Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları

8,4/10  (52 Oy) · 
113 okunma  · 
33 beğeni  · 
4.393 gösterim
'Ekonomik tetikçiler (ET'ler) yerküre üzerindeki ülkeleri trilyonlarca dolar dolandıran yüksek ücretli profesyonellerdir. Dünya Bankası, ABD Uluslar arası Kalkınma Ajansı ve diğer yabancı "yardım" kuruluşlarından büyük şirketlerin kasalarına ve gezegenimizin tabii kaynaklarını kontrol eden birkaç varlıklı ailenin ceplerine para aktarırlar. Kullandıkları araçlar arasında sahte finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks ve cinayet bulunmaktadır. Oynadıkları oyun imparatorluklar kadar eski olmasına rağmen, günümüzdeki küreselleşme sürecinde yeni ve korkutucu bir boyuta ulaşmıştır. Nereden mi biliyorum; ben de bir ET idim.'

Dünyamızı kimler yönetiyor? Kirli aileler, kirli şirketler.
Kalkındırma yalanı altında -milyarlarca dolarlık- şişirilmiş projeler ve bu projeleri 'bilimsel' gösteren, üniversite kitaplarına bile geçmiş raporlar, teoriler. Maalesef bu kez komplo değiller! Hedef ülkeler, hedef yöneticiler; ya satılacaklar, ya da ölecekler. Hepsi yaşanmış, hepsi gerçek.

Yöntem çok, amaç tek: Şirketokrasi ile yönetilen "küresel imparatorluk"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789756006030
 • Orijinal Adı:
  CONFESSIONS OF AN ECONOMIC HIT MAN
 • Çeviri:
  Murat Kayı
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mert Demiröz 
12 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Madem küresel imparatorluk her yere sızabiliyor, o halde her seçimde kim bizim topraklarımızı ve zenginliklerimizi küresel imparatorluğa daha iyi peşkeş çeker diye seçmeye gidiyoruz demektir. O halde seçebileceğimiz insanlar ya bu sistemin gönüllü olarak birer parçaları olmuşlar, ya da bir şekilde bu sisteme dahil edilmişlerdir. O zaman cumhuriyet tüm dünya ülkelerine zarar veren bir rejimdir. Çünkü küresel imparatorluk kimin parti başkanı olacağına dahi müdahale ediyor olabilir.Bununla birlikte tek adamla yönetim de bir çözüm olamayabilir, çünkü bu sefer de küresel imparatorluğun çakalları devreye girer, uçak kazaları, darbeler zehirlemelerle tek adamı bertaraf ederler. O zaman ideal yönetim şekli ne olmalıdır ki küresel imparatorluğa dur denilebilsin ? Asıl cevaplanması gereken soru işte budur.

Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Silahsız savaş nasıl olur diye merak ediyorsanız işte size silahsız savaşı anlatabilecek bir baş ucu kitabı.

Küreselleşmeyle birlikte emperyalizmin ve kapitilizmin kendini şirketizmin eline nasıl bıraktığını bu kitabı okuyunca anlayacaksınız.

Bu kitabı okuduğunuzda dünyayı siyasi ve ekonomik olarak kimler yönetiyor göreceksiniz.

Kitabı okumanız için ekonomist olmanıza gerek yok... Meraklı olsanız yeterli.

ayhan özköroğlu 
12 Nis 09:38, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Perkins'in sıra dışı kitabı. Üç cildin tamamını okudumsa da ilk kitap yani bu, dün bugün yarın sarmalında arzu edilen ve kurgulanan dünya düzeni hakkında kafanızda ki tüm soruları yanıtlıyor. Hatta daha ileri götüreceğim. Nasılda minik piyonlar olduğumuzu anlamamızı inanılmaz kolaylaştırıyor. Bilim kurgu yada komplo teorileri değil. Hayatın tam da kendisi. Bakın bakalım çapına ve bütçene bakmadan yollar, köprüler, hava alanları, barajlar ülkeyi yeniden inşa etmeler kime ve neye hizmet ediyor.

Alper Abay 
09 Eyl 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bu kitap Zeitgeist belgeselinin bir bölümünü de oluşturan 3. dünya ülkerinin sömürülmesi baş kaldıranın başının kesilmesini anlatan dünya düzeni hakkında içerden bilgi sızdıran bir ajanın hikayesi

Hakan Kocaman 
05 Nis 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Dünya ekonomisinin, petrolün ekonomi üzerindeki etkilerini ve insanların özellikle büyük devletlerin kendi çıkarları için hangi yollara başvurduklarını, Güney Amerika'da ve dünyanın diğer bir çok yerindeki fakir ülkleri nasıl sömürdüklerini anlatan, okudukça sizi de hayretler içerisinde bırakacağını tahmin ettiğim eser.

Aslı .. 
05 Ağu 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bu kitap üç seriden oluşmakta. Üniversitede ödev için okumuş olsam da ekonomiye meraklı olan herkesin kesinlikle okuması gereken bir kitap . Ve yanında da Insıde Job filmini de izleyebilirsiniz :)

Tarık Buğra Uysal 
08 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Şuan kitabın son 100 sayfasına girdim ilk başlarda amerikanın bu kitabı yazmakla vatan haini diye nitelendirebileceğim yazar sonralarda gerçeği görüyor ve her ekonomist için mutlaka okunması gereken bir kitap.

mustafa 
26 Nis 19:08, Kitabı okudu, 6/10 puan

Kitabı daha gizemli bir hale getirmek için yazar sürekli olarak karanlık güçlerin kitabın piyasaya çıkması için hertürlü engelleme yollarına başvurduğunu ifade ediyor. Gerçi bu kitap serisi 4 bölüme ayrılıyor ilk kitabını okudum ve hiçte öyle yazarın bahsettiği gibi dünya toplumu tarafından bilinmeyen entrikalar anlatılmadı. Kitapta anlatılanlar az çok herkesin bildiği şeyler, örneğin büyük ülkelerin petrol ülkelerinin petrolünü ele geçirebilmek için yaptıkları, küçük ülkeleri sömürdükleri vb. ekonomi politikalarını hemen hemen herkes bilmektedir. Demem o ki hiçte kitapta yazılanlar öyle gizli saklı şeyler değil. Belki yazarın diğer kitap serileri daha ilginç olaylardan bahseder ama ilk okuduğum kitabı öyle abartılacak bir yanı yok malesef.

Ahmed Ustem 
05 Mar 00:44, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 8/10 puan

21. yüzyıl küresel imparatorluğunun kökenini bu kitapta buluyorsunuz. Olayların perde arkasına kafanızı uzatıyor ve farklı farklı bakış açılarına sahip oluyorsunuz. Özellikle sosyal bilimler okuyanların okuması gereken bir kitap

Fatih Aydın 
22 Ara 2015, Kitabı okudu, 14 günde, Beğendi, 9/10 puan

Çeviri kitap olmak dışında herhangi bir eksiği yok (çevirilerde nedense sürükleyicilik az oluyor). Dünyanın 2-3 asırdır içine düş(ürül)tüğü hakim ekonomik sistem tuzağının "içeriden" bir tanığının itirafları.

2 /

Kitaptan 5 Alıntı

seher 
20 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Kendi otomobilini üretemeyen ülkeye borç verip otobanlar yaptırırız. Sonra onlara arabalarımızı satarız. Sonra bankalarını satın alırız. O bankalardan halka ucuz krediler verip daha çok araba almalarını sağlarız. Böylece verdiğimiz o krediyi arabamızı satarak geri alırız, hem de faiziyle. O ülkeye dünya bankası ya da kardeş kurumlardan kredi ayarlarız. Ayarlanan kredi "ASLA" o ülkenin hazinesine gitmez. O ülkede ‘proje‘ yapan bizim şirketlerimizin kasasına girer. Enerji santralleri, sanayi alanları, limanlar, dev havaalanları yapılır. Aslında insanların işine yaramayan bir yığın beton. Bizim şirketlerimiz kazanır o ülkedeki birileri de nemalandırılır. Toplum bu düzenekten hiçbirşey kazanmaz. Ama ülke büyük bir borcun altına sokulmuş olur. Bu o kadar büyük bir borçtur ki ödenmesi imkansızdır. Plan böyle işler. Sonunda ekonomik danışmanlar/tetikçiler olarak gider onlara deriz ki; "Bize büyük borcunuz var ödeyemiyorsunuz. O zaman petrolünüzü satın, doğal gazınızı bize verin, askeri üslerimize yer gösterin, askerlerinizi birliklerimize destek olmaları için savaştığımız bölgelere gönderin, Birleşmiş Millletler de bizim için oy verin! Elektrik su kanalizasyon sistemlerinizi özelleştirin! Onları Amerikan şirketlerine ya da diğer çok uluslu şirketlere satın..." Sosyal hizmetleri, teknik sistemleri, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını hatta adli sistemleri ele geçiririz. Bu, ikili, üçlü, dörtlü bir darbeler serisidir."

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John PerkinsBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins
seher 
20 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

İmparatorluklar asla sonsuza dek yaşamaz. Her biri sonuçta korkunç bir çöküşü yaşamıştır. Daha mutlak egemenlik peşinde koşarlarken birçok kültürü yok ederler, sonra da kendileri yıkılırlar. Uzun vadede hiçbir ülke ya da ülkeler topluluğu, varlığını başkalarını sömürerek sürdüremez.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John PerkinsBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins
Fatih Aydın 
22 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

... Organize suç örneği, bir benzetme yapma olanağı sağlıyordu. Mafya patronları genellikle sokak serserileri olarak başlar. Ama zaman içerisinde, tepeye çıkanlar görünüm değiştirir. En iyi terzilerin ellerinden çıkma elbiseler giyer, yasal bir iş sahibi olur ve topluma yararlı birer vatandaş rolüne bürünürler. Yerel yardım kuruluşlarına bağışlarda bulunurlar ve içinde oldukları toplumun saygısını kazanırlar. Zor durumda olanlara borç para verirler. MAIN özgeçmişindeki John Perkins gibi bu adamlar da örnek birer vatandaş görünümündedirler. Ama bu görünümün altında bir kan gölü yatmaktadır. Borçlular borçlarını ödeyemeyince tetikçiler gelip diyetlerini ister. Bu işe yaramazsa, devreye beyzbol sopaları ile çakallar girer. Son çare olarak da, ortaya silahlar çıkar...

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins (Sayfa 195 - April Yayınevi)Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins (Sayfa 195 - April Yayınevi)