Boşlukta Sallanan Adam

7,7/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
6 beğeni  · 
740 gösterim
1976 yılında Nobel edebiyat ödülüne layık görülen Saul Bellow'un Yirminci Yüzyıl klasikleri arasına girmiş romanı. Roman, İkinci Dünya Savaşı sırasında askere çağırılmayı bekleyen bir gazetecinin hikayesi. Günlük şeklinde yazılmış olan romanda savaş ortamının insanların hayatlarına, düşüncelerine, ilişkilerine olan etkisi çok güçlü bir şekilde hissediliyor.

Yirminci Yüzyılın ilk yarısına damgasını vuran modernizm akımına getirdiği farklı bakış açısıyla Bellow, Boşlukta Sallanan Adam'da tekniği bir kenara bırakarak karakterin düşüncelerini, hatta ruhunu ön plana çıkarıyor.

"15 Aralık, 1942

Kişinin kendi kendisiyle sık sık konuşma alışkınlığına sahip olduğu bir dönem vardı ve iç dünyasıyla ilgili olayları belgelemek utanç verici değildi. Oysa bugün, günlük tutmak kişinin kendine yenilgisi olarak nitelendirilecek bir zayıflık ve küçümsenerek değerlendirilen bir zevk sayılıyor. Katı bir dönem bu içinde bulunduğumuz. Kanımca bugün, İngiliz soyluluğundan vazgeçmiş Amerikalı bir kabadayının ilkeleri her zamankinden daha güçlü olmuştur. Duygularınız var mı? Bu duygularınızı doğru ya da doğru olmayan biçimlerde belirlemenin yolları vardır. Bir iç dünyanız var mı? Kimsenin değil, kendi sorununuzdur. Heyecanlarınız var mı? Boğun onları. Bir düzeye kadar herkes bu ilkeye boyun eğer. Kısıtlı bir biçimde, belli bir içtenlik sayılır bu; sıkı ağızlı bir açık sözlülük. Fakat içtenliğin en gerçek olanının yasaklayıcı bir etkisi vardır. En ciddi sorunlar katılığın içinde kaybolur. İçe dönüklük yoktur ve bu nedenle büyük vurgunlarda ya da yüreklilikte yenemeyecekleri düşmanlara karşı iyi korunmamışlardır."
(Tanıtım Bülteni'nden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2004
 • Sayfa Sayısı:
  205
 • ISBN:
  9789756287248
 • Çeviri:
  Neşe Olcaytu
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayınları
 • Kitabın Türü:

Açıkçası okurken ilk başta bu kitap nasıl Nobel Edebiyat ödülü almış dedim ama okumaya devam ederken bu düşüncem değişti .Kitabın adı kitapla alakası yok gibi geldi bana daha çok boşluk değilde yaşamın karmaşasından dışarı çıkmak isteyen bir boşluk aramak isteyen bir adamın hikayesi gibi .Tabi bunu günlük biçiminde yazması yapmacılıktan uzak daha çok gerçekçi bir dille anlatması beni en çok etkileyen yanları aslında .Ben bile bu kitabı okuduktan sonra günlük yazmak istedim ama yapmadım o da ayrı bir konu .Tabi yazar günü gününe tutmamış ama en can alıcı yerleri yazmış .Kitabı okurken bazı yerlerde sıkıldım her okur gibi bu da beni amacımdan ayırmadı ama bu sıkılma hali bence gerçekleri anlatmasından öte geliyor .Belki ikinciye vurguluyorum ama abartmaması ve çıplak bir şekilde anlatması baya hoşuma gitti .Okurken sanki yazarın hissettiği duyguları hissettim karmaşayı ve sallandığı o boşluğu .

Kitaptan 21 Alıntı

/ Ben sandalyemde kök salıyorum ve bu duygu dirençle beni rahatsız ediyor!. Yerimden kalkmayı bile deneyemeyecek haldeyim!. Öylesine gerçekçi ki bu, tüm vücudumda duyuyorum!. /

Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 10)Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 10)

Oysa Şimdi, bu denli boş zamanım olduğu şu sıralar kendimi bir dönemde başlattığım çalışmalarıma verebilmeliyim!

Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 5 - Kitaptan Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK)Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 5 - Kitaptan Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK)

Ömrüm boyunca böylesine bir durgunluk hissetmemiştim!. Tütün almaya bile çıkmak güç geliyor!.Bekleyeceğim!.

Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 9 - Kitaptan Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK)Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 9 - Kitaptan Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK)
Ayşegül Aydın 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Spinoza'nın kişinin kendini koruyabilmesi kadar büyük erdemlilik olamaz deyişini anımsıyorum."
"Her şey pahasına kendisini, öyle mi?"
"Anlamıyorsun.Kendisi diyor, kişinin hayatını kurtarması demiyor.Aradaki farkı görüyor musun?"

Boşlukta Sallanan Adam, Saul BellowBoşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow

/ Odamdan çıktığım enderdir!. / Epeyce kitabım var!. / Okuyacağım umuduyla sürekli yenilerini getiriyor!. Bense sadece okumayı isteyip oturuyorum!. / Eskiden / sürekli okurdum!. Gerçeği söylemek gerekirse, okuyabileceğimden de hızlı, ardı ardına kitaplar alırdım o zamanlar!. /

Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 6 - Kitaptan Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK)Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 6 - Kitaptan Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK)

/ Heyecanlarınız var mı?. / Sıkı ağızlı bir açık sözlülük!. / Güçlükleriniz varsa sessizce çözümleye bakın!. / Günlük tutmam için zorunluluk oldu benim için; yani kendi kendime konuşmam!. Bunun hiç de kendime karşı bir yenilgi olduğu suçluluğunu duymuyorum!. /

Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 5 - Kitaptan Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK)Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 5 - Kitaptan Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK)

Bu kitaplar gözümün önünde olunca, günü gününe sürdürmeye zorlandığım bu yaşamdan çok daha değerli ve gerekli bir yaşamın güvencesi olarak görünürdü bana!. / Hiç değilse belirtilerini göz önünde bulundurmuş oluyordum!. Görüyor ve dokunabiliyordum!

Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 5 - Kitaptan Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK)Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 5 - Kitaptan Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK)

/ Duygularınız var mı?. Bu duygularınızı doğru / biçimlerde belirlemenin yolları vardır!. Bir iç dünyanız var mı?. Kimsenin değil, kendi sorununuzdur!. /

Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 5 - K)Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 5 - K)

/ Büyük bir istekle, / düşünürler üzerine deneme yazılarına başlamıştım!. /

Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 8 - Kitaptan Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK)Boşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow (Sayfa 8 - Kitaptan Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK)

Sabah sekiz buçukta kahvaltımı ederim. Sonra eve döner, pencere önündeki sallanan koltuğuma yerleşip gazetemi okurum baştan sona, satır atlamaksızın. önce komik dizilere göz atarım. (Bunları izleyişim çocukluğumdan kalma bir alışkanlıktır. Öyle ki, en yenilerini hattâ en tatsız olanları bile okurum). Sonra ciddi haberlere geçerim, sütun yazarlarından dedikodu sayfasına, yemek tariflerine, ölüm ilânlarına, sosyete haberlerine, reklâmlara, çocuk bilmecelerine ve her şeye tek tek göz gezdiririm. Gazeteyi elimden bırakmak istemediğimden komik dizileri, herhangi birini atlamış olmayayım diye baştan okuduğum çoktur.

Boşlukta Sallanan Adam, Saul BellowBoşlukta Sallanan Adam, Saul Bellow
3 /