Bir Çift Ayakkabı

8,1/10  (41 Oy) · 
149 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.268 gösterim
Sunay Akın, bu kez Bir Çift Ayakkabı'yla çıkıyor insanlık tarihinin bilinmeyen tozlu yollarındaki macerasına.

Bir Çift Ayakkabı kimi zaman boya sandıklarındaki hayat ağacı imgesine dönüşüyor, kimi zaman koskoca bir padişahın imdadına yetişiyor. Ay'ın, sinemanın, sanatın, aşkın, savaşın, vd. tarihine ışık tutuyor.

Muhtaç olmasın diye, evden kaçan karısının ayakkabısının içine para koyan terk edilmiş koca kimdir? Van Gogh'un tablosunda ters çevirdiği ayakkabının sırrı...

Abdülaziz İstanbul'u dünyaya nasıl gezdirdi? Hayat ağacı'nın boyacı sandıklarındaki sureti...

Kız Kulesi, pabuçlarını nereye düşürdü? Galata Köprüsü'nden geçen en büyük ayaklara nasıl ayakkabı bulundu? Dünya'nın giriş kapısında kimlerin ayakkabıları duruyor?

Kıvrak hareketlerle oynatıyor kalemini Sunay Akın ve izini sürdüğü hikâyelerin her bir parçasını ustalıkla yerlerine yerleştiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786053604372
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Yazar, tam bir aydın, kültür insanı ve sanatçı duyarlılığıyla, tarihin derinliklerinden insan hikayelerini edebiyat ve şiirle harmanlayarak yazmış. İnsan ve sevgiye dair dopdolu bir kitap. Beğendim ve okumanızı tavsiye ederim.

fatma 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aslında basit gelir bize ayakkabılar.Öyle ya bizi etkileyecek renklerinden ve modellerinden başka neleri var ki??Evet tamda böyle düşünürken bir çift ayakkabının birçok hikayesiyle tanıştırdı Sunay Akın beni.Atatürk'ün ayakkabılarından bir çift beyaz lastik ayakkabıya,araba tekerleklerinden ayakkabı yapından ünlü ayakkabıcılara kadar birçok yeni hikayem oldu hafızamda:)))

KeMâL 
18 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Her zamanki gibi Sunay Akın tarzı. Ayakkabılar üzerine minik anılar ve hikayelerden oluşan bir eser. Çok beğendiğimi söyleyemem bir kaç bölüm dışında. Kötünün iyisi çok ilgi çekici bulamadım. Siyaseti karıştırınca kitaba pek sevmiyorum ve soğuyorum.

Mehmet Kesdal 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

'Tarkan'ın ' 'tatar kanı' kelimelerinden oluşturulduğunu, 'acemi' kelimesinin nereden geldiğini ,Neil Armstrong'un ayakkabılarını neden Ay'da bıraktığını öğrenmek ya da bunlar gibi bir çok enteresan bilgiye ulaşmak istiyorsanız hemen alın okuyun derim.

ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok şey öğrendiğim, uzak ve yakın tarihin içinde bir şekilde ayakkabılarla bağlantılı yaşam öyküleri. Şaşırtıyor sizi, çok iyi bir araştırma yapılması gerekiyor ki bu bilgilere ulaşıyor yazar. Tavsiye ederim, çok güzeldi

Emine Acarer Sarı 
03 Oca 03:03 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ayakkabılar üzerine büyük bir bilgi birikimi ve araştırma sonucunda yazılmış hikayelerden oluşan eser sayesinde ayakkabılarla ilgili bir sürü hikayem oldu. Aşık Veysel'in koca yürekliliği, Neil Amstrong'un ayakkabısını ayda bırakması, Padişah Abdülaziz'in ayakkabıları sayesinde İstanbul'un dünya başkentlerini gezmesi, Kemalettin Tuğcu'nun sakat kalması, Ali Sami Yen'in yeni ayakkabısı ile topunu yamaması, Charlie Chaplin'in kendisine büyük gelen ayakkabılarla ortaya çıkışı beni en çok etkileyen hikayeler oldu. Siz de ayakkabılar ile ilgili daha fazla hikaye öğrenmek isterseniz kitabı okumanız tavsiye edilir.

Burak Denizli 
24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

İçimizden birisine ayakkabı boyacısı hakkında bir konuşma yap desek belikde kuracağı cümle sayısı 50 yi geçmez. Ama Sunay Akın bu konuyu birbirinden eşsiz kimi zaman içimizi ürperten tüylerimizi diken diken yapan hikayelerle gerçek olaylarla bize aktarmayı başarmış. Bize bilmediğimiz daha çok şey olduğunu daha çok okumamız araştırmamız gerektiğini ve bazı parçaları birleştirmemiz gerektiğini göstermiş. Bilginin derinliklerine giderek asıl olanına kaynağına ulaşmış bu kitapla Sunay Akın

Ayşen 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Sunay Akın'ı dinlemeyi çok severim. Hatta öyle ki kağıdı-kalemi çıkarıp not alasım gelir anlattıklarını. İşte o notlar toparlanıp kitap olmuş meğerse ;) İlk defa okudum Sunay Akın'ı, tanıdığınız birinin notunu okuduğunuzda nasıl onun vurgu ve tonlamalarıyla okursanız, bana bu kitap öyle geldi. Severek okudum. İçerisinde "ayakkabı'yı" konu alan öyküler ama o öykülerin arasında çok güzel öğretici anektodlar bulunuyor.

sercan mehmet mengil 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ayakkabılara bakış açınızı değiştirecek bir eser Sunay Akından. belki bir çoğumuzun hayatında çok da önemli görmediğimiz ayakkabıların, insanların hayatlarında bir öneme sahip olduğunu görmek, ayakkabılara bakışınızı değiştiriyor.

şule uzundere 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Sunay Akın’dan okuduğum ilk kitap ama büyük ihtimalle son olmayacak. Kitapta ayakkabıyla ilgili çok hoş anılar ve anekdotlar var. Bir oturuşta okuyup bitirmektense günde birkaç sayfa okunsa kitaptan daha çok zevk alınır bence.

2 /

Kitaptan 40 Alıntı

Hayat
Ne iş yaparsın sen dedi :
'' Hamalım Ben '' dedim.
Nasıl yani ? dedi.
''Elimden tutmasını bilenin yüreğini taşırım'' dedim.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay AkınBir Çift Ayakkabı, Sunay Akın
KeMâL 
15 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Edebiyat sınavlarının en beylik sorusudur: Şair burada ne demek istemiş? işin aslını ararsanız, tarih boyunca hiçbir şair, yazdığı şiirlerde ne demek istediğini kendi de bilmemiştir. Şiirde anlam aramak, evin duvarlarına renk beğenmek için bir resim sergisi gezmekten farksızdır. Çünkü, şiirde anlam arayanlarla duvar örüp ufku daraltanlar aynı sığ suların balıklarıdır. Şairin derdi bir şeyler anlatmak olsa kağıda
düzünden girer, yani düzyazıya başvururdu. Bir şiir üzerine elbette konuşulur, düşünce belirtilir. Ama aynı şiir hakkında birbirinden farklı olan düşünceler arasında bir puanlama yapılamaz.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 1)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 1)
KeMâL 
17 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Atatürk'ün şu sözlerine yer verelim: "Din insanların gıdasıdır. Dinsiz adam boş bir eve benzer, insana hüzün verir. Mutlaka bir şeye inanacağız. Bu dinlerin en sonuncusu elbette en mükemmelidir. İslam dini hepsinden üstündür."

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 112)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 112)

"Dinden maddi çıkar te­min eden kimseler, menfur kimselerdir. İşte biz, bu vaziyete muhalifiz ve buna müsaade etmiyoruz. Bu gibi din ticareti yapan insanlar, saf ve masum halkımızı aldatmışlardır. Bizim ve sizlerin asıl mücadele edeceğimiz ve ettiğimiz bu kimseler­dir."

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 112)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 112)
KeMâL 
17 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Hayatın zenginliği hisse senetlerinde değil, hissi senetlerdedir.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 54 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 54 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
17 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Masallarla hayatın ayrıldığı yer de işte burasıdır. Hayat, masallarda olduğu gibi mutlu bir sonla bitmeyebilir.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay AkınBir Çift Ayakkabı, Sunay Akın

Armstrong, uzaydan ayrılırken, araştırma yapılması için ay taşlarını toplar. Ne var ki, bu taş örneklerinin ağırlığı dünya’ya dönüş yolunda büyük bir engeldir. Armstrong, yanına aldığı taşlara karşılık uzay aracının ağırlığını dengelemek için ayakkabılarını çıkarır ve ay’da bırakır!
Ay’da sadece Armstrong’un ayak izi değil, o izi bırakan 43,5 numara ayakkabıları da durmaktadır. Bu bilginin ışığı altında şunu söyleyebiliriz: Neil armstrong bir Amerikalı olabilir ama evine, yani dünya’ya dönerken bir Türk gibi davranmış ve ayakkabılarını kapıda çıkarmıştır.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay AkınBir Çift Ayakkabı, Sunay Akın
KeMâL 
17 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Atatürk'ün şu sözlerindedir: "Dinden maddi çıkar temin eden kimseler, menfur kimselerdir. İşte biz, bu vaziyete muhalifiz ve buna müsaade etmiyoruz. Bu gibi din ticareti yapan insanlar, saf ve masum halkımızı aldatmışlardır. Bizim ve sizlerin asıl mücadele edeceğimiz ve ettiğimiz bu kimselerdir."

Bir Çift Ayakkabı, Sunay AkınBir Çift Ayakkabı, Sunay Akın

Osmanlı devrinde esnaflar, Ahilik geleneğinden gelen bir düzen içerisinde çalışırlardı. Her meslek grubunun başında bir kethüda vardı ve çalışma düzeninden, dürüstlükten, ka­liteden o sorumlu olurdu. Kethüdanın yardımcısı konumun­daki yiğitbaşı denilen görevli denetleme işini yaparak, hile ya­panları tespit ederdi.
Yiğitbaşı, bir ustanın yaptığı ayakkabıda hile olduğuna kanaat getirirse, o usta bu mesleğin ve öteki mesleklerin ile­ri gelenlerinin önünde kethüda tarafından uyarılır ve aldığı paranın müşteriye iadesi sağlanırdı. Hatalı olan ayakkabı da bir daha kullanılmaması için dama atılırdı. Böylesi bir durum ayakkabı yapımcılarının en korkulu rüyasıydı. Çünkü, mes­lekteki tüm itibarını kaybettiği gibi müşterisi de azalırdı. Bu uygulama günümüzde yapılmasa da, "pabucu dama atılmak" deyimi Türkçede yaşamaya devam etmektedir!

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 86)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 86)
şule uzundere 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İstanbul’a otomobili ilk kez 1895 yılında Basra Mebusu Zehirzâde Ahmet Paşa getirir. Şoförlüğünü ise Abdurrahman Bey yapar. Abdurrahman Bey İranlı olduğu için arabayı sokakta görenler “Acem geliyor… Acem geliyor…” diyerek birbirlerini uyarırdı. Direksiyon başına yeni oturmuş birine “Acemi” denilmesinin kökeni bu öyküdür.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay AkınBir Çift Ayakkabı, Sunay Akın
4 /