Böğürtlen Kışı

8,6/10  (962 Oy) · 
2.728 okunma  · 
906 beğeni  · 
31.837 gösterim
"Canım Daniel'ım,

Kaybolduğun gün dünyam sona erdi, canım oğlum. Seni her kim alıp götürdüyse, seninle birlikte kalbimi, hayatımı da çaldı. Ben senin gülümsediğini görmek, kahkahalarını duymak, mutluluğunu paylaşmak için yaşıyordum."

Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Daniel'ı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Daniel'ın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı.

Seksen sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Vera'yla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir…

Böğürtlen Kışı aşkı, umudu ve umutsuzluğu derinden anlatan muhteşem bir kitap. Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789759997199
 • Orijinal Adı:
  Blackberry Winter
 • Çeviri:
  Duygu Parsadan
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merve Özdemir 
07 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

O kadar etkili akıcı bir kitap ki tadı damağımda kaldı diyebilirim.
Olaylar birbirine mükemmel bir üslupla zincirlenmiş. Bir kez daha Sarah Jio ya hayranlıkla imrendim.

Mevlüt 
 02 Tem 2015, Kitabı okudu

Tek kelime ile mükemmeldi. Keşke her kitap böyle akıcı olabilse. Geçmişte Vera'nın ve günümüzde ki Claire'n olayı çok güzel bağlanmış. Okuduğum ilk Sarah Jio kitabı olarak çok beğendim. .:)

kitapları seven 
 02 Kas 12:06, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yazarının bugüne kadar okuduğum kitaplar arasında en etkileyici kitaptir. Böyle etkileyici kitaplara da pek rastlamak mümkün olmuyor, hele söz konusu yeni yazarlar olunca. Kitap okuyunca duygularıma hakim olmadığım. kitabın son sayfası okuduğum zaman haftalarca kitaptan ayrılmak istemediğimi çok iyi hatırlıyorum. Benim için Unutulmayacak kitaplar arasında yer alan böğürtlen kışı okumayan kaldiyse kesinlikle tavsiye ederim.

Beyza Yuksel 
04 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sarah Jio her zamanki gibi harika. Inanilmaz sıcak samimi içten bir kitap sevgi dolu bunu hissedebiliyorum. Gözyaşlarıma engel olamadım. Çok etkileyici insanın içine işleyen bir kitap. Teşekkürler Sarah Jio tüm kitapların için.

Azra kaya 
23 Nis 00:15, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Cok güzel bir kitap okuyun hic pisman olmazsiniz emin olun arkadaslar

yağmur 
25 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Yazar kitabın sonunda şöyle bir şey yazmış: Umarım bu roman benimkine dokunduğu gibi, sizin yüreğinizede dokunmuştur. Gerçekten öyle oldu. Sonlarına doğru gözlerim doldu ve bayağı duygulandım. O kadar akıcıydı ki kitap bir günde bitirdim. Bırakamıyor insan kitabı. Ne olacak diye heyacanla okuyor. Gündüzsefası gibi bu kitabıda harikaydı yazarın. Olayları birbirine o kadar güzel bağlıyor ki hayranlıktan başka bir şey duymuyor insan. Vera ve Claire'nin birbirine geçen hayatlarının sizide etkileyeceğini düşünüyorum.

ESRA KADIOGLU 
 27 Nis 12:14, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 8/10 puan

Merhaba 1K DOSTLARIM :) Bir kitabımızın daha sonuna geldik. Sarah JIO'nun okuduğum ilk kitabı. Sıcacık, içinizi ısıtan, kah ağlamaklı , kah gülümseyerek okuduğum bir kitap oldu. Kitap , başarılı bir şekilde beni içine aldı, duygusunu yürekten istedim. Çok aman aman değişik bir hikaye değil, ya da mucizeler, inanılmaz şaşırtmalar yok ama gerçekten çok sevdim. Böğürtlen Kışı'nın anlamını bilmiyordum. Ama artık asla unutmayacağım. Okuyun ve sevgiyle kalın....

Sema öztürk 
19 Eki 22:49, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, Puan vermedi

Bu kitap gerçekten insanın yüreğine dokunabilecek muhteşem bir eser..Vera'nın acılarını hissedebilir,Claire kadar gerçekleri bulmaya çalışabilir,Warren diğer adıyla küçük Daniel kadar şaşırabilirsiniz..Kitap beni benden aldı.Gerçekle bağdaştırabileceğim çok hoş şeyler buldum.Böğürtlen kışı zamanı yüreğinizi sımsıcak eder bu kitap..Okumak isteyen herkese yürekten öneriyorum.

Onur Erol 
 08 Eyl 10:02, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitabı çok büyük zevk alarak okudum. Saraj Jio'nun başarılı kurgusu bu kitapta zirve yapmış diyebilirim. Dramın dip yaptığı satırlar içinde kaybolup gideceğiniz bir kitap. Kitabın içinde bir kaç türü birden barındırması kitabı daha da heyecanlı kılıyor. Ağır drama ile birlikte sosyal mesajlar, romantizm, birazda suç unsurlarını ustaca işlemiş Sarah Jio. Yeşil Deniz Kabuğunu fazla sevememiştim ama bu kitabını çok sevdim. Yüreğinize öyle bir dokunuyor ki, kitabı elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Ama ben tadını çıkara çıkara bir haftada okudum. Zira böyle bir kitap asla aceleye gelmez dedim. Emin olun kitap baştan sona çok sürükleyici. Acaba ne oldu ne oldu diye kitabı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz. Diğer kitaplarını okumadım ama Jio'nun en güzel kitabı budur diye düşünüyorum. Okuma listeme ödül almış olan Mart Menekşeleri ve Yağmur Sonrasını da mutlaka alacağım. Kitabın sonundaki yazarın notu da çok anlamlı olmuş. Artık oralarını söylemeyim :) Son olarak kitabın final bölümünde ağzınız açık kalabilir şahsen ben şok oldum :)

Gülzar Ardal 
16 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Çok Sevdiğim bir arkadaşım daha ilk çıktığı zamanlarda almıştı. Çok güzel olduğunu söylüyör ve beni okumam için teşfik ediyordu. Nedense kitabı hiç merak etmemiştim. Geçen sene CNR Kitap Fuarı'na gittiğimde ( tabi gitmek denirse son gün ve akşam gittim yarım saat bile dolaşmadan fuar kapanmaya başlamıştı ama neyse ki 3 kitap almıştım. Hiç yoktan iyidir. ) Gözüme takıldı ve bir anda hiç düşünmeden aldım. Arkadaşım anlatmıştı ama yine de konusunu bile hatırlamıyordum. Aldıktan sonra uzun bir süre kitabı okumadım. Rafa kaldırdım ve orada 3 ay durdu. ( o aralar yatılı okuldaydım hiç kitap okuyamıyorum ) sonra bir gece bir anda canım kitaba başlamak istedi. Ramazan dı ve sahuru bekliyordum. Kitabı okmaya başladım. O kadar akıcı ve sürükleyiciydi ki 100 sayfa okumuşum hiç farketmedim Annem beni sahura çağırmasaydı bu kadar okuduğumu uzun zaman geçtiğini farketmemiştim o zaman sanki hayatıma geri döndüm. O süre boyunca kitabım içine öyle girmiştim ki kendimi Vera'ymışım gibi hissediyordum. Gerçekten o olduğumu hissetmiştim sanki. Kitap ertesi gün bitmişti ve ben kitaptan çok etkilenmiştim. O kadar harikaydı ki aranızda hala okumayan varsa bence hemen okusun. Yazarın iki Kitabı'nı daha okudum onlar da çok güzel di ama beni bu kitabı kadar hiç biri etkiliyemedi. Biraz kitaptan bahsedersek : Vera'nın oğlunun kar fırtınasında kaybolmasıyla Başlıyor. Kitap iki farklı zaman da geçiyor. Şimdiki zaman ve Vera'nın yaşadığı yani geçmiş zaman. Seksen yıl sonra yine Mayıs Ayında büyük bir kar Fırtınası gerçekleşiyor. Köklü bir gazetede Muhabir olan Claire, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmaya Başlayan Claire, Daniel'in sonuçlanmamış kaybolma davasıyla karşılaşır. Claire bu olayı çözmeye karar verir, nede olsa kendisinde bir kadın ve evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi biliyor. Ancak çözdüğü her düğümün onu Vera'ya yaklaştırdığından habersizdir. ( aranızda bu kitabı okuduktan sonra yazarla tanışmak isteyen olursa yazar bu sene TÜYAP Kitap Fuarı'na gelecekmiş Pena Yayınları'nın standında olacakmış bilginize ) Bu benim ikinci kitap yorumum inş hepiniz beğenmişsinizdir. Hepinize Iyi Geceler Dilerim....

Kitaptan 74 Alıntı

Aysel 
01 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Gerçek arkadaş, kendisi mutlu değilken, senin mutlu olmana sevinen, hatta mutluluğunu kutlayan kişidir!

Böğürtlen Kışı, Sarah JioBöğürtlen Kışı, Sarah Jio
zeynep 
21 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Hangisi daha zor, bilmiyorum," dedim. "Birini aniden kaybetmek mi, yoksa onu yavaş yavaş, günden güne kaybetmek mi?"

Böğürtlen Kışı, Sarah JioBöğürtlen Kışı, Sarah Jio
Güler Ayata 
27 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ona böğürtlen kışı diyorlar. Meteorologlar, mevsim sonu görülen ani soğukları böyle adlandırılıyor. İlginç değil mi?

Böğürtlen Kışı, Sarah JioBöğürtlen Kışı, Sarah Jio
Semanur* 
01 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

''Kalbinizin derinliklerine işlenen acıyı, tek kelimeyle nasıl dile getirirsiniz?''

Böğürtlen Kışı, Sarah JioBöğürtlen Kışı, Sarah Jio
Güler Ayata 
27 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Bee yengem her zaman der ki, çoğu insanın sandığının aksine gerçek arkadaş, sen zor bir dönemden geçerken yanında koşan değildir." diyerek başını iki yana salladı. "Bunu herkes yapar." Yengeme göre gerçek arkadaş, kendisi mutlu değilken senin mutlu olmana sevine - hatta mutluluğunu kutlayan kişidir.

Böğürtlen Kışı, Sarah JioBöğürtlen Kışı, Sarah Jio
kitapları seven 
14 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Şansım varsa, temizlediğim odada bir parça peynire ya da bir çöreğe rastlıyordum. Geçen hafta bir biftekli sandviç bile bulmuştum. Gerçi ucundan biraz kemirilmişti, ama tüm gün bir şey yemediğimden bunu umursamamiştim."

Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 25)Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 25)
Gülizar Çalık 
08 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bazen sadece riski göze almalısın, bilhassa seni mutlu ettiği zamanlar

Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 41)Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 41)
8 /

Kitapla ilgili 3 Haber