Beş Paralık Roman

9,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
552 gösterim
Tiyatronun en büyük ustalarından Brecht'in, klasikleşen metni Üç Kuruşluk Opera'nın ardından yazdığı Beş Paralık Roman, para uğruna dilencilik dernekleri kuran, cinayetler işleyen, yalancı şahitlik yapan, milli felaketlere yol açan ve hatta "âşık" olan, kısacası insani olanın her zaman temiz olmadığını gösteren insanların dünyasını "satirik" bir dille anlatıyor.
Brecht'in farklı bir üslupla yazdığı bu romanda sıra dışı karakterlerle ve diyaloglarla kurduğu dünyanın, günümüz mülkiyet ve para dünyasıyla benzerliği, eserin klasikleşmesinin haklı nedenlerini ortaya koyuyor. Beş Paralık Roman, Sevgi Soysal'ın özgün ve incelikli çevirisiyle tekrar Türkçe'de.

"Brecht hem sömürülenlerle, hem de sömürenlerle ilgilenir. Değişik tarihsel dönemleri bir arada incelemesinin ve gangster tiplerini Dickens zamanının tempo ve dış görünüşünü yansıtan bir Londra'ya yerleştirmesinin nedeni budur."
-Walter Benjamin-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  359
 • ISBN:
  9789750508707
 • Orijinal Adı:
  Dreigroschenroman
 • Çeviri:
  Sevgi Soysal
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Zafer KORKMAZ 
 22 Haz 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Brecht’in şiirlerinden sonra okuduğum bu romanı da şiir tadında adeta.O’nun şiirlerinde aynı anda birçok duyguyu keşfetmeniz mümkündür.Sevgiliye aşk nidalarının yanında yaşadığı toplumu ve toplumun dinamiklerinin,o nidaların ifade şekline çok net yansıdığını,hatta sanki duyguarını şekilllendirdiğini hissedersiniz.Şiirlerindeki baskın duygu kapitalizm ve emperyalizmin mizahi eleştirisidir.Bu eleştiriyi o kadar güzel yapar ki ,okuduğunuz her şiirinde en az birkaç cevapsız soru bırakıverir aklınızın bir köşesinde.Bana göre Brecht taşı gediğine koyma ustasıdır...
Beş Paralık Roman’ını da okumaya başladığınız ilk andan itibaren sizi metinlerin arasına gizlediği o soruların kucağına atar.Bu sorularla cümle cümle açacağı kapitalizmin acımasız dünyasında alır ve prangalarınızı takar.Artık çıkış yok!
Kitap daha önce tiyatro oyunu olarak gösterilmiş Üç Paralık Opera adıyla.Yazar sekiz yıl sonra bu oyunu Beş Paralık Roman adıyla polisiye kurgu diye nitelendirebileceğimiz bir romana dönüştürmüş.Polisiye kurgu evet.Ama biraz farklı....Klasik polisiye kurgu kitaplarından farklı olarak neredeyse bütün kahramanlar suçlu ve bunların izini süren bir polis yok.Görünürde var aslında ama o da suçun bir parçası.Ayrıştığı diğer bir yönü ise her işlenen suç sonrası ,güçlenen bir şuçlu profili var.Bu suçlılar kaptilizmin askerleri.Güzel giyimli,işadamları,polis şefleri,baronlar...Tamamı çıkarlarını koruyabilmek adına etrafındaki tüm kişilerden faydalanmak için kurgulanmış birer acımasız haydut aslında.Çıkarları uğruna kızını,dostunu,iş ortağını düşünmeden yok edebilecek hasta ruhlu insanlar bunlar.Kadının kocasına ,annenin kızına,damadın kayınpederine olan bağlılığı sevgisi(!)gözlerinizi yaşartacak.Olayları,mekanları ve kişileri betimlerken ustalığı gözünüzden kaçmayacak.kahramanların iç dünyalarını çözümlerken ne denli acımasız ve etik değerlerden ne kadar uzak olduklarına tanık olacaksınız.
Yazarın dili açısından bir değerlendirme yapmak gerekirse,çok kolay olduğunu söyleyemem.Zaman zaman uzun ve kesintilere uğrayan ifadeleri anlamakta güçlük çekebilirsiniz.Kurgu açısından değerlendirdiğimizde ise olaylar zaman zaman çok iç içe geçirilerek anlatıldığı için ve birçok kahraman,birçok olay ve hatta olay içerisinde olay anlatıldığından tıkandığınızı hissedeceksiniz.Ama telaş etmeyin biraz sabır gösterirseniz hah demek buymuş diyeceğinizden şüpheniz olmasın.Karmaşık kurgusal yapının kitabın son sayfasında çok güzel açık seçik bir manzaraya dönüştüğünü göreceksiniz.Bu manzara kapitalizmin yüz yıl önce ne ise bugünde benzer duygulara, benzer karakterlere hizmet ettiğini,burjuvazinin her çağda toplumu sömürmek adına ,bütün suçları rahatlıkla işlemekten imtina etmediğini/etmeyeceğini gösterecek.
Polisiye kurgu hiç okumayan biri olarak bu kitaba 10 puan verdiğimi söylemeden geçemeyeceğim.
Herkese tavsiye ederim.Okuyun ve okutun.

Kitaptan 5 Alıntı

Zafer KORKMAZ 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"insan hapishane duvarları içinde de özgür olabilir."

Beş Paralık Roman, Bertolt Brecht (Sayfa 213 - İletişim Yayınları)Beş Paralık Roman, Bertolt Brecht (Sayfa 213 - İletişim Yayınları)
Zafer KORKMAZ 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Belki herkes bilmez ama,savaşlar duyguları kamçıladıkları kadar, ticareti de canlandırırlar.Savaşlar arkalarında bir yığın zarar ziyan birakırlar,ama tüccarın bundan şikayeti yoktur pek.

Beş Paralık Roman, Bertolt Brecht (Sayfa 55 - İletişim Yayınlar)Beş Paralık Roman, Bertolt Brecht (Sayfa 55 - İletişim Yayınlar)
Zafer KORKMAZ 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Evet,yaşamak için yemek gerektiği muhakkak.Ama yemek,yaşamak için yeterli değil.İnsanlığın en önemli güdüsü kendisini ifade etmektir,yani kişiliğini edebileştirmek...".

Beş Paralık Roman, Bertolt Brecht (Sayfa 139 - İletişim Yayınları)Beş Paralık Roman, Bertolt Brecht (Sayfa 139 - İletişim Yayınları)
Zafer KORKMAZ 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsan kafayla yaşar
Yeter bir kafa ona
Senin kafanda ise
Yaşarsa bitler yaşar

İnsan bu hayat için
Cin değil yeterince
Yalan dolan içinde
Hiç değil bilincinde

Evet,bil tek bir amaç
Görünürde ışık saç
Edin bir amaç daha
Sonra da hepsinden kaç

İnsan bu hayat için
Pis değil yeterince
Çalışmaya gelince
Çırpınır bir lüks için

Koş peşinden talihin
Ama çok koşma sakın
Herkes koşmakta bakın
Talihse ardlarında

İnsan bu hayat için
Düz değil yeterince
Bütün çabası boşa
Avuntu baştan başa

-Beşer çabasının beyhudeliği üzerine şarkı

Beş Paralık Roman, Bertolt Brecht (Sayfa 147 - İletişim Yayınları)Beş Paralık Roman, Bertolt Brecht (Sayfa 147 - İletişim Yayınları)

Zorbalık demode oldu. Günümüzde barışçı metotlar uygulanıyor. Eğer icra memuru gönderebiliyorsan, artık kiralık katil tutmana gerek kalmadı demektir.

Beş Paralık Roman, Bertolt BrechtBeş Paralık Roman, Bertolt Brecht