Bir Kadın Düşmanı

8,5/10  (40 Oy) · 
197 okunma  · 
43 beğeni  · 
1.421 gösterim
Yazarın, farklı kapak tasarımıyla daha önce yayımlanan diğer romanları gibi bu eser de ilk baskısı veya tefrikasından yararlanılarak yayına hazırlanmıştır. Okurun dönemin dilini ve Güntekin'in üslubunu anlayabilmesi açısından, editoryal müdahale yapılmayıp sadece baskı hataları düzeltilmiş ve gerekli dipnotlar eklenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789751027207
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Kimse. 
02 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hayatımın kitabı diyebilirim. Aşk hakkındaki görüşlerimi kökünden değiştirirken çirkin başrole de gizliden duyulan bi hayranlıkla doldurdu içimi.. her seferinde o son sayfaları yeniden okumak için ne zaman sıkışsam yardımına koştuğum yegane kitabım. acıyı nefes gibi somut hale getiren Reşat Nuri'ye birçok kez teşekkür ettim kendi içimde

Leyla Nur Bilici 
05 May 11:25, Kitabı okumadı, Beğendi, 5/10 puan

Kitap sürekli birilerine yazılan mektup alıntılarından oluşuyor pek sürükleyici diyemem ama okur Homongolos takma adı yakıştırılan Ziya ile Sara'nın bakış açısından izliyor herşeyi. Finale gelecek olursak taş kalpli olarak tanımlanan Homongolos'unmu yoksa onu böyle yargılayan diğerlerininmi duygusuz olduğunu anlamış olacağız .Keyifli okumalar :))

KubraYSN 
 21 Ara 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 9/10 puan

Sizler farkında değilsiniz belki ama bazı insanların sıkı sıkıya sarındıkları kalkanları onları ayakta tutan tek şeydir . Siz sırf egonuz uğruna o kalkanı kırarsanız ama ben bi şey yapmadım kendi hatası diyerek ancak vicdanınızı susturmaya çabalarsınız . Belki işe de yarar ama sonuç değişmez . Eğer birinin mutluluğu için çabalamayı göze almadıysanız bırakın herkes kendi dünyasında mutsuz yaşasın . Çünkü hayatı boyunca mutsuz yaşamış ve mutsuzluğa alışmış bir ruh , mutluluktan yükseklere uçup yere çakılan bir ruhtan daha az hasarlıdır ve yaşama imkanı daha fazladır . Kitapta da göreceğiniz şey egosu kendinden on adım önde giden bir gerizekalının aaa beni nasıl sevmez ben ona gösteririm diye mahvettiği insanlar .

inci bayram 
03 Tem 23:07, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

defalarca okusam da asla sıkılmayacağım bir kitap.Sonunda ağzım açık kalmıştı.Çünkü böyle bir son hiç beklemiyordum.Mektuplar şeklinde anlatılmasına rağmen hiç sıkıcı değil.Tarihi araştırırken nasıl bulunulan ortam şartlar önemliyse İnsanları değerlendirirken de yaşadıkları içinde kaldıkları ortamlar şartlar göz önünde olmalı.kitaptan anladıklarımdan biri de buydu.Kitabın bitmemesini istedim ya da güzel bi sonla bitmesini en azından ölmemesini.Kendimi kitaptaki kızın yerine koydum.Kesinlikle vicdan azabı çekerdim.Tavsiye diyorum kesinlikle okunmalı.

Edanur 
22 Kas 2015, Kitabı okudu, 18 günde, Beğendi, Puan vermedi

Taş kalpli olarak tanımlanan mı?Yoksa onu yargılayan mı duygusuz....?

Kitaptan 21 Alıntı

Sonra genç erkekler sınıfı... Onları tasvire bilmem lüzum var mı? Bu yeni erkekler birbirlerine öyle benziyorlar ki... Bizim İstanbul grubumuzdaki erkek arkadaşların biraz çehrelerini değiştir, onları görmüş gibi olursun!.
Hepsinde aynı fikirler, aynı emeller, aynı iddialar...

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 42)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 42)
KubraYSN 
 21 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

İnsanlar vardır ki, menfaatleri müşterek olduğu için birbirlerini severler. Öyleleri vardır ki mesela hayatları bir arada geçtiği için, yahut fikirleri, hisleri birbirine uyduğu için sevişirler. Fakat öyleleri de vardır ki, hayatları, fikirleri, hisleri tamamiyle yabancıdır. Fakat buna rağmen yine birbirlerine karşı bir ruh incizabı duyarlar. Bence sevginin asıl makbul nevi budur.

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 147)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 147)

Ben en ziyade ağustos böcekleriyle kurbağalara acıyorum. Biçareler ihtimal gramofonu kendilerine rekabet için bu diyara gelmiş bir acayip hayvan sanıyor, onun yırtıcı sesine ne yapsalar mukabele edemeyeceklerini anlayarak ümitsizliğe düşüyorlardır...

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 41)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 41)
KubraYSN 
21 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Küçüklüğünde sevilmeyen okşanmayan nazını çekecek kimse bulamayan bir çocukta ince ve güzel hislerin doğmasına nasıl imkan tasavvur edilir ?

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 139)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 139)
KubraYSN 
 21 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Ben ağlayana acımazdım Necdet. Başkalarının göz yaşları bana vaktiyle kendi gözlerimden dökülen yaşları hatırlatır, içimde adeta bir zulüm ve itisaf meyli uyandırırdı.

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 131)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 131)
KubraYSN 
 21 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Bir genç kızın pürhayal gözleri çirkin bir maskenin altında saklı güzel bir ruhu görmeye muktedir mi sanıyorsun?

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 125)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 125)
3 /