Bu Ülke

9,0/10  (178 Oy) · 
524 okunma  · 
150 beğeni  · 
6.336 gösterim
Meriç’in “aynı kaynaktan fışkırdılar” dediği eserler dizisinin önemli bir halkası. Bir çağın, bir ülkenin vicdanı olmak isteği Meriç’in bütün çabasına her zaman yön vermiştir: “Bu sayfalarda hayatımın bütünü, yani bütün sevgilerim, bütün kinlerim, bütün tecrübelerim var. Bana öyle geliyor ki, hayat denen mülakata bu kitabı yazmak için geldim; etimin eti, kemiğimin kemiği.” Bu Ülke, Meriç’in sürekli etrafında dolandığı Doğu-Batı sorunu yanında, sol-sağ kutuplaşmasına ve kalıplaşmasına ilişkin önemli tesbit ve aforizmalarını da içeriyor.
Bayan Okur 
16 Oca 19:44 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Bu Ülkeyi, bu ülke okumalı. Bu sözü o kadar fazla duydum ve gördüm ki, acaba neden?, diye çok düşündüm. Okuyunca hakikaten neden söylendiğini anladım. Kitap tamamen özgür bir düşünceyle ve çok etkili bir üslupla yazılmış. Kitabın başında Mahmut Ali Meriç tarafından derlenmiş bir biyografi bulunuyor ki bu da okuduğun kitabın nasıl bir insan tarafından yazıldığını sana gösteriyor. O kadar fazla dikkat çeken, dobra dobra suratına her şeyi söyleyen bölümleri var ki. Sonunda bulunan kanaviçe ve kitaba dair yorumların bulunduğu kısımlar da çok güzeldi. Kitap Mahmut Ali Meriç tarafından derlenmiş, bayağı da başarılı olmuş. Değinilen konular o kadar ilgimi çekti ki anlatamam. Biz okurları sınıflandırdığı kısımda epey takıldım mesela. Acaba burada gerçekten hangi gruba giriyorum diye. Galiba tam da istediğim yerdeymişim. Okuduğum her kitaptan olduğu gibi bundan da çok fazla alıntı birikti. İyiki okudum dediğim bir kitap daha....

Hakan TEKİN 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap için ne söylesem az kalır...

Ufuklar açan, perdeleri kaldıran, neden ile başlayan sorularımıza cevap veren, bak demek bunun aslı böyleymiş dedirten, mükemmel bir eser.

Cemil Meriç, bu ülkenin övünç duyulması gereken düşünce adamı.

Elimdeki kitap İletişim Yayınlarının 1995 'teki 10. Baskısı. Yeni baskılarda var mı bilmiyorum lakin bu baskının son sayfalarında farklı yıllarda kitap hakkında yapılmış incelemeler bulunmakta. Bunlardan birini kitabı okumanızda güdüleyici olacağı umudumla sizinle paylaşmak istedim. Buyrun.


BU ÜLKE
"Şiirle öfkeyi, tefekkürle heyecanı birleştiren edebî, fikrî, içtimaî bir eserin adıdır Bu Ülke...
Profesör Kaya Bilgegil'in bir sohbette: 'elimde olsa mekteplerde kıraat kitabı diye okuturdum'
dediği bu eser, yazanın diğer eserlerine kaynak teşkil ediyor.
... Yeni nesil, geçmiş nesillerin hatalarına düşmemek, günahlarına bulaşmamak için, ışık tutan
Bu Ülke'yi okumalı."
islâmî Hareket, 1.6.1978


Şiddetle tavsiye ederek.
Okumalısın...

ayhan özköroğlu 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 310 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kaç defa okuduğumu hatırlamıyorum. Âmâ her elime aldığımda güncelliğini koruyor. Hiç okumamışım gibi heyecanla çeviriyorum sayfalarını.

Baş yapıt. Cemil Meriç ustanın en iyisi. Okumayan var mıdır? acaba diye sormadan edemedim. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu ülkede, Cemil Meriç’in “aynı kaynaktan fışkırdılar” dediği eserler dizisinin önemli bir halkası. “Bir çağın, daha doğrusu bir ülkenin vicdanı olmak, idrakimize vurulan zincirleri kırmak, yalanları yok etmek, Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak”

kısacası:
Ben kim ona inceleme yazmak kim...

Burak Gökçe 
09 Oca 18:56 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Cemil Meriç en beğendiğim yazarların başında gelir. Kendisi gerçek bir yazar ve okuma, yazma aşığı. Bu uğurda gözlerini kaybediyor ama asla kitapları bırakmıyor. Cemil Meriç için çok fazla sıfat, tanımlama duyabilirsiniz. Genellikle batıcı, marksist, sosyalist, Türkcü... gibi. Ama o kendisini " İnsanlığın düşünce tarihini tavaf eden bir şakirt (çırak) " olarak görüyordu. Kitabın ilk 70 sayfasında alıntılar ve otobiyografi var. Bu Ülke kitabında sağ-sol çatışması, batının taklit edilmesi ve batılaşmayı eleştirmiş yazar. Cemil Meriç i okuyup, anlamak gerçekten zordur. Bu yüzden herkes okuyamaz bir Cemil Meriç kitabını. Az yazıp çok anlamanızı bekler, düşünmenizi, sorgulamanızı ister. Kısacası her kitabı gibi bu da okunmaya değer...

Mustafa ÜNAL 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gerçek entelektüellik nedir neye benzer sorularının güzel bir cevabı aslında bu kitap. Çünkü Cemil Meriç tüm bilgi hazinesinden süzdüğü bilgileri kendi ifadesiyle vicdan imbiğinden damıtıp yazıyor satırlarına. Okunmalı okutulmalı. Sağ sol yahut hangi fikre ait olduğunuzun önemi yok. Vicdan sahibi biriyseniz zaten bu kitap sizi yeterince sarsacak ve aklınıza bir kaç çivi çakacaktır.

Halil İbrahim Aydın 
07 Oca 19:06 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi

Yazar Cemil Meriç, o dönemin şartları altında sırayla gelişen her bir olayı yazıya döküyor. Yaşam boyunca edindiği tecrübeler doğrultusunda, yaptığı tespitlerinin her birini dökmek adına bu kitabı yazmayı başarmış gözüküyor. Yaptığı tespitleri dışında özgür bir fikir adamı olan Meriç’in etrafında oluşan doğu – batı çatışmaları varken, bir yandan da sağ – sol davalarının da varlığından haberdar olunca, bunların her birini kitabında yazmaya başlıyor. Cemil Meriç’in Araştırıp ülkemiz için düşüncelerini belirttiği bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. İyi akşamlar dilerim.

Yasemin Bektaş 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap öylesine yoğun bir kitap ki, bu yoğunluk ağır ve sıkıcı anlamında değil elbette. Yoğun bir dili ve akışı var ama bir kitap ancak bu kadar fazla, başka kitaplara sevkedebilir ve merak uyandırabilir. Sosyoloji, felsefe, edebiyat alanında mutlaka tanımadığınız bir isim göreceksinizdir bu kitapta. Her alanda küçük bilgi kırpıntılarıyla sizi araştırmaya sevk eden küçük bilgiler ışığında gerçeğe ulaştıran bir kitap olduğunu düşünüyorum. Meriç'in bir sosyolog bir hoca olarak tespitlerini ve bu ülkenin durumunu okumuş oldum onun kaleminden. Çok beğendiğimi söyleyebilirim.

Berk Liman 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğumda beni hayretlere düşüren bir eser . Kendi yazın hayatında sadece hakikatleri söylediği için kimse tarafından kabul görmemiş bir hakikat savaşçısının çok katmanlı bir eseri. Gerçek okurların kütüphanesinde bulunması gereken enfes bir başyapıt.

yücelözmen 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cemil Meriç, edebiyatımızın ve düşünce tarihimizin önemli ismi. Bir fikir işçisi, münzevi bir yalnız....Ne isa'ya ne Musa'ya yaranabilmiş, gerçi yaranmak gibi bir kaygısı da olmamış. Doğru bildiklerini anlatmaktan geri durmamış, bir aydın, bu memleketin yüz akı düşünürlerinden... 40 yaşında çok okuduğundan dolayı gözlerini kaybeden, buna rağmen öğrenmeden ve öğretmeden hiç geri durmayan bir mütefekkir... Tüm külliyatı gibi Bu Ülke'si de mutlak okunup yararlanılmalı...
Tavsiye olunur demeyeceğim, mutlak okunmalı...

Bu ülkenin ülkeye katkı vermek için çabalayan nadir aydınlarından diyebiliriz Cemil Meriç için. Çünkü eserlerini okudukça sahip olduğu ilim ve irfan derinliğini anlayabiliyor insan.
Eserin dili biraz ağır olsa da(tabi bu bana göre) kesinlikle okuması gereken kitap Bu Ülke adına.
Kitapta yazar bu ülke için görüşlerini sıralıyor ve çıkarılması gereken dersleri gözler önüne seriyor.
Saygı ve sevgi ile.

4 /

Kitaptan 213 Alıntı

Berk Liman 
11 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım. Ve kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim.”

Bu Ülke, Cemil MeriçBu Ülke, Cemil Meriç
Murat Sezgin 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanları eskisi kadar sevmemek. İnsanları ve eşyayı. Galiba ölmek de bu.

Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 224)Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 224)

Mahatma
Yemin ederim ki, dünyanın bütün toprakları bir tek insanın kanını akıtmaya değmez.

Bu Ülke, Cemil Meriç (Mahatma Gandhi)Bu Ülke, Cemil Meriç (Mahatma Gandhi)
Murat Sezgin 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İster siyah derili, ister sarı... inananlar kardeştir.

Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 181 - İletişim Yayınları)Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 181 - İletişim Yayınları)

Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım. Ve kitaptaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim.

Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 39)Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 39)
Hakan TEKİN 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bir avuç kelime kıtaları birbirinden ayırır."

Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 220)Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 220)

Kitapla ilgili 1 Haber