Bir Yazarın Günlüğü

8,0/10  (3 Oy) · 
16 okunma  · 
8 beğeni  · 
903 gösterim
Bir Yazarın Günlüğü, bizi 20. yüzyılın en büyük edebi dehalarından birinin özel dünyasında bir gezintiye çıkartıyor. Virginia Woolf'un ölümünden sonra eşi Leonard Woolf tarafından derlenen bu günlükler, 27 yıl boyunca yazarın en büyük sırdaşı olmuştu. Kendi sanatıyla fırtınalı ilişkisini, sancılı yaratma süreçleriyle utkulu zafer sarhoşluklarının birbirini izlediği kendi yazma eylemini, her daim uç noktalarda yaşadığı acı ve sevinçlerini hep bu defterlere dökmüştü Woolf. Günlükler Woolf'un yazı alıştırmalarına, yapıtlarının yapı taşını oluşturan kişi ve olaylara ışık tutarken, hem çağdaşlarının yapıtları hem de klasikler üzerine düşüncelerini de açıkça ortaya koyuyor. 1918 yılından başlayan günlükler, yazarın 1941'deki intiharının üç hafta öncesine dek sürüyor. 20. yüzyılda roman sanatını dönüştürmüş en büyük ustalardan birinin zihnine girmek, kuşkusuz yapıtlarını kavrayışımıza da ışık tutuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786053320753
 • Orijinal Adı:
  A Writer's Diary
 • Çeviri:
  Oya Dalgıç
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Celal Salik 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Bu kitapta yazarın romanlarında ele almaktan, incelemekten, kazımaktan hoşlandığı konuların bir izdüşümünü gördüm desem yeridir herhalde. Kahramanlarını ne tür zorluklarla, iç sıkıntılarla, mutsuzluk ve arayışlarla biçimlendirmişse, bu yazarın kendisi için de geçerli bana kalırsa. Yaşadığını kaleme almış ya da kaleme aldığını yaşamış bir yazar Virginia Woolf.

Kitaptan 11 Alıntı

“Arkadaşlarımı kaybettiğim oldu, kimini ölüm yüzünden… Kimileriniyse sadece karşıdan karşıya geçemediğim için.”

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia WoolfBir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf

"Kendiminkinin ne tür bir günlük olmasını isterdim?
Seyrekçe dokunmuş ama derbeder olmayan, aklıma geliveren ağırbaşlı, belirsiz, güzel her şeyi kucaklayacak kadar esnek.Onun eski, ağır bir masaya benzemesini isterdim ya da insanın gözden geçirmeden içine her türlü ıvır zıvırı tıkacağı, her şeyi alacak kadar geniş bir yolculuk çantasına. Bir iki yıl sonra geri dönmeyi, birikimin kendini düzene soktuğunu, arıttığını, kaynaştırdığını görmeyi isterdim, tıpkı böylesi tortuların gizemli biçimde kalıba dökülüşü, hayatımızın ışığını yansıtacak kadar saydam oluşu, ama yine de sanat yapıtının uzaklığıyla durağan, dengeli bileşikler olarak kalışı gibi."

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia WoolfBir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf

Konu şu, her şeyi yüzdürebilirim duygusu içimde; o "her şey" ise daha ziyade zihinde bir kalabalık, ağırlık ve karmaşa. / 23 Şubat 1926

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia WoolfBir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf
Celal Salik 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

“Neden kelimelerim böyle kanatlı gibi, sanki onlarla ne istersem yapabilecekmişim gibi özgür hissediyorum kendimi.”

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 119 - İletişim Yayınları)Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 119 - İletişim Yayınları)
Celal Salik 
 25 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

“Nasıl da mutluyum, her şeyin bir uçurumun üzerinde uzanan daracık bir kaldırım olduğu duygusu da olmasa içimde.”

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 48 - İletişim Yayınları)Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 48 - İletişim Yayınları)

Evet doğru: Dalgalar öyle gerilimli yazılıyor ki, yazdıklarımı elime alıp çayla yemek arası baştan sona okuyamıyorum. Ona sadece bir saat kadar çalışabiliyorum, 10'dan 11:30'a. Daktilosu da neredeyse en zor kısmı. Gelecekte 80.000 kelimelik bütün küçük kitaplarım iki yılımı alacaksa, Tanrı yardımcım olsun!
Ama kaçacağım, yanına yaslanıp dönen bir kızak gibi, daha hızlı, daha hafif bir maceraya - yeni bir Orlando belki.

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia WoolfBir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf
Celal Salik 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

“Zamanın uçarcasına geçtiği hissi var bende; bu heyecanlarımı diri tutuyor.”

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 81 - İletişim Yayınları)Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 81 - İletişim Yayınları)
Celal Salik 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

“Kişilerimi zamana ve rüzgâra karşı yerleştirebileceğim bir konum aramakta haklı olduğumdan eminim. Fakat Tanrım, insanın orayı kazıp, inanarak içine yerleşmesi ne zor. Dün inanıyordum, bugün gitti.”

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 183 - İletişim Yayınları)Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 183 - İletişim Yayınları)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız