Bereketli Topraklar Üzerinde

8,8/10  (40 Oy) · 
142 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.395 gösterim
"Bu kitap, kendi bilgi ve görgülerim dışında, bir lokma ekmek için kötü iş şartları içinde zehir gibi bir hayatı yaşayanlardan derlenmiş malzemeyle meydana gelmiştir. Yayımlanmadan önce, çeşitli ırgat, usta, usta yardımcısını toplayarak bir gece sabaha kadar okudum onlara. Dinlediler. Pardon, dediler, bu bu kadar olur. Bütün anlattıkların doğru. Eksik bile. Çukurovanın bereketli topraklarında öyle işler olur ki, aklın durur. Sana anlatsak, bir değil beş roman çıkarırsın..."

Orhan Kemalin kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemalin kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  380
 • ISBN:
  9789752895546
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Derya Berber Tali 
25 Eyl 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Orhan Kemal'in okuduğum ilk eseri ;çok geç kalmışım Orhan Kemal'e.Bu kitabı okurken hissettiklerimi Yaşar Kemal'in İnce Memed'ini okurken hissetmistim. Bu iki eserde de hissettiğim sanki yazar size:gel yanıma otur bak sana anlatacaklarim var demiş de baslayivermis anlatmaya ...Duygular o kadar güzel aktarılmış ki bazen derinden hüzünleniyorsunuz ,kimi zaman kaygilaniyorsunuz kimi zaman da şimdi oldu mu şu yaptığına bak diyorsunuz ..Şimdilerde empati yapmanız için yazılan romanları okumanıza gerek yok açın bir Orhan Kemal ,Yaşar Kemal kitabı alın size empati yöntemi.
Kitabın konusuna gelince köylerinde is bulamayan Cukurovaya çalışmak için giden üç arkadaşın hikayesi.1950 lerde yaşanan toprak agaligi sistemine ince ince dokundurmalar yapmış ..Eğer sizde Pehlivan Ali ,Köse Hasan ve Yusuf'un başına gelenleri ogrenmek istiyorsanız mutlaka okuyun .

. 
25 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yazarın okuduğum ilk eseridir. ama hem kurgusu hem anlatımı o kadar güzel ve içten ki eseri okurken kendinizden parçalar bulabileceğinize eminim. 3 Kemallerden biri olan Orhan Kemal ütopik konuları seçmeyip insana insanı anlatmasıyla kendimize bir ayna görevi üstlenmiş bu eserde.Harika bir eser bestsellerinizin arasında yer edinebilir.

Sadettin TANIK 
26 Nis 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

Yazar köylü-kentli, ezen-ezilen çatışmasını 3 köylü arkadaşın çalışmak üzere Çukurova'ya gitmeleriyle başlarından geçenler üzerine kurgulayarak ele almış.Kitap 50'li yılların Türkiye'sinde geçse de ele aldığı konular hiçbir zaman güncelliğini yitirmeyecek gibi gözüküyor. Okuduğunuzda İflahsızın Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali gibilerin çevrenizde ne kadar çok olduğunu düşüneceksiniz. Hatta belki siz de onlardan birisinizdir... Yazarın olağanüstü gözlem yeteneğine hayran olmamak elde değil. Şiddetle okumanızı öneririm...

Betül YILDIRIM 
 12 Eki 15:27, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

*spoiler
Cumhuriyetin ilk yılları henüz sanayileşmemiş Türkiye. Çalışmak için Çukurova'ya giden üç arkadaşı konu almış. Kitap ilerledikçe ahlak olgusunun fakir ve zengin kısımda olmadığını anlıyoruz. Yazarımız kitabın sonunu can alıcı bitirmiş. Büyük bir boşluk, sonra hafiften acı duyuyor insan.

Enginli yüksekli kayalarımız
Gamınan yoğruldu binalarımız
Doğurmaz olaydı analarımız ...

metehan otluoğlu 
03 Eyl 2015, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

Ben bu kitabı okul açıkken okumuştum.Çok sıradışı olaylar anlatılıyor ama kitabın gidiş tarzı oldukça iyi bir kitap.Açıkçası bu kitabı ilk olarak hocalar vermişti

Şevket Erciyas 
14 Ara 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

Yazarin okudugum ilk kitabiydi.Muhtesem bir anlatimi var dili o kadar akici idi ki sanki o anda olaylarin icindeymis gibi hissettim kendimi

Zeynel DEMİR 
03 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Orhan Kemal, hemen her eserinde yoksul Anadolu'nun gerçek ve içler acısı manzarasını gözler önüne seriyor.

Kitaptan 15 Alıntı

Derya Yalınkılıç 
06 Ağu 02:31, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kalabalık
Bir insan ya insan olmalı, insanlar için canını vermeli, ya da kalabalık etmemeli dünyamıza!

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan KemalBereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal
Derya Yalınkılıç 
12 Ağu 00:44, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kuş
Adam kuş olmalı diyorum, bildiğin kuş. Kanatlı. Uçmalı bir güzel. İstediği yere...

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan KemalBereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal
Yasin Karabayır 
02 Ağu 22:52, Kitabı okudu, 7/10 puan

Gurbete düşersin sıla çağırır, sılana kavuşursun gurbet el eder.

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 7 - Everest yayınları)Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 7 - Everest yayınları)
Yasin Karabayır 
02 Ağu 22:30, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Emmim derdi ki, uşaklar derdi, gurbete düştünüz mü, siz siz olun, sılayı içinizden atın derdi. Atamadınız mı yandınız derdi."

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 2 - Everest yayınları)Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 2 - Everest yayınları)
Yasin Karabayır 
02 Ağu 22:24, Kitabı okudu, 7/10 puan

Lakin biz biz olalım, şehir yerinde göz kulak olalım kendimize kardaşlar. Neden derseniz, şehir yeri köy yerine benzemez. Şehir adamı köylüyü cin çarpar gibi çarpar. Birbirimize iyice sarılalım, el sözüne kulak asmayalım. Anca beraber, kanca beraber!

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 2 - Everest yayınları)Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 2 - Everest yayınları)
Yasin Karabayır 
03 Ağu 02:27, Kitabı okudu, 7/10 puan

Gurbete düştünüz mü, işinizi sağlamlayana kadar harçlığınıza kördüğüm atın derdi.

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 39 - Everest yayınları)Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 39 - Everest yayınları)
Yasin Karabayır 
03 Ağu 14:55, Kitabı okudu, 7/10 puan

''Vay ki vay. Demek kahvedeki koca herifin hakkı varmış. Hemşerinin kötüsü kötü olur dediydi. Doğru. Şimdi ne yapacağız?''

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 95 - Everest yayınları)Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 95 - Everest yayınları)
Derya Berber Tali 
 25 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

-Neyse ,dedi.Bunlar senin benim bilecegim işler değil. Biz şurda birer eciriz,köle. Mal sahibinin atı,itiyiz. ..
Ustanın tepesi attı:
-Emekçiyim ben,köle değil!

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 245 - Cem yayinevi)Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 245 - Cem yayinevi)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber