Budala

8,3/10  (188 Oy) · 
825 okunma  · 
136 beğeni  · 
5.775 gösterim
Dostoyevski Budala'da, sara hastası Prens Mişkin'i eserinin merkezine yerleştirir. Tedavi için gittiği İsviçre'den dönen Prens ikiyüzlülük, entrika, ahlaki yoksunluk üzerine kurulu bir dünyada; iyi yürekli, dürüst ve açık bir insan olmanın zorluklarıyla mücadele eder. Dürüst olmak "budala" olmaktır çünkü., Dostoyevski'nin en önemli kadın kahramanlarından, tutku ve güzelliğin sembolü NastasyaFilopovna'ya duyduğu aşk, Prens Mişkin'i 19. yüzyıl Rus edebiyatının kült kahramanlarından birine dönüştürürken Budala'yı da gelmiş geçmiş en güzel aşk romanları arasına ekler.

"Bir 'budala', sara hastası, aynı zamanda sıra dışı ölçüde zeki olan Prens Mişkin, başkalarından oldukça farklıdır; 'bilinçdışı'yla çok daha yakın ve engelsiz bir ilişkisi vardır. Aşkın bir hale yükseldiği, idrak anları yaşar. Aydınlanma anlarında gelmiş geçmiş tüm varlıkları, duyguları, çekilen acıları ve kavrayış tecrübe eder. Bütün bunların dünyaya ait olduğunun farkındadır. Büyülü varoluşunun özü buradadır işte. Bu mistik bilgelik, kendi çabasıyla elde ettiği ya da ona bahşedilen bir birikim değildir; o bunu arzulamamıştır bile. Yalnızca tecrübe eder. Dahası rastgele gelişen bu duygu ve düşüncelere de sahip değildir. O tam anlamıyla, her şeyin kabul gördüğü, sadece en uzak düşüncelerin değil, aksinin bile doğru olabileceği büyülü sınırlarda birden fazla kez dolanır."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  705
 • ISBN:
  9786050815061
 • Orijinal Adı:
  Идиот
 • Çeviri:
  Leyla Şener
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
20 Nis 16:58, Kitabı okudu, 7 günde, 10/10 puan

Budala'yı ben çok sevdim, iyi ki ikinci kez okumuşum, okumadan önce düşündüğüm gibi ilk okuduğumda gerçekten kitaba hak ettiği değeri verememişim. Bu sefer az da olsa verebildiğimi düşünüyorum. :) Budala gerçekten karakterleriyle, anlatmak istediğiyle çok güzel bir kitaptı, okuması zevkliydi, bazı yerlerde yazar sanki bazı şeyleri biraz uzatmış gibi geldiyse de bana, ben rahatsız olmadım ama klasiklerle arası iyi olmayan okurları biraz sıkabilir bu tabii. Budalalık derecesinde saf ve iyi bir insanın hikayesini Dostoyevki gibi bir yazardan okumak istiyorsanız hiç durmayın derim.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ala-dostoyevski.html

ZEYNEP BULAN YAZICI 
28 May 00:40, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Dostoyevski.. Hayatımın yazarı diyebilceğim bir yazar. Gerek üslup gerek yaşadıkları gerek bunu aktarımı herşeyiyle her kelimesiyle beni kendine çeviyor ve kapılıp gidiyorum yaprakların ardından.. Budala çok güzel bir kurguyla yazılmış bir roman konuların akışı, karakterlerin savaşı, konunun aniden boyut değiştirilmesi o kadar başarılı bir şekilde yapılmış ki okurken yazara duyduğunuz hayranlık daha da fazla artıyor.

Dara 
02 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Herkesin okuması gereken bir başyapıt değerinde. Budalalığın tanımını yeniden yapmalıyız. Budalalık kime göre aptallıkla özdeşleştirildi acaba? Öyle ki arkasından budala dediğimiz insanların dünyası oldukça farklı olabilir, belki de sadece budaladırlar!

ceren sevinc 
27 Oca 20:25, Kitabı okudu, 164 günde

İkiyüzlülü, hırslı, uyanık ve sahtekar olanların takdir edildiği, iyi ve açık yürekli olanla da budala diye alay edildiği bir toplumu inceleyen, günümüzde geçerliliğini koruması bakımından ilerigörüşlü sayılan eser.

Aslı Tekin 
04 Haz 11:30, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Sara hastası, güzel ahlâklı, sevgi dolu, iyi bir insan olan Prens Mışkin, onu çok seven Aglea ve Nastasya Filopovna arasında yaşanan aşk çıkmazı konu edilmiş romanda. Yan karakterlerin ve olayların fazla oluşundan kitaba alışmam biraz zaman aldı. Zengin psikolojik çözümlemeleri sayesinde, kitaptaki kahramanları tanıdıkça kitabı okumak daha keyifli ve akıcı bir hâl aldı.

İyiliğin, içinden geldiği gibi, rol yapmadan, iki yüzlü davranmadan yaşamanın ''budalıkla'' eşleştirilmesi acı bir o kadar da düşündürücü...

Kağan K. 
 16 Haz 04:26, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Budala kim , kimler budala ?

1.Kitabın baş karakteri,saf ve temiz kalpli Prens Mişkin ve onun gibi içleri iyilikle dolu olanlar mı ?

2.Personalara(Maskelere) bürünmüş,sahte ve yapmacık tavırlı,şahsi menfaatleri için her türlü kötülüğü yapan,insanlığını yitirmiş Soylular dünyası mı ?

Yazarın cevabı ise İKİNCİ SEÇENEK.Alaycı bir tonla hiciv edilmiş soylular dünyası ve insanlığın öldüğü yozlaşmış toplum düzeni...

birsen 
02 Şub 13:07, Kitabı okudu, 59 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitaptaki her bir karekter çok başarılı bir şekilde tasvir edilmiş. Onların yan hikayeleri de romanla bütünlük içerisinde. Romanda sadece katolik kilisesiyle ilgili Prens Mışkin'ın yaptığı söylev biraz kopukluk hissi uyandırdı bende. Kitabı çok uzun süre ara vermeden okumanızı tavsiye ederim çünkü karekterlerin isimlerini (çok fazla karekter var) karıştırma, hatırlayamama gibi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Ieyasu Tokugawa 
 29 Nis 23:53, Kitabı okudu, 6 günde

İster istemez Suç ve Ceza'yla kıyaslama ihtiyacı duyuyor insan. Psikolojik tahlilleri Suç ve Ceza kadar iyi değil ama sara nöbetinin tasviri oldukça başarılı. Kitap bana çok akıcı geldi. Özellikle yazlıkta prensin evinde miras iddiacısı çocuğun geldiği gün tabiri caizse ateş ediyor. Çok güzel yazılmış o bölüm.
İsimler çok hoşuma gitti benim. Aglaya'yı gördükçe şarkı söylemeye başlıyorsun zaten. Bir de Adelaida çok güzel isim bayağı güzel isim.

uğur kiraz 
25 Tem 03:28, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

her ne kadar diyaloglardaki felsefeler sığ olarak. görünsede mutlak iyi insan ideasının mümkün olmayacağını ve stoacı görüşleri savunanların mutlak kaybedeceğini kanıtlıyor.

uğur öztürk 
 17 Haz 23:13, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yine bir Dostoyevski klasiği muhtiş etkili kitap psikolojimi sarsan hafızamdan silinmeyecek kitaplardan bir tanesi çünkü Prens Miskin'e benzerliklerim var ayrıca kitapda Aglaya İvanovna'ya büyük haksızlık yapılıyor bunu kabul etmiyorum keşke öldürseydi de Aglaya İvanovna'yı o duruma düşürmeseydi

2 /

Kitaptan 70 Alıntı

Bu devir, sıradan insanın en parlak zamanı; duygusuzluğun, bilgisizliğin, tembelliğin, yeteneksizliğin, hazıra konmak isteyen bir kuşağın devridir. Kimse bir şeyin üzerinde durup düşünmüyor. Kendisine bir ülkü edinen çok az. Umutlu birisi çıkıp iki ağaç dikse herkes gülüyor: “Yahu bu ağaç büyüyünceye kadar yaşayacak mısın sen?” Öte yanda iyilik isteyenler, insanlığın bin yıl sonraki geleceğini kendilerine dert ediniyorlar. İnsanları birbirine bağlayan ülkü tümden yitti, kayıplara karıştı. Herkes, yarın sabah çekip gidecekleri bir handaymış gibi yaşıyor. Herkes kendini düşünüyor. Kendisi kapabileceği kadar kapsın, geride kalanlar isterse açlıktan, soğuktan ölsün, vız geliyor.

Budala, DostoyevskiBudala, Dostoyevski

"Belki ömrümüzce sevemeyeceğimiz birini yağmurlu bir havada güzel bulup sevivereceğiz."

Budala, DostoyevskiBudala, Dostoyevski

Param olduğunda, benim de son derece orijinal biri olduğumu göreceksiniz. Paranın en bayağı, en iğrenç yanı insana yetenek bile verebilmesidir. Dünya batana kadar da vermeye devam edecektir.

Budala, Dostoyevski (Sayfa 177)Budala, Dostoyevski (Sayfa 177)

Yoksul ve çıplağım çünkü; beşeriyet kasırgasının ortasında sefil bir toz tanesiyim.

Budala, Dostoyevski (Güven Yayınları)Budala, Dostoyevski (Güven Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

1k okurları kitaplardaki karakterlere oyuncu arıyor.
1k okurları kitaplardaki karakterlere oyuncu arıyor. 1k okurları olarak Amerikan Tanrıları'ndaki karakterleri oynayacak oyuncuları 1 Ağustos 2016 günü seçiyoruz.