Böyle Buyurdu Zerdüşt

8,3/10  (204 Oy) · 
948 okunma  · 
153 beğeni  · 
8.524 gösterim
Otuz yaşındayken yurdunu ve yurdunun gölünü ardına bırakarak dağa çekildi Zerdüşt. Dağda on yıl zaman zarfında, bıkmadan, usanmadan hep ruhunu dinledi... Ve sonunda içinde, gönlünün derinliklerinde bir değişiklik duyumsadı. Günlerden birgün yıldız, aydınlatacak bir şeyin kalmasyadı yazgın ne olurdu? On yıl varki buruya mağarama çıkıyorsun. Eğer, ben, kartalım ve yılanım olmasaydık, ışığından ve yolundan bezerdin. Fakat her sabah seni bekledik. Işığının fazlasını aldık ve bunun için seni kutsadık.
Bak! Ben, fazla bal toplamış arı gibi uzanacak ellere muhtacım. İnsanlar arasında, akıllılar deliliklerine; fakirlerde zenginliklerine kavuştuğu o derin sevinci tekrar yaşatmak için armağanlarımı paylaştırmak istiyorum. Bunun için aşağılara inmeliyim. Nasıl ki sen, cömert yıldız, akşamları denizin arkasına iniyor ve arkadaki dünyaya ışık götürüyorsan, ben de senin gibi, inmek istediğim insanların arasına girmek istiyorum.

Ey, en büyük mutluluğu bile kıskanmadan görebilen tek göz, beni kutsa!... Taşmak isteyen kadehi kutsa ki içinden su, altın gibi aksın ve mutluluğun parıltılarını her tarafa saçsın.

"Bak, bu kadeh yine boşalmak, Zerdüşt yine insan olmak istiyor." Zerdüşt’ün on yıl sonra insanların arasına karışma isteği ve dağdan inişi böyle başladı.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  308
 • ISBN:
  9786054401505
 • Orijinal Adı:
  Also Sprach Zarathustra
 • Çeviri:
  Mustafa Tüzel
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esengül Ersoy 
 27 Ağu 12:28, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Yıllardır merak sardığım ve okumaya cesaret edemediğim felsefi bir düşünür.. Onunla öncesinden tanışmış olsam da asıl yakınlığımız en sevdiğim hocamın dersinde başladı.. Sağolsun, hocam beni bir güzel öğütlemiş, dersinde söz hakkı alma hevesimi kırmıştı.. Aslında kötü niyetli konuşmadı.. Fakat ben artık içselleşmeye başladığımdan ufak bir alınganlık yaşamıştım.. Çünkü dersinde öne sürdüğüm iddia doğruydu ve beni düşüncemden soğuttu..

Konumuz üstün insan, okuyan insan, bireyselleşen insan, yabanileşen insan.. Ve bu bağlamda Yakup Kadri'nin Yaban'ı ile August Strindberg'in Açık Deniz Kenarında adlı kitaplar incelenecek.. Şimdi bu kitapların Nietzsche ile ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim.. Şöyle ki bu iki kitabın incelendiği bağlam Nietzsche'nin Böyle Buyurdu Zerdüşt adlı romanındaki üstün insan meselesidir..

Adı geçen ilk iki kitaptan bahsedeyim size.. Yakup Kadri Karaosmanoğlu, bulunduğu dönemin yani Milli Edebiyat döneminin ülkemize panoramik bakan keskin gözlere sahip yazarlarından birisidir.. Dönemin şartları itibariyle Atatürk tarafından birkaç yazarımız Anadolu'ya gönderilir.. Ve memleketin durumu kaleme alınır.. Yaban adlı roman da o dönemin ürünlerinden birisidir. Romanın ana karakteri Ahmet Celal, savaştan bir kolu kopmuş vaziyette Anadolu'nun ücra bir kasabasına yerleşir.. Ahmet Celal, yerleştiği bu kesime alışmakta güçlük çeker.. Çünkü o, okumayı seven, insanlara tepeden bakan, bir gün bana muhtaç olacaklar gibi düşüncelere kapılan biridir.. İşte bu bağlamda Nietzsche'nin Böyle Buyurdu Zerdüşt'ü ile ilişkilidir..

Bir diğer kitap olan Açık Deniz Kenarında da bütün mesele aynı olmakla birlikte, farklı olay örgüsü çerçevesinde anlatılır.. Romanın ana karakteri olan Axel Borg da Ahmet Celal gibidir.. İki ana karakter de Nietzsche'nin "üstün insan" profiline uymakta ve bence daha çok "Tanrı öldü" ideolojisindeler, Nietzsche'nin de dediği gibi..

Üstün insan profiline girmemekle birlikte çok okuyan, içselleşen, yabancılaşan adeta kendi yeraltı dünyasına kapanan profiller; Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam'ında, Dostoyevski'nin Yeraltından Notlar'ında, Albert Camus'un Yabancı'sında yer almaktadır..

Gelelim asıl konumuza.. Nietzsche ve üstün insanı.. Yani Böyle Buyurdu Zerdüşt'ü..

Nietzsche, 20.yüzyılın felsefi boyutuna yön vermiş, 27 yaşında profesör olmuş ve hayatının bir kısmı teşhis konulamayan hastalığıyla geçmiş, erken yaşta hayatını kaybeden bir düşünürdür.. Onun yalnızlığı, okumuşluğu, doymuşluğu, aşkı, ailesi kısaca her şeyi, düşünürlüğüne yön vermiştir.. Yazmış olduğu eseri Böyle Buyurdu Zerdüşt'te ideolojilerini aforizma olarak sunmakla kalmayıp, farklı bir karakter de oluşturmuştur..

Nietzsche'nin karakteri Zerdüşt, dışında bulunduğun topluluğun bir sürüden ibaret olduğunu ileri sürer ve kendisini oradan soyutlar.. Onun farklı kişiliği ve ideolojileri yüzünden Alaca İnek halkı, Zerdüşt'ü istemez.. Çünkü Zerdüşt, yapılan yanlışları ve doğruları eleştirmekle kalmayıp, her şeyi ben bilirim diyerek 'buyuran' profilini oluşturur.. Hatta bunun yanı sıra, her hükmünün ardından 'Böyle Buyurdu Zerdüşt' der..

Dışında bulunduğu topluluğu eleştirerek kendine de bir bakış açısı geliştiriyor, "İnsanların gözünde ben, deli ile ölü arası bir şeyim." diyerek.. Sevgiden bahsediyor Zerdüşt.. Sadece kendisini seven ve insanı sevmeyen.. Ve "İnsan sevmek beni yok edebilirdi." diyor.. Aslında sevmek, var olmak değil midir? İnsan sevdikçe daha çok var olur.. Ve yok olacağını da sanmıyorum.. Bu sözdeki kelimelerin arasında Nietzsche'nin Salome'ye olan ilgisi ve bu ilgisinden kaynaklanan kadınlara olan soğukluğunu görüyorum..

Zerdüşt, kendisini de tanımlamakla birlikte sürüye de değiniyor.. Ve "Çobanı olmayan bir sürü! Herkes aynı şeyi ister, herkes birdir. Başka bir şey isteyen, kendi arzusuyla tımarhaneye gider."

Devlet ve siyasete eleştirel bir gözle bakan Zerdüşt, devletin başındakilere de atıfta bulunuyor; "Dünyada benden büyük bir şey yoktur. Ben Tanrının düzen veren parmağıyım." sözlerini ekleyerek..

Bu kadarıyla yetinmeyip daha birçok konuya el atıyor Zerdüşt, üstün insanlığıyla.. Ona göre; "insan, hayvanla üstün arasında". Yine üstün insanlığıyla dışında bulunduğu topluluğu yönetmeye çalışmış, bir o kadar da istenmemiş.. Onun yandaşları ise bizzat Zerdüşt'ün yaşadıklarına şahit olduğu için ve faydasını gördükleri için yanındalar..

"Bu benim sabahımdır. Benim günüm başlıyor; gel, gel büyük öğle." diyerek, güneşin karanlık dağların ardından çıktığı vakitlerde mağarasını terk eder. Zerdüşt gitmiş olsa da arkasından biraz konuşmak gerek.. Zerdüşt'ün kimi düşüncelerini sevemedim maalesef.. Değerlerimiz, yargılarımız, zihniyetimiz farklı olduğu için Zerdüşt'le anlaşamadık.. Her şeye rağmen Zerdüşt'ü okumak keyifliydi.. Bu kitabı okuduktan sonra aldığım en önemli ders; "Bir kitabı okurken benliğinde bulunan her şeyi kapı dışarı et, bitirdiğinde alırsın zaten kapının önünden."

Böyle Buyurdu Zerdüşt, edebiyatla felsefenin iç içe geçtiği, harmanlandığı eşsiz bir eserdir. Kitapta Nietzsche, şiirsel ve duru bir üslupla felsefi meseleleri dile getirmiş, kendi düşüncelerini ve felsefi kavramlarını açıklamıştır. Nietzsche sadece felsefi düşüncelerini açıklamakla yetinmemiş, bir edebiyatçı titizliğiyle kitabın üslubu, söylemi ve biçimiyle ilgili de kafa yormuştur. Kendi deyimiyle bu kitap Yazılmış en yüce kitap, insanlığa şimdiye dek verilen en büyük armağandır.

Nietzschenin düşüncelerinin en yüksek seviyeye ulaştığı olgunluk dönemi eseri olan Böyle Buyurdu Zerdüşt, aforizmalardan oluşur. Bu şekilde okuyucunun konu hakkında düşünmesini ve kendisine ait yargı oluşturmasını beklemektedir. Çünkü yazılanlar bir bilmecedir ve bu bilmeceyi çözecek olan da okurun kendisidir.

Beytullah Ömer DUMLU 
25 Haz 15:47, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 9/10 puan

Okuduğum değişik kitaplardan biri.Kitabın ilk bölümlerin de oldukça sıkıldım ama okudukça açılmaya başladı.Yazarın üslubuna alışmak biraz zor oluyor.Anlatımda soyut ögeler çok fazla.Konu olarakta benzetmelerden çok yararlanıyor.Gerçek hayatla ilgili verdiği örnekleri okuyunca daha iyi anlayacaksınız.Yazarın çok derin bir felsefesi var.Anlamak için çok çabalayacaksınız.Kitabımızın konusu ise Zerdüşt adlı başkahramanımız bir gün uzun süre bulunduğu mağarasını terk ederek insanlara hakikatleri anlatmaya çalışıyor.Bunu yaparken doğayı,insan hayatını,yaratılışı sorguluyor.Yazarın okuduğum ilk kitabı.Bende çok güzel bir izlenim bıraktı.Güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim.

Aysun Çelik 
 13 Şub 16:09, Kitabı okudu, 8 günde, 7/10 puan

İçinde fazlasıyla düşünce ve fikir barındıran bir kitaptı: Böyle Buyurdu Zerdüşt. Çoğunlukla Zerdüşt'te kendimi görmeme ve bulmama rağmen sanıyorum ki kitabı, kafamın çok dağınık olduğu, yanlış bir zamanda okudum. Özellikle kitabın orta kısımlarında müthiş bir dikkat dağınıklığı yaşadım ve zorlanarak okudum ama nihayetinde dağınıklığı topladım.

Kuşkusuz beni en çok etkileyen Zerdüşt'ün -içinde bulunduğu döneme ters düşen- ileri düzeyde bir bilinç seviyesine ulaşması ve bu nedenle kendini her şeyden ve herkesten soyutlayarak iç dünyasına yönelmesiydi. Bu benim de sık sık aklımdan geçen bir düşünce ve hatta -dağa çıkıp mağaramda hayvanlarımla beraber yaşamasam da- bunu istemsizce yaptığımı söyleyebilirim.

Zerdüşt hepimizin bildiği gibi Tanrı'nın öldüğünü iddia eder ve onu anlamayacaklarını bildiği halde düşüncelerini insanlara yaymaya çalışır. Tanrı öldüğüne göre artık "insanüstü" kavramına yönelmek gerektiğini savunur. Aslında bulunduğumuz iç karartıcı ve bozuk düzeneğe bakarsak katiyen haklılık payı yok diyemeyiz. Kim bilir? Zerdüşt belki haklıdır, belki değildir.

Nazlı Demir 
18 Eyl 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Nietzsche bence şimdiye kadar okuduğum tüm filozoflar içinde en anlaşılır ve en eğlenceli olanı çünkü; kelimelerini öyle bir yerleştiriyor ki anlattığı ağır ve üstünde düşünülmesi gereken konuları bir çırpıda zihninizde canlandırabiliyorsunuz. Betimleyerek ve şiirselleştirerek, hikaye anlatır gibi anlattığı için benim favori filozofum olmuş durumda. Çünkü onu anlayabiliyorum. Diğer filozoflar bana sanki anlaşılmamak için çaba harcıyorlarmış gibi gelirler. Sizlere tavsiyem eğer felsefeye ilgiliyseniz işe Nietzsche kitapları okuyarak başlamanız. Böyle Buyurdu Zerdüşt ten önce onun tasvirlerine ve düşünce tarzına alışmanız için Deccal adlı eserini okuyabilirsiniz.

birsen 
28 Ağu 22:54, Kitabı okudu, 7 günde, 8/10 puan

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitap her ne kadar en çok okunanlardan ve bol alıntı yapılanlardan olsa da felsefeye giriş olarak başlanması yanlış olur. Çünkü belli bir birikimle kitabın başına geçilmesi en azından dogmatik düşüncelerden uzaklaşılmış olması gerekiyor. Farklı okumalara açık bir kitap olabiliyor Zerdüşt. Öyle ki Hitler nazi propagandası olarak kitabı çok iyi kullanmış. Üstinsan modelini sadece 1 ırka bağlayarak faşist düşüncelerine kaynak olarak göstermiş. Bunda biraz Nietzche'nin kız kardeşinin de yardımları olduğu söylentiler arasında (kendisi Nietzche öldükten sonra notlarını düzenleyip yayınlatan kişi). Benim yorumum ise kitapta bahsedilen üstinsanın ırkla alakası olmadığı, kişinin yaşayacağı içsel yolculuğun önemli olduğu. Burada üstinsanı okurken onun erkek karakter olması beklendiği izlenimine kapıldım. Kadınların görevi ise üstinsanı doğurup gelişmesine yardımcı olmak gibi sanki. Bunda da Nietzche'nin kadınlardan çok çekmiş olmasının etkisi olduğunu düşünmekteyim. Zerdüşt felsefe kitaplarının klasik anlatımı yerine roman havasında yazılmış. Bu biraz kitabı okumayı keyifli hale getirmiş bence. Felsefe kitapları okuyan biri olarak bu fikri beğendim. Kitapta bazı olaylarda göndermeler olduğunu bu yüzden onları anlamakta zorlanıldığını düşünüyorum. Özellikle hristiyanlık ve yahudilikle ilgili. Mesela akşam yemeği bölümü İsa'nın son yemek tablosuna göndermeydi. Bu çok bilinen birşey ama benim anlamadığım göndermeler olabileceğini düşündürttü bana. Kitaptaki her fikrin çok mükemmel olduğunu söyleyemem. Savaşa methiyeler düzmesi (Hitler'in kitapta en sevdiği kısımlardır büyük ihtimalle), kadınların çok geri plana atılması ve hükmetme meselesi. Bunun yanısıra devlet, din, dünyadaki sınırların ortadan kalkması gibi mevzular da var. Kitap 1 asır yıl önce yazılmış biz hala bu konularda ilerleme yerine gerileme gösteriyoruz. Üzgünüm Zerdüşt ama üstinsan için galiba 1-2 asır daha beklememiz gerekebilir. Dünya diye bir yer bırakabilirsek tabii.

Esra TİĞİZ 
13 Eyl 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Friedrich Nietzsche'nin yine muhteşem bir kitabı daha, aynı zaman da bilgeliğini harmanladığını ve bütün görüşlerinin tek bir çatı altında topladığını iddia ettiği kitabına muhteşem dememek elde değildir.Gerçekten, sindirilebilmesi zor bir kitaptı.
Muhakkakk tavsiye ederim okumadan geçmeyin :)

Beyhude 
22 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Bu kitabı Friedrich Nietzche nin Tanrı Öldü kitabını okuduktan sonra , Nietzche yi daha iyi anlayabilmek için aldım. Tanrı Öldü kitabının çevirisi ve yayın evinden dolayı objektif bir bakış açısının olmadığını da gördüm . Bu Kitabın içerisinde , kendi başına öylesine anlamlı cümleler var ki , fakat paragrafın içerisinde anlamlandırma yapmak oldukça zor. Bir bakıma yazar'ın aforizmaları da diyebiliriz. Oldukça ilginç konu başlıklarının altında yazar , hissedişlerinede yer vermiş , Aynı zamanda çevirmenin de iyi sayılabilinecek çevirisi sayesinde şiirsel edebi bir derinlikte kazanmış cümleler.. Okunmalı mı tabi ki okunmalı.. Yakaladığınız cümlelerin derinliğinde garip bir haz alabilirsiniz. Lakin kitap ne anlatıyor derseniz. Bunu tanımlayamıyorum.

Azize Akdemir 
 17 Haz 15:46, Kitabı yarım bıraktı, Puan vermedi

Kitap, okuduğum diğer kitaplardan çok daha yavaş ilerliyordu. Bunda bazen ilkinde anlamayıp; sindirmek amaçlı geri dönmem, bazen de yazarın dili etkili oldu.
Ama bazen yaşamı öğrenmekle, insan ihtiyacı olan erdemlerle ilgili olan aforizmaları gerçekten etkileyici ve güzeldi.
Kitabı yarım bıraktım; çünkü öncelikle çok yavaş ilerliyordu ama asıl sebep bu değil. Kendi adıma en geçerli sebebime gelirsek: yazarı gerçekten anlamak için "gerçekten' yoğunlaşmam gerekiyordu. Onunla empati kurar, onu anlamaya başlarsam değişime tek kapalı olduğum din konusunda şüpheye düşmekten korktum açıkçası.

Büşra. 
12 Eyl 20:14, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 8/10 puan

Zaman içerisinde bir kez daha okumam gerektiğini düşündüğüm bir kitap... Kesinlikle birikim istiyor. Birikimim yeterli olmadığı halde kitapta açılan pencerelerin farkına az çok varabildim, bir sonraki okuyuşumda nelerin değişeceğini gerçekten merak ediyorum!

4 /

Kitaptan 258 Alıntı

Bırak korksun erkek, seven kadından; Sevince gözden çıkarır her şeyini kadın, geriye kalan ne varsa, değersiz kılar.

Böyle Buyurdu Zerdüşt, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 63)Böyle Buyurdu Zerdüşt, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 63)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız