Bilinenden Kurtulmak

9,2/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
7 beğeni  · 
753 gösterim
13 yaşındayken "dünya öğretmeni" seçilen Krishnamurti, hayatını dünyayı dolaşarak, insanlarla, yaşama ve dünyaya dair konuşarak geçirdi. Kendisine mesihlik yakıştırılmış olmasına rağmen bunu hiçbir zaman kabul etmedi. Onun için, karşılaştığı herkes başlı başına bir "birey"di. Bu nedenle öğretmekten çok paylaşmayı ilke edindi. Yine de dünya üzerindeki milyonlarca kişi ondan çok şey öğrendi.

Otoriteyi reddedebiliyor musunuz? Reddedebiliyorsanız, nesillerdir içinizde taşıdığınız yanlış bir şeyden kurtulmuşsunuz demektir. O zaman ne olur? Daha çok enerjiniz, daha çok kapasiteniz, daha çok gayretiniz olur, kuvvetiniz ve canlılığınız artar.

Kendimizi anlamak, hiçbir otorite gerektirmez. Kendimizi anlamak için ne dünün otoritesi gerekir ne de bin yılın. Çünkü biz canlı varlıklarız, devamlı hareket eden, akan, hiç durmayan.
Kendimize dünün ölü otoritesiyle baktığımızda yaşam denen hareketi, o hareketin güzelliğini ve niteliğini anlayamayız.
İster kendinizin ister başkasının olsun, her tür otoriteden kurtulmak, düne ait her şey karşısında bir ölü gibi tepkisiz olmaktır; böylece zihniniz daima taze, daima genç, daima masum, hayat ve tutku dolu kalır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2009
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789754688290
 • Orijinal Adı:
  Freedom Of The Known
 • Çeviri:
  Ayşegül Korkmaz
 • Yayınevi:
  Omega
 • Kitabın Türü:
Selman Ç. 
 20 Tem 22:43, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Öncelikle Jiddu Krishnamurti boşuna "dünya öğretmeni" lakabını almamış diye sözlerime başlamak istiyorum. Gerçekten bu kitabı okuduğunuzda hak vereceksiniz. Hint sinemasından sonra edebiyatıda beni adeta mest etti diyebilirim. Edebiyatıyla ilgili çok detaylı bilgim olmamakla birlikte yapısı itibariyle çok fazla çeşitliliğe sahip bir ülke. Doğal olarak bunun da edebiyatına yansıdığı kanaatindeyim. Varsa Hint edebiyatıyla ilgili önerileriniz alabilirim.

Kitaba gelecek olursak. Kitap yazarın dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığı ve yayımlanmamış konuşmalarını içeriyor. 16 bölümden oluşuyor. Aslında bütün bölümler tek tek detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Bunun içinde tamamen sakin bir kafayla okuyup, bu kitap dışında kendinizi hiçbir şeye vermemeniz gerekiyor. Malum olaylar yüzünden tam olarak kendimi veremediğimi düşünüyorum. Açıkcası kitabın hakkını veremedim ve tekrar okuyacaklarım listesine alıyorum. Ayrıca kitap hani okuyup kütüphaneme koyayım orada dursun tarzında bir kitap değil. Anlattığı konular itibariyle ara ara açıp tekrar tekrar okumalık bir kitap.

Oblomov 
06 Nis 14:54, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Jiddu Krishnamurti bu dünyaya gelmiş özel insanlardan bir tanesi. Bütün sözleri, konuşmaları ve kitapları muhteşem. Ama özellikle Bilinenden Kurtulmak kitabı harika. İlk kez Jiddu Krishnamurti okuyacaklar için başlangıç kitabı. Bu kitabı okumasını kime tavsiye ettiysem okuyanın hayata bakış açısı değişti. Jiddu Krishnamurti'den etkilenmemek imkansız.

Kitaptan 42 Alıntı

"Her birimiz, kendi hayatlarımızdaki saldırganlık, milliyetçiliğimiz, bencilliğimiz, Tanrılarımız, önyargılarımız ve ideallerimiz -ki hepsi de bizi ayıran faktörlerdir- yüzünden bütün savaşlardan sorumluyuz. Ve ancak zihnimizde değil sahiden, aç ya da acı çekmekte olduğumuzun farkına varır gibi sahiden, sizin ve benim, bütün bu süregelen kaostan, dünyadaki sefaletten, günlük hayatımızda ona katkıda bulunduğumuz, savaşları, ayrımları, çirkinliği, vahşeti ve açgözlülüğüyle bu korkunç toplumun bir parçası olduğumuz için sorumlu olduğumuzu idrak ettiğimizde - ancak o zaman harekete geçeceğiz."

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu KrishnamurtiBilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti
Jazz 
14 Şub 20:29, Kitabı okudu, 7/10 puan

Kendini güvende hissetme isteği ilişkilerde kaçınılmaz olarak kedere ve korkuya sebep olur.

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 103 - Omega Yayınları)Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 103 - Omega Yayınları)

"Bir Tanrının ya da hakikatin ya da gerçekliğin -ya da her ne derseniz- olup olmadığı sorusu kitaplar, rahipler, filozoflar ya da kurtarıcılar tarafından asla cevaplanamaz. Sizden başka hiç kimse ve hiçbir şey bu soruyu cevaplayamaz, işte bu yüzden kendinizi tanımanız gereklidir. Toyluk ancak kendinden tamamen bihaber olmaktan doğar. Kendini anlamak bilgeliğin başlangıcıdır."

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu KrishnamurtiBilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti

"Dünyanın neresinde yaşıyorsak yaşayalım ya da hangi kültüre ait olursak olalım birey olarak, insan olarak dünyanın genel durumundan bütünüyle sorumluyuz."

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu KrishnamurtiBilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti
Jazz 
07 Şub 23:35, Kitabı okudu, 7/10 puan

Dışarıdan zorla kabul ettirilen bir düzen, daima düzensizlik yaratmaya mahkumdur.

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 19 - Omega Yayınları)Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 19 - Omega Yayınları)
Jazz 
15 Şub 22:02, Kitabı okudu, 7/10 puan

Medeniyet gittikçe daha çok büyük şehirlere yöneliyor; gittikçe şehirli bir topluma dönüşüyoruz.;kalabalık apartmanlarda yaşıyor, akşamları ve sabahları gökyüzüne bakacak yeri ve zamanı bile zor buluyoruz, bu yüzden de güzel olan bir çok şeyle aramızdaki bağı yitiriyoruz.

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 115 - Omega Yayınları)Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 115 - Omega Yayınları)
Jazz 
08 Şub 22:06, Kitabı okudu, 7/10 puan

Geçmişin yükünü taşıyan bir zihin, hüzünlü bir zihindir.

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 27 - Omega Yayınları)Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 27 - Omega Yayınları)
Jazz 
14 Şub 20:40, Kitabı okudu, 7/10 puan

Bir şeyi göreviniz olduğu için yapma gereği hissediyorsanız yaptığınız şeyi sevmiyorsunuz demektir.

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 107 - Omega Yayınları)Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 107 - Omega Yayınları)
Jazz 
07 Şub 23:28, Kitabı okudu, 7/10 puan

Normalde başkalarını suçlamaktan güç alırız ki bu da kendine acımanın başka bir çeşididir.

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 17 - Omega Yayınları)Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 17 - Omega Yayınları)
Jazz 
11 Şub 22:19, Kitabı okudu, 7/10 puan

Korkunun en büyük nedenlerinden biri kendimizle yüzleşmek istemememizdir. Bu yüzden korkuların yanı sıra onlardan kurtulmak için geliştirdiğimiz kaçış yollarını da incelememiz gerekir.

Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 53 - Omega Yayınları)Bilinenden Kurtulmak, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 53 - Omega Yayınları)
5 /