Beyaz Diş

8,3/10  (546 Oy) · 
2.791 okunma  · 
439 beğeni  · 
19.229 gösterim
Vahşi kapitalizmin "altına hücum" dönemini konu alan yüzlerce eserin çoğu, altın arayıcılarının kişisel öykülerini yüzeysel bir yaklaşımla anlatır. Farklı bakış açısıyla diğerlerinden ayrılan Charlie Chaplin'in Altına Hücum filmi dışında, konuyu değişik bir biçimde irdeleyerek insanı evrensel boyutta sorgulayan en önemli eserlerden biri, Jack London'ın Beyaz Diş adlı romanıdır. Dünya görüşünü, "Köpeğe kemik atmak hayırseverlik değildir. Hayırseverlik, kendin de en az köpek kadar açken kemiği köpekle paylaşmaktır," diye özetleyen London, Beyaz Diş'te Kuzey'in karlarla kaplı bölgelerinde sürdürülen yaşam kavgasını, soğuk, açlık ve hayatta kalma mücadelesini insanların değil, aynı koşulları onlarla paylaşan hayvanların açısından aktarıyor.

Beyaz Diş, damarlarında hem kurt hem de köpek kanı taşıyan bir kurt kırmasıdır. Ana babası dışında kendi türünden canlıları hiç tanımadan bir mağarada yaşarken, bir gün dışarıdaki gerçek dünyayla yüz yüze geliyor. Çok farklı görünümü, çok farklı kuralları ve düzeni olan bu yerden, dünyayı ve yaşamı keşfetmeye başlıyor. Kurdun köpeğe dönüşümü, koşulların insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de hayatı nasıl değiştirdiğini yansıtıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789750721922
 • Orijinal Adı:
  White Fang
 • Çeviri:
  Omca A. Korugan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
23 Haz 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 9/10 puan

Unutulmaz bir serüven öyküsü olan beyaz diş, bir kızılderili kurt kırmasının öyküsünü anlatır. Savaşçıların en büyüğü olan beyaz diş, vahşete vahşetle karşılık verir. Ta ki, şefkate şefkatle karşılık verme şansını bulana dek... Beyaz diş, modern dünyanın vahşetini kendi üslubuyla apaçık betimleyen ve bu karikatürize edilmiş gerçekliği geri püskürten unutulmaz bir başyapıttır. Kesinlikle okunması gereken bir kitap.

KeMâL 
26 Kas 2015, Kitabı okudu, 2 günde

Merhaba 1K Ailesi.

Diğer yorumlarıma benzer bir yorum olmayacak sanırım bu sefer. Biraz daha kişiselleştireceğim ama kurallara da sadık kalmaya çalışacağım. Vahşetin Çağrısı ve Martin Eden’i okuduktan sonra benim Jack London hassasiyetim zirvelere çıktığı için o yüzden çok büyük bir beklenti içinde okudum. Beklentim boşa mı çıktı? Elbette ki “ Hayır ! “ Jack London’un diline alıştıktan sonra, o süslü ve sürükleyici, harika betimlemelere hayran kaldığım için diğer kitaplarını da okuma gereği duyup hemen elime aldım.

Gelelim kitapla ilgili bölüme; Son derece sürükleyici ve merak uyandırıcı bir roman. Başlarda ne oluyor falan deyip sıkılıp kitabı bırakmayın sakın. Bir kurt ile köpeğin kanını taşıyan Beyaz Diş’in Vahşi Yaşamdaki hayata gözlerini açışı ve hayat mücadelesi var. Sonradan Kızılderelilerle tanışıp vahşeti tanıması, insanların acımasızlığını görmesiyle devam eden süreç. Dünyayı , yaşamı, insanları ve hayvanları bir kurdun gözünden görmemizi ve onun gibi düşünmemizi sağlıyor bu roman. Onun yaşadığı maceralarda onunla beraber acımasız olabiliyorsunuz, sevgiyi yeterince tatmadığı ve bilmediği için yaptıklarından dolayı yadırgamıyorsunuz. Çünkü kendi yaşam mücadelesi ve geldiği yerin dokusu var onda. Bir kurt köpeği yaşamı değil de içinde insanlık var. Hayatta kalma mücadelesi var. London; boyun eğmez, amansız bir doğal ve sosyal çevrede, insan ve hayvanın yaşama mücadelesini etkileyici bir gerçeklikle sunmuş. Daha sonra yine insanlardan sevgi ve şefkat gördüğünde bu kez buna karşılık olarak sevgi ve saygı vermesi gerektiğini öğretmiş bu romanında. Sonlara doğru o vahşi köpeğin evcilleşmesi öyle duygusal ki. Son bölümlerde sahibine karşı olan ilgisi hele hele son bölümün tamamı artık duygusallık doruktaydı. Gözler dolabilir... Dikkat !!

Ana fikire değinip bitireyim. Her canlı vahşi de olsa sevgiye muhtaçtır. Hayatta kalmak için savaşıp zorluklarla mücadele etmelidir. Sevgiyi ve saygıyı öğrettikten sonra, şefkatle yaklaştıktan sonra hayvanlar vahşi de olsa evcilleştirilebilir.

Elbette ki tavsiye ediyorum. Bir çok yayınevinden çıkmış. Ama siz güzel bir çeviri ile okuyun. Kitap okurken kurtlarla ilgili belgeselin tadına da bakacaksınız. ;-)

İyi okumalar arkadaşlar.

silaes 
 21 Nis 00:36, Kitabı okudu, 22 günde, Beğendi, 10/10 puan

Ben bu kitabi muhtemelen çoğu okurdan daha farklı bir gözle değerlendiceğim. Hani şu haberlerde gördüğünüz barınak basan, hayvan katillerinin üzerine yumurta fırlatan sizin, kırık oldugunu düşündüğünüz insanlar varya. Hah iste ben bizzat onlardanim. Hayvanlarla aram insanlara nazaran daha iyi. Markete giderken sokak kopeklerine selam veririm. Bu sebepledir ki bu kitap beni zırıl zırıl aglattı. Hayvan emeginin sömürülmesine karsiyim. Aladdinin ciniyle karsilassam köpek dövusturen insanlarin soyunun kurumasi ilk dilegim olur. Hele scoot o guzel smith in suratina yumrugu indirdi ya nasıl hosuma gitti anlatamam.Bu kitapla ilgili tek olumsuzluk ise bu kitabi daha önce neden okumamis oldugum. Beyaz diş benim hayatimda yeni bir sayfa açti. Böyle kitaplar iyki var. Bide konusu gelmisken sokak ortami malum. Onlar icin bi kap mama bi kap su koymayı ihmal etmeyin. Kamu spotumu da verdim bitiriyorum =)

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
28 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Okumayı bilen insanlardan tavsiye almak ne güzel. Teşekkürler Ülkü Ciner. Ama açık söyleyeyim çok beğenmeme rağmen, çok da etkilenmedim. Belki okuyabildiğimde 30 ları ortalamam, belki de yaklaşık 350. Kitabım oluşundan. Ama ne olursa olsun okunmalı.

AYNUR 
 04 Tem 05:58, Kitabı okudu, 11 günde

Uzun zamandır okumayı düşündüğüm kitaplardan biriydi Beyaz Diş. Ve beni hayal kırıklığına uğratmadı. 10 puanı hakeden bir kitaptı lakin içerisinde bulunan yazım hataları nedeniyle bir puan eksilttim.
Beyaz Diş, bir kurt kırmasıdır. Kitapta Beyaz Diş'in vahşi yaşama ilk adım atışı, ilk kuralları, gözlemleri, doğanın ve tanrıların-onun sahipleri- yasakları ve bunlara karşı mücadelesini anlatıyor.
İlk başlarda sıkıcı gelebilir kimilerine, ama ön yargınızı kırıp okumaya devam ederseniz pişman olmayacaksınız diye düşünüyorum.
Keyifli okumalar... :)

Özlem Yılmaz 
24 Ara 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Bir kurdun (kurt kırmasının) gözünden gördükleri, yaşadıkları ve duyguları ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Bazen sokak hayvanlarına bakınca ben de acaba ne düşünüyor şimdi diye içimden de geçirdiğim oluyor. Anlatımı çok güzel. İnsanı hiç sıkmıyor. Hayvanseverlerin daha çok seveceğine eminim.

Keyifli okumalar..

Esma Çabuk 
24 Eyl 22:21, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Bazen hayata başka açıdan bakmamız gerekiyor. Hayata hep kendi açımızdan bakarız aslıda kendi açımızdan bakmayı bırakıp başka açılardan da bakarak hayata bakış tarzımızı değiştirmeliyiz. Beyaz diş bizim hayatımı bir hayvanın bakış açısından sunmuş bize. Hayata nasıl bakmamız gerektiğini anlatmış bir nevi.

Mutlu 
17 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İnsanları anlamanın daha zor olduğunu kanıtlayan bir kitap bence..
Çünkü hangi tür hayvan olursa olsun amaçları belli; hayatta kalmak ve bunun için savaşmak.. Doğası ve yaşam koşulları değiştikçe, başkalaşımı çok iyi anlatıyor bizlere...

Halil Yavuz KAYA 
01 May 20:32, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Hani masalda büyük annesi yerine geçen bir kurt vardı, Kırmızı Başlıklı Kız. Onu yemeye niyetlenmişti. Kurdun ne vahşi bir hayvan, canavar olduğunu zihinlerimize daha küçücük iken kazımıştı ya bu kurt o kurt değil işte.
Biz ne kadar bir köpek ile dişi kurdun birleşmesinden meydana gelmiş Beyaz Dişin Serüvenini okuduğumuzu sansak da Jack London müthiş yeteneği ile bir kurdun gözünden vahşi hayatı anlatıyor. Vahşi olanın ormanın yada o andaki yaşam koşullarının olmadığını, vahşetin; yaşama zorunluluğunun kendi belirlediği sisteme göre belirleyen, tanrılaştırılmış efendilerin kuralları olduğu; onlarla kendi öz iradenle yaşamak için mücadele verirsen ortaya, (doğruluğu, yanlışlığı tartışmaya açık şartların) çıkmasına işte o birileri "Vahşi" diyor. Ve bu vahşi yaşam mücadelesinde O tanrılaştırılmış her yapıdaki efendiler, sizi ehlileştirmek, kendi şartlarına, kendi yörüngelerinde sizi yaşamaya zorlayacaklardır. kuralları kendileri koyarlar ve sizden biat ve itaat isterler. İsteseniz de istemeseniz de kurallara uymak mecburiyetiniz vardır. Aksi halde sistemim müeyyideleri çıkacak karşınıza. En azından adınız yaban, adınız, vahşi, adınız bilmem ne olacaktır. Burada da bu kurt 'a efendilerden biri Beyaz Diş demişti, Diğeri Kutsal Kurt..
Hangisi olmak isterdiniz: vahşi ama özgür ya da tutsak kurallara uyan iyi çocuk?
İşte bunu soruyor Beyaz Diş bize...

lerimed 
07 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Dünyayı , çevreyi , insanları bir kurdun gözünden görmemizi onun gibi düşünmemizi sağlıyor Beyaz Diş romanı. Beyaz dişin yaşadığı maceralarda onunla beraber acımasız olabiliyorsunuz, sevgiyi yeterince tatmadığı için suçlayamıyorsunuz onu....kitabın sonlarına doğru sevginin nasılda vahşi bir hayvanı evcilleştirdiğini görüyorsunuz , yavrularıyla oynamasını okurken göz yaşlarınıza engel olamayabilirsiniz....Okunmalı, okutulmalı...

Kitaptan 130 Alıntı

Sadettin TANIK 
20 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Ödü patlıyordu korkudan. Çünkü bilip tanımadığı şeylerdi bunlar ve bilinmeyen herşey onun düşmanıydı.

Beyaz Diş, Jack LondonBeyaz Diş, Jack London
Sadettin TANIK 
20 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Soyulmama izin vermeyeceğim. Her insanın hakkını koruması doğal bir şeydir.

Beyaz Diş, Jack LondonBeyaz Diş, Jack London
Yasin Karabayır 
08 Haz 18:47, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bundan böyle bilmediği şeylerin dış görünüşü karşısında doğal olarak her an uyanık ve kuşkucu olmaya karar verdi. Bir şeye güvenmeden önce o şeyin her halini öğrenecekti.

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 62 - Karanfil yayınları)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 62 - Karanfil yayınları)
Sadettin TANIK 
20 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

İnsanlar sık sık tanrı sandıkları bir şeyin yıkıldığını, tapmaklarının parçalandığını görmek felaketine uğrayabilir fakat kurt ve yabani köpek için bu, ancak bir insanın ayakları dibine çökmesiyle olabiliyordu.

Beyaz Diş, Jack LondonBeyaz Diş, Jack London
Yasin Karabayır 
08 Haz 18:33, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Öylesine dalmıştı ki bu işe, mutlu olduğunun bile farkında değildi.

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 59 - Karanfil yayınları)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 59 - Karanfil yayınları)
Sadettin TANIK 
20 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Korku hiçbir yaratığın kaçınamayacağı, reddemeyeceği yabani bir mirastı.

Beyaz Diş, Jack LondonBeyaz Diş, Jack London

Bir şeyin neden öyle olduğuna kafayı takmazdı. Nasıl olduğunu bilmek yetiyordu ona.

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 49 - morpa kültür yayınları)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 49 - morpa kültür yayınları)
Sadettin TANIK 
20 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

En tatlı duygularını dile getirmek için bile olsa hırıltısındaki sertliği bir türlü yumuşatamıyordu.

Beyaz Diş, Jack LondonBeyaz Diş, Jack London
13 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Trajik ve Destansı Jack London Hikayeleri
Trajik ve Destansı Jack London Hikayeleri Yaşamı boyunca 200’e yakın hikayeyi kaleme alan Jack London’ın hayatın kavgasına dair öykülerinin yer aldığı Meksikalı, Can Yayınları tarafından yayımlandı.