Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita

8,9/10  (14 Oy) · 
55 okunma  · 
12 beğeni  · 
2.119 gösterim
"İnsanlar yeterince haksızlığa uğradığında yeterince dövüldüğünde çocuklar, insanlığa saldırırlar. Acı, adaletsizlik ve vicdansızlıkla yeterince hırpalandığında, kendi kendini imha eden bir organizmadır insanlık."
Bu kitap Ece Temelkuran’ın Venezüella’da gördüklerini, yaşadıklarını, tanık olduklarını anlattığı bir kitap değil, turistik bir Venezüella güzellemesi hiç değil...
Bu kitap, yeterince haksızlığa uğradığında, yeterince dövüldüğünde dönüp insanlığa saldıranların, bu kez insanlığa uğramanın ve dövülmenin önüne geçmeyi denemesinin öyküsüdür. Bu kitap, Latin Amerika’da yaşanan bir devrim deneyiminin sorgulanışı, tüm dünyada güçlenmeye başlayan antikapitalist oluşumun izinin sürülmesidir. Yüzyılın ilk devriminin notları..
Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita yapılmakta olan bir devrime dair gözlemler.. Mutlak doğruların yerini sorulan soruların ve aranan yanıtların aldığı bir devrimin günlüğü...
Bundan böyle dünyayı büyük sözlerin değil küçük insanların değiştireceğine dair bir işaret..
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  220
 • ISBN:
  9752892903
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Jazz 
 29 Kas 2015, Kitabı okudu, 27 günde, Beğendi, 8/10 puan

Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülkelerinden biri olan Latin Amerika ülkesi Venezuella'nın, siyasi,ekonomik ve kültürel durumunun gazeteci gözüyle araştırmacı ve belgesel tadında anlatıldığı bir kitap.
Sevilen, hatta büyük bir çoğunluğun hayranlığını kazanmış, ABD'ye kafa tutan, yoksulların yanında bir lider;Chavez. Başarısız darbe girişiminden,seçilerek başa gelişine ve devrimin ayrıntılarına kadar yoksullara nasıl sahip çıktığı inceleniyor.
Eğitim,toprak reformları, sağlık ve sosyal projeler kapsamında yapılan toplumun gelişimine katkıları olan daha pek çok devrim adımları teknik ayrıntılara inilerek verilmiş.
Yazarın kalemini ve tarzını beğendiğim için, ayrı keyif aldım.

Irem 
31 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Küba Devrimi'nin ardından ülkenin durumuna gazeteci gözüyle güzel zevkli bir bakış olmuş. Hem de Ece Temelkuran'ın kaleminden... Ben çok zevk aldım okuyanların da benim kadar zevk alacağını düşünüyorum.

Kitaptan 58 Alıntı

seher 
08 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bir halkın televizyonlar ve gazeteler tarafından nasıl düpedüz aldatıldığını, özel sermayenin elindeki medyanın bir halkın kaderini o halkın aleyhine değiştirmek için neler yapabileceğini, ne kadar ileri gidebileceğini göreceğiz

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 65)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 65)
seher 
07 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Düzenin bozulmalı. Evden çıkmak budur aslında. Yolculuk, bir düşmek ve kalkmak meselesidir. Eve yaralarla dönülmüyorsa hiç gidilmemiştir.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)
Jazz 
29 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Bu anayasa, 20.yüzyılda kadın hakları mücadelesi vermiş bütün kadınların kurduğu hayallerin yazılı halidir.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 181)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 181)
Jazz 
 14 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Bu ülkenin derhal ve hızla sevilmeye ihtiyacı var. Bu halkın, derhal ve hızla kendi kendini sevmesi, kendini bilmesi gerekir. Çünkü bu ülke, evde bulgur kaynatırken dolar kuru kovalayan adamlardan, televizyonda yaratılan mafya tiplerine benzemeye çalışan genç çocuklardan, işyerlerinde, koydukları seccadelerle vicdanlı olduğunu gösterip kurnaz tüccarlık yapan "Müslüman işadamlarından", ülkesini sevdiğini söyleyip genç çocukların üzerine çullanan milliyetçilerden, kadınlarını çok sevdiğini söyleyip öldüren adamlardan ibaret değildir. Bütün bu boz bulanık kalabalık içinde bir şeyin uykuya yatmış olması, uyandırılmayı bekliyor olması gerekir.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 6)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 6)
seher 
07 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bir soru'n olmalı mutlaka. O soruyu sormalısın, kimsenin anlamadığı bir dille konuşan ve hep aynı cümleyi tekrar eden bir derviş gibi döne döne aynı soruyu sormalısın. Cevap başlangıçta tahmin ettiğinden ne kadar uzakta ise gerçeğe o kadar yakındır. Sarsılmamışsan, soru'nu kaybetmekten korkmuşsan, hiçbir yere gitmemişsindir aslında.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)
Jazz 
 29 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Chavez sadece politikacı değil. Her büyükanne onu torunu gibi, her çocuk onu babası gibi, her insan onu dostu gibi görür. O Venezuella 'daki devrimci annelerin en sevdiği oğlu! Chavez, bir duygu!

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 188)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 188)
Jazz 
14 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Bir halk nasıl ikna edilebilir hayatı değiştirebileceğine ve herşeyin çok güzel olacağına?

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 6)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 6)
Jazz 
 26 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Bu ülkede en az CHE kadar hatta belki ondan daha çok "satan" bir idol daha var: Chavez!

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 91)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 91)
Jazz 
 25 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Çünkü yoksullar, zenginlerle karşılaşmadan önce kılık değiştirirler. Zenginlere hizmet etmek üzere girdikleri mekanlarda yoksullara giydirilen üniformalar, insanlar arasındaki eşitsizliği estetize ederken yoksulluğun kirini örter.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 85)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 85)