Benim Üniversitelerim

8,1/10  (49 Oy) · 
297 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.807 gösterim
Benim Üniversitelerim'de, Aleksey Peşkov, üniversitede okumak üzere Kazan şehrine gelir. Fakat zorluklarla geçen hayatında bu büyük hayalini gerçekleştirmesi kolay olmayacaktır. Bir yandan ekmeğini kazanmaya diğer yandan eğitimini sürdürmeye çalışan genç, Rusya'da çarlık yönetiminin ve eskimiş dünya görüşünün çalkantılı ortamında bütün hayatın bir üniversiteye dönüştüğünü görür. Karşısına benzersiz kişilikleri olan, Rusya'nın kaderini değiştirecek kişiler çıkacaktır. Rusya gürül gürül geleceğini tartışmaktadır.

Çocukluğum ve İnsanlar Arasında'nın ardından Benim Üniversitelerim'le birlikte, edebiyat tarihine eşsiz bir gerçekçilik anlayışı getiren Maksim Gorki'nin kendi hayatından yola çıkarak yazdığı üçleme tamamlanmış
(Tanıtım Bülteninden)
ANIL AKCAN 
 13 Ağu 05:48, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi

Gorki Gorki Gorki. Bir yazarın ilk kitabını okuduktan hemen sonra tüm yazdığı kitaplarının okunması, o yazarın gerçek yaşamla ne kadar iç içe olduğunun kanıtıdır kanımca. Gorkinin mürekkebi süt tatlıları gibidir. Yedikçe yersiniz; yumuşaktır, hafiftir, nettir ve gerçektir. Realizm denince ilk akla gelenlerdendir. Gorki fakirdir, hor görülmüş bir yaşamı vardır, acının kendisidir. Acı insanı olgunlaştırır. Gorki de olgundur. Aleksey, kitapta somut ruhlar içinde soyut kalmaya çalışan asil bir ruhtur. Ruh olması gerektiği gibi soyut olmalıdır.
Olacakların olmaması için olması gerekenleri bilmek gereklidir. Aleksey bence ne olması gerektiğini biliyor fakat toplumunun, çağın hastalığı olan "kibir" i yüzünden bunu onlara anlatamıyor, sessiz çığlıkları içinde büyüyor.

İyi okumalar...

Veysi Yavuz 
23 Ağu 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Maksim Gorki'nin Çocukluğum,Ekmeğimi Kazanırken ve Benim Üniversitelerim serisinde daha olgun bir yaştaki Aleksey ile karşılaşırız.Kazan'da başlayan üniversite okuma hevesi kendini toplumun üniversitesinde bulur.Aslında üniversitede öğrenilecek bilgiden ziyade ahlak ve değerler konusunda en iyi dersi almış oluyor Aleksey.Gorki'nin Çar 2.Nikolay ve çarlık sistemine bir yergi getiriyor.Varsıl ve yoksulun arasındaki dengesiz uçurum kitapta diğer ayrıntılı bir nokta.Varsılın bir şekilde çarlık sistemiyle servetine servet katarken yoksulluk yoksullar için çekilmez bir hal almaktadır.Sosyalistler ve varsıl köylüler karşı karşıya gelmektedir sürekli.Sürtüşmeler ve didinmeler sürer iki tarafta.Gorki cehalet konusunada değinir kitabında.Rus insanının ahlaki değer yargılarını en iyi şekilde özetler Gorki.Diğer eserlerinde olduğu gibi toplumunun kanayan yaralarına Gorki yalın bir dilini eserine bir sosyalist olarak güzel bir şekilde işler.

M.Ali BARAN 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 8/10 puan

Benim Üniversitelerim, Bir arkadaşının ısrarı ve kendi okuma azmiyle Kazan şehrine giden Gorki, okuma amacını gerçekleştiremeyerek çalışma hayatına geri döner. Anneannesini de kaybeden ve tamamen yalnız kalan Gorki, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenirken, bir taraftan da hayat üniversitesinde pişmeye devam eder.

Bir yandan ekmeğini kazanan Gorki, diğer yandan da yeni insanlarla tanışıp okumaya, tartışmaya, siyasi düşüncelerini geliştirmeye başlar. Yaşamının o dönemini, işçileri ve köylüleri yalın ve içten diliyle anlatan Gorki, Çarlık Rusya’sının bir fotoğrafını sunarak dünya edebiyatının bugün dahi okunan yazarları arasına girmeyi hak etmiştir. ..

Tolga Topuz 
20 Şub 23:55, Kitabı okudu, 2 günde, 8/10 puan

Kitapta üniversite öğrenimi için evden ayrılan baş karakterin bu süreçte yaşadıkları ele alınıyor. bazı olayları kısa geçmesine rağmen özünde birçok derinliklere rastlamamız mümkündür. Cehalet içerisindeki bir topluluğun, yanlıştan nasıl yanlışın doğduğunu, bir kartopu misali nasıl çığ şeklini aldığını görüyoruz. Bazı kitaplar gereksiz uzatmalarla dolu olur sıkar ama yazarın ele aldığı konu itibariyle kitabın sayfa sayısını daha da arttırması mümkün olabilirdi ve üstelik verdiği mesajların da içeriği daha da çeşitlenebilirdi.

Yasin YALÇIN 
13 Nis 18:49, Kitabı okudu, 12 günde, Beğendi, 9/10 puan

Gorki deyince aklıma hemen ekmek kavgası gelir. İnceden inceye bu noktaya parmak basar Gorki. Nedeni tam da tahmin ettiğim şey çıktı. Çünkü bir yazar ancak yaşadığı şeyleri bu kadar güzel anlatabilirdi.
Gorki bu kitabında kendi yaşam hikayesinden bir kesit sunuyor bizlere. Zamanında üniversiteye girmek için gittiği Kazan'da karşılaştığı yaşamları, üniversite öğrencilerini, polisleri, halktan insanları ve işçileri yani kendi üniversitelerini anlatıyor bize. Çarlık düzenine yeni geçen Rusya'nın genel bir portresini çiziyor. Rus köylülerinin, şehirlilerinin ve aydınlarının hayat kavgasını, onlar hakkındaki düşüncelerini ve kendi yaşamını, sürdürdüğü "ekmek kavgasını" en derinine kadar işleyip çarpıcı örnekler veriyor. Zamanında intihar etmeye çalışmış olsa bile bir insanın tekrar ayağa kalkmasını tasvir ediyor.
Bu eseri okuyan realizmi doruklarında yaşayacak ve kanımca kendi yaşadığı hayata biraz daha olumlu bakacak.

DERUN-İ KİTAP 
 02 Tem 10:55, Kitabı okudu, 2 günde, Puan vermedi

Rus klasiklerini her okuma düşkünü okumalı.Zaten okumak dediğin şey aslında tam anlamıyla güzel bit kitap okumak istiyorsanız klasikler okuyun derim. Maksim Gorki'nin de bu kitabı mutlaka okunması gereken kitaplardan biridir. Gorki'nin yazma uslubu hoştur, insana okurken keyif veriyor...Okuyun, okutun!

Kitaptan 59 Alıntı

Nihan 
20 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"İnsan ne denli az isterse o denli mutlu olur, istekleri arttıkça özgürlüğünü yitirir."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki

Artık olağanüstü maceralar,büyük projeler hayal etmesini öğrenmiştim. Hayatımın çok zor günlerinde bunun bana çok yararı oldu. Oysaki, böyle günler neredeyse, hayatımdan hiç eksik olmadığı için, hayal kurmaya gün geçtikçe daha çok alıştım. Başkalarından yardım beklemiyordum. Hiç bir olağanüstü rastlantıya da bel bağlamıyordum. Fakat irademin gittikçe kuvvetlendiğini de fark ediyordum. Yaşam koşulları benim için ne kadar güçleşirse, o oranda kendimi daha güçlü, daha akıllı hissediyordum. İnsanı insan yapanın, kendini saran çevreye gösterdiği direnç olduğunu fark edeli epey zaman olmuştu.

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 9)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 9)

Dışarı çıktım ve geceleyin şiir yazdım; içinde şöyle bir nakarat vardı :
"Görünmek istediğiniz gibi değilsiniz siz"

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 78)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 78)
DERUN-İ KİTAP 
01 Tem 18:16, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Başkalarının mutluluk ve refahı için gücünü seferber eden, herkesçe apaçık bilinen şeyler hakkında anlaşılması zor kelimelerle dolu kalın bir kitap yazmak bana gereksiz geldi.

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 39)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 39)
DERUN-İ KİTAP 
 02 Tem 00:49, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

İnsan ne kadar aşağılardaysa, hayatın asıl gerçeğine, onun kutsal bilgeliğine o kadar yakındır.

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 102)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 102)
Nihan 
20 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Sanki bu insanlar, elleriyle çan kulelerini ve minareleri şöyle bir kavrasalar, bu kenti olduğu yerden istedikleri bir yere kolaylıkla taşıyabilirlerdi."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
DERUN-İ KİTAP 
01 Tem 19:58, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Yalnız kalmış bir insanın davranışlarını incelerseniz onu deli sanabilirsiniz.

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 77)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 77)
DERUN-İ KİTAP 
01 Tem 19:57, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Ona niçin kızayım ki? Kitaplara gömülmüş, adeta bir deli gibi yaşıyor.

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 76)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 76)
Melike Sezer 
11 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Nasıl oluyor bu? İnsan sıradan çizgilere bakıyor, o çizgilerden sözcükler oluşuyor, ben onları biliveriyorum... Ne anlama geldiklerini... Canlı canlı sözcükler, benim sözcüklerim, bizim. Nasıl biliyor, nasıl anlıyorum ben bunları? Kimse kulağıma fısıldamıyor. Resim olsalardı o zaman kolaydı anlaşılmaları; görür görmez tanırdık ne olduğunu. Ama burada sanki düşüncelerin kendi yazılı. Nasıl oluyor bu? Açıklasana... Açıklayabilir misin?"
İçini çekti, kitabı ışığa tutup sayfalarını karıştırdı.
"Büyücülük, başka bir şey değil!" dedi.

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 101)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 101)