Bir Sosyopatın İtirafları Göz Önünde Saklanarak Geçen Bir Yaşam

7,4/10  (5 Oy) · 
21 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.502 gösterim
Onlar otobüste, trende, vapurda hemen yanınızda oturuyorlar, sizinle aynı kaldırımda yürüyorlar, aynı marketten alışveriş yapıyorlar. Onlar sizin komşularınız, iş arkadaşlarınız ve belki de en yakınlarınız; aileniz...

Onlar, risk almanın anlamsız olduğu noktada en büyük riski almaktan kaçınmayan, asla pişmanlık duymayan, çekinmeden yalan söyleyebilen, başkalarının hak ve özgürlüklerini kolayca görmezden gelebilen kişiler.

Onlar, psikologların "antisosyal kişilik bozukluğu" dediği, bilimsel literatürde ise "başkalarının haklarını ısrarla görmezden gelme ve ihlal etme" olarak tanımlanan bir rahatsızlığa sahip, her gün karşılaştığınız ama göremediğiniz insanlar; yani sosyopatlar! Bir Sosyopatın İtirafları, sizi bir sosyopatın zihninde yolculuğa çıkararak onun hayata dair tüm düşünce akışını yakından izlemenizi sağlayacak, size "normal" kavramının ne olduğunu sorgulatacak bir kitap.

"Sürükleyici ve önemli bir kitap... Açığa vuran... Eğlence treninde unutulmaz bir yolculuk..."
-New York Times-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786050203431
 • Orijinal Adı:
  Confessions of a Sociopath
 • Çeviri:
  Ekin Duru
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Başak Otsukarcı 
 24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlk defa psikolojik olarak bir genetik ve çevresel etkenlerin tetiklemesi sonucu ortaya çıkan ruhsal bozuklukla alakalı bir kitap okudum. Beni bu kitabı okumaya iten şey üniversitedeki bir arkadaşımın sosyopatik özellikler taşımasıydı. Sosyopatlar empati yoksunluğu yaşayan insanlar olarak bilinirler.

Bu kitapta kendisini yapılan gerekli testler sonucunda sosyopat olarak tanımlayan ve kendine ait blogu olan sosyopat bir bayanın yaşam hikayesi kendi ağzından çocukluğundan itibaren aktarılmış.

Ben genelde kendime bir şeyler katabileceğim kitaplar okumayı ve onları hayatıma uygulamayı seviyorum. Bu kitapta da hayatını zorlaştıracak şekilde fazla empatik insanların öğreneceği ve hayatlarına uygulayabilecekleri şeyler olduğu için okumaları gerektiğini düşünüyorum.

Melih Karaman 
17 Şub 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · 6/10 puan

Adından da anlaşılacağı gibi itiraf kitabı. Yazar, sosyopat bir bayan; fakat adı M. E. Thomas değil. Gerçek adını kullanmak istemiyor nedeni ise diğer insanların tepkisinden korkması, kendini hazır hissetmemesi ...gibi
Sosyopatlığın psikolojideki karşılığı Anti-sosyal kişilik bozukluğudur. Genlerden yada küçük yaşta yaşanılan travma, aile eksikliği, şiddet gibi nedenlerden dolayı oluşan sosyopatlık psikopatlıktan farklıdır.
Sosyopat bireyler zeki olurken, psikopat bireylerin akıl sağlığı sorunludur. Sosyopat birey empati, suçluluk, gerginlik, stres gibi duygulardan yoksundur.
Sosyopatlığa karşı ilgiliyseniz okuyun, değil iseniz boş verin okumasanız da olur sıkıcı bir çok bölüm var.

Kitaptan 3 Alıntı

Zeynep 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tabii, o zaman kendimle gurur duyuyorum. Yenilmez olduğumu kanıtlamak hoştu. Ama eğer işler tersine gitseydi -arabam köprüden uçup infilak etseydi- gene de aynı duyguları yaşardım. Sağ kaldığım sürece mesele yok. Başıma kötü şeyler gelmiyor değil. Ama bunlarla ilgili kötü duygulara kapılmıyorum. Belki bir an pişmanlık ya da endişe duyuyorum ama bu çabucak aklımdan çıkıyor ve dünya yeniden sürprizlerle dolu oluyor. Ben Süpermen değilim, üzüntüye ya da acıya karşı bağışıklığım yok. Yalnızca derin bir iyimserliğe ve özgüvene sahibim, bu yüzden de dünyaya pembe gözlüklerle bakıyorum.

Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 61)Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 61)
Melih Karaman 
 27 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sosyopat
Şeytanla pazarlığa oturuyorsanız bunun nedeni başkalarının size daha iyi önerilerde bulunmamış olmasıdır.

Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 19 - Say Yayınları)Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 19 - Say Yayınları)
Melih Karaman 
 28 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sosyopat
Öz güvenimin en belirgin işareti karşımdakinin gözlerinin içine bakmam olabilir. Kimileri buna "avcı bakışı" diyor ve görünüşe göre sosyopatların çoğu böyle bakıyor. Bir noktaya bakmak düşmanca görülebilir, bu yüzden hayvanat bahçelerinde ziyaretçiler gorillere uzun uzun bakmamaları için uyarılır, hayvanların bunu saldırganlık olarak algılayabilecekleri söylenir. İnsanların çoğu da böyle düşünüyor olmalı, aksi halde karşılıklı uzun uzun bakışarak meydan okuma bu kadar tedirgin edici olmazdı. Sosyopatlar farklıdır. Bizler bakışmaktan rahatsız olmayız. Gözlerimizi kaçırmamamız çoğunlukla aşırı güven, saldırganlık, baştan çıkarma yada tepeden bakma olarak yorumlanır. Bu çoğunlukla insanların dengesini bozar ama daha çok onlarda tedirginlik içerici bir hayranlık hissi uyandırır...

Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 18 - Say Yayınları)Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 18 - Say Yayınları)