Beş Şehir

7,6/10  (71 Oy) · 
283 okunma  · 
47 beğeni  · 
2.450 gösterim
Beş Şehir'in asıl konusu hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyaktır. İlk bakışta birbiriyle çatışır görünen bu iki duyguyu sevgi kelimesinde birleştirebiliriz. Bu sevginin kendisine çerçeve olarak seçtiği şehirler, benim hayatımın tesadüfleridir. Bu itibarla onların arkasında kendi insanımıza ve hayatımızı, vatanın manevi çehresi olan kültürümüzü görmek daha da doğru olur.
Bekir İstanbul 
12 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bu kitabı okuduktan sonra Erzurum ve Konya'ya gitme isteğim biraz daha artmıştı. İstanbul'un güzelliğini herkes bilir sever ama su ve yeşilliğin şehri Bursa'yı daha iyi tanıyacak ve daha çok seveceksiniz. Ankara, sıkıcı, kasvetli, memur şehri Ankara'ya bir de kalesinden bakın, güzel yanları yok değilmiş meğer...

Berfun Berçin 
 13 Eki 09:22, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap içeriği hakkında bilgi içerir.Yazarın dilini ve anlatımını sevdim.Kitabı okurken beş şehiri gezmiş kadar oldum.En kısa zamanda da bu şehirleri gezeceğim.Kitapta yer alan şehirler;Ankara,Erzurum,Konya,Bursa ve İstanbul.Kolayca özümsenebilinecek bir kitap.Yahya Kemal'e ithaf edilerek başlıyor,kitap.Çeşitli bilgilere dolu bir deneme türü idi.Örneğin;Milli Mücadele,Atatürk,folklorik bilgiler,edebi, mimari yapılar gibi.Keyifli okumalar.

muhammet sait DOĞAN 
03 Eyl 19:16, Kitabı okudu, Puan vermedi

beş şehir;bursa,istanbul,erzurum,konya ve ankara...ahmet hamdi tanpınar benim için türk edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük üstadı, cemil meriçin olimp'a tırmandırdığı kelimeler galiba ahmet hamdide vuzuha kavuşur. en sevdiğim kısım: Evliya Çelebi, Bursa çeşmelerinden bahsettikten sonra sözü, “Velhasıl Bursa sudan ibarettir.” diyerek bitirir. Canım Evliya! Şimdi Bursa’da asıl zamanın yanı başında, bizim için on­dan daha başka ve daha derin olarak mevcut olan ikinci za­manı yapan şeyin ne olduğunu öğrenmiş gibiyim.

seda abakam 
15 Eki 02:40, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

..Bursa'nın tüm ruhaniyetini içine alan bu eseri bu şehirde tüm uzviyetiyle hissederek okumak paha biçilemezdi..Evliya Çelebi'nin de dediği gibi Bursa gerçekten de "Ruhaniyetli Bir Şehir.." #CanDostumla #BeşŞehir #Tanpınar #Bursa..

Beş şehir kitabını ne beğendiğimi söyleyebilirim ne de zevkle okuduğumu. Cümleler çok uzun yoldan anlatıldığı için okurken çok sıkıldım. Bir kitabı okurken dolaylı cümlelerden hoşlanmadığım için doğal olarak kitabı da sevemedim. İçinde geçenler, bilgi vericiydi bilmediğim şeyler öğrendim. Kitap; Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul'u konu alıyor. :)

Elif Bilge 
14 Eyl 17:23, Kitabı okudu, 12 günde, Beğendi, 8/10 puan

Beş Şehir, Türk tarihinde önemli yerlere sahip olan beş Anadolu şehrinin tarihini ve yazarın yaşamış olduğu anıları anlatır. Şehirler sırası ile; Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul. Yazar, her şehrin gidip görülmesi ve bilinmesi gereken tarihi özelliklerini, içten bir dil ile anlatmış.

Ahmet Hamdi Tanpınar, merak ettiğim yazarlardan biriydi. Okuduğum ilk kitabı olan Beş Şehir'i sizlere de öneriyorum.

seher 
21 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Beş Şehir, Tanpınar'ın gözünden Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul'unun; tarihi, mimari ve kültürel yönünden ele alındığı bir eser. Sabırlı arkadaşlara ellerinde bir sözlükle okumasını tavsiye ederim

Uğur YILMAZ 
 24 Şub 23:02, Kitabı okudu, 61 günde, 10/10 puan

İnsan, usta elinden çıkmış işleri görünce haddini bilmesi gerektiğini anlıyor. Başlangıcı, üsluba kapılıp ayrı bir dünyaya yelken açmanın sevinci; sonu, tatlı bir rüyadan erken uyanmanın hüznü gibi.

Mehmet Yılmaz 
08 Tem 2015, Puan vermedi

Gerçek bir klasik. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın çocukluk yılları da dahil ömrünün belli bölümlerini geçirdiği Ankara, Bursa, Konya, Erzurum ve İstanbul'a dair gözlemlerinin yer aldığı bir başyapıt.

Selin 
18 Eyl 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul'u farklı farklı dönemlerini ele alarak bol bol betimlemeyle anlatmış Tanpınar. Okunması gereken bir kitap.

2 /

Kitaptan 87 Alıntı

eso.okur 
04 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsan ömrü, unutmanın şerbetine yiyecek kadar muhtaç.

Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 60 - (Erzurum))Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 60 - (Erzurum))
eso.okur 
04 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Evliya Çelebi, Bursa çeşmelerinden uzun uzadıya bahsettikten sonra sözü "Velhasıl Bursa sudan ibarettir." diyerek bitirir. Canım Evliya! Sade bu iki cümlen için benim hafızamda adın Bursa ile birleşiyor.

Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 103 - Bursa)Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 103 - Bursa)
eso.okur 
04 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Gerçekte Sultanahmet Camii'nin içi tıpkı çocukluğumda düşündüğüm gibi bir cennet bahçesidir.

Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 146 - İstanbul)Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 146 - İstanbul)
eso.okur 
04 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsan kaderinin büyük taraflarından biri de, bugün attığı adımın kendisini nereye götüreceğini bilmemesidir. Bâki'nin Fatih Camii'nde fakir bir müezzin olan babası, oğlunun Türkçe'yi kendi adına fethedeceğini, sözün ebedi saltanatını kuracağını; Nedim'in anası Türkçe'nin ikliminde oğlunun bir bahar rüzgarı gibi güleceğini, onun geçtiği yerlerde bülbül şakımasının kesilmeyeceğini, ağzından çıkan her sözün ebediliğin bir köşesinde bir erguvan gibi kanayacağını biliyorlar mıydı?

Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 52 - (Erzurum'u anlatan bölüm))Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 52 - (Erzurum'u anlatan bölüm))
seher 
17 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Bir ağacın ölümü, büyük bir mimari eserin kaybı gibi bir şeydir. Ne çare ki biz bir asırdan beri, hatta biraz daha fazla, ikisine de alıştık.

Beş Şehir, Ahmet Hamdi TanpınarBeş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar
DERUN-İ KİTAP 
17 Tem 16:24, Kitabı okudu, Puan vermedi

En büyük meselemiz budur; mazi ile nerede ve nasıl bağlanacağız, hepimiz bir şuur ve benlik buhranının çocuklarıyız, hepimiz Hamlet'ten daha keskin bir "olmak veya olmamak" davası içinde yaşıyoruz.

Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 214 - İstanbul)Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 214 - İstanbul)
seher 
12 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Eski medeniyetimiz dinî bir medeniyetti. Beğendiği, benimsediği adama ölümden sonra verilecek tek rütbesi vardı: Evliyalık. Onun içindir ki İstanbul evliya ile doludur.

Beş Şehir, Ahmet Hamdi TanpınarBeş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar
Bekir İstanbul 
27 Şub 21:48, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Başındayım sanki bir mucizenin,
Su sesi ve kanat şakırtılarından
Billûr bir âvize Bursa'da zaman.

Beş Şehir, Ahmet Hamdi TanpınarBeş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar

Kitapla ilgili 1 Haber