Bir Çift Ayakkabı

8,1/10  (36 Oy) · 
134 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.131 gösterim
Sunay Akın, bu kez Bir Çift Ayakkabı'yla çıkıyor insanlık tarihinin bilinmeyen tozlu yollarındaki macerasına.

Bir Çift Ayakkabı kimi zaman boya sandıklarındaki hayat ağacı imgesine dönüşüyor, kimi zaman koskoca bir padişahın imdadına yetişiyor. Ay'ın, sinemanın, sanatın, aşkın, savaşın, vd. tarihine ışık tutuyor.

Muhtaç olmasın diye, evden kaçan karısının ayakkabısının içine para koyan terk edilmiş koca kimdir? Van Gogh'un tablosunda ters çevirdiği ayakkabının sırrı...

Abdülaziz İstanbul'u dünyaya nasıl gezdirdi? Hayat ağacı'nın boyacı sandıklarındaki sureti...

Kız Kulesi, pabuçlarını nereye düşürdü? Galata Köprüsü'nden geçen en büyük ayaklara nasıl ayakkabı bulundu? Dünya'nın giriş kapısında kimlerin ayakkabıları duruyor?

Kıvrak hareketlerle oynatıyor kalemini Sunay Akın ve izini sürdüğü hikâyelerin her bir parçasını ustalıkla yerlerine yerleştiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786053604372
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
16 Nis 2015, Kitabı okudu, 2 günde, 9/10 puan

Yazar, tam bir aydın, kültür insanı ve sanatçı duyarlılığıyla, tarihin derinliklerinden insan hikayelerini edebiyat ve şiirle harmanlayarak yazmış. İnsan ve sevgiye dair dopdolu bir kitap. Beğendim ve okumanızı tavsiye ederim.

fatma mamik 
18 Haz 12:40, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Aslında basit gelir bize ayakkabılar.Öyle ya bizi etkileyecek renklerinden ve modellerinden başka neleri var ki??Evet tamda böyle düşünürken bir çift ayakkabının birçok hikayesiyle tanıştırdı Sunay Akın beni.Atatürk'ün ayakkabılarından bir çift beyaz lastik ayakkabıya,araba tekerleklerinden ayakkabı yapından ünlü ayakkabıcılara kadar birçok yeni hikayem oldu hafızamda:)))

KeMâL 
18 May 11:11, Kitabı okudu, 4 günde

Her zamanki gibi Sunay Akın tarzı. Ayakkabılar üzerine minik anılar ve hikayelerden oluşan bir eser. Çok beğendiğimi söyleyemem bir kaç bölüm dışında. Kötünün iyisi çok ilgi çekici bulamadım. Siyaseti karıştırınca kitaba pek sevmiyorum ve soğuyorum.

ihtiyar 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Çok şey öğrendiğim, uzak ve yakın tarihin içinde bir şekilde ayakkabılarla bağlantılı yaşam öyküleri. Şaşırtıyor sizi, çok iyi bir araştırma yapılması gerekiyor ki bu bilgilere ulaşıyor yazar. Tavsiye ederim, çok güzeldi

Mehmet Kesdal 
10 Eyl 02:25, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 6/10 puan

'Tarkan'ın ' 'tatar kanı' kelimelerinden oluşturulduğunu, 'acemi' kelimesinin nereden geldiğini ,Neil Armstrong'un ayakkabılarını neden Ay'da bıraktığını öğrenmek ya da bunlar gibi bir çok enteresan bilgiye ulaşmak istiyorsanız hemen alın okuyun derim.

Burak Denizli 
24 Mar 10:06, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 8/10 puan

İçimizden birisine ayakkabı boyacısı hakkında bir konuşma yap desek belikde kuracağı cümle sayısı 50 yi geçmez. Ama Sunay Akın bu konuyu birbirinden eşsiz kimi zaman içimizi ürperten tüylerimizi diken diken yapan hikayelerle gerçek olaylarla bize aktarmayı başarmış. Bize bilmediğimiz daha çok şey olduğunu daha çok okumamız araştırmamız gerektiğini ve bazı parçaları birleştirmemiz gerektiğini göstermiş. Bilginin derinliklerine giderek asıl olanına kaynağına ulaşmış bu kitapla Sunay Akın

sercan mehmet mengil 
04 Şub 17:13, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ayakkabılara bakış açınızı değiştirecek bir eser Sunay Akından. belki bir çoğumuzun hayatında çok da önemli görmediğimiz ayakkabıların, insanların hayatlarında bir öneme sahip olduğunu görmek, ayakkabılara bakışınızı değiştiriyor.

şule uzundere 
28 Ara 2015, Kitabı okudu, 7 günde, 7/10 puan

Sunay Akın’dan okuduğum ilk kitap ama büyük ihtimalle son olmayacak. Kitapta ayakkabıyla ilgili çok hoş anılar ve anekdotlar var. Bir oturuşta okuyup bitirmektense günde birkaç sayfa okunsa kitaptan daha çok zevk alınır bence.

Hakan Şanal 
19 May 16:12, Kitabı okudu, Puan vermedi

Anlattığı hikayelerle, verdiği bilgilerle bize ışık tutan ve hayatta güzel şeylerin de olduğunu gösteren Sunay Akın'dan güzel bir eser. O kadar çok hikaye var ki. Bazılarını biliyoruz, bazılarını bilmiyoruz. Sunay Akın sayesinde artık biz de o hikayelere dokunabiliyoruz.

Kitaptan 34 Alıntı

Hayat
Ne iş yaparsın sen dedi :
'' Hamalım Ben '' dedim.
Nasıl yani ? dedi.
''Elimden tutmasını bilenin yüreğini taşırım'' dedim.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay AkınBir Çift Ayakkabı, Sunay Akın

Edebiyat sınavlarının en beylik sorusudur: Şair burada ne demek istemiş? işin aslını ararsanız, tarih boyunca hiçbir şair, yazdığı şiirlerde ne demek istediğini kendi de bilmemiştir. Şiirde anlam aramak, evin duvarlarına renk beğenmek için bir resim sergisi gezmekten farksızdır. Çünkü, şiirde anlam arayanlarla duvar örüp ufku daraltanlar aynı sığ suların balıklarıdır. Şairin derdi bir şeyler anlatmak olsa kağıda
düzünden girer, yani düzyazıya başvururdu. Bir şiir üzerine elbette konuşulur, düşünce belirtilir. Ama aynı şiir hakkında birbirinden farklı olan düşünceler arasında bir puanlama yapılamaz.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 1)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 1)

Atatürk'ün şu sözlerine yer verelim: "Din insanların gıdasıdır. Dinsiz adam boş bir eve benzer, insana hüzün verir. Mutlaka bir şeye inanacağız. Bu dinlerin en sonuncusu elbette en mükemmelidir. İslam dini hepsinden üstündür."

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 112)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 112)

Hayatın zenginliği hisse senetlerinde değil, hissi senetlerdedir.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 54 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 54 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Masallarla hayatın ayrıldığı yer de işte burasıdır. Hayat, masallarda olduğu gibi mutlu bir sonla bitmeyebilir.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay AkınBir Çift Ayakkabı, Sunay Akın

Atatürk'ün şu sözlerindedir: "Dinden maddi çıkar temin eden kimseler, menfur kimselerdir. İşte biz, bu vaziyete muhalifiz ve buna müsaade etmiyoruz. Bu gibi din ticareti yapan insanlar, saf ve masum halkımızı aldatmışlardır. Bizim ve sizlerin asıl mücadele edeceğimiz ve ettiğimiz bu kimselerdir."

Bir Çift Ayakkabı, Sunay AkınBir Çift Ayakkabı, Sunay Akın
şule uzundere 
28 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

İstanbul’a otomobili ilk kez 1895 yılında Basra Mebusu Zehirzâde Ahmet Paşa getirir. Şoförlüğünü ise Abdurrahman Bey yapar. Abdurrahman Bey İranlı olduğu için arabayı sokakta görenler “Acem geliyor… Acem geliyor…” diyerek birbirlerini uyarırdı. Direksiyon başına yeni oturmuş birine “Acemi” denilmesinin kökeni bu öyküdür.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay AkınBir Çift Ayakkabı, Sunay Akın
Onur Yoldaş 
30 Eyl 13:38, Kitabı okudu, Puan vermedi

Anadilde İbadet
... İslam dünyası da, mabede girerken temiz kalpliliğin, arınmışlığın ve bağlılığın ifadesi olarak ayakkabılarını çıkarmayı sürdüren kültürlerdendir. Ne var ki, Türkiye'de, bir camiden içeri girerken kapıda bırakılan sadece ayakkabı değildir. Tıpkı ayakkabı gibi, Türk milleti anadilini de mabetlerin dısında bırakır! Ve camide, Tanrı'ya olan bağlılığını, temiz kalpliliğini, sevgisini anlamadığı bir dille ifade etmek zorunda kalır. Oysa, dünyanın neresinde olursa olsun, bir kültürün anadili, o toplumun çıplak ayağıdır. O denli temiz ve o denli bedeninin ayrılmaz bir parçasıdır. Anadilinden farklı, hiç anlaşılmayan bir dille Tanrı'ya kalbini açabildiğini sanmak, dışarda bırakıldığı sanılan ayakkabıyı aslında ruha giydirip mabetten içeri girmekten başka bir sey degildir.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay AkınBir Çift Ayakkabı, Sunay Akın

Atatürkçü ve laik Türkiye Cumhuriyeti 'nin en etkin kuvveti olan öğretmen tabakasının, Türkiye' deki ilerici güçler arasında önemli bir yeri vardır. Bu niteliğiyle öğretmenler, memleketimizde bazı çıkarcı çevrelerle sık sık çatışmak zorunda kalırlar. Zira asla karşı devrimden yana değildirler. Sonuna kadar laik, demokratik, bağımsız Türkiye
mücadelesinin içindedirler.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay AkınBir Çift Ayakkabı, Sunay Akın
Burak Denizli 
23 Mar 18:21, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Tarkan’ın yoldaşı kurt köpeğinin adı “Con”dur. Filmde adı “Can Kurt” olan bu dört ayaklı hayvan, bir gün yaya geçidinde yeşil ışığın yanmasını bekler. Trafik kuralını bilen ve bunu öğrenmiş olan hayvan, yeşil ışık yanınca karşıdan karşıya geçmek için yola atılır...Ancak o sırada kırmızı ışıkta geçen bir arabanın altında kalarak can verir!

Bir Çift Ayakkabı, Sunay AkınBir Çift Ayakkabı, Sunay Akın
4 /