Biz Zamyatin'in Önsözüyle

8,4/10  (69 Oy) · 
142 okunma  · 
46 beğeni  · 
2.198 gösterim
Rusça aslından çevirisiyle Türkçede ilk kez: Bütün bir yirminci yüzyıl edebiyatını etkileyen, Aldoux Huxley, Ayn Rand, George Orwell, Kurt Vonnegut, Ursula K. Le Guin için açık esin kaynağı olan BİZ, ilk kez özgün dilden çevirisiyle okurların karşısında.

Herkesin numaralarla adlandırıldığı ve her an dinlenip gözetlendiği bir ülkede, Tek Devlet'in komşu gezegenlere yayılmak için yaptırdığı uzay gemisinin çalışmalarına katılan bir mühendis günlük tutmaktadır. Herkesin devlete yararlı ve iyi olmasının övgüsüyle başlayan günlük, yavaş yavaş mühendisin devletin başındaki İyilikçi'nin matematiksel, kusursuz düzeninin sorgulanmasına dönüşür.

"Devlet kendini ve hedeflerini yaşatıyor, ama ölmeyi gönüllü olarak elbette kabul etmiyor o yüzden yeni şimşekler, fırtınalar, kasırgalar başlayacak. Böyledir bu yasa, sonsuza dek fırtına gibi bir 'd' ile taçlanan o yumuşak 'evrim' böyledir. Fırtınanın güçlü nefesi bu sayfalarda duracak."
Yevgeni Zamyatin

"Zamyatin belli bir ülkeyi değil sanayi uygarlığının hedeflerini değerlendiriyor. Bu kitabın konusu aslında Makine'dir, yani insanın şişesinden düşüncesizce çıkardığı ve tekrar şişesine sokamadığı o cin."
George Orwell

"Otomatik Piyano'yu yazarken olay örgüsünü gururla Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünya'sından ödünç aldım, o da zaten gururla Yevgeni Zamyatin'in BİZ'inden ödünç almıştı."
Kurt Vonnegut

"Yazılmış en iyi bilimkurgu kitabı. İyi, zeki ve güçlü bir kitap; duygusal açıdan sarsıcı ve teknik açıdan, bilimkurgunun metafor menzilini kullanma tarzıyla, o zamandan bu yana yazılmış birçok kitaptan çok daha ilerde."
Ursula K. Le Guin

Ölmeden Önce Özgün Dilden Çevirisiyle Okumanız Gereken 1001 Kitap'tan biri.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786053751991
 • Orijinal Adı:
  Мы (Mıy)
 • Çeviri:
  Fatma Arıkan & Serdar Arıkan
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
H. Zeliha *Meftun* 
06 Eki 17:28, Kitabı okudu, 10 günde, Puan vermedi

Spoiler içerir.

Yengeni Zamyatin üslubu hakkında sıfır bilgiyle kitabın kapağını açtım. Neredeyse her sayfada yarım kalmış cümleler ve ardından gelen üç noktalar vardı, aynı yarım kalan hikayelerimiz gibi... Yazar, bir matematikçi olduğu için, sayı ve şekillerin oluşturduğu bir robot sisteminin, kitabı ele geçirmesine yardım etmiş gibi... Günlük hayatta isim olarak "O-90, D-504" gibi sayılar kullanılması, okurların ilk dikkatini çeken özelliklerden biri. Kitabı okurken, bir süre sonra üslubuna alıştım diyebilirim. Tüm o sayılar, şekiller, hepsi normal gelmeye başladı.

Her gün aynı saatte yatıp kalkan, ilişkiye girmek için pembe bilet alan, hiçbir mahremiyetin bulunmayıp evlerin camdan yapıldığı ve sadece özel günlerde (umarım anlamışsınızdır) perdelerin indiği, Tek Devlet kavramının insanları köleleştirdiği, insan denen canlı organizmasının evrim geçirerek zamanla bir makineye dönüştüğü, distopik bir dünyanın üst safhalarında bulunan bir kalemden fışkıran betimlemelerin olduğu "ilginç" bir kitap. Normalde çoğu kişi inceleme yaparken neredeyse her kitaba ilginç bir kitap kalıbını yazmadan edemez. Hayır. Bu kitap daha başka bir ilginç. Önceki yorumları okuduğumda distopik anlamda ilk roman olduğunu ve hatta "1984" gibi kitapların distopikliğini bu kitaptan aldığını okudum.

Bence Yevgeni Zamyatin'in bu kitabı günümüze bir gönderme yapmakta. Yatmak, kalkmak, işe gitmek, eve gelmek, yolda yürümek... Bugünümüzü anlatmıyor mu sizce? Şehri çevreleyen bir köleliğin daha doğrusu "gizli köleliğin" bulunduğu bir ortamda her daim bir başkaları için yaşayan, "bir başkaları" sistemi hüküm sürmekte. Köle olduklarını bilmiyorlar. Kendi istekleri doğrultusunda dünyaya çocuk getiremiyorlar. Ve daha da önemlisi ne biliyor musunuz? Bu kölelik makamının makineleştirdiği sistemin içinde mutlu olmaya çalışmaları... Ruhu olan insanlara hasta gözüyle bakılan bir dünyadan da bu beklenir zaten...

Bazı sayfalarda sıkıldığımı söyleyebilirim, beklentimin biraz altındaydı. Evet bu doğru. Ama kitap hiç ummadığım bir şekilde, gerek kurgusuyla, gerek betimlemeleriyle beni şaşırttı. Bu kitabı okumak, bize günümüzdeki toplum sistem ve zihniyetini bir defa daha sorgulatacak. Bu kitap okunmalı, okunmalı, okunmalı...

Keyifli okumalar dilerim. :)

Ahsen B. 
29 Ağu 2015, Kitabı okudu, 6 günde, Puan vermedi

Bu zamana kadar okuduğum distopya kitaplarının gerçekten ne kadar da Biz'e benzediğini görmüş oldum. Fakat Yevgeni Zamyatin'den esinlendiğini söyleyen diğer yazarların kitaplarına bakınca gerçekten de 'boynuz kulağı geçermiş' diyor insan.

Rus Devrimi'nden sonra yazıldığını düşününce; Biz, kurgu olarak gerçekten çok güzel bir kitap. Kendisini dış dünyadan bir duvarla tamamen soyutlamış bir toplum düşünün. Camdan bir şehir, benlik duygusu, özel hayat, sevgi, eğlence yok. Herkesin numaraları ve belli bir programa göre yapmaları gereken görevleri var. Şehirde insanlardan başka -ki onlara artık insan denilebilirse, tamamen ruhsuzlaşmışlar ve bunu da iyi bir şey olarak görüyorlar- herhangi bir canlı yok. Ve dahası...

Kesinlikle çok güzel bir şekilde düzenlenmiş distopik bir dünya var kitapta. Ama ne yazık ki ben Zamyatin'in diline 250 sayfa boyunca pek alışamadım. Kitap, Tek Devlet'in mühendisi olan D-503'ün tuttuğu günlükten oluşuyor. Sanıyorum artık insanlar robotlaştıkları için konuşmaları da kesik kesik, ya da D-503'ün iç dünyasından dolayı çok karmaşık bir anlatıma sahipti kitap. Bir de matematikçinin kaleminden çıktığı için bir çok matematiksel terimle karşılaştım kitap boyunca. Bir üçgen ya da X nedir, ne değildir tabii ki biliyorum ama bir romanda 'gülümsemesiyle yüzünde üçgen oluştu, kaşlarını çatınca X ortaya çıktı' gibi cümlelerle karşılaşmak siz de takdir edersiniz ki herkes için hoş olmuyor.

Zamyatin zor bir yazar, bu kitabı da herkese hitap etmiyor bence. Distopya sevdiğim ve özellikle en sevdiğim kitaplardan biri olan 1984'ün bu kitaptan esinlenilerek yazıldığını bildiğim için, bu kitabı okumaktan kesinlikle pişman değilim. Ama biri kitap tavsiyesi istese, bu kitabın önereceğim kitaplar arasında olacağını da çok zannetmiyorum.

mustafa tamer akder 
25 Mar 23:15, Kitabı okudu, 6 günde, 9/10 puan

Funda abladan hediye olarak aldığım ilk roman olduğu için (İlk hediye cep boy karikatür kitapları için ayrıca teşekkürler. Yüz kaslarım çok fazla zayıflamasın diye arada hala okuyorum. :D) teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Sitedeki okuyacak kısmında uzunca bir süre beklerdi hatta kitapçıya veya kütüphaneye gittiğimde anlık kararla kitap aldığım için beklide hiç tanışamayacaktım kitapla. Gelelim genel olarak kitapla ilgili bilgiye dili orta karardan birazcık ağır ve felsefi cümlelerin fazla olduğu, kurgu bakımından güzel ve sürükleyici ama bazı noktaları biraz daha işleyebilirdi düşünceye sevk ettiği ve konu bakımında ise tek bir devletin bulunduğu bir sınırlı yerde bireysel düşünmenin en aza indirildiği, hayat koşullarının tek tip olduğu bir düzen içerisinde topluluktan İntegral adı bir makinenin baş mühendisinin başından geçen olaylar ile duygu çatışmasını ele alan bir kitap. George Orwell'in 1984 kitabına ilham kaynağı olduğunu okudukça birebir yaşayacaksınız. 1984 ile karşılaştıracak olursam, Biz edebi dil bakımından iki gömlek üstü geldi bana. Kafamı fazla toparlayadığımdan dolayı bu kadarla idare ediverin gari. :D

Aysun Çelik 
23 Nis 19:29, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 8/10 puan

Yegane amaçları Tek Devlet'e ve İyilikçi'ye itaat etmek, hizmet etmek olan bir halkı (benim gözümde köleler yığını) işliyor BİZ. Duvarların içinde izole bir yaşam sürmeye mahkum edilmiş itaatkar bir yığın... Bireyler demiyorum çünkü Devlet'in bünyesinde birer numaradan ibaretler. Üzerlerinde barkod bulunan ve Devlet'in dilediğince kullanma hakkına sahip olduğu ürünlerden farksızlar.

Düşünmenin ve sorgulamanın tedavi edilmesi gereken bir hastalık sayıldığı bir yapı bu. İnsanlar, Devlet mekanizmasına ait değersiz birer parçalar sadece ve mekanizmayı bozan bu parçaların derhal onarılması gerekiyor. Düşünmek ve sorgulamak bir hastalık! Devrim mi? Devrim başlı başına bir hastalık! Neyse ki Devlet'in bu hastalığa bir çözümü var. Endişelenmeyin! Mekanizmanın işlerliğini tehdit eden parçalar ya onarılacak ya da söküp atılacak. İşte size mutluluk!

Emre Ağaoğlu 
27 Şub 14:12, Kitabı okudu, 8 günde, 10/10 puan

Okuduktan sonra distopyanın zirvesine yerleştirdiğim enfes yapıt. İlk ve tek romanıyla Zamyatin, dimağlarda unutulmaz izler bırakacak anlatım, teknik, kurgu ve yönetimsel eleştiri tekniğiyle bundan sonra okuyacağım kitaplarda aynı lezzet ve kaliteyi bulamama korkusunun sebebi oldu.

Disütopya denince akla gelen ilk kitap. Anlatımı biraz karışıktı ama dikkatle okununca inanılmaz detaylar yakalanabilir. Keyifle okunacak bi kitap

Aslı Tekin 
 20 Ağu 15:20, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

1984 ve Cesur Yeni Dünya gibi distopik eserlere ilham vermiş; 1920 yılında yazılmış müthiş bir kitap ''Biz''.

Bireyselliğin yok edildiği, insanların ancak ''tek devlet'' egemenliği altına alınarak düşünmeden, sorgulamadan bir araya gelerek ''BİZ'' olarak kusursuz mutluluğu yakalayabileceği bir dünya kurgulanmış kitapta.

Kurgu ve ana fikir olarak esin kaynağı olduğu kitaplarla benzese de dil olarak farklı bir anlatıma sahip, ''Biz''. Kitapta matematik ve edebiyat sentezlenmiş. Betimlemeler, felsefi görüşler verilirken matematikten bolca yararlanılmış.

Distopyayı ve bilim kurguyu sevenlerin kaçırmaması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

ahmet kaplan 
15 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

1984 ve cesur yeni dünya kitaplarına ilham kaynağı olmuş bir eser.ters ütopya örneğinin en başarılı romanı.zamyatinin hayal gücü ve anlatış tarzı insanı çok etkiliyor.

Parazit 
18 Mar 06:47, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Zamyatin ; 36.yy da geçen romanda insanın doğadan ve kendi benliğinden koparılmış bizleşerek teknolojiye ve bürokratik devlete teslim oluşunu anlatmaktadır.Saydam cam duvarların arkasında yaşayan insanların her dakikası devlet tarafından belirlenip denetlenmektedir.İnsanların adları değil numaraları vardır.Erkek ve dişi numaralar yalnızca izin belgeleriyle önceden belirlenmiş ,sevişme saatlerinde birbirini ziyaret ettikleri zaman perdeleri indirme hakkına sahiptirler. ‘’Biz dalgaların aşk fısıltılarıyla elektrik elde ettik ,kudururmuşçasına kabaran köpükleri olan canavarı evcil hayvana dönüştürdük ve bir zamanlar şiirin vahşi olan doğasını aynı şekilde ehlileştirdik ve yerleşik kıldık.Artık şiir arsız bir bülbülün ötüşü değil, şiir bir devlet hizmeti ,şiir bir fayda.’’der. Zamyatin in distopyası bugünün dünya düzenin kirliliğinin resmi gibi..

Ömer A. 
08 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bitirdim ama hiçbir şey anlamadım. Bu ne ya :D

2 /

Kitaptan 77 Alıntı

500. alıntım :)
Birisinin seni, yapacağın en ufak bir hatadan, atacağın yanlış bir adımdan şefkatle koruyan dikkatli gözlerini üzerinde hissetmek çok hoş bir şey.

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (73-74)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (73-74)
H. Zeliha *Meftun* 
04 Eki 21:20, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

İnsan son sayfasına kadar okunmadan nasıl biteceği belli olmayan bir roman gibidir.

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 193 - Zeplin Yayınları)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 193 - Zeplin Yayınları)
Ömer A. 
07 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

-Tatlım sen matematikçisin. Hatta daha da fazlası, sen bir matematik filozofusun. Şimdi bana en son sayıyı söyle bakalım.
-Yani? Ben... ben neyin sonuncusu olduğunu anlamıyorum.
-Bilirsin işte, sonuncu, en üst, en büyük.
-Ama I, bu çok saçma. Bir kere, sayıların sayısı sonsuzdur, sen hangi sonuncuyu istiyorsun?
-Peki sen hangi son devrimi istiyorsun? Sonuncu diye bir şey yok, devrimler sonsuzdur.

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 180)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 180)
Ekin 
19 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsan son sayfasına kadar ne olacağı bilinmeyen bir roman gibidir. Başka türlü olsaydı okunmaya değmezdi.

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 168)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 168)

Yüzyılda sadece bir defa açan çiçekler olduğu söylenir. Neden bin yılda, on bin yılda bir açan çiçekler olmasın? Belki biz bin yılda bir gelen şey tam da bugün geldiği için bugüne kadar onu bilmiyorduk.

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 136)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 136)

İsyan ve Devrim
"İnsanların kanı kızıl ve ateşli oldukça, insanlık genç oldukça hep isyanlar, hep devrimler olacak."

Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 9)Biz, Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Sayfa 9)

Kitapla ilgili 1 Haber

George Orwell’a ilham veren kitap: Biz
George Orwell’a ilham veren kitap: Biz George Orwell‘ın 1984’ünü neden sevdiyseniz, Yevgeni Zamyatin‘in Biz‘ini sevmeniz için en az 1984 kadar nedeniniz var.