Bu Ülke

9,0/10  (154 Oy) · 
488 okunma  · 
133 beğeni  · 
5.955 gösterim
Meriç’in “aynı kaynaktan fışkırdılar” dediği eserler dizisinin önemli bir halkası. Bir çağın, bir ülkenin vicdanı olmak isteği Meriç’in bütün çabasına her zaman yön vermiştir: “Bu sayfalarda hayatımın bütünü, yani bütün sevgilerim, bütün kinlerim, bütün tecrübelerim var. Bana öyle geliyor ki, hayat denen mülakata bu kitabı yazmak için geldim; etimin eti, kemiğimin kemiği.” Bu Ülke, Meriç’in sürekli etrafında dolandığı Doğu-Batı sorunu yanında, sol-sağ kutuplaşmasına ve kalıplaşmasına ilişkin önemli tesbit ve aforizmalarını da içeriyor.
ayhan özköroğlu 
12 Nis 09:57, Kitabı okudu, 310 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kaç defa okuduğumu hatırlamıyorum. Âmâ her elime aldığımda güncelliğini koruyor. Hiç okumamışım gibi heyecanla çeviriyorum sayfalarını.

Baş yapıt. Cemil Meriç ustanın en iyisi. Okumayan var mıdır? acaba diye sormadan edemedim. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu ülkede, Cemil Meriç’in “aynı kaynaktan fışkırdılar” dediği eserler dizisinin önemli bir halkası. “Bir çağın, daha doğrusu bir ülkenin vicdanı olmak, idrakimize vurulan zincirleri kırmak, yalanları yok etmek, Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak”

kısacası:
Ben kim ona inceleme yazmak kim...

Mustafa ÜNAL 
25 Mar 21:52, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Gerçek entelektüellik nedir neye benzer sorularının güzel bir cevabı aslında bu kitap. Çünkü Cemil Meriç tüm bilgi hazinesinden süzdüğü bilgileri kendi ifadesiyle vicdan imbiğinden damıtıp yazıyor satırlarına. Okunmalı okutulmalı. Sağ sol yahut hangi fikre ait olduğunuzun önemi yok. Vicdan sahibi biriyseniz zaten bu kitap sizi yeterince sarsacak ve aklınıza bir kaç çivi çakacaktır.

Berk Liman 
23 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Okuduğumda beni hayretlere düşüren bir eser . Kendi yazın hayatında sadece hakikatleri söylediği için kimse tarafından kabul görmemiş bir hakikat savaşçısının çok katmanlı bir eseri. Gerçek okurların kütüphanesinde bulunması gereken enfes bir başyapıt.

yücelözmen 
03 Tem 16:55, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 10/10 puan

Cemil Meriç, edebiyatımızın ve düşünce tarihimizin önemli ismi. Bir fikir işçisi, münzevi bir yalnız....Ne isa'ya ne Musa'ya yaranabilmiş, gerçi yaranmak gibi bir kaygısı da olmamış. Doğru bildiklerini anlatmaktan geri durmamış, bir aydın, bu memleketin yüz akı düşünürlerinden... 40 yaşında çok okuduğundan dolayı gözlerini kaybeden, buna rağmen öğrenmeden ve öğretmeden hiç geri durmayan bir mütefekkir... Tüm külliyatı gibi Bu Ülke'si de mutlak okunup yararlanılmalı...
Tavsiye olunur demeyeceğim, mutlak okunmalı...

Bu ülkenin ülkeye katkı vermek için çabalayan nadir aydınlarından diyebiliriz Cemil Meriç için. Çünkü eserlerini okudukça sahip olduğu ilim ve irfan derinliğini anlayabiliyor insan.
Eserin dili biraz ağır olsa da(tabi bu bana göre) kesinlikle okuması gereken kitap Bu Ülke adına.
Kitapta yazar bu ülke için görüşlerini sıralıyor ve çıkarılması gereken dersleri gözler önüne seriyor.
Saygı ve sevgi ile.

Recaizade Mahmut 
14 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Lisede ders kitabı olarak okutulabilecek nitelikte muhteşem bir eser.

mehmet tekiner 
20 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ahmet Kabaklı hoca diyor ki: "Bu Ülke okunacak değil, ezberlenecek kitaptır" Ben de aynen buna katılıyorum. Cemil Meriç'i okumayan Bu Ülkeyi, Jurnal'i bilmeyen biri nasıl olur da "okur yazar olduğunu" iddia edebilir?

Emre Yolcu 
16 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Üstad Necip Fazıl bu davayı anlamak isteyen AbdulHamidi anlamaya çalışsın diyor. Haklıda. Buna ek olarak bu ülkeyi de anlamak isteyen bu ülkeyi okusun ki bu davayı bu ülkede hayata geçirme tecrübesi edinsin.

Merve 
07 Ağu 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

kitapta yoğun bir anlatım var okurken her alanda bilgi sahibi oluyorsunuz ve bu gerçekten müthiş bir şey

Ahmet Yavilioğlu 
14 Eki 00:22, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu Ülke bir inceleme,araştırma kitabından çok yeni nesillerin vicdanını yeniden inşa edecek ve bu hususta aydınlara yol gösterecek bir kitaptır.Meriç bu kitabına kendi aforizmalarını ve toplumsal düşüncelerini karınca kararınca,topluma yararınca anlatıyor.Siyasal,sosyolojik ve bilimsel olayları ele alışındaki ustalık ve sağlam duruşuyla günümüz aydın(!)larına taş çıkartıyor.Ülkemizde bitmez tükenmez toplumsal anlaşmazlığın kökeninde sağcılığın ve ya solculuğun buna müteakip her hangi bir siyasi anlayışın zarar vermediğini kavramların bizi kandırdığını birbirimize düşürdüğünden bahsediyor.Dildeki radikal değişim ve toplumun buna uyum sağlamakta çektiği güçlükler ve dil değişiminin aslında toplumun değişmesi demek olduğunu gözler önüne seriyor.Ve bu sancılı süreçleri anlatıyor.Cemil Meriç olaylara bir sağcı ve ya bir solcu gibi bakmıyor.Kendisi onu sağcıların solcu,solcuların da sağcı zannettiğini ileri sürüyor.Evet gerçekten siyasi bir gözle bakarsanız Meriç'i bir sağcı ve ya solcu olarak görmeniz muhtemel.Yine de önyargılı olmadan onun ideolojisini kavrarsanız geleceğe nasıl ışık tuttuğunu,toplumun tabularını yıkıp,toplumun sorunlarının kökenine ne denli gerçekçi bir şekilde indiğini görürsünüz.Zira o bize bir kimlik bulma çabasındadır.Onun en büyük derdi budur,ne batılı ne doğulu olmak sadece biz olmak!

4 /

Kitaptan 161 Alıntı

Berk Liman 
11 Eyl 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

“Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım. Ve kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim.”

Bu Ülke, Cemil MeriçBu Ülke, Cemil Meriç
Murat Sezgin 
14 Tem 17:08, Kitabı okudu, 9/10 puan

İnsanları eskisi kadar sevmemek. İnsanları ve eşyayı. Galiba ölmek de bu.

Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 224)Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 224)

Mahatma
Yemin ederim ki, dünyanın bütün toprakları bir tek insanın kanını akıtmaya değmez.

Bu Ülke, Cemil Meriç (Mahatma Gandhi)Bu Ülke, Cemil Meriç (Mahatma Gandhi)
Murat Sezgin 
13 Tem 14:31, Kitabı okudu, 9/10 puan

İster siyah derili, ister sarı... inananlar kardeştir.

Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 181 - İletişim Yayınları)Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 181 - İletişim Yayınları)
Hilal 
21 Mar 08:32, Kitabı okudu, 6/10 puan

Evlat bu ülkede sağcı-solcu ilerici gerici, yoktur. Namuslular ve namussuzlar vardır. Siz namusluların tarafında olunuz. Göreceksiniz çok kalabalık olacaksınız...

Bu Ülke, Cemil MeriçBu Ülke, Cemil Meriç

Kitapla ilgili 1 Haber