Benim De Söyleyeceklerim Var! (üç)

9,3/10  (7 Oy) · 
27 okunma  · 
5 beğeni  · 
718 gösterim
İçine kapanık ve karamsar bir yazara yakışmayacak derecede iyi yüzerim. Edebiyat dünyası olarak Sarıyer sahiline insek, diğer yazarlar mıy mıy oturup etrafa utangaç gözlerle bakarken ben ağzımda sigara ile havada takla atıp suya dalarım yada koşarken birden havada döner hazırolda asker selamı vererek kaybolurum derin mavilikte. Yüzeye çıkınca dalarken ağzımın içine hapsettiğim sigaramı bir dil hareketi ile tekrar çıkarır, sahilde duran Türk Edebiyatı'nın şaşkın bakışları eşliğinde içmeye devam ederek yüzerim. Sonra çıkar banktaki ayakkabımın, çorabımın, kotumun yanına oturmuş şairleri, yazarları kaldırıp banka boylu boyunca uzanır öyle yaparım betimlemelerimi, sosyal tespitlerimi; anlatırım insan hikayelerini… Benim için yazarlık ayrı, sahiller iti olmak ayrıdır. Bundan ne utanırım nede gocunurum çünkü sahilde büyüdüm ben.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  234
 • ISBN:
  9786054173679
 • Yayınevi:
  Mürekkep Basın Yayın
 • Kitabın Türü:
M.Y. 
16 Haz 03:57, Kitabı okudu, 4 günde, 8/10 puan

Yine Umut Sarıkaya’nın hayata dair tespitlerini içeren hikayelerle dolu bir kitap. İkinci kitapta olduğu gibi bu kitapta da kendi hayatı dışında hikayeler var. Hikayelerde özellikle Umut Sarıkaya’nın kendi hayatından kurguladığı bölümler daha çok hoşuma gitti. Kitaptaki hikayeleri genel itibari ile elit takılmaya çalışan ama aslında -kitaptaki hikayelerden birisinde de geçen- içinde birer emmi barındıran insanların hikayeleri olarak tanımlayabiliriz. Eğlenceli ve komikti.

Kitaptan 19 Alıntı

faik 
23 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yoldan geçenleri izlerken "Ne çok insan var" diye düşündüm. Hepimiz bir yerlere gidiyoruz, birileriyle konuşuyoruz, çalışıyoruz, dinleniyoruz. Ne kadar çoğuz. Hepimiz ne kadar çok kendimizi önemsiyoruz. Hayallerimiz var. Çok azımız uyguluyor hayallerini. Uğraşıyoruz yinede. Belli bir yaşa kadar, bişey olmaya çalışıyoruz. Olamayanlarımız çocuk yapıyor, kendi olamadıklarını, onlar olsun istiyor. Kafamızdaki olmak istediğimiz insan da farklı farklı. Genelde çok zengin olmak istiyoruz. Sıradan olmayı hazmedemiyor birçoğumuz. Özel olmalıyız, en azından bir kişi için. Kafasında olmak istediği kişiyi olamamış biri olarak, başka bir olamamış ile ilişkiye giriyoruz. İki sıradan insan, birbirinin ne kadar özel olduğunu hatırlatıp duruyor. Aralarında biri hatırlatmayınca ilişkiyi kesip, başka bir sıradana hatırlatması için arayışa giriyor. Uzun süre hatırlatanlar belli bir zaman sonra sıkılıp evleniyor,baktılar ki ikisi de birbirine bunu anlatmaktan sıkılmış, çocuk yapıp onu dünyanın en özeli kılıyorlar. Seçildiği için, annesinin babasının sıradanlığını aşmakla görevlendiriliyor. İstediği gibi biri olmak yerine, anne-babanın kafasında olmak istediği ama olamadığı insanı olmak zorunda. Hayır demesi neredeyse imkansız...
Bu hayır diyemeyenler de büyüyüp çabalıyor, olmuyor, birini buluyor, sıkılıyor, çocuk yapıyor... Bu kısır döngü, böyle sürüp gidiyor, gittikçe artıyoruz.

Benim De Söyleyeceklerim Var! (üç), Umut SarıkayaBenim De Söyleyeceklerim Var! (üç), Umut Sarıkaya
faik 
15 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"İnsanlar, yalan söyleyip sonra kendi yalanlarına inanmaya bayılırlar. Bu, insanlık tarihinin başından beri böyledir. Bu konunun toplumsal izdüşümlerini boşverelim ve biz kendimize bakalım. Hatta o kadar çok inanırlar ve bunu o kadar çok yaparlar ki hangi duyguların gerçek, hangilerinin yalan olduğunu bile kestiremezler. Yalan uydurma duyguları onları ele geçirir çoğu zaman. Dokunulmazlar, efsaneler yaratırlar, sonra onların uğruna mücadele ederler, ağlarlar, üzülürler, kutlarlar. Kendilerine, başkalarına zarar verirler. Şu yaşamaya, tadı çıkarılmaya gelinmiş dünyayı dar ederler. Kendilerine de, başkalarına da... Belki de başka türlü hayat geçmez, sıkıcılaşır. İnsanlığa bir meşgale lazımdır sıkılmaması için, onun kaynağı da yalandır."

Benim De Söyleyeceklerim Var! (üç), Umut SarıkayaBenim De Söyleyeceklerim Var! (üç), Umut Sarıkaya
faik 
12 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Modern insan dediğimiz kişi arabanın iç hacmi kadar alanda özgürdür, ya da sitedeki apartmanın yüz ölçümü kadar bir alanda. Yakında sadece bilgisayar ekranının inçi kadar özgür olacağız. Teknoloji ilerledikçe insanlar makineleşmedi, insanlara makine satıldı."

Benim De Söyleyeceklerim Var! (üç), Umut SarıkayaBenim De Söyleyeceklerim Var! (üç), Umut Sarıkaya
Kemal Basmacı 
22 Eyl 17:02, Kitabı okudu, Puan vermedi

Manyetosu bozuk son çakmağımı tavşanlı çakmakla ateşleyerek bi sigara yakarken arkasından. "Olacak zannetmiştim. Çok sevinmiştim be abi." dedim.

Benim De Söyleyeceklerim Var! (üç), Umut Sarıkaya (Sayfa 124)Benim De Söyleyeceklerim Var! (üç), Umut Sarıkaya (Sayfa 124)
M.Y. 
 14 Haz 16:46, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Assos
... uçarcasına Assos’a gidiyorduk. “Gece denize çıplak gireriz, dimi Umut?” diye sordu aniden. Zaten kendisinden hayırlara vesile olacak bir talep gelmesini beklemiyordum ama mutluluğunu da bozmak istemedim. “Bakalım, kısmet...” dedim. Bir çığlık attı, beni öptü “Çok güzel olacak. Yıldızların altında tamamen baş başa olacağız. Sen, ben ve doğa... Tamamen özgür olduğumuzu hissedicez” dedi. Direksiyonu birden Assos’tan Yozgat’a kırsam ne yapar acaba şimdi diye düşündüm. Ya da Uşak’ın Eşme ilçesine, Çankırı’ya veya Siirt-Zivzik’e... “Oralar da doğa, oralar da tabiat, oralarda da senle beraber, baş başa olmak istiyorum, orda tatil yapıcaz” desem ne yapardı acaba? Camdan fırlayıp, şarampole atardı kendini gibime geliyordu.

Benim De Söyleyeceklerim Var! (üç), Umut SarıkayaBenim De Söyleyeceklerim Var! (üç), Umut Sarıkaya
M.Y. 
14 Haz 16:33, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Para
İnsanların cebinden paralarını almak istiyorsanız, onlara iki kelime söylemeniz yeterli: organik ve antibakteriyel. Bu iki kelimeyi duyup da duyarsız kalabilecek bir Allah’ın kulu tanımıyorum.

Benim De Söyleyeceklerim Var! (üç), Umut SarıkayaBenim De Söyleyeceklerim Var! (üç), Umut Sarıkaya
Kemal Basmacı 
 20 Eyl 20:10, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ben eğer kendimi azıcık tanıyorsam, o kırılan sapsarı dişi aylarca yaptırmayacaktım.

Benim De Söyleyeceklerim Var! (üç), Umut Sarıkaya (Sayfa 27)Benim De Söyleyeceklerim Var! (üç), Umut Sarıkaya (Sayfa 27)
2 /