Beyhude Ömrüm

8,2/10  (36 Oy) · 
131 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.202 gösterim
Kitapta Kutlu'nun tabiat tutkusu, Anadolu insanının tabiata bakışı ve hayat görüşü ile örtüşmektedir. En derinde ise "fanilik" meselesine değinen metafizik bir boyut vardır. Bu da bir uzun hikâyedir.

Beyhude Ömrüm, dış yapısı itibarıyla Türkiye'deki göç olgusundan, köylerin boşalmasından, sosyal bir vakadan bahsediyor. Aslında o bir "tutku" hikâyesidir. Kahramanı kuş uçmaz - kervan geçmez - ot bitmez dağlar başında bir "bahçe" kurmak için çırpınır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  9789759953560
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Güner 
20 Eki 2015, Kitabı okudu, 31 günde, Beğendi, 10/10 puan

Okuduğum en iyi kitaplardan biri. Okurken insanın içini garip bir hüzün kaplıyor ve o hüzün sizi hiç rahatsız etmiyor. Herkese tavsiye ederim.

mütereddit 
09 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

belkide yaşamın ne kadar sadeleştiğini,insanların birbirlerinden nasıl koptuğunu anlatan en güzel kitaptır .mustafa kutlu'nun o herkesden farklı üslubuyla daha da güzelleşiyor sanki.öldüm ve bir bahçeye gömüldüm diye bitiyor kitap.adam tüm hayatı boyunca bahçeyle uğraşıyor.bahçesi uğrana kimsenin kalmadığı köyünde yaşamına devam ediyor.ve o bahçeye gömüldüm diyor.hayat bu işte diyosun.ömrün boyunca bir şey için çabalıyorsun.uğraşlarının içinde ölüyorsun.

ramazan k. 
16 Eyl 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Puan vermedi

Kitabı okurken düşünüyorum hep acaba Sabahattin Ali'nin eserleri mi daha dram yoğun yoksa bu okuduğum eser mi? Evvelkinin Yusufu daima namussuz bir kaymakam, komşu, arkadaş gadrine uğrarken, Beyhude Ömrümde zalımlık zamanın ruhundaydı. Acaba hangisi daha zalimdi? İç burkuntusu.

Kütüphane bekçisi 
20 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Mustafa Kutlu'nun her kitabı gibi bu da tek nefeste biten bir kitaptı tabiri caizse.Ayrıca konusu hoşuma gitti nedense herhalde dağ,bayır,bahçe,ağaç bu tip konuları barındıran kitapları seviyorum.Bi de yazarın dili etkileyici ve güzel kullanması daha bir hoş olmuş.

Aslan Sever 
08 Oca 20:03, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Mustafa Kutlu'nun çok güzel eserlerinden biri. Okuru hüzünlendiren, ömrün beyhude olduğunu satır satır işleyen bir hikaye. Bütün ömrünü ailesine ve köye adayan bir adamın en yakınlarının bile köyden bir bir göç etmesiyle gitgide yalnizlasan en sonunda da yalnız başına,köyünde ölen temiz bir insanın hikayesi.

Cümle Mühendisi 
25 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Gitmek herkeze kolaydırda evini, yazın sıcaklığı için kışın ayazını, ölmek istediği yeri belirleyip orada öleceğini bile bile terketmemek, sevmek zordur. Okuduktan sonra en kısa zamanda nereye bahçe yapabilirim fikrine kapılabilirsiniz :)

Beytullah Ömer DUMLU 
16 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitabı arkadaşım hediye etti.Gerçekten yazar insana doğa hakkında bilinçli olmayı çok iyi aktarıyor.Kitap gayet akıcı bir şekilde yazılmış.Çok fazla okuyucuyu sıkmıyor.Herkese okumasını tavsiye ederim.

Ömer Çalık 
11 Ara 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 8/10 puan

Mustafa Kutlu'nun kendine has kısa ancak akıcı üslubu ile kaleme aldığı ve tipik bir dağ köyünde geçen ömrü anlattığı güzel bir kitap. Şehirleşme ile birlikte gelen göçlerin, kırsal bölgelerde yer alan köylerin ve içinde yaşanan hayatların yavaş yavaş ölümlerine nasıl sebep olduğunu çok güzel betimlemiş.

Mert Üreğen 
23 Nis 15:00, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 8/10 puan

dili oldukça yalın gündelik ,bazen eski türkçe var . birde yazım hatasımıdır bilmiyorum nisanı hep april yazmış. dini öğelerede genelde yer verilmiş ama gayet orantılı ve güzel bir boyutta. kesinlikle okunmasını tavsiye ederim bir çırpıda hayat gibi aslında

s 
17 Ağu 18:45, Kitabı okudu, 5 günde, 6/10 puan

kitap pek çok kitaba göre güzel olmasına karşın mustafa kutlu'ya göre kötüydü neden bilmiyorum ama kitap beni kendine bağlamadı yer yer sıkıldım yazarın daha güzel kitapları var ve önce onlar okunmalı diye düşünüyorum

Kitaptan 18 Alıntı

mavera 
20 May 00:23, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ama hayatın bize çizdiği çizgi nerede eğilir, nerede bükülür bilemeyiz..

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 24)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 24)
mavera 
20 May 22:28, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kitaplarda yazıyor; lâkin hayat kitaplarda yazana pek benzemiyor..

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 119)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 119)

İnsanoğlunun bir yerde,bir işte yalnız olmadığını anlaması ne kadar güzel bir şey.Kalpten kalbe giden yol bu olsa gerek.

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 30)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 30)
ramazan k. 
16 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Helal kazanç dediğimiz şeyin üç ölçüsü var: meşru iş, adalet ve alın teri.

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 71)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 71)
mavera 
20 May 22:49, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Böyledir bu dünyanın düzeni.
Gâhi âbad, gâhi berbad olur.
Feleğin gülen yüzü kimden yana ne zaman döner bilinmez..

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 137)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 137)
ramazan k. 
15 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Rezillik bir adamın burun deliklerinden girmeye görsün, yapmadığını bırakmaz.

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 45 - Dergah)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 45 - Dergah)
ramazan k. 
16 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

İnsan evladının büyümesine bir türlü alışamıyor. Bu nasıl iş!..

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 148)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 148)
ramazan k. 
16 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Karı dediğin köylü karısı da olsa bir incelik taşır elbet. Herkes sanır ki bu bizim erkek milleti zart-zurt ederek kendi dediğini yürütür, karıları adam yerine komaz. Bu laf boş bir laftır. Bizim karılar evvel Allah "son söz"ü hiç kimseye komazlar. Görünüşte erkek öndedir. Varsın olsun derler. Hani ele-güne karşı. Eh erkek dediğin de tabiatında var, bir miktar şişinip kabaracak.
Kadın bırakır onu kendi haline. Şişinip kabarsın da hovu insin diye. Süt köpüğü gibi bir şey. Sonunda ne yapar-eder erkeği dediğine getirir. Hanelerimizi karılar idare eder, lakin bunun böyle yürüdüğünü aşikar etmenin ne lüzumu var, değil mi?
Yeryüzünde erkek kisvesinde ama insandan çok hayvana yakın olan bazı ademler de bulunur; onlar değil karı lafı, hiçbir lafı dinlemez; burnunun dikine gider, onlara sözümüz yok.

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 144 - Dergah)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 144 - Dergah)
2 /