Beyaz Geceler Bir Hayalperestin Anılarından

8,3/10  (351 Oy) · 
1.118 okunma  · 
265 beğeni  · 
7.505 gösterim
Öykünün Hayalperest anlatıcısı, Petersburg’un “beyaz geceler”inde sokaklarda dolaşırken, Nastenka adında bir genç kızla tanışır. Nastenka da Hayalperest kadar yalnızdır. İkinci buluşmalarında aralarında bir dostluk doğar; Nastenka, Hayalperestimize, kendi yaşam öyküsünü anlatır: Âşık olduğu bir genç adam bir yıl sonra ona geri döneceğini söyleyerek Moskova’ya gitmiş, ama aradan bir yıl geçmesine karşın tek bir mektup bile yazmamıştır. Bu arada, Hayalperestimiz de Nastenka’ya vurulduğunu fark eder, ama duygularını gizler.
Yalnızca 19. yüzyıl Rus edebiyatının değil, dünya edebiyatının en büyük yazarlarından Dostoyevski’nin 27 yaşında yazdığı Beyaz Geceler, sevecen, okuru sarıp sarmalayan, ama hüzünlü bir uzun öyküdür. Bir yanıyla romantik bir aşk üçgeninin, bir yanıyla da bir kişilik parçalanmasının öyküsüdür.
“Dört gecelik bir aşk hayali” diye tanımlanabilecek bu küçük başyapıtı, Sabri Gürses’in Rusça aslından yaptığı çeviriyle ve Dostoyevski ve yapıtı üstüne ayrıntılı incelemesi eşliğinde sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  218
 • ISBN:
  9786053321392
 • Orijinal Adı:
  Belıye Noçi
 • Çeviri:
  Barış Zeren
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
 09 May 23:35, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 8/10 puan

*Spoiler*

İçine kapanmış hayalperest kahramanımızın, kısa süreli olsa da kendini değerli görmesinin öyküsü. Kahramanımız bu tip insanların küçük bir sebeple nasıl da başka birine bağlanmakta olduğunu gösteriyor.

İçeriğe gelirsek; hayalleriyle yaşayan arkadaşı olmayan bir adam; 17 yaşında nenesin yanı başına mahkum olan bir kız, adı Nastenka.

İlk görüşte aşık olur Nastenka'ya hayalperestimiz.Kahramanımız Nastenka'yı rahatsız eden bir adamın elinden kurtarır. Derken arkadaş olurlar, ikiside tüm sırlarını dökerler birbirlerine.

Nastenka başkasına aşıktır. 1 yıldır beklemektedir sevdiğini. Sevdiği kişinin gelmeyeceğini düşünerek kahramanımızın aşkına karşılık verir ve birlikte yaşamaya karar verirler. Tam mutlu mutlu evlerine giderken pat adam çıkagelir. Nastenka birden kahramanımızın elini bırakır ve adama koşar. Ve hayalperestimizi yarı yolda bırakır.

Sonuç olarak gökten üç elma düştü, Nastenka ve sevdiği elmaları yedi ve evlendiler. Ve bizimkine -affınıza sığınarak elmaların sapı kaldı. Ama merak etmeyin bizimki gene de mutlu.

Yalnız bir adam, o kadar yalnız ki görüp görebileceğimiz en yoğun hayalperest...

Tek başına dolaştığı akşamların birinde Nastenka isimli kızla karşılaşır, kız da en az onun kadar yalnızdır, kör olan babannesine bakmak dışında yaptığı hiçbir şey yoktur. Aynı zamanda sevdiği adam tarafından bırakılan onun yolunu gözlemekten bıkmamış olan Nastenka hayat hikayesini kahramanımıza anlatmaya başlar, tabii kahramanımız da Nastenka'ya anlatır tüm geçmişini (aslında geçmişindeki hayalleri desek daha doğru olur).
Ve tabii tüm bunların sonunda kahramanımız Nastenka'ya aşık olur, kız da kendisini sevdiğini söyler ama gerçek aşk mıdır, yoksa ilk defa bu duygularla karşılaştığı için midir bilemeyiz.

Günün birinde beklenen sevgili çıkagelir ve bu yalnız olan iki hayalperestimizin geleceği belirlenir.

İyi okumalar dilerim.

Aysel 
17 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mühendis olasın da bu kadar kalbe dokuna bilesin. Hayret ki ne hayret...

Okumak istediğiniz kitaplar Dostoyevski`den olunca nelerle karşılaşa bilirsiniz:
Duygu geçişleri, vicdan mühasebesi, karakter analizleri, devrilmiş sonra yeniden toparlanmış konular vs.. (benim okuduğum kadarıyla)

Bu kitapta da aynı durumlar mevcut.
Kitap,
hayalperest, evinden dışarıya nadiren çıkan bir adamın 4 günden oluşan kısacık aşkını konu alır.
Aleksi Aleksandroviç`i yalnızlığı bakımından Raskolnikov`a benzettim. Raskolnikov Sonya`nı bulduktan sonra kendini bulmuştu sanki. Aleksandroviç de benim alemimde Sonya`sını arayan onu bulduktan sonra kendini keşfeden biri olacaktı.

Ve Nastenka`nı bulur... Karanlık bir St. Petersburg gecesinde rastlar ona. Bundan sonra Karanlık Gecelerde buluşurlar. Aleksandroviç için tüm Karanlık Geceler kendini yavaş yavaş Beyaz Geceler`e bırakır..
Nastenka`da bir nevi Aleksandroviç`e benziyor. Karamsar duygularının içinde debelenip dururken bir birlerine bağlanmaya başlarlar. Ama Aleksandroviç sırılsıklam aşıkken karşındekine, Nastenka zayıf olasılıkla tutunur adama.
Hep böyle olmaz mı? Bir taraf hep ölümüne severken bir taraf çekip gitmeyi düşünür...

Sayfalara odaklandıkça, Nastenka`nın Aleksandroviç`i yeniden (4`cü günün sonunda) karamsar yalnızlığı ile başbaşa bıraktığının şahidi olacak, bazen Aleksandroviç`e "bu kadar karamsar, duygusal olma" diyecek, bazense Nastenka`ya çok kızacaksınız.

Aleksandroviç gibi erkekler kaldı mı acaba?

Yazarın 26 yaşında yazmış olduğu bu kısacık eser okunmaya değer niteliktedir..

Karamsar olmayın, Beyaz Geceler de olacaktır hayatınızda.:)

Keyifli okumalar...

Bayan Okur 
19 Mar 10:25, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 9/10 puan

Tüm yalnız hayalperestlerin okuması gerektiğini düşünmekteyim çünkü kitabın ana karakteri de arkadaş bakımından yalnızdır ama hayalleri onu yalnız bırakmamaktadır. Başkalarının mutluluğuyla mutlu olabilen bir insanı anlatan bu kitap benim için kısa sürse de büyük etki yaptı tavsiyemdir.

Dünya klasiklerine başlangıç için gayet güzel hafif anlamlı bir kitap.Okumam sadece bir kaç saatimi aldı ve gayet dolu bir kaç saat geçirdim.Kitapta bir hayalperestin bir gece vakti tanıştığı Nastenka ile geçirdiği dört gecesi anlatılıyor ve insanların ne kadar dengesiz ve kararsız olduğu bir kez daha gözler önüne seriliyor.Ahh Nastenka son sayfalarda özelliklede tahmin edilemeyen bir son olması çok hoşuma gitti Dostoyevski ve dünya klasiklerini okumaya başlama niyetindeyseniz ilk sıralarda yer alması gereken bir kitap.İyi okumalar :)

Derya Yalınkılıç 
16 Şub 18:15, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap kısa iki öyküden oluşuyor. Kitaba da ismini veren Beyaz Geceler'i okurken tiyatro izliyor hissine kapıldım. O kadar içten ve samimi bir dille yazılmıştı. Yalnız Dostoyeski'yle Suç ve Ceza kitabıyla tanışmış biri olarak farklı anlatım tarzıyla şaşırttı beni yazar bu kadar sade bir anlatım beklemiyordum.
İkinci öykü olan Uysal Kız da aynı içtenlikle yazılmış. İçini döken birinin günlüğü gibiydi. Okurken keyif aldım. Okumayanlara tavsiye ederim. :)

Musab Hamza Özel 
 31 Ağu 22:49, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Spoiler İçerebilir !

Off yaa ! Hani bazen bir kitabın bitmesini istemezsiniz ya ben o duyguyu yaşadım bu kitapta.Tıpkı ben,diyebileceğim kimi olaylar ve özellikleri bu kitapta buldum.Nastenka'nın sohbeti,bu yalnız adamla aralarında geçenler ve adamın dünyaya bakışı,adamın hayatının bu zamana kadar ne kadar boş ve anlamsız olmasıyla birlikte yazarımızın betimlemeleri bu romanla güçlü bir bağ kurmuş.Adeta birbirlerine kenetlenip okuyucuyu bağlamış.Özellikle sayfa sayısı az olması dolayısıyla okumaya yeni başlayanlara bu klasiği tavsiye ederim... :)

Meyrem KARADENİZ 
05 Mar 23:31, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 8/10 puan

Klasiklere inceleme yazarken 2 kere düşünmem gerekiyor.Her kitabı ve kitaptaki karakterleri kendi zamanının şartları ile değerlendirebilmeli. Bana tiyatro sahnesinde hislerin yoğunluğu ile sahneye konulan bir oyunu izledigim duygusunu uyandırdı.Anlatımın akıcılığı kısa sürede biten sade ama etkili bir hikaye koyuyor ortaya.Final.. ah finale ne desem haddimi aşarım:) Karakterleri sizin hayalinizde canlandırmanızı sağlayabilen her yazarı ayakta alkışlarım.Keyifle okuyunuz ..ben sevdim kitabın kendisini ve yaşanan beyaz geceleri ;)

Özge Uzun 
01 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Doştoyevski'nin onca kitabının arasında en sevdiğim 'Beyaz Geceler'. Gerçek bir aşkı anlatan kitaplar daha etkileyici oluyor sanırım. Zayıf, bencil, sıradan insanların yaşadığı bana daha gerçekçi gelen aşklar. Ben bu türlüsünü daha çok seviyorum.

Elvan ÖZTÜRK 
28 Oca 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

110 sayfalık kitap aşk, hüzün, hayal kırıklığı, mutluluk kısaca her duyguyu yaşatıyor. Bunlar da yetmezmiş gibi sonunda "ah Nastenka elime düşme sakın" diye sinirden kudurtuyor bide...

Kitaptan 186 Alıntı

Murat Sezgin 
08 May 14:27, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Zekâyla güzellik birlikte olunca birbirlerine o kadar yakışıyolardı ki...

Beyaz Geceler, Dostoyevski (Sayfa 17 - Klas Yayınları)Beyaz Geceler, Dostoyevski (Sayfa 17 - Klas Yayınları)
Sadettin TANIK 
28 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

“Ama nasıl yalnız? Yani hiç kimseyi görmüyor musunuz?”
“Ah hayır, görmesine görüyorum –ama yine de yalnızım.”

Beyaz Geceler, DostoyevskiBeyaz Geceler, Dostoyevski

... biliniz ki, yanlış insana karşı duyulan sevgi çabuk unutulur.

Beyaz Geceler, Dostoyevski (Sayfa 93 - Panama Yayıncılık)Beyaz Geceler, Dostoyevski (Sayfa 93 - Panama Yayıncılık)
Murat Sezgin 
09 May 11:11, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Hepimiz alınyazımıza dargınız, yaşamdan bıkıp bezmişiz.

Beyaz Geceler, Dostoyevski (Sayfa 41 - Klas Yayınları)Beyaz Geceler, Dostoyevski (Sayfa 41 - Klas Yayınları)
Sergen Özen 
01 Tem 02:34, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bizim bir gün karşılaşacağımız alnımıza yazılmış."

Beyaz Geceler, Dostoyevski (Sayfa 53 - İletişim)Beyaz Geceler, Dostoyevski (Sayfa 53 - İletişim)
Murat Sezgin 
09 May 17:33, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Neşe ve mutluluk ne denli güzelleştiriyor insanları.

Beyaz Geceler, Dostoyevski (Sayfa 74 - Klas Yayınları)Beyaz Geceler, Dostoyevski (Sayfa 74 - Klas Yayınları)
Murat Sezgin 
08 May 17:28, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Düşlere dalıp gitmek bazen ne kadar iyi bir şeydir.

Beyaz Geceler, Dostoyevski (Sayfa 32 - Klas Yayınları)Beyaz Geceler, Dostoyevski (Sayfa 32 - Klas Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız