Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

8,5/10  (22 Oy) · 
51 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.064 gösterim
Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, inanılmaz bir hızda seyreden, durmadan kendini çoğaltarak gelişen bir roman. Mekân ve zaman sınırı tanımayan, bir ucu 19. yüzyılda, bir ucu günümüzde, yazınsal bir Türkiye panoraması. Şaşırtıcı bir öykünün bittiğinin sanıldığı yerde, okuru olmadık bir öyküyle yeniden afallatan bir "insan manzaraları" kitabı.

Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek adlı kült kitabın yazarı Ayfer Tunç, bu kez, Karadeniz'in küçük bir kentinde denize sırtını dönmüş bir akıl hastanesinden yola çıkarak, akıllara durgunluk veren kişilerin yaşam zincirlerinden müthiş eğlenceli bir roman örüyor. Yalan Yanlış, yaklaşık yüz yıllık bir kesitte, siyasal ve toplumsal dönüm noktalarının insanların yaşamlarında bıraktığı izleri sürüyor.

Yalan Yanlış'ı soluk soluğa okurken, Türkiye'nin bütün hallerini yaşayacak, belki de insanlığın ortak hikâyesiyle yüz yüze geleceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  492
 • ISBN:
  9789750722127
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
seher 
22 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kitabın konusu Karadeniz'deki bir Ruh Sağlığı Hastanesi'nde çalışanların ve hastaların çevresinde büyüyüp genişliyor.Kitapta çok fazla karaktere yer veren yazar bu karakterlerin hayatını bir noktada birbirleriyle kesiştiriyor .Akıcı ve okunması keyifli bir kitaptı.

Bu kitap Samsun’da geçiyor! Öncelikle bunu söylemem lazım. Ancak Ayfer Tunç, neredeyse civardaki bütün şehirlerin ismini zikretse de bir defa bile Samsun adını kullanmıyor. Lakin röportajında söylüyor Samsun olduğunu. Zaten bölgenin tek ‘Deliler Hastanesi’ ile Saat Kulesi gibi ayrıştırıcı mekanların yanında, yazıldığı dönemde tek büyükşehir belediyesi olması gibi durumlar ile aynalı çarşı, otel, pastane, altında pasaj olan cami gibi bilindik muhitleri de kullanarak bir nevi Yusuf Atılgan’ın Anayurt Oteli’nde isim vermeden Manisa’yı tasvir etmesi gibi o da Samsun’u anlatıyor. Elbette olayların ve kahramanların neredeyse tamamı gibi mekanların da mühimce kısmı kurmaca. Kanal SS, Halktan Haber gibi yerel medya unsurları da var.

Ayfer Tunç’u ‘Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek’ adlı adından içeriğine kadar çok özel bir kitap olan ‘70’li Yıllar’ derlemesiyle tanımıştım. Bu kitap da en az onun kadar başarılı. Sanki bir oturuşta bütün romanı yazmış gibi. Hiç kalkmamış, aralıksız devam etmiş adeta. Tabii bize bu hissi veren iki şey var. Birincisi bu hacimli romanda hiç bölüm olmaması. Yekpare bir roman. Ara vermek yok. İkincisi ise başarılı anlatımı. Yani sıkılmıyorsunuz. Sanki bir tanıdığınıza denk gelmişsiniz ve karşılıklı çaylarınızı yudumlarken o anlatıyor; siz dinliyorsunuz. Bir bakıma büyük bir roman olduğu kadar bir hikayeler, uzun hikayeler bütünü de aynı zamanda. Nitekim romanda klasik tarzda bir roman kahramanı da yok. Başrol oyuncusu yerine onlarca karakter bir arada. Bunlara rağmen anlatım ve roman dili her bir kahramanın sahnesinin geldiği anda onu yeniden hatırlamanıza yol açacak kadar başarılı.

Tabii romanda belki bir eleştiri olabilir babında çok sayıda ölüm ve çok sayıda arızalı tipe denk geliyoruz. Ancak nihayetinde anlatılanların çoğu oranın hastası olmasa dahi ‘Bir Deliler Evini’ ilgilendiren hayatlar var. Tunç, adeta şehrin, hastanenin ve hatta bu topraklarda yaşayan insanların son yüzyıldaki tarihlerine de kendi penceresinden bakıyor. Romanın merkezindeki şehir adı yazılmasa dahi Samsun olsa da, insan hikayeleri bizi Karadeniz’in dışında İstanbul’a, Ege’ye hatta ta Amerikalara kadar götürüyor.

Romanın kalınlığına rağmen ilerleyişi çok hızlı ve iyi. Çünkü hikayeler, yaşanmışlıklar sizi içine çekiyor. Merak unsuru sürekli ayakta tutulmuş. Zekice yerleştirilmiş isimler ve olaylar örgüsü var. Son 40-45 sayfaya yayılan final ise gerçekten harikulade. ‘Acaba sonunda ne olacak?’ sorusuna uygun bir final hazırlamış Tunç.

Bu kitapta Samsun olması okumam için öncelikli sebepti lakin o olmasaymış bile okunması gereken, son derece başarılı bir roman var karşımızda.

Turgay Kara 
17 Mar 00:47, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ayfer tunç geç keşfedilen fakat etkisinden kurtulunamayan bir yazar, bir anlatıcı ve hatta bir ressam. Onun metinlerini okurken bir tablodaki insanların birbirine bakışlarını, hayat hikayelerini ve aslında ne kadar çok benzediklerini anlıyorsunuz. Ve farklı farklı hayatları o kadar güzel bağlıyor ki sanki farklı bir kişinin hayatını değil de bir kişinin farklı hallerini okuyor sanrısına kapılıyorsunuz. Daha ne diyelim. Okuyunuz, okutunuz efendim.

Erkan Akıncı 
06 Kas 2013, Kitabı okudu, 9/10 puan

Harika bir roman.Ayfer Tunç'un okuduğum ilk kitabıydı , böyle bir yazar tanıdığım için çok mutlu oldum.Bol karakterli ve sürükleyici bir roman.Diğer romanlarını okumak için sabırsızlanıyorum.

Seyla 
11 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İnanilmaz hizla akip giden, uzunluguna ragmen bir an bile sıkmayan bir roman. Kitapta kac karakter var, sayan biri olmus mudur acaba? Buna ragmen tum ayrıntılar aklımda. Kitabı bitirdikten sonra bende oluşsan his, Ayfer Tunc'un tum kitaplarini okumak istedigim oldu.

Selçuk ZELVECI 
02 Nis 14:27, Kitabı okudu, 16 günde, 4/10 puan

İnanılmaz methiyelerle aldığım lakin büyük bir sükutu hayale ugradığım kitap... Popüler basının şişirmesi Ayfer Tunç... Kitabın sonuna kadar aha bişey bulacağım şimdi birşey olacak ümidiyle bitirdim ne yazıkki...

GÜLÇİN ÇARKIT ÇANTAOĞLU 
08 Haz 17:21, Kitabı okudu, 80 günde, 10/10 puan

Anlatım gerçekten çok etkili, karmakarışık bir anlatım tarzı olmasına rağmen her şeyin net anlaşılır olması bir yetenek bence. Çok beğendim.

Kitap okumak 
25 Kas 18:39, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

''Karma'' yasasının romanı gibi olmuş. Farklı kültür ve coğrafyalardan insanların başlarından geçenleri, kendi elleri ile yaptıklarının sonucunu nasıl topladıklarını ibretle okuyabilirsiniz. Arada hiç bölüm olmaması ve olayların kesintisiz birbirini takip etmesi biraz yorucu kılmış kitabı. Psikolojiye özellikle ilgili okurların daha çok hoşuna gidecek tarzda olduğunu hatırlatmak isteriz.

Kezban Şimşek 
30 Ağu 12:50, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ayfer Tunç en beğendiğim Türk yazarlarından biridir. Bu Kitab'ında kurgusuyla,Kişilerin bağlantılarıyla müthiş zekasını sergilemiş. Çok etkilendiğim değişik bir kitap. Ne demek istediğimi okuyunca anlarsınız.

Sare K 
05 Eyl 13:42, 9/10 puan

İnsan denilen varlığın, hayat denilen meselede nasılda birbirine girift bir şekilde yer aldığını anlatan; realist betimlemeleri, keyifli olay örgüsü, bol mekanı çok karakteri ile sizi sarmalayan bir kitap...

2 /

Kitaptan 18 Alıntı

Kitap okumak 
25 Kas 19:22, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Her şey dahil tatil köylerinde ne kadar çok yerlerse paralarının karşılığını o kadar aldıklarını düşünerek tatmin olan görgüsüz müşterilere servis yaparken...

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 400 - Can yayınları)Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 400 - Can yayınları)
Kitap okumak 
25 Kas 19:26, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Öyle bir zaman geldi ki, sanat hayatı yendi, Nıvart geçmişiyle değil, tamamen sanatıyla anılır oldu.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 425 - Can yayınları)Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 425 - Can yayınları)
Kitap okumak 
25 Kas 19:15, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

...Sosyal sınıfını ve hayat kalitesini sadece parayla yükseltemeyeceğini biliyordu.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 371 - Can yayınları)Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 371 - Can yayınları)
Kitap okumak 
25 Kas 19:09, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Öylesine öz güven sahibiydi ki, geçmişini değiştirip yeniden yazmak gibi bir şey aklından geçmemiş; ikide bir uluorta anlatma gereği duymamışsa da, yoksul çocukluğunu gizlememişti.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 358 - Can yayınları)Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 358 - Can yayınları)
seher 
08 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

En iyi durumda bile ömür boyu iğnenin izlerini taşıyacaktım sırtımda. Bu yeterince kötüydü gerçi ama asıl canımı sıkan şey başkaydı. Bana nasıl davranmaları gerektiğini bilememeleri beni endişelendiriyordu. Tavır ve konuşmalarında belli ediyordu bu kendini. Kararsız, rahatsız, ama bir yandan da ilgisiz ve sıkılmış bir halleri vardı. Yaptıkları şey umurlarında değildi. Bir şey yapmaları gerekiyordu -herhangi bir şey- çünkü bir şey yapmamak mesleğe aykırıydı.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer TunçBir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç
seher 
08 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Amerika'da sanat okumak yeni trenddi; onların da bundan geri kalmaya niyetleri yoktu. İkisinin de derdi oyuncu, olmadı yönetmen, olmadı sanat yönetmeni, o da olmadı reklamcı olmak; bir şekilde kreatif bir mesleğin majör figürleri arasında yer almaktı.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer TunçBir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç
Kitap okumak 
25 Kas 18:49, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Toplum
...Düşündüğünü söylemenin, hele bu coğrafyada, hiç de akıllıca bir şey olmadığını hızla görüp öğrenecek kadar zeki bir adamdı.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 101 - Can yayınları)Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 101 - Can yayınları)
Kitap okumak 
25 Kas 19:29, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Çocukluğunu yaşamamış, çocukluğa tahammülü olmayan Gazanfer Memet'in sektirdiği topu ayağından kaçırdığını gördü, arabasını topun üstüne sürdü, göstere göstere ezdi.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 434 - Can yayınları)Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 434 - Can yayınları)
2 /