Bozkurtlar Diriliyor

8,8/10  (61 Oy) · 
202 okunma  · 
53 beğeni  · 
1.535 gösterim
“Bozkurtların Ölümü” romanının devamıdır ve 1949 yılında Atsız’ın işsizlik döneminde yazmış olduğu bir eserdir.

Kürşad ihtilalinden sonraki dönemde, Ötüken’in Türkler’e yeniden yurt oluşu ve bozkurtların dirliğe ulaşmaları Atsız’ın bu ikinci romanının temel konusudur.

İlk romanda aşırı soğuklar, kıtlık ve Çin işgali nedeniyle tükenmek üzere olan Türkler’in, yeniden kağanlık kurup dirilişi, romanda şu dörtlüklerle anlatılmaktadır:
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9753710550
 • Yayınevi:
  Ötüken Yayınları
 • Kitabın Türü:

Göktürkler zamanını anlatan bu eserde Kürşat ve mahşeri 40 atlısıyla Çin sarayını basacaksınız, kara gökler kül renkli bulutlarla kaplı olacak, ölmek hiç bu kadar zevkli olmamıştı :)

Mehmet Y. 
08 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bozkurtların Ölümünün hemen ardından Bozkurtlar Diriliyor'u okumuştum. Urungu adlı kahramanın şahsında Türklerin yeniden toparlanma süreci işleniyordu. Kürşad'ın kanı yerde kalmamıştı. Ay Hanım'a olan sevdası da o dönemde bizler için oldukça etkileyiciydi. Türk edebiyatının en büyük romanı değil belki ama en fenomen romanlarından birisi olduğu kesin.

Hüseyin Düver 
06 Oca 14:02, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 6/10 puan

Devletin yeniden kuruluş sürecini anlatıyor. İlkindeki heyecan dozu biraz azalmış olsa da yine anlatımı güçlü destansı bir kitaptı. Askerlikte okumuş olmam ayrıca etkilenmemi sağladı.

Burak CAN 
08 Oca 2016, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kürşad ihtilalinden sonraki dönemde, Ötüken’in Türkler’e yeniden yurt oluşu ve bozkurtların dirliğe ulaşmaları Atsız’ın bu ikinci romanının temel konusudur.

Mehmet TOSUN 
01 Oca 2016, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Tarihi roman şeklinde olup Göktürkleri ve orta asyada yaşadığı mı z sıkıntıları anlatır. Kür-Şad ın çin baskınını çok güzel anlatan bir eser.

Muhammet Çelik 
15 Oca 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bozkurtların Ölümü kadar etkili olmasa da yazanın elinden çıkan şaheserlerden biridir. Nispeten bir aşk romanıdır.

Fatih Boyalı 
29 Eyl 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bana göre ilk kitabı olan Bozkurtların Ölümü'nün biraz gölgesinde kalmıştır ancak hikaye ve barındırdığı yürek burkan olaylar bu kitabı hak ettiği yere getirmiştir. İlk kitabındaki kadar baskın bir kahramanlık vurgusu yerine daha baskın bir aşk vurgusu öne çıkmakta. Esas konu olarak KürŞad İhtilali sonrasında çin esaretinden kurtulan Türklerin 2.Göktürk Devletini kurma dönemi anlatılıyor. Bilge Tonyukuk, Kutluk Kağan gibi karakterlerin kitapta geçmesi, benim gibi hevesli ve ilgili okuyucuları mest etmiştir. Bu kitapta olaylara KürŞad'ın oğlu olan Urungu'nun gözünden şahit olacaksınız.

Hakan Aktaş 
10 May 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Okumaktan keyif aldığım eserlerden biri. Bozkurtların Ölümü adlı eserinde büyük zorluklar yaşayan Türkleri anlatan yazar bu kitabında Türklerin yeniden birleşerek Ötüken'de Türk yurdu oluşturmalarını anlatmış. Milli duyguları yükselten bir kitap. Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor okunması gereken iki eser. Herkese keyifli okumalar.

Mehmet Taşçı 
30 Eki 2016, Kitabı okudu, 10/10 puan

Ay bulutun bağrında,
Kan sızan bir yaradır,
Ayın bahtı karanlık,
Bulutunki karadır..

Bir yandan milli şuuru anlatan diğer yandan aşkı öğreten muhteşem bir kitap.Ruh adam'dan sonra en çok etkilendiğim eser.

Yusuf Kaplan 
20 Ağu 2016, Kitabı okudu, 7 günde, 10/10 puan

Göktürklerin inanç, azim, bilgi, güç sayesinde yeniden Ötüken'e hakim oluşunu anlatıyor. Anlatım sürükleyici ve güzeldi. Tarihi sıkılmadan öğrenmek isteyenler için mükemmel bir kitap.

2 /

Kitaptan 6 Alıntı

Siz Kür Şad'ı tanımazsınız. O bir ateş parçasıydı. Bozkurtlar soyunun övüncüydü. Bilmem ki onun gibi keskin bir nişancı bir daha yeryüzüne gelir mi?

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 107)Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 107)

"Dördü birden kılıçlarını çekerek uçurumun derinliklerinde kaybolan Ay Hanım'la Urungu'yu selâmladılar ve kılıçlarını eğdiler. Geri döndüler. Binbaşı Pars için de selâm durduktan sonra kılıçlarını kına soktular.

Uçurumdan hafif bir mırıltı, bir türkü sesi geliyordu. Dört Gök Türk, gözlerini Pars'tan kaldırıp bakıştılar. Dördünün de gözleri yaşlıydı..."

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız

- “Urungu! Gözüktüler mi?” diye sordu

Adının Urungu olduğu anlaşılan erkek cevap verdi:

- Hayır ana! Ama elbette gelecekler!...

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız
Yusuf Kaplan 
20 Ağu 2016, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Sevgi mi üstündür, öç mü? Öç! Sevgiyi üstün tutmak olmaz mı? Böyle bir şey er kişiye yakışmaz!...

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken)Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken)
Yusuf Kaplan 
20 Ağu 2016, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Bu kadar büyük bir gürültünün 41 kişiyle yapıldığına, Çin kağanı olarak inanamazdı. Bu ihtilalciler ne kadar gözü pek, çılgın herifler olurlarsa olsunlar, 300'den çok Çin askerini öldürmek ve koca bir şehire bu kadar korku salabilmek için herhalde birkaç yüz kişi olmalıydılar.

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken)Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken)