Bir Genç Kızın Gizli Defteri Bir Genç Kızın Gizli Defteri 1

7,8/10  (386 Oy) · 
2.808 okunma  · 
337 beğeni  · 
21.585 gösterim
Neden yazarız? Daha doğrusu neden anı defteri tutarız?

Yaşamımızın her döneminde ama özellikle ilk gençlik çağında, sorunlarımızı, mutlu mutsuz anılarımızı bizi yargılamadan dinleyen, paylaşan birilerine gereksinim duyarız.

Ve bu biri, evet, bildiniz, anı defterimizdir.

On beş yaşındaki Serra tüm duygularını, düşüncelerini anı defteriyle paylaşıyor. Annesiyle babası neden tuhaf davranıyorlar?

Yoksa yolunda gitmeyen bir şeyler mi var?

Çeşme'de tatil günlerinde tanıştığı yeni arkadaşları, Serra'nın yaşamında ne gibi değişikliklere neden olacak?

Tüm bu soruların cevaplarını Serra'nın anı defterinde bulacaksınız...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  324
 • ISBN:
  9786054560844
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merve Nur 
19 Eyl 21:25, Kitabı okudu, 3 günde, Puan vermedi

Kitap, 15-16 yaşlarındaki Serra adındaki bir genç kızın inişli çıkışlı hayatından, gençliğin verdiği heyecandan, ilk aşkından ve aile içindeki sıkıntıların getirdiği zorluklar karşısındaki tutumundan söz etmektedir.

Bu kitap bana bir zamanlar yaşadığım olayları da hatırlattı aslında. Anne ve babamın boşanma haberini aldığımda arada kaldığımı, bocaladığımı, iki taraf arasında savrulup durduğum günleri anımsattı. Bu yüzden bazı bölümleri dikkatle okuyup, sanırım ben de o günlerde böyle hissetmiştim gibi yorumlarda bulundum.

Kitaplığımda öylece duruyordu, alıp okuyayım dedim. Öyle çok çok bir şey kazandırdığı söylenemez ama rafta kalacağına bende kalsın değil mi?

Evet ve benim ilk göz ağrım diyebilirim sanırım ;
İlk hep seri kitaplar okumaktan çekindim . Daha sonra aslında böyle bir şeye sürüklenmenin gerekliliğini hissettim sahafa ilk girdiğimde benim 12 yaşlarımda arkadaşım tarafından bitirilmiş seri bir kitap sözüme çarptı -ben vurdulu , kırdılı , ölümlü , kanlı şeylerden pek hoşlanmam (vampir kitapları gibi sdsdd) -
ve bu kitap gözüme çarptı 1ve2.sini ilk gün aldım harika kitaplar şimdi içerikten bahsedeyim ;
Serra adında liseye yeni başlamış bir kızın hayatından bahsediyor serra dış görünüşüne hep dikkat etmeyen derslerinde başarılı ailesi tarafından sevilen bir kız fakat serranın hayatını değiştirecek bir kaç olay gelişiyor ; Annesi ile babasının ayrılma kararı , Serranın tatil için izmire gidişi Serranın serüvenine katılın maalesef ama maalesef daha serinin 3. kitabı olan kendi ayaklarının üstündeye ulaşamadım onuda aldığımda eminim ki kısa sürede bittiririm
İyi okumalar ... :)

Lise döneminde okuğum kitaptı. O kadar beğenmiştim ki bir kaç günde bitirip hemen diğer kitaplarina başlamıştım. Kitap okuma sevdam belki de bu kitap sayesinde artmıştır.

ümmühan şimşek 
 28 Eyl 14:38, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

2.sini alip hemen okumaya baslicam tum seriyi bir arada alip okumak daha cazip ama biraz pahaliya geliyoo Tek tek alip okucaiz artik napalim ipek ongunu gercekten seviyorum

kimi kız çocukları var el bebek gül bebek büyütülüyor.Hayat beğenmeyen , kimi kız çocukları var babası 1 liralık toka aldığın da kıyamayıp o tokayı takmayan.
Kimi anneler var kız çocuklarının arkadaşlarıyla tanışmak için can atan .
Kimi anneler var kız çocuklarını arkadaşlarının yanında saclarını çekip tokat atan.
Kimi babalar var kız çocuklarına arkadaş olan .
Kimi babalar var kız çocuklarına hapis hayatı yaşatan.
Kimi kardeşler var hep destek olan.
Kimi kardeşler var kıskançlık yapıp kardeşinin hayatını çalan.
Herkes ister mükemmel bir hayatı , fakat kimse başaramaz zaten hayatında özelliği bu işte mükemmel olmayıp bize kendini sevdirmek.

Nazlı Demir 
04 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

13- 14 yaşlarındayken arkadaşımın tavsiyesiyle okumuştum. O zamanlarda türk kitaplarına karşı bir önyargım vardı. Bu seriyi o kadar beğenmiştim ki nereye gitsem elimdeydi. Yolda, evde, sahilde.. Bitmesin diye yavaş okuduğum zamanlar bile olmuştur. Siz anlayın harikalığını..

Didem 
23 Eki 02:11, Kitabı okudu, 1/10 puan

Hayatımda okuduğum en gereksiz kitap diyebilirim. Ama bu da bir tecrübe. Bu tarz kitapları okuduktan sonra vaktimi boşa harcamamak için ön araştırma yaparak okumaya başladım.

Burçin 
18 Eyl 10:38, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Herkes gibi zor geçirilen ergenlik dönemime ilaç gibi gelen bir yazar ve gençlik serisi.. kitaplara ve okumaya aşık olmam da tam o döneme rastlar.

Gülistan Ceryan 
27 Tem 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Gerçekten de çok güzel bir seri bütün okur arkadaşlarıma tavsiye ederim . Kitap okuma alışkanlığımı bu seri sayesinde kazandım ................................

Benim yaşımdakiler için yazıldığı söyleniyordu. Bende tüm seriyi alıp okumayı düşünüyordum. İlk kitabı okudum ve o kadar sıkıldım ki diğerlerini almaya gerek bile duymadım. Çok küçük çocuklar için yazılmış bence. Çünkü olay yok, karkterler zengin değil. Çok sıkıcıydı.

Kitaptan 9 Alıntı

Sadettin TANIK 
 04 May 15:14, Kitabı okudu, 6/10 puan

Cahillik
"Ama bu onun mesleği, babaanne," dedim yavaşça.
Gözlerini gözlerime dikip sır veriyormuşcasına, bana doğru eğilerek alçak sesle, "Kadın kısmının mesleği evidir kızım. Sen de bunu böylece bilesin. Bugünlerde hepimizin aklını karıştırıyorlar. Kadının mesleği kocasıdır, çocuklarıdır, evidir..."

Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 136 - Altın Kitaplar Yayınevi)Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 136 - Altın Kitaplar Yayınevi)
Tuncay YILDIRIM 
 28 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sevgi
Sevgi, dünyanın en güzel duygusudur. Sevmeyen insanlar yaşam boyu katı ve hoşgörüsüz olurlar. Birini, bir şeyleri sevebiliyorsan, utanacağına kendinle gurur duymalısın.

Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 118)Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 118)
Merve Nur 
17 Eyl 12:51, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Bazen elime öyle güzel kitaplar geçiyor ki, saatlerce okuduğumun farkına bile varmıyorum, ta ki annem gelip "Haydi yeter artık, yat uyu" deyip, ışığımı söndürene dek.

Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 14)Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 14)
Merve Nur 
17 Eyl 23:13, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

"Sen kendini beğenmeyebilirsin çünkü hala modası geçmiş şeylerle ölçüyorsun güzelliği. Yok yeşil gözler, yok bele kadar inen muhteşem saçlar, yok sopa gibi ince olmak... oysa biz erkekler belki böyle güzelleri sokakta görünce dönüp bakarız ama birlikte olmak istediğimiz, gerçekten sevebileceğimiz kızlar, kişiliği olan kızlardır. Kişilikleri güzel olan, kafası çalışan, sevecen, insanın oturup konuşabileceği kızlar."

Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 98)Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 98)
Merve Nur 
17 Eyl 23:08, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

"Uyumak ve her şeyi unutmak umuduyla yastığıma sarıldım ve yine ağladım, ağladım."

Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 51)Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 51)
İlayda Kiraz 
24 Kas 00:01, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 6/10 puan

"Aslında karar vermek güç ama bir yerde de o denli güç değil. Karar vermen gerektiğinde, duygularının dolambaçlı yollarına sapmayacaksın, çünkü o zaman sadece dolanır durursun. Aklını kullanacaksın. Akılcı olmaya çalışacak ve kendi kendine soracaksın : Bir, bu yapmayı düşündüğüm şeyin bana bir zararı olur mu; iki, bir başkasına zararı olur mu? Kısaca, bu, bana ve başkalarına zarar verecek bir şey mi? Ardından iyice düşünüp, yapmayı planladığın şeyin doğruluğuna gerçekten inanıyor musun, bunu kafanda iyice tartacaksın. Eğer kuşkun varsa, vazgeçersin, yok eğer yapmayı düşündüğün şeyin doğru olduğundan şüphen yoksa, o zaman kim ne derse desin, doğru bildiğin yolda cesaretle yürüyeceksin, Bu kolay olmayacak ama başardığında da kendinle gurur duyacak, kendine güven kazanacaksın. Güçlü bir insanım ben diyebileceksin..."

Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 216)Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 216)