Bir Kadın Düşmanı

8,5/10  (43 Oy) · 
206 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.521 gösterim
Yazarın, farklı kapak tasarımıyla daha önce yayımlanan diğer romanları gibi bu eser de ilk baskısı veya tefrikasından yararlanılarak yayına hazırlanmıştır. Okurun dönemin dilini ve Güntekin'in üslubunu anlayabilmesi açısından, editoryal müdahale yapılmayıp sadece baskı hataları düzeltilmiş ve gerekli dipnotlar eklenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789751027207
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Kimse. 
02 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hayatımın kitabı diyebilirim. Aşk hakkındaki görüşlerimi kökünden değiştirirken çirkin başrole de gizliden duyulan bi hayranlıkla doldurdu içimi.. her seferinde o son sayfaları yeniden okumak için ne zaman sıkışsam yardımına koştuğum yegane kitabım. acıyı nefes gibi somut hale getiren Reşat Nuri'ye birçok kez teşekkür ettim kendi içimde

Leyla Nur Bilici 
05 May 11:25, Kitabı okumadı, Beğendi, 5/10 puan

Kitap sürekli birilerine yazılan mektup alıntılarından oluşuyor pek sürükleyici diyemem ama okur Homongolos takma adı yakıştırılan Ziya ile Sara'nın bakış açısından izliyor herşeyi. Finale gelecek olursak taş kalpli olarak tanımlanan Homongolos'unmu yoksa onu böyle yargılayan diğerlerininmi duygusuz olduğunu anlamış olacağız .Keyifli okumalar :))

KubraYSN 
 21 Ara 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 9/10 puan

Sizler farkında değilsiniz belki ama bazı insanların sıkı sıkıya sarındıkları kalkanları onları ayakta tutan tek şeydir . Siz sırf egonuz uğruna o kalkanı kırarsanız ama ben bi şey yapmadım kendi hatası diyerek ancak vicdanınızı susturmaya çabalarsınız . Belki işe de yarar ama sonuç değişmez . Eğer birinin mutluluğu için çabalamayı göze almadıysanız bırakın herkes kendi dünyasında mutsuz yaşasın . Çünkü hayatı boyunca mutsuz yaşamış ve mutsuzluğa alışmış bir ruh , mutluluktan yükseklere uçup yere çakılan bir ruhtan daha az hasarlıdır ve yaşama imkanı daha fazladır . Kitapta da göreceğiniz şey egosu kendinden on adım önde giden bir gerizekalının aaa beni nasıl sevmez ben ona gösteririm diye mahvettiği insanlar .

inci bayram 
03 Tem 23:07, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

defalarca okusam da asla sıkılmayacağım bir kitap.Sonunda ağzım açık kalmıştı.Çünkü böyle bir son hiç beklemiyordum.Mektuplar şeklinde anlatılmasına rağmen hiç sıkıcı değil.Tarihi araştırırken nasıl bulunulan ortam şartlar önemliyse İnsanları değerlendirirken de yaşadıkları içinde kaldıkları ortamlar şartlar göz önünde olmalı.kitaptan anladıklarımdan biri de buydu.Kitabın bitmemesini istedim ya da güzel bi sonla bitmesini en azından ölmemesini.Kendimi kitaptaki kızın yerine koydum.Kesinlikle vicdan azabı çekerdim.Tavsiye diyorum kesinlikle okunmalı.

Edanur 
22 Kas 2015, Kitabı okudu, 18 günde, Beğendi, Puan vermedi

Taş kalpli olarak tanımlanan mı?Yoksa onu yargılayan mı duygusuz....?

Kitaptan 25 Alıntı

Büşra Tor 
07 Kas 22:44, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Saadeti saklamak, derdi saklamaktan çok daha güç.

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 199 - İnkılâp Yayınları)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 199 - İnkılâp Yayınları)

Sonra genç erkekler sınıfı... Onları tasvire bilmem lüzum var mı? Bu yeni erkekler birbirlerine öyle benziyorlar ki... Bizim İstanbul grubumuzdaki erkek arkadaşların biraz çehrelerini değiştir, onları görmüş gibi olursun!.
Hepsinde aynı fikirler, aynı emeller, aynı iddialar...

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 42)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 42)
Büşra Tor 
 07 Kas 22:55, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Dünyanın manzaralarını sade başkasından işitmekle öğrenmiş bir anadan doğma kör tasavvur et Necdet... Bu biçârenin gözlerini en güzel bir yaz gününün manzarasına karşı dünyaya aç ve üç beş saniye sonra kapa...
Başının içinde bu hayal ile yaşayabilmesini nasıl ümit edersin?

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 204 - İnkılâp Yayınları)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 204 - İnkılâp Yayınları)
KubraYSN 
 21 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

İnsanlar vardır ki, menfaatleri müşterek olduğu için birbirlerini severler. Öyleleri vardır ki mesela hayatları bir arada geçtiği için, yahut fikirleri, hisleri birbirine uyduğu için sevişirler. Fakat öyleleri de vardır ki, hayatları, fikirleri, hisleri tamamiyle yabancıdır. Fakat buna rağmen yine birbirlerine karşı bir ruh incizabı duyarlar. Bence sevginin asıl makbul nevi budur.

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 147)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 147)
3 /