebilirim...

Her satırını severek okudum...Mutlaka okuyun...

Sümeyye Ev 
02 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"..ben de, neden olmasın belki uçarım diye, hemen kanat çırpmaya başladım.. daha doğrusu ne kadar yaprağım varsa hızla açıp kapadım.. böyle yapınca ilkin yemyeşil bir hışırtıya boğuldum tabi.. Öyle ki ellerinde baltalarla üzerime yürüyen adamlar bile bu hışırtıyı duyunca bir an duraksadılar.

ve ben onların şaşkın bakışları altında tıpkı bir kuş gibi yerden havalandım ve boşlukta tıpkı bir kuş gibi uçmaya basladım.."

sonra mı?
sana vardım.
#HasanımAli

Kitaptan 19 Alıntı

Derya Berber Tali 
06 Nis 16:19, Kitabı okudu, 10/10 puan

Ak sakallı meşenin dediği gibi,insanın zalimliğine ağaçlarla kuşlar,böceklerle otlar,hayvanlarla taşlar değil,ancak insan karşı koyabilirdi.

Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 57)Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 57)
a leaf 
27 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

....savaş denen şey, yeryüzünün herhangi bir noktasında başlayıp herhangi bir noktasında bitmezdi. Her şey gibi, o da insanda başlayıp insanda biterdi.

Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali ToptaşBen Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş

...kilit, insanın utancı demektir her şeyden önce... İnsanoğlunun nereye ulaştığının göstergesi demektir. İnsanların birbirine duydukları güvensizliklerin elle tutulur hâlidir kilit. Birbirlerine duydukları saygının derecesidir. Bu yüzden, bir çeşit utanç belgesidir her kapıda. Hatta, her dolapta, her çekmecede, her çantada, her kasada, her kutuda... Gene de insanların yüzü kızarmaz onları görünce.

Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 73)Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 73)
Derya Berber Tali 
06 Nis 16:21, Kitabı okudu, 10/10 puan

Ben derim ki,hiç değilse sen kurtar kendini şu insanların elinden.Az önceki düşündüğünü aynen uygula ve seni odun yapmalarına asla izin verme!

Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 23)Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 23)
Sümeyye Ev 
01 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

''Rüzgar denen şey sadece rüzgar değildi.. Okumasını bilmek gerekirdi onu. Bunu bilenler, rüzgarın içinde hayata dair hemen hemen her şeyi bulabilirlerdi. Çünkü binlerce bitkinin kokusu vardı rüzgarda, binlerce bitkinin şekli, rengi ve fısıltısı vardı. İnsan sesleri vardı sonra çeşit çeşit, hayvan sesleri, tepelerin yüksekliği, denizlerin genişliği, nehirlerin uzunluğu vardı. Rüzgarı okumasını bilenler, canları isterse, hiç görmedikleri bir denizin tuzunu bile tadabilirlerdi söz gelimi. Ya da yıllar önce ölen bir ihtiyarın, gençliğinde attığı gevrek kahkahaları bile duyabilirlerdi.''

Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 38)Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 38)
Golyadkin 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sağırdı çünkü o; kokularıma da, yeşillerime de, duruşuma da sağırdı. Sözün özü, insanoğlu benim soyumun dilini çözememişti henüz; kokuca konuşsam da anlamazdı, renkçe konuşsam da...

Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali ToptaşBen Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş

Çünkü, insanların büyük bir bölümü, birçok güzelliği göremezdi.Büyük bölümü, birçok güzelliğe dokunamazdı.Onlar, birer uyurgezer gibi, geçip giderlerdi güzelliklerin yanından. Ya da, kafalarına taktıkları başka bir güzelliğin peşinden koşarken, onun uğruna, birçok güzelliği de ayaklarının altına alıp hiç farkına varmadan acımasızca ezerlerdi.

Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 27)Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 27)

Bu yüzden, aklımı başıma devşirmeliydim bir an önce. Boş yere hayallere kapılıp şu insan denen yaratığa bel bağlamamalıydım. Çünkü, yüzyıllardır çözülemeyen acayip bir bilmeceydi insan. Derinlerden daha derin bir sırdı ya da, ucu bucağı olmayan, içi pisliklerle, içi eşsiz güzelliklerle dolu, alabildiğince karanlık ve karmakarışık bir evrendi.
Öyle ki, onca kafa patlatmasına rağmen, binlerce yıldan bu yana kendisi bile çözemiyordu kendisini... Bu yüzden onun ne zaman ne yapacağı hiç belli olmazdı.

Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 28)Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 28)
2 /