Beş Ahlak Yazısı

9,0/10  (1 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
643 gösterim
Umberto Eco, ahlaksal hesaplaşma niteliği taşıyan beş yazısını "Beş Ahlak Yazısı" adı altında toplamış. Kitabın ilk yazısı, "Savaşı Düşünmek", Körfez Savaşı'ndan yola çıkarak, geleneksel savaşlarla modern savaşların bir karşılaştırılması ve modern savaşı anlama çabası. "Ebedi Faşizm", Mussolini İtalya'sında faşizmi yaşayan çocuk Eco'nun anılarından faşizmin "ebedi" niteliklerini çözümlemeye geçen yetişkin Eco'nun neredeyse değişmez faşist belirtileri ortaya koyuşu. Üçüncü yazı "Basın Hakkında", İtalya basınının 1950'lerden bu yana geçirdiği dönüşümü ele alan, ama basına ilişkin genel değerlendirmeler içeren bir yazı. Dördüncü yazı, "Öteki Sahneye Girdiğinde", herhangi bir dinsel inanç sistemine bağlı olmaksızın bir insanın nasıl bir ahlak yaratabileceğinin araştırılması -kısacası, Türkiye açısından son derece güncel bir konu olan "laik ahlak'ın temellendirilmesi çabası. Ve son yazı "Göçler, Hoşgörü ve Hoşgörülemezlik" 2000 yılının en temel uluslararası sorunu göç olgusunu, Batı-Doğu toplumları arasındaki geleceğe yönelik ilişkilerin nasıl bir gidiş göstereceğini düşünme çabası. Türk toplumunu da yakından ilgilendiren beş sorun, beş ahlaksal hesaplaşma.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789755108339
 • Orijinal Adı:
  Cinque Scritti Morali
 • Çeviri:
  Kemal Atakay
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mert Demiröz 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap, savaşı düşünmek, ebedi faşizm, basın hakkında, öteki sahneye girdiğinde, göçler, hoşgörü ve höşgörülemezlik olmak üzere, 5 bölümden oluşmakta. İlk bölümde ,küreselleşme ve teknolojik gelişmeler neticesinde, savaşta meydana gelen değişiklikler vurgulanmakta, savaşın çok kaybedenli bir hal aldığı ve tabulaşması gerektiği vurgulanmakta. 2. bölümde faşizmin tam bir tahlili yapılmakta, kök faşizm kavramı- yazar faşizmin belirli bir felsefesi ve keskin sınırları olduğunu düşünmediğinden dolayı- ortaya atılmakta ve bu kavram altında her faşist yönetimde bulunabilecek 15 özellik irdelenmekte. 3 bölümde İtalya"da basının gelişimi diğer ülkelerle kıyaslanarak eleştirilmekte. 4. bölümde insani değerlerin, duygu ve düşüncelerin oluşması bakımından "ötekinin" önemi vurgulanmakta ve inanan-inanmayan insanların duygudurumları karşılaştırılmakta. Son bölümde ise , göç olgusu ve sonuçlarının Avrupa üzerindeki muhtemel etkileri tartışılmakta.

Kitaptan 4 Alıntı

Mert Demiröz 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Medya savaşın ve savaşın kullandığı araçların bir parçasını oluşturmaktadır, o yüzden yansız bir alan olarak görülmesi tehlikelidir.

Beş Ahlak Yazısı, Umberto Eco (Sayfa 27)Beş Ahlak Yazısı, Umberto Eco (Sayfa 27)
Mert Demiröz 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kök-faşizm, bireysel ya da toplumsal düş kırıklığından doğar. Bu yüzden, tarihsel faşizmin en tipik özelliklerinden biri, ekonomik bir bunalım ya da siyasi bir asağılanmadan rahatsızlık duyan ve toplumun alt kesimlerinin baskısından korkan düş kırıklığı içindeki "orta sınıflara" çağrıda bulunmasıdır.Eski proleterlerin küçük burjuvalaştığı günümüzde, faşizm yandaşlarını bu yeni çoğunlukta bulacaktır.

Beş Ahlak Yazısı, Umberto Eco (Sayfa 42)Beş Ahlak Yazısı, Umberto Eco (Sayfa 42)
Mert Demiröz 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kurtuluş, değişik görüşlerden insanların ortak eylemiydi.

Beş Ahlak Yazısı, Umberto Eco (Sayfa 32)Beş Ahlak Yazısı, Umberto Eco (Sayfa 32)

Kitapla ilgili 1 Haber

Can Yayınları Umberto Eco kitaplarının indirimli fiyatlarını açıkladı!
Can Yayınları Umberto Eco kitaplarının indirimli fiyatlarını açıkladı! Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz, Umberto Eco’nun ölümünün ardından aldığı bir kararla, yazarın kitaplarında indirim yapacaklarını duyurmuştu. Yayınevi bugün kitapların yeni satış fiyatlarını açıkladı.